Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Japon ortak motor platformu

Motovento
    REKLAM ALANI
    Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosiklet maliyetlerini ciddi aşağı çekecek Avrupalı züppe motor üreticilerini silecek rüya gibi bir projeee(m)

Evet arkadaşlar Honda,Suziki,Kawasaki'nin ortaklaşa kuracağı ve sadece motosiklet motorları ve şanzımanları üretecek bu şirketle
    Japon motosiklet üreticileri büyük bir maliyet yükünden kurtulacak.

GSX1000rr motoru varken Honda bir dünya arge kasıyor,masraf ediyor ve sonuc...cbr1000rr motorunu yapıyor..
    Honda Africa Twin'in paralel çift silindir motoru Versys 1000 de,Suziki Vstrom 1000 de kullanılamaz mı ?

Ne farkı var abi bu motorların ? Abi biri diğerinden 5 beygir fazla! ama diğerinin de alt devirleri çok güçlü ? Bir diğeri az biraz daha uzun ömürlü(%5 fark falan vardır) %95 neredeyse aynı olan motorlar ve şazımanlar için her biri ayrı ayri uğraşıyor,ne büyük bir israf!

Bu yeni firma 3 senelik projeksiyonlarla üreteceği motorları açıklayacak bizim Japonlar da bunlara uygun motorlarını tasarlayacaklar bu kadar basit ya!

Olm Japonlar akıllı olun,bu Alman otomobil üreticilerinin hepsi iş birliği içinde bunu organize eden de bizzat Alman devleti.Yarın işin içine elektrikli motorlar da girdiğinde bu adamlarla baş etmeniz lazım...

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    whitedeamon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MTT Y2K
    Japon motor ve türevi üretici firmaları yani honda olsun yamaha,suzuki olsun hepsi için konuşuyorum.Darboğaza girmediği sürece böyle birşey yapmaz.Yapmaz değilde yapmaya ihtiyaç duymaz.Örnek vermek gerekirse mercedes x classe nissan navara Renault pulsar(modelin adını bu hatırlıyorum)Ortak platform.Yada mercedes'in Renault'dan dci motor alması.Bunu araba otomobil gibi sektörde yapabilirsiniz.Ama motosiklet öyle çok geniş bir yelpazede yer almıyor.Hani işin en basit ticaret yönünden baksak bile şöyle bir durum var.Tam bilemiyorum ama motosiklet konusunda japonyanın devi honda.Çok kaliteli yada çok şık mallar ürettiği için değil.Sürümden kazanma mantığı işte.Çok fazla sattığı için.Araba konusunda da toyota açık ara önde.Türkiyede çok afaki satışı olmasada özellikle amerika pazarı başta olmak üzere birçok ülkede toyota birçok markanın satışını ikiye üçe katlıyor.Şimdi elinde böyle bir koz varken yani avantajlı durumdayken neden pazarı diğer markalarla paylaşmak istesin.İş ortak teknoloji üretmekse zaten firmalar zaman zaman böyle ortaklıklar kuruyor.Ama sizin dediğiniz gibi yapmazlar.

sey_47 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BWS 100
    Kimse de demiyor ki, "aga biz ne yapıyoruz?"
    Biz ihraç edecek ne yapıyoruz. İhcratı bırak, ithalatı kesecek muadil'e benzer bir ürünümüz/markamız var mı?

Alınma hocam, sitem'im genel.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Alıntı whitedeamon adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Japon motor ve türevi üretici firmaları yani honda olsun yamaha,suzuki
    aaa özür Yamaha'yı eklemeyi unutmuşum..Bu platformda Yamaha tabiki olacak aksi düşünülemez.

Evet ben de Honda'nın bu işe yanaşmayacağını düşündüm başta lakin ortak bir yol illaki bulunur..Honda en çok satan motosiklet üreticisi olabilir ama
    en çok satan 1000 lik yarış motoru üreticisi mi acaba ? Veya Naked sınıfında durum o kadar iyi mi ? Bence değil,bir şekilde Honda'nın da işine gelecektir bu,gelmeli!!!

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:56 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:54 ----------

Alıntı sey_47 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Alınma hocam, sitem'im genel.
    estafurullah hiç alınmadım

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    SD 1290R
    Vay be, Japonlara akıl verecek kadar ilerledik desenize
    Uğur Bilgili bunu beğendi.

Çocukmusunuz ya siz. Gsx r var ken honda bilmem ne. Ortak olsunlar vs vs vs. Piyasa dediğiniz şey, hangisi iyi dediğinizde en hızlı giden iyidir mantığıyla bakanların yorumu olabilir bu anca.

Emin olun hızlı gitmek isteyen her firma hızlı motor üretebilir bunun için sihirbaz olmaya gerek yok. Firmaların ürünlerini çıkartırken bir sürü etkene göre karar verir. honda En çok satan binlik mi bilmem ama en çok motor satan marka

hachiko - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Piaggio X9 500
    Ne diyo la bu..Sen şu an bunun geyiğini yaparken adamlar it gibi çalışıp arge yapıyor birşeyler üretiyor.Ülkece şu kahve kültüründen kurtulmamız lazım..
    100 tlye 1300 km yol giden Volta vs5im

whitedeamon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MTT Y2K
    Alıntı dsdasdasd adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    aaa özür Yamaha'yı eklemeyi unutmuşum..Bu platformda Yamaha tabiki olacak aksi düşünülemez.

Evet ben de Honda'nın bu işe yanaşmayacağını düşündüm başta lakin ortak bir yol illaki bulunur..Honda en çok satan motosiklet üreticisi olabilir ama
    en çok satan 1000 lik yarış motoru üreticisi mi acaba ? Veya Naked sınıfında durum o kadar iyi mi ? Bence değil,bir şekilde Honda'nın da işine gelecektir bu,gelmeli!!!

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:56 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:54 ----------

estafurullah hiç alınmadım
    Hondanın işine gelecek bir durum yok ortada.Hatta hondanın en iyileri üretmek gibi bir derdi de yok.Bakın şimdi siz direk tüketici kafasında bakıyorsunuz.Olaya şöyle bakmak gerek bu markalar en nihayetinde birer şirket.Ve her şirketin olduğu gibi bu adamlarında önceliği kar elde etmek para kazanmak.Zaten eğer honda isim yapmak isteseydi şuan çok farklı bşr politika izlemiş olurdu.Örneğin hep en düşük seviyeli 600 ve 1000cc yarış motorlarını honda olarak söylemişizdir.Ama en çok satanda bunlardır.Honda beceremediği için seviyeyi düşük tutmuyor maliyetten kısmak amaçlı bunu yapıyor.Yani sizin anlayacağınız o tarz bir çalışma yapılırsa bile bunun temellerini atacak unsurlar olmalı.Örnek vermek gerekirse çevreci bir motor tasarlamak için birkaç firma birlikte çalışabilir.Bir tanesi elektrik konusunda iyidir diğeri süspansiyon diğeri motor yani herkes kendin birşey katıp ortaya bir ürğn çıkarabilir.Yada yarın birgün tüm dünyada motorlu ambulanslar yaygınlaşır.Artık sedye taşıyabilecek motorlar gerekir.Bir tasarım üstğnde çalışıp yine ortak üretim yapılabilir.Ama bunun dışında zaten ortak bir platform oluşturup tüm japon markaları birleşir ortaya bir şeyler çıkarmaya kalkarsa ve bunu dünyaya satmaya kalkarlarsa nerde kaldı japonyada ticaret.Duyanınız olmuştur Aral,vatan bilgisayar ve birkaç şirketin arka planda beraber çalıştığını.Bu işler ilk başta göze hoşgelsede daha sonrasıda çok sıkıntılı durumlar yaşanabilir.Bu markalar birleşip iş yapmaya başlayınca en basiti çeşitlilik ortdan kalkacak.Rekabet olmadığı için tekelleşme başlayacak.Tekelleşme başlarsa japonyada belki çok daha iyi motoru uygun fiyata üretebilecek üreticiler modellerini bu tekelleşme yüzünden pazara sunamayacaklar.Birçok marka başlamadan bitecek olanlarında yeni modelleri ölü doğacak.Yani işin etik olmayan boyutuda var.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Alıntı oktayakgoz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Çocukmusunuz ya siz. Gsx r var ken honda bilmem ne. Ortak olsunlar vs vs vs. Piyasa dediğiniz şey, hangisi iyi dediğinizde en hızlı giden iyidir mantığıyla bakanların yorumu olabilir bu anca.

Emin olun hızlı gitmek isteyen her firma hızlı motor üretebilir bunun için sihirbaz olmaya gerek yok. Firmaların ürünlerini çıkartırken bir sürü etkene göre karar verir. honda En çok satan binlik mi bilmem ama en çok motor satan marka
    okuduğunu anlayamayan birisin boşver sen,hadi iyi geceler sana.

Alıntı hachiko adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ne diyo la bu..Sen şu an bunun geyiğini yaparken adamlar it gibi çalışıp arge yapıyor birşeyler üretiyor.Ülkece şu kahve kültüründen kurtulmamız lazım..
    pilavustu patates kızartması fazla yeme sonra boyle okuduğunu anlamaktan aciz durumda kalırsın ;)

sorun zaten hepsinin it gibi çalışıp arge yapması! Hepsinin ulaştığı sonuç yaklaşık aynıysa burada bir kaynak israfi var diyorum.
    şimdi anlayabildin mi?

Amatörler için durumu biraz daha izah etmem gerekiyor sanırım.

Bakın her bir motosikler üreticisinin süspansiyon üzerinde veya fren kaliperleri üzerinde arge yaptığını düşünün mantklı mı ?
    Senin işin en iyi veya en optimum komponentleri alıp bir motosiklet yaratmak olmalı.

Süspansiyon işini nasıl ki ohlins'e bırakıyorsan,fren işini nasıl ki brembo ya nissin e bırakıyosan motor işini de kurduğunuz bu firmaya bırakacaksın!

Zira istediğiniz kadar kasın birbirinizden çok da üstün motorlar veya şanzimanlar yaratamıyorsunuz.

hachiko - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Piaggio X9 500
    okuduğunu anlayamayan birisin boşver sen,hadi iyi geceler sana.

pilavustu patates kızartması fazla yeme sonra boyle okuduğunu anlamaktan aciz durumda kalırsın ;)

sorun zaten hepsinin it gibi çalışıp arge yapması! Hepsinin ulaştığı sonuç yaklaşık aynıysa burada bir kaynak israfi var diyorum.
    şimdi anlayabildin mi?
    İtiraf et canın çekti :D Ekleme : hepsinin ulaştıiğı sonuç aynı değil bence öyle olsa inan hala 2 zamanlı motorlarda belkide buhar kazanları ile meşgul oluyor idik..Aslında demek istediğim gerçekten çalışıp birşeyler üretiyorlar..

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:58 ---------- bir önceki mesaj zamanı 00:35 ----------

Alınmadın dimi şakayla karışık takıldım ..
    100 tlye 1300 km yol giden Volta vs5im

Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Vay be, Japonlara akıl verecek kadar ilerledik desenize
    Japonlara akıl veriyor ama daha Suzuki yazmayı beceremiyor :D
    logaritma bunu beğendi.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Alıntı whitedeamon adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hondanın işine gelecek bir durum yok ortada.Hatta hondanın en iyileri üretmek gibi bir derdi de yok.Bakın şimdi siz direk tüketici kafasında bakıyorsunuz.Olaya şöyle bakmak gerek bu markalar en nihayetinde birer şirket.Ve her şirketin olduğu gibi bu adamlarında önceliği kar elde etmek para kazanmak.Zaten eğer honda isim yapmak isteseydi şuan çok farklı bşr politika izlemiş olurdu.
    Hocam siz de yanlış anladınız.Honda sadece düşük profil motor üretiyor/becerebiliyor demedim ben.Adamlar motogp nin kralı F1 e motor sağlıyor.
    ve motor konusunda muhtemelen en uzmanlaşmış firma.

Ama böyle olması onları eşsiz kılmıyor.Bakın Renault dci örneğiniz güzeldi.Renault-Nissan birleşmesi de keza anlatmak istediğim konuya güzel bir örnek alında.

---------- Mesajlar birleştirildi - 01:16 ---------- bir önceki mesaj zamanı 01:13 ----------

Alıntı Nikkfurie adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Japonlara akıl veriyor ama daha Suzuki yazmayı beceremiyor :D
    alkışlar sana,thank you captain obvious

Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    ......alkışlar sana,thank you captain obvious ........
    teşekkürler

Yamaha resmi sitesinde açıklama yapmış , oluşturduğun konsorsiyumda adı geçmediği için çok bozulmuşlar ;)
    logaritma bunu beğendi.

Motosikleti
    R25
    The Dude amcanın yorumunu okumak için geldim ama daha yazmamış

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Alıntı Nikkfurie adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    teşekkürler

Yamaha resmi sitesinde açıklama yapmış , oluşturduğun konsorsiyumda adı geçmediği için çok bozulmuşlar ;)
    Yamahayı sonradan ekledim,japon motor birliğinin arasına nifak tohumları ekmek istediğinin farkındayım
    Senin o sevgili Ducati'ni Triumph u nu KTM ni böcek gibi ezecek bir proje ama görecez bakalım.. gelecek yıllardan umutluyum.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)