Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

uzun yola cıkıcam , tavsiyeleriniz

Motovento
    REKLAM ALANI
    superboycu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Merhaba arkadaşlar yaşım 26 ve 2 ay sonra tecilim bitecek ve askere gidicem , askere gitmeden önce
    gezi yapmak istiyorum, cin malı bir motora sahibim 150cc , amacım a noktasından b noktasına gitmekten ziyade gezmek , Karadeniz turu yapmak istiyorum ve kendime kamp çadırı gibi ürünler aldım amacımın gezmek olduğundan konaklayarak ve yavaş gitmeyi planlıyorum.

düşük cc ile uzun yola çıkmanın konusu biraz teferruatlı fakat ben bu işi bu motorumla yapmaya karar verdim.

konuyu açma sebebim, günde maksimun 400km surucem fakat çadırımı güvenliğim nedeniyle nerelere kurmam gerektiğini bilmiyorum, aklımda benzin istasyonları var fakat sizlerinde yorumlarını alarak kamp esnasında güvenliğimi sağlamak için ne yapmalı ve yanıma ne almalıyım , malum hayvanı var ve en kötüsü insan olupta hayvan olanıda var.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Madem çadır konaklamalı bir program yapıyorsunuz en azından tabiat manzaralı yerleri seçmenizi, benzinlik gibi gudik yerlerde kamp yapmamanızı tavsiye ederim. (İsmet abi kusura bakmasın). Güvenlik konusuna gelince; motorunuzu ağaca zincirle kilitleyin, çadırda yanınızda da kocaman bir çekiç ya da balta olsun, kendinizi savunmasız hissetmezsiniz. Karadeniz insanı için "asabidir" , "silah sever" vs derler ama bence Karadeniz'de bir densizlik yapmadığınız sürece başınıza kolay kolay bir iş gelmez.

ogzcngdk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kuba Dragon 50 - Hero X Pulse 200
    Alıntı superboycu adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhaba arkadaşlar yaşım 26 ve 2 ay sonra tecilim bitecek ve askere gidicem , askere gitmeden önce
    gezi yapmak istiyorum, cin malı bir motora sahibim 150cc , amacım a noktasından b noktasına gitmekten ziyade gezmek , Karadeniz turu yapmak istiyorum ve kendime kamp çadırı gibi ürünler aldım amacımın gezmek olduğundan konaklayarak ve yavaş gitmeyi planlıyorum.

düşük cc ile uzun yola çıkmanın konusu biraz teferruatlı fakat ben bu işi bu motorumla yapmaya karar verdim.

konuyu açma sebebim, günde maksimun 400km surucem fakat çadırımı güvenliğim nedeniyle nerelere kurmam gerektiğini bilmiyorum, aklımda benzin istasyonları var fakat sizlerinde yorumlarını alarak kamp esnasında güvenliğimi sağlamak için ne yapmalı ve yanıma ne almalıyım , malum hayvanı var ve en kötüsü insan olupta hayvan olanıda var.
    merhaba, ben bu şekilde çok kamp yaptım o yüzden bir kaç bir şey söyleyeyim.
    facebookta kamprail, gezginler gibi gruplar var bu gruplara girip oradaki ücretsiz kamp tavsiyelerini takip et, gideceğin rotaya göre mutlaka bulursun. benzin istasyonları en son çare, benzin istasyonuna yakın sakin koylara çadır kurabilirsin. güvenlik konusunda hayvanlardan korkma ama ne olur ne olmaz diye bir tane çakı bulunsa iyi olur. eskiden bu işler daha kolaydı artık her yer yasak, kolay gelsin.

gurcanozturk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Forza 250

Yagmurluk al, bol yagmurluk al. Lazim olacak

Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    Önümüzdeki iki ay içinde motosikletle Karadeniz turu eziyet olur dostum , birde Karadeniz de virüs riski çok yüksek rotayı başka tarafa çevirmeni tavsiye ederim..
    Vidos bunu beğendi.

Kerem34_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mt-25 ABS
    Ben de ege turu yapmayı düşünüyorum yaza doğru. Bence de sahillere yakın yerlerde, kampçıların önerdiği yerlerde, doğada, köylerde kalmak benzinlikten kat kat iyidir. Önerimse bir tane kurusıkı veya ses tabancası alın. Hem yaban hayvanlarını korkutmaya yarar hem de gerekirse insanları. Egede hava durumu zaten genelde hep iyi. Ucuz bir uyku tulumu bile iş görecektir. Sakın tulumsuz sadece çadırda yatarım diye düşünmeyin, Antalya da bile gece çökünce üşüyor insan. Çadır yerde olduğu için çekiyor tüm soğuğu. Kendinize kalın, güzel bir mat alın. 0-10 dereceye kadar koruyan uyku tulumları fazlasıyla yetecektir. Karadeniz turunda hava durumuyla, insanının tersliğiyle, sıkıcılığıyla uğraşacağınıza Ege'ye doğru inerseniz çok daha fazla memnun kalırsınız bence şu dönemde. Geçenlerde 100 oktan adlı bir kanal olması lazım, onun uzun yol ve kamp videolarını izledim çok iyiydi. Onun dışında deneme tahtası adlı bir kanal var. Abinin kendisi sürekli motosikletle geziyor, dünya turu, Türkiye turu yapıyor. Onun kanalını da izlersen işine yarayacak bir sürü şey öğrenirsin bence

HaktanCbr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ducati Monster 696
    al bir taktikal pompalı ruhsatli koy içine sirasiyla şevrotin kuş saçması plastik fişek ses fişegi bir de biber gazı taşı bu devirde silahsız kampa geziye gidilmez, hiç yoksa sokağa atılan ve sürüleşen köpekler adamı mahveder. Allahtan taşıma ruhsatım varda rahat ediyorum gezerken. Tüfeğide kılıfında olduğu ve atışa hazır durumda olmadığı sürece taşırsın

Kerem34_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mt-25 ABS
    Günde 300 400 km süreceksen(istanbuldan çıkıyorsan) ilk molayı bursa veya Yalova gibi verirsin. Sonra ege sahil şeridine geçip antalya'ya hatta hızını alamazsan Hatay'a kadar gidip bir künefe, bir soslu Hatay döneri yer 2 3 günde iç Anadolu turu yaparak geri dönersin.

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:47 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:37 ----------

Motosiklette tüfek çok dikkat çekiyor, çok çevirirler taşıyanı. Şevrotin de yakın mesafede riskli. Sterling'in olması lazım non-lethal mermileri çıktı. Öldürmüyor ama süründürüyor,plastik mermi misali. En üste bir ses fişeği, bir kaç tane non-lethal. Üzerine de artık abartı durumlar için tek kurşun, 12 kalibre. Ama işin kötü yanı 2+1 hariç şarjör gezdirmek de yasak artık. Av sezonu dahilinde bile olsa 2'li sarjörden fazlasına sıkıntı yapıyorlar. Bir de yöre halkında negatif bir tepkiye yol açar, sırtında tüfekle biri bana adres sorsa ben de garipserim zaten. taşıma olmasa da ruhsatsız bir tabancayı bir yere koyup gitme yandaşıyım ama önermek yasak

superboycu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Benim karadeniz turu yapmaktaki amacım orası çok ilgimi cekiyor ve ben tranzonluyum lakin 1 yaşından beri istanbulda duruyorum ve uzun zamandır gitmedim

Aklımdaki plan şöyle , istanbuldan cıkıcam bursaya , orada 30dk mola sonra eskisehir orada 30dk sonra ankara gerisini planlamadım ama ankarada 1 gece cadır kurmak istiyorum

AzÇok - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Geziyi Mart ayında yapma. Mart ayının birinci haftası karadeniz üzerinden soğuk bir hava sistemi bekleniyor. Eğer tahminler tutarsa özellikle doğu karadeniz bölgesinde kar yağışı olabilir. Kar yağmasa bile ciddi bir soğuma bekleniyor.

Gorkem.IX - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR 650F
    Tecil bitince hemen askere gitmiyorsun yalnız haberin olsun ağustos ve kasım celbi var taa o zaman gidicen 2 ay sonra bozarsan yazın yap turunu daha mantıklı.

HaktanCbr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ducati Monster 696
    Ruhsatsız silah taşınmaz, bulundurma bile taşınırsa ruhsatsız muamelesi görüyor o bile 2 3 yıl yatarı olabilen bir suç. Tur yaparken zaten bir üçlü çanta varsa artçı koltuğuna koyularak taşınabilir üzerine de çadır paketi vs koyulursa kimse anlamaz bile.

Ahmet Turan Peker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    honda nc 750 x dct vstrom dl 650 xmax 250
    Benim karadeniz turu yapmaktaki amacım orası çok ilgimi cekiyor ve ben tranzonluyum lakin 1 yaşından beri istanbulda duruyorum ve uzun zamandır gitmedim

Aklımdaki plan şöyle , istanbuldan cıkıcam bursaya , orada 30dk mola sonra eskisehir orada 30dk sonra ankara gerisini planlamadım ama ankarada 1 gece cadır kurmak istiyorum
    Uzun soluklu gezilerde sorun geri dönmektir. Başlayınca bir yere gitmiyorsun.. gezmeye gidiyorsunuz. Onun için keyf alırsın. Ama gezi bitince artık gitmeye başlarsın. Ve motosiklet ile gitmek bir noktaya varmak işte zor olan bu...

Onun için giderken değil de gelirken bir yerlere uğra.eve mümkün olduğunca gezerek yaklaş. İşte o zaman daha çok gezip daha az yol gidersiniz..

Motorla gezmek zevkli ama yola gitmek biraz eziyetlidir.. Tabii ki benim bakış açım
    Kural [ Z ] ve otopsici bunu beğendiler.

-150cc bir makine kullanıyorsunuz önceliğiniz makineyi zorlamamak olsun. Sakince yavaş yavaş gidin zaten amaç bir yere yetişmek değil gezmek görmek
    -Yanınıza çadırın içinde bulundurmak üzere savunma aletleri alın. Sopa, balta, çakı vb.
    -Her ihtimale karşı kendinize bir rota oluşturun ve bunu ailenizden birine yada yakınınıza mutlaka belirtin. Allah göstermesin olurda başınıza bir durum gelirse ki dünyanın binbir türlü hali var. Cep telefonunuzu kullanamazsınız başınıza kaza bela bir olay gelir en azından nerede olabileceğinizi biliyor olsunlar. (127 saat filmini izleyenler anladı beni :D )
    -Benzinlik yanı gibi yerleri çok tavsiye etmiyorum. Genelde geceleri sarhoşların sıksık uğradığı yerlerdir. Ayrıca sürekli sizi izleyeceklerdir. Üzerinizde gözlerin olması sizi rahatsız edebilir.
    -Şehir yada ilçelere olabildiğince yakın yerlerde kamp kurmaya çalışın olası bi durumda ulaşabileceğiniz bir bakkal market olmalı. Erzak tedariği için. Veya kampa uygun alanlar vardır diğer insanlarında oralarda bulunduğu o tarz yerleri deneyin.

Şahsen geçen yıl kampa gitmiştim ancak pek bana göre olmadığını anladım açıkcası her nekadar benim diyen erkek olsada ürpermiyor değil insanın içi. En ufak seste acaba ne vardır diye düşünmüştük :D Yani ben kafamı yastığa koyduğumda rahatça uyumak isteyenlerdenim ama o gerginlik stres bana göre değil şahsen. Bunları göz önünde bulundurmalısın. Bunlar düşünceden ziyade başına gelebilecek olaylar. Sonuçta açık ortamdasın gece vakti tek başına ne olacağı hiç belli olmaz allah korusun.

Şuanlık aklıma gelen öneriler bunlar.

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    400 km fazla bence max 300 km olarak düşünün.

Rotayı cıkardıktan sonra kamp yapacağınız yerin yakınında uygun fiyatlı birer pansiyon bulun, yedekte dursun. Yorgun olabilirsiniz, hava kötü olabilir, motor sıkıntı yaratabilir vs. en azından alternatif plan iyidir.

Kural [ Z ] - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bkz. İmza =>

Amaç gezmekse, duraklamalarda 30dk ancak tuvalet ihtiyacını karşılar. Aç kalırsınız. Sürüş esnasında dehidrasyon yüzünden farkına dahi varmadığınız sorunlar yaşarsınız. O yüzden araları daha geniş tutmanızı öneririm. Hızınız göreceli olarak düşük olacağından, motosikletinizi fazla yormamanız gerekeceğinden seyahat süreniz de uzayacak. Sık sık su için, kolay erişebileceğiniz bir yerde küçük de olsa su şişeniz olsun ve onu boş bırakmayın.

Yemek yemeyi ihmal etmeyin. Unutmayın ki kafa dağıtıp eğlenmek için yola çıkıyorsunuz, eziyete dönüşmemesi için yanınızda hafif ama doyurucu lezzetli atıştırmalık ve bir iki konserve bulunsun. Lastik patlaması ve yakıt bitmesi canınızı çok sıkabilir. 200cc de olsa küçük bir pet şişe yeterince sağlam bir yerde can kurtaran yakıtı olabilir, basit bir sprey köpük lastik patlaması sorunlarında sizi bir nebze rahatlatabilir.

Ayrıca kredi kartı her zaman sizi kurtaramaz, mutlaka yanınızda nakit de olmasına özen gösterin ve nakiti gerekmedikçe kullanmamaya çalışın. Orta boy bir çakı da her zaman her şekilde (savunma, güvende hissetme, beslenme, basit tamirat) işinize yarar ihmal etmeyin.

Yola çıkmadan önce motosikletinizin tüm kontrollerini yapın, balata durumu, basit ayarlar, yağ durumu(gerekirse değiştirin-ekleyin) ve yakıt durumuna dikkat edin. Çin malı uygun fiyatlı motosikletlerin çoğunun uzun yolda sorun yaşattığını, özellikle scooter sınıfındakilerin varyatör kilitlenme problemleri ile yolda bırakabildiğini unutmayın.

Yanınıza şarj cihazlarına ek olarak kablolarını ve bir powerbank aldığınızdan da emin olun.
    isoozdmr bunu beğendi.
    ...

otopsici - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha tracer 900 - Yamaha tracer 700
    150 cc mondial drift ile geçen yaz tam Türkiye turu atmış biri olarak soruyorum.
    Rotanı belirledin mi?
    rotan ve nereye kadar gideceğini net bir şekilde belirtirsen sana daha kesin cevaplar verebilirim (nerde çadır kurarsın vb gibi)
    ayrıca kamp için gerekli tüm bilgiyi verebileceğimi düşünüyorum.
    kamp için hangi malzemelerin var tam listesini belirtirsen eksi veya fazlalarını söyleyebilirim.

Motosikleti
    MT-09 SP
    Alıntı HaktanCbr adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    al bir taktikal pompalı ruhsatli koy içine sirasiyla şevrotin kuş saçması plastik fişek ses fişegi bir de biber gazı taşı bu devirde silahsız kampa geziye gidilmez, hiç yoksa sokağa atılan ve sürüleşen köpekler adamı mahveder. Allahtan taşıma ruhsatım varda rahat ediyorum gezerken. Tüfeğide kılıfında olduğu ve atışa hazır durumda olmadığı sürece taşırsın
    Silah nakil belgesi olmadan silahınızı kayıtlı olduğu il dışına çıkaramazsınız aklınızda bulunsun. Kontrolde denk gelirse tüfeğe el konulur ve ceza yersiniz.

BloodyBaron - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    150 MH DRİFT>CBR500R
    Alıntı otopsici adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    150 cc mondial drift ile geçen yaz tam Türkiye turu atmış biri olarak soruyorum.
    Rotanı belirledin mi?
    rotan ve nereye kadar gideceğini net bir şekilde belirtirsen sana daha kesin cevaplar verebilirim (nerde çadır kurarsın vb gibi)
    ayrıca kamp için gerekli tüm bilgiyi verebileceğimi düşünüyorum.
    kamp için hangi malzemelerin var tam listesini belirtirsen eksi veya fazlalarını söyleyebilirim.
    Hocam ben motorla ilgili sorayım size. Açtığınız konularda gezinizi bulamadım belki orda bahsetmişsiniz diye bakmıştım.

Motorla ortalama kaç kmde gittiniz? Kaç bin devire denk geliyordu? Yağı ne koydunuz ve hangi sıklıkla değiştirdiniz? Ben 10km bir yere gittiğimde genelde titreşim çok hissediyorum. 16 dişli var önde.

Alıntı Ozan arıcı adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Silah nakil belgesi olmadan silahınızı kayıtlı olduğu il dışına çıkaramazsınız aklınızda bulunsun. Kontrolde denk gelirse tüfeğe el konulur ve ceza yersiniz.
    Bu dediğinizi ben sadece yivli silahlar için diye biliyorum av tüfeğinin şekli şemali belli olmadıkça istendiği gibi taşınabilir diye biliyorum yivli silahlarda 2 tür ruhsat oluyor biri bulundurma öbürüde taşıma ama yivsiz tüfekler hakkında hiç böyle birşeye rastlamadım tek ruhsat oluyor diye biliyorum yanlışım varsa düzeltin.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)