Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Seyahatte Olmazsa Olmazlar Nelerdir?

Motovento
    REKLAM ALANI
    gerivites - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    D400
    Tek motosiklet, iki kişi, aralık soğuğu, otelde konaklamalı, 6 günlük güzergah plansız bir geziye çıkacağız. Üzerimizde suya dayanıklı ekipman var. Sadece 35lt arka çanta var.
    Kişisel eşyaları 1 sırt çantasına sığdırdık diyelim. Lastik için fitil ve/veya tamir spreyi alıyorum. Zincir yağımı alıyorum.

Başka ne almak gerekir?
    instagram.com/gerivites
    youtube.com/user/nimbus8222

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    xmax250
    motosikletinin durumunu da bilmek lazım bunu cevaplamak icin.. ama bakımı yapılmıs sorunsuz bir motorum var ise dediginiz urunler dısında birsey ben de almam..

ek olarak saglam bantlardan ve bol bagaj lastigi alırım yanıma ben..

Birkan07 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yzf R-125 / Honda Today 50 / Ninja 250r / Xmax 250
    Ufaktan takım taklavat, 2 parça gofret, kek vs. El feneri mutlaka, ağrı kesici, powerbank. Bence bunlar olmazsa olmaz.

Birde mutlaka yanınızda bulundurduğunuz nakiti 3-4 farklı bölüme dağıtın.

İyi eğlenceler, kazasız belasız geçer umarım.
    gerivites ve nanis61 bunu beğendiler.

Kural [ Z ] - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bkz. İmza =>
    Klasik basit avadanlık
    Lastik tamiri için en azından bir tamir spreyi
    Snickers (x4) [Detayına girmek istemiyorum, ancak acil durumda günlük enerji ihtiyacını karşılayacaktır. Sığınakta bulundurulması dahi önerilir.]
    Yedek iç çamaşırı ve temel giyim (gömlek/pantolon/çorap)
    USB girişi olsa dahi powerbank
    Kamera ve telefonların şarj kabloları ile mümkünse yedek kamera bataryası
    Şişe su
    Bir miktar kuruyemiş (Acil durum için. Ancak yol sorunsuz ise keyifli molalara keyif katmak için de iyidir)
    Yedek balaklava (Islandığında işkence, biliyorsunuz)
    Boş temiz poşet (Gerektiğinde mumla arayacaksınız. Mesela ıslak çamaşırı koymak için iyidir)
    Acil durum telefonlarının yazılı olduğu, ıslandığında da okunabilecek şekilde bir kağıda yazılan acil durum numaraları (yakınınız v.s.) En azından başkası bulduğunda onun da kullanabileceği şekilde yazılmalı ve saklanmalı
    Zincir ve disk kilidi
    Eşinizde durması için yedek anahtar
    Ruhsat ve gerekli evraklar
    Dolu bir depo

Biraz daha abartmak gerekirse:
    Japon yapıştırıcı (Acil durum ilk yardımı ve basit tamir için kullanılabilir)
    Kadın bağı (Sterildir, ucuzdur, kolay bulunur, yer kaplamaz, hafiftir. Açık yaranın kapatılmasında harikadır)
    Yarım litrelik pet şişede yakıt (düşmelerden etkilenmeyecek yere, mesela topcase' in tam orta kısmına yerleştirin)
    İlk yardım seti (küçük bir set)
    Seyahat parası (bildiğin para, ama cüzdan ve çantadan başka yerde saklanmalı)

Aklıma gelenler bunlar. Tabi bunların hepsi iyi yer ve ağırlık tutar. Kimisi için gereksiz kimisi için olmazsa olmazdır. Beğenin seçin istediğinizi alıp gidin
    gerivites bunu beğendi.

MahmutBiner - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    1200Z Super Ténéré
    Alıntı gerivites adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Tek motosiklet, iki kişi, aralık soğuğu, otelde konaklamalı, 6 günlük güzergah plansız bir geziye çıkacağız. Üzerimizde suya dayanıklı ekipman var. Sadece 35lt arka çanta var.
    Kişisel eşyaları 1 sırt çantasına sığdırdık diyelim. Lastik için fitil ve/veya tamir spreyi alıyorum. Zincir yağımı alıyorum.

Başka ne almak gerekir?
    tecrübe tecrübe olmadan o fitiller spreyler hiç bir işe yaramıyor. tavsiyem şansınız varsa bir lastikçiye gidip fitil nasıl atılır falan öğrenirseniz daha sağlıklı olur. İnşallah lastiklerinize bir zarar gelmez hiç ihtiyaç duymassınız. Gideceğiniz rotadaki motosiklet tamircilerini ve lastikçileri önceden listeleyip telefonlarını bi kenara not alın inanın çok işe yarıyor. Bu sayede kafanızda daha rahat oluyor.

ozan1991 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    tvs apache/Bajaj dominar 400/yamaha mt07
    benzin

hacı anahtar al yanına en çok lazım olucak 16-17 di galiba benim aynalar gevşiyolar sürekli biraz rüzgar gördümü kenara çeker sıkarsın

Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    boşuna hazırlık yapma bu soğukta motosikletle 6 günlük yola gidilmez , yağmur veya rüzgar geçirmez denilen ürünlerin en iyisi 2-3 saat dayanır , çok kısa aralıklarla mola vermeniz gerekecek aksi taktirde hipotermi yaşarsın , keyif alacağınız bir yolculuk olmayacak..
    BatuhanK ve Thracian bunu beğendiler.

Motosikleti
    D400
    Avadanlik var ufak tefek şeyleri hallederim. Benzini zaten 3diş kalınca tekrar fulluyorum genelde. Tekrar pet şişeye almakla falan uğraşmiyim. Fitil için internetten bakmistim zamanında videolara, becerebilecegimi düşünüyorum. Hem fitil hem spreyi yanıma alırım zaten. Pirelli angel ct lastikleri takali 2gun oldu, darbe vs dayanıklı olduğu yaziyor, yine de onlemimizi alalım.

Ufaktan bi ilk yardim çantası sigdirabilirsem alayim yanıma. Snickers alayim. Kameranin 3bataryasi var. Powerbankim yok, telefon icin uygun fiyatli powerbank alayim 1tane. Aksamdan aksama otelde şarj ederiz telefonları ama ne olur ne olmaz bulunsun.

Bagaj lastiklerii ve 2tane kayış var. Koli bandı alayim. Paraları ayrı yerlere zula yapayım. Yedek anahtarları artçıya şutluyorum. Karanlığa kalmayiz diye umuyorum ama yine de el feneri ve düdük alayim 2şer tane. Disk kilidim yanımda her zaman.

Ekstradan zaten kaskom var yolda kalirsak en kotu ihtimal yol yardim. Akilli telefon harici bir de 3310 tarzı bir telefon alayim yanıma, birşey olursa bataryasi uzun sure gider en azından.

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:45 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:41 ----------

Alıntı Nikkfurie adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    boşuna hazırlık yapma bu soğukta motosikletle 6 günlük yola gidilmez , yağmur veya rüzgar geçirmez denilen ürünlerin en iyisi 2-3 saat dayanır , çok kısa aralıklarla mola vermeniz gerekecek aksi taktirde hipotermi yaşarsın , keyif alacağınız bir yolculuk olmayacak..
    O da olabilir. Hava farketmeksizin şehiriçi kullanıyorum ama 2-3 saat sonra ne olur bilemem. En kotu ihtimal edirnede ciğer yeriz 1gece kalır geri döneriz

sey_47 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BWS 100
    Not: Fitil risk'tir.

SuleymanE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tracer 900 / Xpulse 200 4v
    Zaten arkadaşlar bi dünya şey yazmış. Ben farklı bir açıdan olayı ele alayım;

Uzun yola giderken en çok lazım olan şey (özellikle kışın) kaliteli full + full ekipman. Botundan eldivenine, balaklavasından termal içliğine tüm ekipmanların iyi olmalı. En ufak yerden rüzgar alırsan gezi ızdırap olur, tecrübeyle sabit

Ve bir gezi için olmazsa olmaz, çok çok önemli, hatta en önemli 2. şey ise: PARA. Ama normal bi paradan bahsetmiyorum, bol bol sıcacık keş nakit paradan bahsediyorum Cüzdan dolu doluysa, "ucuz lokanta nerede vardır, yok burası pahalıdır başka yerde duralım, motor kaç litre yaktı, daha yavaş gidip daha mı az yaktırsam" gibi dertlerin olmaz

Bir yolculuk için 3. en gerekli şey ise zaman. Sen 6 günlük vaktim var dediğin için senin zaman sorunun yok, bu güzel. Kimisi 3 günde 10 şehir gezmeyi planlıyor, en ufak aksilikte 2 günü boşa geçiyor, gezi zehir oluyor. Zamanın bol olacak ki aheste aheste, bir yerlere yetişmeye çalışmadan, bol molalı keyif alarak gezebilesin.

Şimdiden keyifli geziler dilerim. Ara sıra manzaralı yerlerde durup 1-2 foto çekmeyi ihmal etme, güzel hatıra olur.
    gerivites bunu beğendi.

Vista86 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tracer 700
    Vazgeçme..

Bir birinin aynısı bin gün yaşayacağına bir günü farklı yaşa..
    gerivites bunu beğendi.

Ramazan Can - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW GS 1200 / Honda Africa Twin dct1000L- VESPA LX
    sıcak su kahve
    çakmak
    Fuzuliye sormuşlar "sevmek mi daha güzel sevilmek mi?" Sevişmiyorsanız ikisi de fuzuli demiş... SEMTİN HAYLAZI

Motosikleti
    Artık Yok...
    uzun yoldan kasatın en basşta nedir onu yazsaydın kaç km yani.. şimdi 300-400 km yol ise bana göre uzunyol değildir altı üstü 3-4 saatlik yoldur.. 900-1000 km ise tamam o uzun yoldur..

whitedeamon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MTT Y2K
    Yazılacak herşey yazılmış.Benim tek tavsiyem zamanınız nedir bilmem ama sıkça mola vermeniz ısınmanız olacaktır.En azından belli bir süre rüzgar yemeden bekleyin sonra tekrar devam.
    gerivites bunu beğendi.

Motosikleti
    D400
    Alıntı logaritma adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    uzun yoldan kasatın en basşta nedir onu yazsaydın kaç km yani.. şimdi 300-400 km yol ise bana göre uzunyol değildir altı üstü 3-4 saatlik yoldur.. 900-1000 km ise tamam o uzun yoldur..
    6 gün yazmıştım 6 günde 300-400km az olur

Alıntı whitedeamon adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yazılacak herşey yazılmış.Benim tek tavsiyem zamanınız nedir bilmem ama sıkça mola vermeniz ısınmanız olacaktır.En azından belli bir süre rüzgar yemeden bekleyin sonra tekrar devam.

Evet bugün de yarım saat kaldım dışarıda içlik+kot ile çok üşümedim ama yüksek süratlere de çıkmadım. Yüksek süratte potosiklet pantolonu ile ne olur bilemiyorum. 2 hafta iznimiz var o yüzden kasmaya gerek olmayacak. Günde 400km planlıyorum.

Edirne+çanakkale+assos+kazdağı+bursa olmak üzere 5gün düşündüm sonrası için ne tarafa gideriz bilmiyorum. Akşam üzeri tam olarak km hesabı yapıp yakıt ve otel fiyatlarını da hesap edeceğim. Acelemiz ve nakit sıkıntımız yok, saatte 1 mola verip çay kahve ile atıştırmalıklarla çok zorlanacağımızı sanmıyorum. Yağmura denk gelmezsek çok zorlanmayız. Edirnede kar var falan dediler ama önüzümdeki hafta full parçalı bulutlu gözüküyor.
    instagram.com/gerivites
    youtube.com/user/nimbus8222

Motosikleti
    Bajaj Pulsar 200 NS 2017
    iyi giyinin. kışlık ekipman olmadan o yol çekilmez. Botunuzun içine pamuklu kalın çorap giyin. Gorotex bot bile üşütüyor bir kaç 100 km sonra. Ön cam yoksa taktırın. elcik korumada çok işinize yarar. eldiven içliğiniz olsun 2 adet yağmurluk takımı yün içlik takımı vs. Vallaha hocam ekipman sağlam değilse hemen ayarlayın kısaca. Naked makine bir de dizler bacaklar vs. çok üşüyebilir.

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:52 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:51 ----------

gizli buzlanma ve üşümeye karşı. Mümkünse güneşin tepede olduğu saatlerde sürüş de çok önemli
    gerivites bunu beğendi.

LynXMaSTeR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR 650F
    bu soğukta keyfi gezi yapılmayacağını düşünüyorum.
    heyecan aramayın bence

Motosikleti
    D400
    Alıntı LynXMaSTeR adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bu soğukta keyfi gezi yapılmayacağını düşünüyorum.
    heyecan aramayın bence
    Aslında tam olarak aradığımız şey heyecan

-Black- - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki DL650 2014
    Kıyafetleriniz haricinde bir ihtiyacınız yok aslında ufak tefek problemler için el verecek birileri her zaman bulunur. Büyük arızalar içinse zaten servise veya tamirhaneye gitmemiz lazım. Dikkatli sürün ve hipotermiye dikkat edin. Yolunuz açık olsun.

GT250rAlanya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    4 Silindirden başkası YALAN
    Aslında çok ama çok önemli bir malzeme daha var almanız daha doğrusu motosikletinize takmanız gereken. Takip Cihazı.

Kullanıcı Adı ve şifrenizi bir yakınınıza vererek sizi izlemelerini sağlayabilirsiniz.

(Allah göstermesin tabi ki ancak )
    Sebebine gelirsek ;
    Bundan bir kaç yıl önce uzun yola giden bir tanıdık yolda kaza geçiriyor ve ormanlık alanda motosikleti ile beraber uçurumdan aşağı uçuyor. Hali ile telefonuna ulaşamayacak durumda oluyor. Onu o an gören bir araç vs olmuyor.
    1 hafta sonra o bölgenin köylüleri tarafından cansız bedeni bulunuyor... Bu gibi durumlar için size ulaşılabilmesi, yerinizin tespiti için işe yarayacaktır.

Geçtiğimiz aylarda yine olmuş

https://www.haberturk.com/bartin-hab...-genc-kayboldu
    "Ve ben 24 yaşındayken kendimi Türkiye'nin bağımsızlığına armağan etmekten onur duyuyorum."
    Deniz Gezmiş 28 Şubat 1947 - 6 Mayıs 1972

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)