Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Performans yağı/ normal yağ ?

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    YZF R25
    Arkadaşlar yazın yamalubenin 4r yazan performans yağını koyacaklardı ben düz mantıkla nasıl pist için yapılmış lastikler çabuk bitiyorsa, şehir içinde çok gerekli olmayacağını düşündüğüm için ve acaba çabuk mu biter hemen değiştirmem gerekir mi diye kuşkularım olduğu için normal yağdan koydurttum. Acaba bu performans yağı ne kadar etki eder, normal yağ mı koydursam yoksa performans yağı mı sizce ? Bu 4r dedikleri yağın içinde bir sürü adını bilmediğim ek bir şeyler yazıyor onlar ne acaba ?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    BatuhanK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yarış yapacak, ''güçlü'' motorların yağ değişim zaman ve kilometreleri zaten düşüktür. Yağ ömrünü kestirmek zor.
    Ama orada yağ satmak istemişler. R25 için bilindik sentetik yağlar yeterli olur
    yağızkoç05 bunu beğendi.

harun27 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2023 Vespa Primavera 150
    Koy motul 7100 bak keyfine iyi derecede kaliteli yağdır
    yağızkoç05 bunu beğendi.

uzay gemisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    09
    R25/mt25 ve türevi motorlar için üzerinde fully synthetic yazan normal yağlar yeterlidir.
    Aslında mt07-09 da olsa yamalube full sentetik yeterli oluyor. Litresi 120liralik performans yağlarını normal vatandaş için tamamen para tuzağı ve gereksiz israf olarak görüyorum. Bakımlarını aksatma, değişmesi gerekeni değiştir, bilinen markalarin tam sentetigini koy devam et.
    yağızkoç05 bunu beğendi.

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Motosiklete özel ful sentetik yağın ötesinde ne var ki?
    yağızkoç05 bunu beğendi.

kurubuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF1000FA
    Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Daha özel full sentetik yağ var.....
    yağızkoç05 bunu beğendi.

BAIIHAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CB1000R
    Alıntı yağızkoç05 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar yazın yamalubenin 4r yazan performans yağını koyacaklardı ben düz mantıkla nasıl pist için yapılmış lastikler çabuk bitiyorsa, şehir içinde çok gerekli olmayacağını düşündüğüm için ve acaba çabuk mu biter hemen değiştirmem gerekir mi diye kuşkularım olduğu için normal yağdan koydurttum. Acaba bu performans yağı ne kadar etki eder, normal yağ mı koydursam yoksa performans yağı mı sizce ? Bu 4r dedikleri yağın içinde bir sürü adını bilmediğim ek bir şeyler yazıyor onlar ne acaba ?
    ben de sıcağa daha iyi dayanıyorsa istanbulda fena fikir değil diye düz mantık yapmıştım.

fiyat farkı %20-30ları geçmiyorsa 300v, katana, 4r, rsgp gibi yağlar kullandım. 7100 gibi ortalama ve castrol power1 gibi orta alt yağlara göre aralarında net farklar var. Vites geçişleri daha yumuşak, motor sesi nispeten daha temiz, sıcaklıkta 8c civarında düşüş, 4-5k km'de değiştirdiğimde ise yağ tertemiz çıkıyor. Eksiltme vs yok.

Tüm bu farklar motoruna ve sahibine göre değişir mutlaka. Farkı görüp değip değmeyeceğine sizin karar vermeniz gerekir. En son litresi 65'den katana aldım 60 lira verip 7100 alacağıma. Bu gibi durumlarda pişman olunacak birşey olmadığını söyleyebilirim.

Servis klavuzundaki veriye göre castrol power1 (racing olmayan düz versiyon) yeterli. Onu da kullandım. 250km dayanamadım. Marka, yeterli asgari yağın özelliklerini veriyor diye düşünüyorum. Zira o yağın o motora olmadığı da çok belli.
    yağızkoç05 bunu beğendi.

valeros46 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Pist şartlarında kullanım için özel yağlar var. Motul 300V gibi. Kıyaslamak adına:
    Motul 300V: https://s3-eu-west-1.amazonaws.com/m...pdf?1492016004
    Motul 7100: https://s3-eu-west-1.amazonaws.com/m...pdf?1492017497

Millet de yağı incelemeden "race" adı geçtiğinden bundan koyuyor motoruna. Motul 7100 kullanıyorum yıllardır. Gayet memnunum.
    yağızkoç05 bunu beğendi.

Motosikleti
    YZF R25
    Alıntı BAIIHAN adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ben de sıcağa daha iyi dayanıyorsa istanbulda fena fikir değil diye düz mantık yapmıştım.

fiyat farkı %20-30ları geçmiyorsa 300v, katana, 4r, rsgp gibi yağlar kullandım. 7100 gibi ortalama ve castrol power1 gibi orta alt yağlara göre aralarında net farklar var. Vites geçişleri daha yumuşak, motor sesi nispeten daha temiz, sıcaklıkta 8c civarında düşüş, 4-5k km'de değiştirdiğimde ise yağ tertemiz çıkıyor. Eksiltme vs yok.

Tüm bu farklar motoruna ve sahibine göre değişir mutlaka. Farkı görüp değip değmeyeceğine sizin karar vermeniz gerekir. En son litresi 65'den katana aldım 60 lira verip 7100 alacağıma. Bu gibi durumlarda pişman olunacak birşey olmadığını söyleyebilirim.

Servis klavuzundaki veriye göre castrol power1 (racing olmayan düz versiyon) yeterli. Onu da kullandım. 250km dayanamadım. Marka, yeterli asgari yağın özelliklerini veriyor diye düşünüyorum. Zira o yağın o motora olmadığı da çok belli.
    Bazıları bir fark yok diyır bazıları da senin dediğin gibi biraz fark edebilir diyorlar. Birdaha ki sefere 4r kullancam bakalım fayda verecek mi...

Kural [ Z ] - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bkz. İmza =>
    Motosikletiniz için MOTUL 7100 fazlasıyla yeterli gelecektir. Hatta fazla bile gelebilir ;) Tavsiye ederim, memnun kalırsınız. Hele hele öncesinde kullandığınız motor yağı kaliteli bir yağ değil ise farka şaşırabilirsiniz.
    yağızkoç05 bunu beğendi.

Motosikleti
    YZF R25
    JASO-MA , API-SL = Farkı bunlarda gizli, farklı olarak bu yazıyor 4r bunlar ne bilen var mı ?

Motosikleti
    NC750x - 2019
    Bence para tuzağı bende olsam bende normal yağı koydururdum.
    yağızkoç05 bunu beğendi.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)