Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
5. sayfa BirinciBirinci ... 34567 SonuncuSonuncu

Motosikleti dik yokuştan çıkarmak.

Motovento
    REKLAM ALANI
    Gökhan_Aygün - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    VFR 800X (RC60/2013)
    Benimde bu tarz bir arayışım vardı, merdiveni çimento ile rahatlıkla rampaya çevirebilirsin, "nereden alırım ?" dersen Bauhaus'da hazır çimento harçları var, 40 kg olarak satılır, sadece bir kovada su ile karıştırırsın ( 1 çimento için 5 litre su ) ve merdivenlerin boşluğuna uygularsın.

Tabii çimentoyu israf etmemek için iki merdiven arası boşluklara ufak taşlar falan koyman lazım, sonra tercihen frenle arka arkaya ineceksin ki çıkman kolay olsun ..

HrcRepsol bunu beğendi.
    Honda NSS Forza 300 İnceleme Videosu [ https://www.youtube.com/watch?v=E9QdDCCxKpc ]

Mondial 150 Sentor İnceleme Videosu [ https://www.youtube.com/watch?v=Rl79HfGpcS4 ]

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    HrcRepsol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı oktayakgoz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kaldrım olayı sorun değil. Kaldırıma yapacağınız o kadar müdehaleye kimse bir şey demez. Eğim bu ise indirmek ve çıkarmak çocuk oyuncağı
    Aklımda başka bişeyler var. Hemde çok basit şekilde. Betonla felan uğraşmiyacağım. Şimdi buraya yazmiyacağım. Motosiklet kullanmak için çeşitli yöntemler deneyip çaba harcayan birini dalgaya alanlar oluyor.
    YERUÇAĞI bunu beğendi.

GT250rAlanya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    4 Silindirden başkası YALAN
    Alıntı HrcRepsol adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Aklımda başka bişeyler var. Hemde çok basit şekilde. Betonla felan uğraşmiyacağım. Şimdi buraya yazmiyacağım. Motosiklet kullanmak için çeşitli yöntemler deneyip çaba harcayan birini dalgaya alanlar oluyor.
    Merakla bekliyoruz. Nasıl bir iş çıkacak ortaya...
    "Ve ben 24 yaşındayken kendimi Türkiye'nin bağımsızlığına armağan etmekten onur duyuyorum."
    Deniz Gezmiş 28 Şubat 1947 - 6 Mayıs 1972

hasangazili - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Pulsar RS 200
    Sırf senin için çektim. Gezerken gördüm gerçekte öyle dik bir yokuş değil bunlar. Ankara da biz bunlara yokuş bile demeyiz.

HrcRepsol ve GezeGeze bunu beğendiler.

Alıntı hasangazili adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sırf senin için çektim. Gezerken gördüm gerçekte öyle dik bir yokuş değil bunlar. Ankara da biz bunlara yokuş bile demeyiz.

https://i.ibb.co/0DtTf3X/WP-20181201-001.jpg
    https://i.ibb.co/p4LpkZ0/WP-20181201-002.jpg
    Tşk ederim. Aynen, bu tarz yokuşlar hiçbirşey. Ama halletcem inş. Vazgeçmedim.

Motosikleti
    Bajaj Pulsar 200 NS 2017
    imkanın varsa kaldırımın yarısına çimento ile düzleştirmek.(GezeGeze'de demiş yukarıda) Engelliler için yapılan rampalar gibi hem millet el arabası vs. indirirken size dua eder. Bu şekilde indiremezsiniz. 1 2 indirdiniz bi gün mutlaka düşersiniz. He burdan çıkması da ayrı bir dert inseniz bile.Daha Motor almadıysanız crf daha iyi olabilir

Fantezimse güzel bir vinç sistemi kurmak olabilir. iki duvardan destek alıp ortaya indirmek(gülmeyin)

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:53 ---------- bir önceki mesaj zamanı 00:50 ----------

ben tek sayfayı gördüm siz zaten konusmussunuz her şeyi pardon
    RoofRoof ve HrcRepsol bunu beğendiler.

RoofRoof - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DRZ400SM
    Alıntı alp010 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    imkanın varsa kaldırımın yarısına çimento ile düzleştirmek.(GezeGeze'de demiş yukarıda) Engelliler için yapılan rampalar gibi hem millet el arabası vs. indirirken size dua eder. Bu şekilde indiremezsiniz. 1 2 indirdiniz bi gün mutlaka düşersiniz. He burdan çıkması da ayrı bir dert inseniz bile.Daha Motor almadıysanız crf daha iyi olabilir

Fantezimse güzel bir vinç sistemi kurmak olabilir. iki duvardan destek alıp ortaya indirmek(gülmeyin)
    https://i.ibb.co/XVGhwn6/vinctasarimim.png

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:53 ---------- bir önceki mesaj zamanı 00:50 ----------

Çizim için 10 puan
    alp010 bunu beğendi.

Alıntı alp010 adlı üyeden alıntı Mesajı göster

https://i.ibb.co/XVGhwn6/vinctasarimim.png

Basamakları düzleştirip, motosikleti vinç yardımı ile yukarı çekmekde aklıma geldi ama o şekilde yukarı çekmek için vinci kuracak yer yok. Korkuluklara kursam korkulukların gücü yetmez sanırım. Elle taşınır benzinli hafif bir scooter olsa aslında...

Kural [ Z ] - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bkz. İmza =>
    Sanırım ben anlatamadım. Bunun doğrudan tekere bağlananından bahsetmek istemiştim... Basit bir proje, yer kaplamaz, ucuz ve kolay.

Veya bunu da aynı mantık ile motosiklet için tasarlayıp düşünebilirsiniz. Zeminde hiç yer kaplamaz, doğrudan duvara entegre edilir. Siz projelendirirseniz yere yapacağınız sistemle nerede ise aynı rakkama mal olur.

Motosikleti
    Yeşil Kubazaki CR1
    Ayaktan ittirgeçli bisiklet götürgeci motosiklet için olmaz sanki.
    200 Kg'yu ittirecek torku verebilirsiniz alttan çıkan ittirgeçe ama 200 Kg'yu tek ayakta yokuş yukarıya kadar dayayabilecek baldıra sahip kaç kişi var?

İkincisi, böyle bir ayaktan ittirgeçli götürgeci kursan, mahallenin veletleri sabah akşam iner çıkar ... Suçlayamam da.. Asıl, İsveç'in değil oyun alanları olmayan, temalı oyun parklarına ışık yılı kadar uzak olan bu tarafların veletleri oldukları için... İnip çıkmazlarsa çocukluklarını yapmamış olurlar

Vinç konusunda vincin motosiklete değil rampaya takılması da düşünülebilir. Kalelerde eskiden, filmlerde falan denk gelmişsinizdir, asma köprüler olurdu, kale kapılarında... (kalelerin etrafı 1 tur hendek kazılıp içine su doldurulduğundan, yanaşılamasın diye).

Üzerinde motosiklet ile birlikte durabilecek kadar kadar ve tepeye kadar çıkan bir rampayı, tahtadan, demirden vs., koyuyorsunuz, ve vincin zincirini rampanın aşağısından bir yerden takıyorsunuz. Vinç zinciri çektikce rampa yükseliyor yol ile aynı hizaya geliyor. Sürüp çıkıyorsunuz ...

Ha, vincin zincirini o şekilde rampayı çekecek şekilde nasıl monte edersiniz, o ayrı ... tepede balkon falan varsa onun tavanına tutturabilirsiniz. Olmadı direk dikip makara ile tersten çektirtebilirsiniz ...

Ha gayret, biraz daha düşünsek makaralar, güç, kuvvet, yoldan tasarruf, kuvvetten tasarruf ... daha başka kaldı mı? ... konularını da tamamlamış olacağız

biyeybaraküs - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2017 HONDA CBR 1000 RR SP
    https://www.youtube.com/watch?v=sSlhJg6nW2g eğim daha az yanda sürerek rahat çıkıyor , benim kafama takılan senin planladığın yere motor aşağı indikten sonra o kapıdan nasıl geçecek

GT250rAlanya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    4 Silindirden başkası YALAN
    Basamakları düzleştirip, motosikleti vinç yardımı ile yukarı çekmekde aklıma geldi ama o şekilde yukarı çekmek için vinci kuracak yer yok. Korkuluklara kursam korkulukların gücü yetmez sanırım. Elle taşınır benzinli hafif bir scooter olsa aslında...
    Sen hele şu girişin tam resimlerini atar mısın ? girişte yukarda ne var ? uzaktan felan. Yukarda vinci kuracağın bir duvar yok mu nitekim ?
    "Ve ben 24 yaşındayken kendimi Türkiye'nin bağımsızlığına armağan etmekten onur duyuyorum."
    Deniz Gezmiş 28 Şubat 1947 - 6 Mayıs 1972

Motosikleti
    Bajaj Pulsar 200 NS 2017
    Ben korkulukların bi kısmını iptal edip oradan yükleme yapmayı düşünmüştüm. Kafes şeklinde bir yapı inip çıkacak. Ama korkulukları kesmeye apartman yönetimi sıcak bakmaz muhtemelen desteği betondan almanız lazım korkulukla olmaz dediğiniz gibi. En mantıklı yaklaşım vinç felan kullanmadan o eğimi linear bir hale getirmeye çalışmak olur. Masrafı çok tutmayacaksa siz oraya el arabası rampası tarzı bir şey yapın eğim çok değil kaldırımlar sıkıntı çıkarıyor size.

Arkadaşlar, değer verip yardımcı olmaya çalıştığınız için tşk. alp10 arkadaşın dediği gibi olacak. Eğimi baya azaltacağım. Bugün sanayiye gittim. Orda kalasları kesip istediğimiz şekilde veriyorlarmış. Bende yaptığım çizime göre ölçü alıp kalasları kestireceğim. Her seferinde kalasları kur-kaldır olacak. o da en fazla hergün 15-20 dk alabilir. O dar alandan motoru içeri koyma olayınıda deneyeceğim. Bisikletim var. Onunla deneyeceğim. Bisikletin tekerler arası boyu 1.76. Alacağım motorun boyu plakalık ile birlikte 2.0 metre (Hero Hunk). Plakalık iptal olacak, plaka kuyruğa takılacak. Alan o kadar dar değil. Çaprazlama motoru içeri koyabilirim.

Kural [ Z ] - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bkz. İmza =>
    Alıntı GezeGeze adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ayaktan ittirgeçli bisiklet götürgeci motosiklet için olmaz sanki.
    200 Kg'yu ittirecek torku verebilirsiniz alttan çıkan ittirgeçe ama 200 Kg'yu tek ayakta yokuş yukarıya kadar dayayabilecek baldıra sahip kaç kişi var?

İkincisi, böyle bir ayaktan ittirgeçli götürgeci kursan, mahallenin veletleri sabah akşam iner çıkar ... Suçlayamam da.. Asıl, İsveç'in değil oyun alanları olmayan, temalı oyun parklarına ışık yılı kadar uzak olan bu tarafların veletleri oldukları için... İnip çıkmazlarsa çocukluklarını yapmamış olurlar

Vinç konusunda vincin motosiklete değil rampaya takılması da düşünülebilir. Kalelerde eskiden, filmlerde falan denk gelmişsinizdir, asma köprüler olurdu, kale kapılarında... (kalelerin etrafı 1 tur hendek kazılıp içine su doldurulduğundan, yanaşılamasın diye).

Üzerinde motosiklet ile birlikte durabilecek kadar kadar ve tepeye kadar çıkan bir rampayı, tahtadan, demirden vs., koyuyorsunuz, ve vincin zincirini rampanın aşağısından bir yerden takıyorsunuz. Vinç zinciri çektikce rampa yükseliyor yol ile aynı hizaya geliyor. Sürüp çıkıyorsunuz ...

Ha, vincin zincirini o şekilde rampayı çekecek şekilde nasıl monte edersiniz, o ayrı ... tepede balkon falan varsa onun tavanına tutturabilirsiniz. Olmadı direk dikip makara ile tersten çektirtebilirsiniz ...

Ha gayret, biraz daha düşünsek makaralar, güç, kuvvet, yoldan tasarruf, kuvvetten tasarruf ... daha başka kaldı mı? ... konularını da tamamlamış olacağız
    Demişim ki;

"Sanırım ben anlatamadım. Bunun doğrudan tekere bağlananından bahsetmek istemiştim... Basit bir proje, yer kaplamaz, ucuz ve kolay.

Veya bunu da aynı mantık ile motosiklet için tasarlayıp düşünebilirsiniz. Zeminde hiç yer kaplamaz, doğrudan duvara entegre edilir. Siz projelendirirseniz yere yapacağınız sistemle nerede ise aynı rakkama mal olur. "

Basit yönteme geçelim:

Büyük ve uzunca bir sac kestiriyorsunuz, sacın alt tarafta kaymaması için en kapı tarafındaki zemine yere iki inşaat demiri çakıyor, sacı kullanacağınız zaman da buna oturtuyorsunuz, üstten de kaymaması için sacın altına pençe tarzında inşaat demirinden 3-5 cm' lik birkaç parça kaynatıyorsunuz ki yere koyduğunuzda kaymasın. Kullanmadığınız zamanlarda da duvara yazlıyorsunuz bitiyor.

Wing750 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CRF1000L Africa Twin
    Hadi yine hizmet benden. Bunu yaptırabilirsen galiba en mantıklısı olacak. Hem merdiveni bozmaz, hem de giriş çıkışı kolay olur.

GezeGeze bunu beğendi.

Motosikleti
    Yeşil Kubazaki CR1
    Tamam, Kural[Z], linkten ittirgeçli götürgeci motosiklet için düşündüğünü anlamışım; tekerden bağlamalı kısmını atlamışım... Bak hem senin için üşenmedim köşeli parantez de buldum, iki yana ...

Son video Wing750'nin sanırım noktayı koyuyor konuya. Yalnız nazınızı çekecek bir demirci ustasıyla caraskal satıcısı bulmanız lazım... Farklı uygulamalar konusunda bizdeki yaklaşım genelde "icat çıkarma başımıza"dır...

Büyüklerden birinin dediği gibi; "Biz ara eleman ülkesiyiz, mucit çıkaramayız" ....

Yine de bu cep telefonundan bu videoyu yutuptan gösterip "aha bundan istiyorum" demeyi deneyebilirsiniz... Bol şans.

öncelikle sadece arazide beş yıldır spesial kullandığımı yazayım. fotorafta gördüğüm yer çok zor görünmüyor . benzer ve daha rahat bir yer bulup biraz antrenman yapın isterseniz baktınız rahat inip çıkabiliyorsunuz burayı denemeye cesaretiniz olur. sadece en üst basamak ta alt sürtebilir gibi görünüyor orayı tıraşlamak betonlamak gerekebilir gibi görünüyor. bence benzer ve geniş bir merdivende denemeler yapıp ona göre masraf edin

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:22 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:18 ----------

veya 20 30 santim genişliğinde portatif bir rampa yardımıyla elde de iner çıkar(Çalıştırarak) ordan motor

Bende yaptığım çizime göre ölçü alıp kalasları kestireceğim.
    yine çizim mi yaptın çen
    GezeGeze bunu beğendi.

Motosikleti
    Versys650
    Buradaki eğim çok fazla değil bence 30° den daha az, hatta eğer beton bir rampa yapacaksan kaldırımın kenar taşının kırılması ve ilk kapıya doğru rampanın uzatılması durumunda 25° ye kadar düşecektir.

Buradaki en büyük sorun kapıdan giriş, standart bir kapıdan karşıdan zaten ancak giriyor motor birde çapraz girmeye çalışacağını düşününce zor olacak gibi, yalnızca motorun boyunu düşünme genişliğini de hesaba kat özellikle egzoz sürter diye düşünüyorum, yani kapı masrafı da çıkabilir.

Yalnız bu kadar tartışıldı yapınca bir video yüklersin artık.
    Herşeyin çözüldüğünü sandığın an yanılırsın.

REKLAM ALANI
5. sayfa BirinciBirinci ... 34567 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)