Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

GoreTEX Ayakkabı Yaz Aylarında Kullanılır mı? (Anadolu)

Motovento
    REKLAM ALANI

Arkadaşlar iyi günler ben Abdullah. Bu sorum sadece motosiklet botu-ayakkabısı için değil, genel olarak tüm GoreTex ayakkabılar ve botlar için.

Şehirlerarası yol yapıyorum ve ilerledikçe hava şartları değişebiliyor. Ben istiyorum ki sıcakta pişirmesin ama yolda olası bir yağmura yakalandığımda da yağmuru geçirmesin.

"Alpinestars Toucan Gore-Tex Motorcycle Boots"
    Bu botu gördüm ve izlediğim videolarda tur için kullananlar memnuniyetini dile getiriyordu. Hem yol esnasında hem de varılan yerde gezerken kullanımının rahat olduğunda söz ettiler. Ancak mevsim belirtmemişler.

"Ben istiyorum ki sıcakta pişirmesin ama yolda olası bir yağmura yakalandığımda da yağmuru geçirmesin." durumunu Alpinestars Andes DryStar ceket ve pantolon yaz-kış çok iyi karşılıyor. Astarı çıkartıp havalandırma fermuarlarını açtığımda yaz günlerinde de kullanılabiliyor. Bu seti, motosiklet ayakkabısı ve eldiveni ile tamamlamak istiyorum.

Siz bu konuda ne söylemek istersiniz? Tecrübe ettiğiniz durum ve ürünleri paylaşırsanız, bilgilendirirseniz çok sevinirim.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    RoofRoof - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DRZ400SM
    Forma Adventure kullandım.Gore-Tex değillerdi ama su geçirmez olarak geçiyorlardı.Yağmurda harbiden bir damla su girmedi ayaklarıma paçalarımdan akan hariç.Yazın 20-30 derece arasıda hiç öyle pişirmediler ayaklarımı.Gore-Tex olması yazın daha bir avantaj olur.

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Yaşadığınız yeri bilmiyorum ancak eğer yazlar sıcaksa, su geçirmez herhangi bir kıyafetin rahat ettirmesi beklenemez.

Botun üzerinde delik olmaz. Yanda fermuarı varsa içten körüklü olur. Yazın doğru düzgün hava geçirmez, terletir. Aldığım botun iki versiyonu vardı. Yazlık ve bir de su geçirmez olan. Hiç düşünmeden yazlık olanı tercih ettim.

Aynı şekilde ceketin içliği çıkartılabiliyor ve önlü arkalı fermuarlı havalandırmalar açılabiliyor. Ancak yine yaz için çok yetersiz. Yazın rahat etmek için illa ki file mont lazım. Yoksa güneşin altında bir kaç kez kırmızı ışıkta beklemek demek terlemek demek.

Velhasıl "tek olsun, yaz kış rahat ettirsin" bir çok yer için mümkün değil.

Motosikleti
    Artık Yok...
    Motorsiklette 4 mevsim diye ibr şey yoktur. 4 mevsim denen şey aslen 3 mevsimdir.. kışlık ayrı bir koruma sistemi içerir..

4 mevsim denilen şeylerde genelde normal mont üstüne kalın termal bir içlik oluyor. sen yazları o içliği çıkarsanda yazlık montlarda climate yani klima etkisi vardır seni serinletir 4 mevsim montlar yapısı gereği öyel olamaz öyle olursa ısıtamaz doğru düzgün ısıtırsada yazları serinletemez..

vel hasıl yazlığı kışlığı ayrı al kardeşim.. şimdi ben hep halk işi markalardan bahsettim büyük markaların pahalı 4 mevsimliklerinde çok farklı kumaşlar ve teknolojiler kullanılabiliyor yani 4 mevsimin hakkınıda veriyor ama onlarda çok pahalı.. o fiyatlara zaten bir set yazlık bir set kışlık alırsın..

bota gelince yorumsuzum çünkü o alanda ibr çok farklı teknolojiler var ayağının ısısını sabit tutanlar var , ayağını yan kapaçıkları sökünce serinletenler var varda var .. ona görede fiyatları var.. bende yazlk kışlık ayrı .. yazlık botum ince hafif ve hava alıyor standart korumaları var kaval koruması sadece yarım.. kışlıkda onun tam tersi ağır içi hamam gibi yazın giyilmez full kaval korumalı falan..

watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    Gore-Tex hava geçişine izin vermekle birlikte püfür püfür hava geçişine uygun değil.

MahmutBiner - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    1200Z Super Ténéré
    Konu başlığıyla alakalı yorum yapmak istiyorum. Goretex kışın kullanılır sıcak tutar gibi bir durum hiçbir ürün için söz konusu değildir. Genelde su geçirmezlik ve hava alabilirlik ile ilgili karşımıza çıkar. Pek çok yazlık motosiklet montu eldiveni artık goretex olarak üretilmektedir. Her goretex ürün kışlıktır ve sıcak tutar algısından kurtulmak gerekir.

Üreticilerin verdiği bilgilere ulaşın. Yani goretex ürün kışın giyilir mi yazın giyilir mi demek yerine botun hangi mevsimlere uygun olduğuna bakın. Mesela revitin son dönemde ürettiği pek çok mont ve eldiven goretex olmasına rağmen üretici firma tarafından yazlık olarak listeniyor ve kışın kullanıldığında içerisine mutlaka bir içlik giyilmesi gerektiği söyleniyor.

Ben tcx x five gore tex kullanıyorum. Yaz kış botu kullanabiliyorum 30 40 derece sıcaklarda bile bot koku yapmıyor. Kışın kalın çorapla yazın ince çorapla rahatlıkla kullanabiliyorum.

bajajpulsar2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CygnusL(2015)-NS200(2015)-MT25(2020)
    gore-tex kumaş bildiğim kadarıyla dışarıdan içeriye hava almıyor ancak içeriden dışarıya veriyor.dolayısıyla kışın soğukta mükemmel,yazınsa yazlık ayakkabılar kadar olmasada en azından çok fazla terletmez diye düşünüyorum.

Şu an öğrenci yurdunda kalmam sebebiyle ciddi anlamda yer problemim var. O bakımdan yazlık ve kışlığı ayrı ayrı alamıyorum. Nasip olurda bu sene okulu bitirirsem ve ya eve çıkarsam o şekilde 2 set almam daha uygun olacak gibi...

Görüş ve tecrübelerini paylaşan tüm arkadaşlara teşekkür ederim, başka arkadaşların da tecrübelerini ve ürün önerilerini bekliyorum.

watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    Alıntı MahmutBiner adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Konu başlığıyla alakalı yorum yapmak istiyorum. Goretex kışın kullanılır sıcak tutar gibi bir durum hiçbir ürün için söz konusu değildir. Genelde su geçirmezlik ve hava alabilirlik ile ilgili karşımıza çıkar. Pek çok yazlık motosiklet montu eldiveni artık goretex olarak üretilmektedir. Her goretex ürün kışlıktır ve sıcak tutar algısından kurtulmak gerekir.

Üreticilerin verdiği bilgilere ulaşın. Yani goretex ürün kışın giyilir mi yazın giyilir mi demek yerine botun hangi mevsimlere uygun olduğuna bakın. Mesela revitin son dönemde ürettiği pek çok mont ve eldiven goretex olmasına rağmen üretici firma tarafından yazlık olarak listeniyor ve kışın kullanıldığında içerisine mutlaka bir içlik giyilmesi gerektiği söyleniyor.

Ben tcx x five gore tex kullanıyorum. Yaz kış botu kullanabiliyorum 30 40 derece sıcaklarda bile bot koku yapmıyor. Kışın kalın çorapla yazın ince çorapla rahatlıkla kullanabiliyorum.
    Doğru. Gore-Tex bir ürünün termal tabakası yoksa sıcaktan korumaz. Ama dediğim gibi, Gore-Tex de yazın püfür püfür esmez.
    May the Force be with McLaren Mercedes

Quad87 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MT-07 Umuyor..
    Goretex ürünleri doğa yürüyüşleri ve board da kullanıyorum. Yaz kış kullanıyorum ama senin dediğin gibi olmuyor malesef. Goretex, rüzgarı geçirmeyen ama içerideki nemi dışa atabilecek yapıda bir membran. Isıtıcı katmanları olmadan kışlık olamaz. Bot için yazlık ve goretex astarlı modeller mevcut ama mucize beklememek lazım. Yaz-kış rüzgar geçirmesin, teri nemi buharlaşmasına olanak verip kuru tutsun diyorsan al. Yazlık ve kışlık olarak ayrı ayrı al ama w

gore tex dışarıya hava vermez. su buharını dışa atar. terlediğinde mebrana yapışan suyu dışarı transfer eder. yani önce terlemen gerekiyor dışarıdan içeri su almaz. goretex ve muadili ürünler yaz kış kullanılabilir. ayaklar pişmesin isteniyorsa yazlık çizme tercih edilmeli.

Motosikleti
    2016 HONDA NC750X DCT-2016 YAMAHA N MAX
    askerde kibris sıcağında goretex bot giyiyorduk bir sıkıntı yaşamamıştım

myagdi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda FES 250 Foresight; CBF 150, NC750S
    goretex'in terletmesinden yana sorun olmaz lakin motosiklet botuyla takur tukur yürümek işkence.

Gore-Tex dedigimiz sistem basitce sudur; Kumasin ustundeki delikler o kadar kucuk ki su ordan iceri giremiyor fakat hava gecebiliyor hatta cogu goretex urunde mm ye dusen dikis saiyisi oldugu falan yazar. O yuzden outdoor urunlere bakarsaniz yazlik urunlerde de goretex var kisliklarda da. Arkadaslarin dedigi gibi asil bakmaniz gereken sey urunun hangi aylar icin uygun oldugu ibaresi.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)