Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Yakit tuketimi neden böyle

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Ktm duke 250
    2017 duke 250 sahibiyim 2500km de duzgun bir arkadastan aldim motoru yaklasik 1500 km yaptim. Depoyu fulleyip trip 2 sifirliyorum bidaha benzin alinca kac para tuttuysa doldurmak km yi ona boluyorum kurus hesabi icin. Bazen 60 tl ye 300 km gidiyor bazen 70 e 250. Genellikle sehir icindeyim deli gibi devirli kullanmam arada gazlarim isininca motor. Insanlar 2.5-3 lt bahsediyo en son aldigimda hesapladim 4.3 lt yakmis. Acaba bujide veya hava filtresinde bir problem mi var servise goturmelimiyim?
    Yoksa olay benim acemi surus tarzimdan mi kaynakli

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    ayzek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İstanbul ( Avrupa ) Motosikleti: MONDİAL MG 150 SÜPERBOY X - HERO HUNK
    Motosikleti
    YUKİ FORZA 170 - MONDİAL 100 SÜPERBOY + 100 HYENA
    Soğuk havalarda biraz fazla yakması normal birde kış aylarında benzine konulan katkılardan dolayıda çok yakması muhtemel daha doğru hesap için yazın denemenizde fayda var 4-4,5 lt 100 km de bu havalarda normal bence hani 6 ve üzeri yaksa sıkıntı aranabilir

Motosikleti
    Ktm duke 250
    Artik Cogu araba 4-4.5 lt seviyesine geldi 250 cc 4.3 yakinca sasirdim acikcasi

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Benim de CB500F yazın 3,6 yakıyordu şimdi 3,9 yakıyor. Isınması daha uzun sürdüğü için normal herhalde, zaten sabah gidişim 20dk akşam dönüşüm 35dk, kısa mesafede motorun yeterince ısınmasının yakıt tüketimine etkisi daha fazla oluyor haliyle...

Motosikleti
    Ktm duke 250
    Benimki 250 cc olmasina ragmen daha fazla yakiyor. Hele gecen hafta sonu o ne soguktu oyle motoru 20 dk surdum ve 3 disi gecmedi hararet. Motor isinmadi bile soguktan.

levend84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ......
    Motor yaği değiştimi?
    Lastik basinci?
    Zincir gergisi?
    Vites/devir uyumsuzlugu(kullanim)

Ornek:

5,viteste 50-60 ile gitmek veya 2-3.viteste 70-80 ile gitmek gibi

Motosikleti
    Ktm duke 250
    1000km de degisen yag var servis 7500 de gel diyor. Lastikleri her hafta kontrol ediyorum katalog basinci 29 psi ama lastigi elledigimde tas gibi olmus geliyor soguktan sanirim. Zincir uygun gerginlikte tork alt devirlerde oldugundan 3-7 bin devir araligini kullaniyorum genelde yuksek vites bogulmadan gidecek dusuk devir

Stock Sever - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    RS200
    5 litreye 110 km yol yapıyorum cbf 150 ile. Bu da sabit 80-90 arası hızla ve sakin kullanımla.

Acilen enjeksiyonlu ve sağlıklı bir makinaya geçmem lazım. Bizim dacia benim cbf kadar yakmıyor.

250 cc ye bence 4.3 lt normal. En azından basınca gidiyodur bizim motora göre.
    HONDA

#BZ3082

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    R25
    bence normal değil ya sürüşünle ilgili yada motorla ilgili.ben r25 ile kışın 4.5 yazın 4.3 yakıyorum en fazla yakan 250cc motor kendisi.ısınmadan bende gazlamıyorum hayratça kullanmıyorum 4.3 duke 250 için bence cidden çok.

mustafa_325 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Pulsar RS 200 - Thriumph TİGER 800
    250 cc motosiklet için şehir içinde 4-4,5 litre yakması gayet normaldir. Bakma öyle benimki 15 kuruş yakıyor diyenlere alayı ya yalan söylüyor yada gaz kolunu yarım turdan fazla çevirmiyor.

Benim RS200'de yakıt tüketimim genelde 4 lt/100km çıkıyor. Uzun yolda da en fazla 3,5 litreye kadar düşürebiliyorum ama sorsan bu motorla 2,5 litre bile yaktığını iddia edenler çıkacaktır.
    galileo ve YERUÇAĞI bunu beğendiler.

Motosikleti
    Ktm duke 250
    Pulsarlarda bujiyle ilgili ekstra bir olay vardi daha az yaksin diye ona ragmen bu tuketimleri yapiyosaniz benimki normal. Insanlar yazip durmus 3 lt fazla kolay kolay yakmaz diye de kafam karisti. En iyisi bugun hava filtresini cikarip bir bakayim eger temizse bu sekilde kisi geciriyim sonra km si gelir yaz bakiminda serviste herseyine baktiririm

Motosikleti
    MONSTER 696 DUCATİ
    Merhaba

Yakıt tüketimin bana göre normal yeri geldiğinde bastığını da söylüyorsun.

Benim ikinci motorumdu duke250 2017 modeldi. Bende o civarlarda yakıyordum.

Banada fazla gelmişti ilk baş çünkü ondan önce rc200 vardı 1.8 litre yakıyordum :D

Milletin dediğine çok aldanma ben r25 i alırken herkes 3 küsür en fazla gazlayınca 4.5 yaktığını söylüyordu. Bi aldım normal kullandığımda yakıt tüketimi 6 larda deli gibi gazladığımda nerdeyse 8 e geliyordu.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Alıntı mustafa_325 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    250 cc motosiklet için şehir içinde 4-4,5 litre yakması gayet normaldir. Bakma öyle benimki 15 kuruş yakıyor diyenlere alayı ya yalan söylüyor yada gaz kolunu yarım turdan fazla çevirmiyor.

Benim RS200'de yakıt tüketimim genelde 4 lt/100km çıkıyor. Uzun yolda da en fazla 3,5 litreye kadar düşürebiliyorum ama sorsan bu motorla 2,5 litre bile yaktığını iddia edenler çıkacaktır.
    Sizin normalde bir yanlış var, daha doğrusu genellemede; Pulsar veya KTM bilmem ama benim 250cc Yamaha scooter'la şehir içinde 4 hiç görmedim, 3,6 falan yakıyordu, şehir dışında da 3,2 (üstelik yolculu bagajlı - dikkat edin scooter dedim, onlar viteslilerden daha fazla yakar genelde...), CB500F'im de şehiriçi yaz 3,6 şimdilerde (kısa mesafe) 3,9 yakıyor. NC de kullandım onda 3,9'du ama NC özel durum onu başka motorlarla yakıt konusunda kıyaslamak doğru değil...

60 TL ye 300 km gitmesi normal motorunda hiç bir sorun yok havalar soğuk

Bana kalırsa az yakıyor gene her türlü :D

zekvan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ninja 300
    Alıntı burak burk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bence normal değil ya sürüşünle ilgili yada motorla ilgili.ben r25 ile kışın 4.5 yazın 4.3 yakıyorum en fazla yakan 250cc motor kendisi.ısınmadan bende gazlamıyorum hayratça kullanmıyorum 4.3 duke 250 için bence cidden çok.
    Bir daha düşün Ninja 250R kullanıyorum 5.5 lt ortalama yakıtı var 5 altına hiç düşmedi. Hakkını verdiğinden dolayı sesim çıkmıyor
    burak burk bunu beğendi.

bursalıali - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    mondial RX3İ EVO-Honda Falcon NX4- FYM 250
    Bende rx3i evo var. Enjeksiyonlu 250 cc. Şehir içi , Şehir dışı yarı yarıya kullanıyorum. Genellikle
    şehir dışı 100 km de 3.5 le 3.7 arası şehir içindeyse 4 ile 4.5 arası kullanıyorum. Yalnız birsene önce
    Tam kış ortası İstanbul'dan Bursa'ya dönerken hava çok soğuktu. 70 km süratin üzerine çıkamadım. O gün
    ömrümün en ekonomik evo sürüşünü yapmıştım . 100 km 3.3 litre . Bir daha o kadar hesaplı sürüş hic denk
    gelmedi. Yukarıda diğer arkadaşların da paylaştığı gibi soğuk havada çok kısa mesafelerde kullanılırsa,
    tüketim çok aşırı yükseliyor. Motor normal çalışma sıcaklığına ulaşamadığı için . Selamlar.
    bursevi

Motosikleti
    Artık Yok...
    250c.c motorun en kralı 3 litreden aşağı yakamaz.. kim diyorsa ben 2.5 yakıyorum ben 2 litre yakıyorum külliyen sallıyordur.. 250c.c hakkı ortalamalarda motoruna sürücüsüne sürüşüne bağlı 3.5 litre civarıdır bu 3 de olur bazısında 4 de olur bazısında..

ancak tapa gaz devamlı devirli altviteslerde yardıra yardıra motorun ciğerini söke söke sürsen en kral görebiliceğin 5 litre falan olur. motor hacmine göre yakmaz sürüşüne göre yakar..

600 lük makinayı 250 lik gibi sürersen ona yakın yakar 250 lik makinayı yardıra yardıra 600 lükmüş gibi sürmeye kalkarsan oda ona göre yakar..
    600 lüğü hakkını vere vere kullnırsan o zamanda normal 600 lük gibi yakar.. her şey bilekde gazı ne kadar verdiğine bakıyor..
    kdiner bunu beğendi.

Konuyla alakasız olacak belki ama motosiklet üreticileri, modellerinin hacimlerini hep arttırmaya gitti son dönemde. Z 750 den 900 e, NC 700 den 750 e, Fazer6 dan 8 e 600f ten 650 f e vs vs.

Amaç daha beygirli makina yapmak değil, hacim arttırarak torku daha geniş bir aralığa yayıp daha rahat, daha orta devirlerde keyifli sürüşe elverişli hale getirmek ve motor ömrünü uzatmak. Tabi doğal olarak yakıt ve emisyonları düşürmek.

Bizim memlekette, NC 750, MT 7, XT 660Z gibi bir motorlar için r6 dan daha fazla vergi isteniyor olması çok acı. Tamamen yetkililerin cehaleti ve iş bilmezliği yüzünden.

Bu da böyle bir şikayetimdir.

Motosikleti
    Ktm duke 250
    dukeler absürd gaz tepkisiyle biliniyo zaten bi acayip gaz açıp kapatmak ama benim hoşuma gidiyor. anladığım kadarıyla ara ara gazladığım ve performanslı kullanmama birde soğuklar eklenince böyle bir tüketim çıktı. Bu depoyuda olabildiğince sakin ve sabit devirlerde kullanarak kaç km gittiğini buraya eklerim. Fikirleriniz için teşekkürler arkadaşlar

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)