Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Honda Aralık ayında da geçirmeye devam ediyor! (Aralık Zammı) 01.12.2018

Motovento
    REKLAM ALANI
    Forumdan Uzaklaştırıldı
    %100 zam yapsalar keşke nasıl olsa almıyorum.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    Alıntı The Dude adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    o sarı yeleği sakince yere bırak.
    Hepimiz ordaydık!
    https://www.facebook.com/hepsinizord...8084338918715/
    The Dude bunu beğendi.
    Küçük hırsız el feneri, büyük hırsız deniz feneri kullanır.
    Ancak her ikisininde çalışması için ampul gerekir.(Cosinus)

LynXMaSTeR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR 650F | Honda CB750 Hornet

shooter1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    bu zamlar beni hiç etkilemiyor ya önceden takip ederdim ama şimdi hiç takip etmiyorum şu kaç para olmuş bu kaç para olmuş

harun27 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2023 Vespa Primavera 150
    Bajaj ve Yamaha alacaklar çabuk davransın onlarda da çok sağlam bindirimler yakındır. Çünkü ülkemizde o zam yapıyosa ben niye ucuza satayım mantıgı var. Bir tane delikanlı ceo veya herhangi bir üst düzey yönetici demiyor ki kaliteli motora uygun fiyata binmek Türk vatandaşınında hakkıdır diye.

_chaotic_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    regal raptor daytona 350
    Alıntı COQ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Honda'yı başınızın üstünde taşıyın bence çünkü dünyanın en ucuz Honda'ları Türkiye'de satılıyor.
    Yani işin doğrusu Honda pahalı değil,sizin paranız yok.

Kızacaksınız muhtemelen ama gerçek bu.
    Şimdi fiyat karşılaştırması vereceğim ama öncesinde şunu söyleyeyim.
    Eğer ekonomi iyi olsaydı, paramız euro karşısında pul olmasaydı ve 1€=1TL olsaydı şu an CBR 1000 RR'yi 17.999 liraya alacaktınız.

Yine de kur farkını koysak bile Honda Türkiye'de avrupadan daha ucuza motosiklet satıyor.

Bir kaç örnek vereyim.
    CBR 1000RR düz modelin burada sıfır fiyatı 17.999€
    Yani avroyu 6 liradan hesaplarsak;
    17.999x6=107.994 TL
    Aynı motor Türkiye'de 104.500TL
    Yani 3000 lira daha ucuz

SP modelinin buradaki fiyatı 22.499€
    Yani;
    22.499x6=134.994 TL
    Türkiye fiyatı 122.900TL
    Yani 12000 lira daha ucuz.

Daha önce de defalarca yazdım.
    Diğer markaların binlik sporları da yaklaşık aynı fiyat.
    Aralarında bir kaç yüz euro ancak oynuyor.
    Fakat diğer markalar Türkiye söz konusu olunca fahiş fiyatlar istiyorlar.
    Örneğin burda ucuz olduğu için çok satan S1000RR orada lüks.
    Böyle ilginçlikler var ülkemizde.

Biraz orta halli motosikletlerden örnek vereyim.

CB125F modeli burda 2489€
    şu an aynı Türkiye gibi kampanya var ve fiyatı 2599€
    Yani avroyu 6 liradan hesaplarsak
    2599x6=15.594TL yapıyor.
    Honda aynı motoru Türkiye'de 10.900 TL'ye veriyor.
    Neredeyse avrupadan 5000 lira daha ucuz.

NC750S fiyatı 7.399€
    7399x6=44.394TL
    Türkiye fiyatı 41.000TL
    Yani 3394 lira daha ucuz

NC750X 8799€
    8799x6=52.794 TL
    Türkiye fiyatı 47.750TL
    Hatta DCT olanı bile burdaki düz modelden ucuz 51.400TL

CBR500R 2018 model kampanya fiyatı 6.349€
    yani;
    6349x6=38.094 TL
    Türkiye fiyatı 39.000 TL
    Bu model 900 lira kadar pahalı.

Bir tanede scooter örneği vereyim
    PCX 125 burada 3149€
    Yani;
    3149x6=18.894TL
    Türkiye fiyatı 15.700TL

Özet olarak Honda Türkiye avrupa fiyatlarından aşağıya motosiklet satıyor.
    Sorun alım gücünde.
    Avrupalı asgari ücretli 2 maaşıyla PCX alabilirken Türkiye'de bir asgari ücretli PCX için 10 ay çalışmak zorunda.

Dün ortalarda dolanan bir haber vardı.
    Türkiye'nin %49 küsürlük bir kesimi bir otomobil almanın hayalini bile kuramaz durumdaymış.
    Yani bu kesim asla bir otomobil sahibi olamayacak.
    Avrupanın en berbat ekonomisine sahip ülkesinde (adını unuttum) bu oran %29
    Varın gerisini siz hesaplayın.
    sen nerelerdesin ya, kaçma bi daha bir yere
    COQ bunu beğendi.
    nereye dönersen dön popon arkanda kalir..

Memlekette otomotiv satışları %50 gerilemiş ki bu ülkede otomobil motosikletten çok çok önce gelir bu milletin kafasında.. Motosiklet sektörü bitmiştir. Sen hangi kafayla 232.000 TL etiketi koyuyosun arkadaş. Kimse ÖTV MTV demesin 232 bine şuan tiko parayla şahane arabalar alırsın. Mantıksız ipe sapa gelmez işler yapıyorlar artık zengin olanda bu paraları vermiyor kaldılar öyle.. Bu yıl çinli dahil hepsi dahil 50 bin motosiklet satsınlar opup başlarına koysunlar..

Motosikleti
    Honda Cb500f & SYM Joymax Z+
    Alıntı newmoto76 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Memlekette otomotiv satışları %50 gerilemiş ki bu ülkede otomobil motosikletten çok çok önce gelir bu milletin kafasında.. Motosiklet sektörü bitmiştir. Sen hangi kafayla 232.000 TL etiketi koyuyosun arkadaş. Kimse ÖTV MTV demesin 232 bine şuan tiko parayla şahane arabalar alırsın. Mantıksız ipe sapa gelmez işler yapıyorlar artık zengin olanda bu paraları vermiyor kaldılar öyle.. Bu yıl çinli dahil hepsi dahil 50 bin motosiklet satsınlar opup başlarına koysunlar..
    Napsınlar? 250cc Goldwing mi üretsinler?

Goldwing DCT'nin Amerika fiyatı 25000$. Üstüne ÖTV, KDV ekleyince 220000TL ediyor zaten.

Rastgele Mercedes Benz C serisi fiyatlarına da baktım. 2 litre, 255 beygir motorlu en düşük model olan C300'ün fiyatı 41000$.
    Bizde ise en düşük C serisi olan C180, 1.6 litre ve 156 beygir. Fiyatı da 300000TL. Amerika fiyatı yok ama C300'den yola çıkarsak, 30000$ diye sallayabilirim. Bu da ÖTV eklenince 260000TL ediyor. KDV indirimi durumu nedir bilmiyorum, yoksa da 305000TL ediyor.

Yani özetle, adamlar normal fiyata satıyor. Fiyat yüksek geliyorsa ya hükümete "motosiklette KDV'yi, ÖTV'yi indirin" diyeceksiniz ya da üreticiye "250cc versiyonunu üret" diyeceksiniz. Gelip de "saçma sapan fiyat koyuyonuz, hangi kafa bu" demeyeceksiniz.
    MT00 bunu beğendi.

toreador - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tracer 700
    Bu site kullanıcılarının büyük bir oranında yüksek düzeyde matematik bilgisi noksanı var. Vergi artışlarından haberdar olamayacak kadar uzak, haberdar ise vergi zamlarına bağlı olarak fiyatlarda ne farklılıklar olacağına dair muhakeme yapamayacak kadar eğitimsiz olmak da mümkün; fakat kahvehane kültüründe zengin bir ülke olduğumuzdan mütevellit sanıyorum "ya şu firmalar ne cahiller müşteri kaçırıyorlar, bu saatten sonra hiçbir şey satamazlar, bu kadar zam mı olur insafınız yok" naraları atılıyor, kupkuru veriler sıkılıyor havaya.

%37 ÖTV denince akıllarda ne canlanıyor, hakikaten merak ediyorum. Açılımı Özel Tüketim Vergisi. Belki gözden kaçan bir detaydır diye de belirtmeyi vazife bilirim "bu vergi, devlet tarafından tahsil ediliyor. Firmalara bağlı bir durum değildir". Minik bir örneklendirme yapabiliriz ayak üstü;

2016 Yılında kur 3.70 sularında iken 25.100 TL'ye satın aldığımda MT-07 şu an 41.000 TL. Güzel bir durum değil ancak oldukça normal. Ben satın aldığımda makul düzeydeki ÖTV'nin son demleriydi. Sonra tamam mı devam mı sorusuna karşılık devam alınca, devam yerine dev boyutlarda başka bir şey geçirdiler vergilendirme yoluyla.

Kur yüksek, ÖTV yüksek. Kabul edin ya da etmeyin, bunlara rağmen kimse sizi motosiklet sahibi yapmak için zararına ürün temin etmez. Ben satın aldığımda motor değeri vergisiz 19.000 TL yani 5.100 Euro idi. Şu an vergisiz hali 25.000 TL olan 2018 modelin euro karşılığı 4.100 Euro. Yani adam zaten size daha ucuza veriyor fakat bu motosikleti size 41.000 TL'ye sunan marka değildir. Honda uzun adam, Yamaha damat bey olsaydı boynumdan kıldan ince olurdu.
    pea, The Dude, Cyan ve 2 diğerleri bunu beğendiler..

The Dude - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    sym joymax
    sadece ötv kısmına takılmayın,
    %6 ve %20 ek gümrük vergisi de var.
    alt alta toplasanız dahi %63 yapıyor,
    kdv üzerinden ötv ödendiğini de belirtmek gerekir.
    toreador ve Cyan bunu beğendiler.
    can't be worried about that shit. life goes on man.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Mart'ta 2 yıllık 2. el aldığım motoru (parayı dolara koysam) Ekim'de sıfır alabiliyorsam sorun motoru satanda değildir...
    pea bunu beğendi.

Motosikleti
    Artık Yok...
    250 c.c üstünde %18 KDV, %37 ÖTV ve %20 ek vergi ile %75 olarak yürürlükte…

rebeka - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Geçirmeye devam etmeyen aklınıza gelebilecek herhangi bir marka, firma, malzemeci söyleyin? 4 adet vida aldım 8 lira dedi malzemeci almadım. aynı vidaları geçen sene aynı yerden 4 tanesini 50kruşa almıştım çünkü. Düşün bu sadece vida...

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Alıntı rebeka adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Geçirmeye devam etmeyen aklınıza gelebilecek herhangi bir marka, firma, malzemeci söyleyin? 4 adet vida aldım 8 lira dedi malzemeci almadım. aynı vidaları geçen sene aynı yerden 4 tanesini 50kruşa almıştım çünkü. Düşün bu sadece vida...
    Ayıp etmiş, OK maliyetler arttı ama bu kadar da değil...

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:07 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:05 ----------

Kasa açığını ittirmeye çalıştı herhalde?

rebeka - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı Cyan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ayıp etmiş, OK maliyetler arttı ama bu kadar da değil...

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:07 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:05 ----------

Kasa açığını ittirmeye çalıştı herhalde?
    Bu zamanda ittiren ittirene zaten

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı newmoto76 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu yıl çinli dahil hepsi dahil 50 bin motosiklet satsınlar opup başlarına koysunlar..
    Anlamakta zorlandığımız durum şu ki hiç bir firma Türkiye pazarına muhtaç değil.

Mesela Honda'nın 2018 yılındaki bu zamana kadar yaptığı satış, 2017'dekini tüm satışını 2 milyon geçmiş durumda.

Firmaların keyfi yerinde yani. Olan ülkemize oluyor. Başını iki eli arasına alıp düşünmesi gereken biziz, başkası değil.

toreador - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tracer 700
    Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Anlamakta zorlandığımız durum şu ki hiç bir firma Türkiye pazarına muhtaç değil.

Mesela Honda'nın 2018 yılındaki bu zamana kadar yaptığı satış, 2017'dekini tüm satışını 2 milyon geçmiş durumda.

Firmaların keyfi yerinde yani. Olan ülkemize oluyor. Başını iki eli arasına alıp düşünmesi gereken biziz, başkası değil.
    Honda yine yedek parça ve servis işinden yeterli düzeyde gelirle çarkı çevirdiğini düşündüğümden, hak veriyorum varoluşuna. Ancak Yamaha hala nasıl distribütörlük verip tekr-i diyar eylemedi hala; şaşkınım. Tracer 700 gibi bir motosikletin dahi 2017 modelini hala satmaya çabalıyor ülke şartlarında.

Bizim bilir tayfa da farkında değil ancak "Mondial'in şu modeli mi iyi, Lifan gelmiş nasıldır, Bajaj da ne efsane motor yapmış" konularıyla farkında olmadan düşük kaliteli motosikletler ile kendi standartlarını belirliyorlar. Ancak öylesi bir standart ki, artık Japonlar çok pahalı geliyor. Hindistan, Tayland bir yana dursun Amerika, Avrupa ülkeleri gibi pazarların, istikrarlı ekonomik gücün olduğu ülkelerde muhtelif motosiklet markalarını bir arada satan kocaman galeriler var; bizdeki minik bayilere mi kaldı adamların piyasadaki varlığı?

Kawasaki Heavy Industries, ülkeye lütfetmedi bile. Distribütör zaten kan ağlıyor yıllardır, çok mu etkiliyor markayı? Uzay roketi motoru üretmeye devam ediyorlar, burada satacağı 1000-2000 motosiklet de pek hayatını değiştirmez, ki verdiğim örnek sayı şu anki mevcut satışlara karşılık bir hayal.

SuleymanE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tracer 900 / Xpulse 200 4v
    Sıfır motosiklet sahibi olabilmek için denklemde 2 değişken var; ya fiyatlar düşecek yada geliriniz artacak.

Fiyatların düşme ihtimali olduğunu sanmıyorum. Devletin aldığı vergiler ve TL nin son yıllarda yaşadığı değer kaybı birleşince ortaya böyle yüksek fiyatların çıkması normal.

Gelelim 2. değişken olan gelir kısmına. Eğer gelirinizde enflasyonla doğru orantılı bir artış yaşanmadıysa üzgünüm, sıfır motosiklet almanız bir hayal.

Peki suçlu kim? Onu sizin takdirinize bırakıyorum. Ancak şunu unutmamak lazım; teşhis yanlış olursa tedavi de yanlış olur. Hiçbir hak durduk yere verilmez. Bu güne kadar hiç kimse bana durup dururken karşılıksız "al şu para senin doya doya harca" demedi. Aynısı toplumlar için de geçerli. Önce hak etmemiz lazım. Önümüzde Fransa gibi bir örnek var mesela. İyi irdelemek lazım, yaşam şartlarına göre aslında çok abartı olmayan bir akaryakıt zammı sonrası yaşanan olaylar ibretlik. Adamların asgari ücreti 1400 euro, akaryakıt 1,5 euro olacak diye Parisin altını üstüne getirdiler. Bizde her artış sonrası ya markalara sövülüyor yada dış güçlere

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı SuleymanE adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Önümüzde Fransa gibi bir örnek var mesela. İyi irdelemek lazım, yaşam şartlarına göre aslında çok abartı olmayan bir akaryakıt zammı sonrası yaşanan olaylar ibretlik. Adamların asgari ücreti 1400 euro, akaryakıt 1,5 euro olacak diye Parisin altını üstüne getirdiler. Bizde her artış sonrası ya markalara sövülüyor yada dış güçlere
    Eğer Fransa devletinin de medya ve yargı avucunda olsaydı, problem çıkaranları hain ve terörist ilan edip bitirirdi olayı.

Biz medyayı da yargıyı da teslim ettik. Çünkü toplum olarak, sadece bir iki kesim değil, bütün bir halk olarak hak, hukuk, adalet, ve özgürlük anlayışımız malesef zayıf.
    SuleymanE ve MT00 bunu beğendiler.

MT00 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ER6F
    Alıntı toreador adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu site kullanıcılarının büyük bir oranında yüksek düzeyde matematik bilgisi noksanı var. Vergi artışlarından haberdar olamayacak kadar uzak, haberdar ise vergi zamlarına bağlı olarak fiyatlarda ne farklılıklar olacağına dair muhakeme yapamayacak kadar eğitimsiz olmak da mümkün; fakat kahvehane kültüründe zengin bir ülke olduğumuzdan mütevellit sanıyorum "ya şu firmalar ne cahiller müşteri kaçırıyorlar, bu saatten sonra hiçbir şey satamazlar, bu kadar zam mı olur insafınız yok" naraları atılıyor, kupkuru veriler sıkılıyor havaya.

%37 ÖTV denince akıllarda ne canlanıyor, hakikaten merak ediyorum. Açılımı Özel Tüketim Vergisi. Belki gözden kaçan bir detaydır diye de belirtmeyi vazife bilirim "bu vergi, devlet tarafından tahsil ediliyor. Firmalara bağlı bir durum değildir". Minik bir örneklendirme yapabiliriz ayak üstü;

2016 Yılında kur 3.70 sularında iken 25.100 TL'ye satın aldığımda MT-07 şu an 41.000 TL. Güzel bir durum değil ancak oldukça normal. Ben satın aldığımda makul düzeydeki ÖTV'nin son demleriydi. Sonra tamam mı devam mı sorusuna karşılık devam alınca, devam yerine dev boyutlarda başka bir şey geçirdiler vergilendirme yoluyla.

Kur yüksek, ÖTV yüksek. Kabul edin ya da etmeyin, bunlara rağmen kimse sizi motosiklet sahibi yapmak için zararına ürün temin etmez. Ben satın aldığımda motor değeri vergisiz 19.000 TL yani 5.100 Euro idi. Şu an vergisiz hali 25.000 TL olan 2018 modelin euro karşılığı 4.100 Euro. Yani adam zaten size daha ucuza veriyor fakat bu motosikleti size 41.000 TL'ye sunan marka değildir. Honda uzun adam, Yamaha damat bey olsaydı boynumdan kıldan ince olurdu.
    "bilgisi olmadan fikri olmak" lafı bu durumlar için söylenmişti. Ülkemizin genelinde ve her konuda bu laf geçerlidir, yürürlüktedir ve Ülkemin şu anki duruma gelmesinde etkin bir rol oynamıştır bu durum maalesef..
    toreador bunu beğendi.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)