Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Yeni çıkan egzoz cezası

Motovento
    REKLAM ALANI

Hürriyet haberde okuğum habere göre geçtiğimiz aylarda bir çoğu cezada değişiklik yapıldı, haberden alıntı:

"Abartılı egzoz denilen patlama sesi çıkaran egzozlar var. Bunları kullananlar trafik zabıtaları tarafından yakalanırsa 1002 lira ceza var. Bunlar sökülecek. Ruhsata uygun hale gelinceye kadar trafiğe çıkamayacak."

desibel sınırını geçmemek kaydıyla DB killer vs kullansakta bu cezayı yer miyiz? Biliyorum burası türkiye çevirmede hapşurduğunuz için bile ceza yazılabiliyor ama itiraz etme hakkımız olur mu sonuçta ellerinde aletle ölçmüyorlar bu egzozları.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

bazı markaların malum kendi modifikasyon kuruluşları oluyor. amg brabus bmw için m serisi audi için s line üretimleri gibi. fiat için modifikasyon yapan şirketin adı da abarth. bu abart egzoz da üretiyor tabi. kuş serisi tofaşçıların efsanesiydi. çakması hala da sevilir ve ünlüdür. orjinali zor zaten ne yapsın doğan görünümlü şahinci türk gençliği abarth egzozu bu abarth tofaş/fiyattan yürüdü. fiata özel bu isim abartı adı ile tüm ülkemize ve markalarımıza yayıldı. bağıran her türlü çakma egzozun adı oldu abartı egzoz. isim de modifiye oluyor zamanla demek. şimdi de abartılı egzoz olmuş ismi canım memleketimde

hasangazili - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Pulsar RS 200
    Polis durdurur elinde alkol metresi var ölçer, limitlerin üzerinde alkol varsa cezayı yazar. Kafasına göre mi yazacak cezayı? Rahmetli Barkın canlı yayında 1000rr'ın orjinal egzozuna ceza yazıldığından bahsetmişti. Millet parayı çöpten mi süpürüyor? Ceza yazmanında bi usturubu olur.

Motosikleti
    Yamaha Nmax 155
    yazsınlar abicim çatır çatır yazsınlar. her gece evimin önünden geçen şerefsiz bi motorcu vardı. düz duvara vur da geber diye yüzlerce defa beddua okumuştum bu sıralar ses kesildi. öldü sanırım.
    turkmen48, yawuz58, mavellen ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

yasincig - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Forza 250 Forza 300 Suzuki DL 650 Forza 250
    Valla egzozu modifiye edip, sırf ses çıkartsın insanlar bana baksın diye yapan arkadaşlar, hiç acımıyorum, inşallah 5000tl. ceza yazarlar, böyle zevk tatmin mi olur arkadaş senin kişisel tatminin yüzünden, hastası olan çoçuğunu uyutanı rahatsız etmek ne haddine,egzozdan ceza yiyen eşşeklere hiç mi hiç acımıyorum...
    turkmen48, birbilent ve mavellen bunu beğendiler.

sharkspeedr2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    akrapovic slip on var 2. el 850 tlye almistim
    katalizore bagli miss gibi sadece ben duyuyorum ne cok ne az tatli bir sesi var 1 kez olsun cevirmeye yakalanmadim egzoz yuzunden missss uzun yolda yapabiliyorum

Birkan07 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yzf R-125 / Honda Today 50 / Ninja 250r / Xmax 250
    Egzos cezasının sadece tutarı değişti. Egzos cezası yediğin anda otomaktik olarak aracın trafikten men oluyo. Orjinal egzosu takıp trafik şubeye gidiyorsun, orada polisler aracın kontrolü sağlayıp meni kaldırıyor.

uzay gemisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    09
    Alıntı Fatih kutlu adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    yazsınlar abicim çatır çatır yazsınlar. her gece evimin önünden geçen şerefsiz bi motorcu vardı. düz duvara vur da geber diye yüzlerce defa beddua okumuştum bu sıralar ses kesildi. öldü sanırım.
    Bu nefretin sebebi senin asla sahip olamayacağın bir şeyin başkasında olması mı?

Alıntı MrYasin adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hürriyet haberde okuğum habere göre geçtiğimiz aylarda bir çoğu cezada değişiklik yapıldı, haberden alıntı:

"Abartılı egzoz denilen patlama sesi çıkaran egzozlar var. Bunları kullananlar trafik zabıtaları tarafından yakalanırsa 1002 lira ceza var. Bunlar sökülecek. Ruhsata uygun hale gelinceye kadar trafiğe çıkamayacak."

desibel sınırını geçmemek kaydıyla DB killer vs kullansakta bu cezayı yer miyiz? Biliyorum burası türkiye çevirmede hapşurduğunuz için bile ceza yazılabiliyor ama itiraz etme hakkımız olur mu sonuçta ellerinde aletle ölçmüyorlar bu egzozları.
    Balla burası türkiye değilde amerika olsa hapşurunca ceza değil adamı vuruyorlar.bence hiç girme o konuya.
    turkmen48 bunu beğendi.

MD.Murat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yok
    Alıntı uzay gemisi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu nefretin sebebi senin asla sahip olamayacağın bir şeyin başkasında olması mı?
    Bu nefretin sebebi nefret edilesi olması.
    Egzoz ezikliğin çevreye rahatsızlık vererek dışa vurumudur.

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    egzoz bağırtanlar şimdi lince gelir.

Neyse.

yazsınlar, hatta orjinali değilse ve cıvkını çıkartıp mahalleyi inletiyorsa motosikleti de kilitlesinler.

Kimse kimsenin egosunun sesini dinlemek zorunda değil.
    birbilent bunu beğendi.

Motosikleti
    Hayabusa
    yani şimdi akrapovich egzoz alsak orjinal faturalı, muayenede işletsek, başka ne kaydı kuydu varsa halletsek, yine mi ceza yicez?

Metehan07-70 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Adamın benim motorumun 5 te biri fiyatı kadar fiyatı, benim egsozun 5 katı ses şiddeti var, ben de kıskanmalı mıyım sence? Hem öyle gidip akrapovic e falan da bi dünya para bayılmamış adam, susturucuyu kesip yerine bi boru kaynatmış.

wetehan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Z900
    Alıntı blackshadow7 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    yani şimdi akrapovich egzoz alsak orjinal faturalı, muayenede işletsek, başka ne kaydı kuydu varsa halletsek, yine mi ceza yicez?

Örnek olarak Kawasaki TR gidiyorsun, motorunun model damgalı, yasal olarak onaylı (emisyon/db vs) ve TR faturalı slip-on(sadece tüp) egzozunu alıp takabiliyorsun.
    Kat iptal edilmedikçe, orijinal egzozunla aynı db sınırlarında yasal olarak rahat rahat geziyorsun.
    Kat iptal edilmediği için ve remap yapılmadığı için egzoz satış linkindeki +3hp/2nm gibi rakamlara sahip olmadan, gramlar ile ölçülen hafifliğe, hiç bir ses katkısı olmadan (sadece tını/ton farkı) 4-6bin gözden çıkararak sahip oluyorsun.

Yasal süreç bu şekilde, onun haricinde takılan her marka, db sınırında dahil olsa yasak.

Şahsi fikrim orijinalden ve sessizlikten yana, ben alıştım, çok daha rahatım.

Motosikleti
    Artık Yok...
    şu abarth egzos olaylarında anlaşılmayan şu .. yapan yapsın ama yapmanında bir edebi ahlakı vardı eskiden. eskiden adam olan motorcu asla ve asla ara sokaklarda milleti rahatsız etmemek için gaz açmazdı , eskiden asla mahallede ona buna hava atıyım diye gecenin kör vakti millet yatağındayken gaz açılmazdı tam aksine sessiz gidilirdi..

hastası olan var denilirdi yaşlısı var denilirdi sabah erkenden işine okuluna gidicek insanlar var rahatsız etmiyelim denilirdi bu duyarlılık vardı.. en serserisinde bile bu vardı.. bir dep adap vardı usul erkan vardı..

o ses egosunu sürücü pilot adam kendi zevki için yaşardı kendi zevkini başkalarına zulüm ettirmezdi..

ben haftanın 3-4 günü iş çıkışı beşiktaşa arkadaşın cafe ye giderim sohbet muhabbet bizim olduğumuz yer zaten motorcu cenneti bir sürü motorcu gelir bazen arıza tipler oluyor sahilde köprü üstünden iskeleye dönüşde bilinçli gaz açıyorlar orda oturan iskeleye yürüyen yüzlerce belki binlerce insanlarda biz duyuyoruz ne anaları ne bacıları ne sülalesi kalıyor.. bir kaçı sağlam dayakda yedi orda hakda ettiler..

Hele bazısında 250c.c motorlar var hani 250c.c den çok tatlı sesler çıktığını duydum arkadaşımda regal raptor vardı çok güzel A kalite egzos yaptırmışdı homurduyordu harley gibi şahane sesi vardı .. ama bu apaçi tafyası egzosa dair ne varsa söküp atıyor o 250c.c den affedersiniz kulakları tırmalayan osuruk gibi iğrenç rezil bir ses çıkıyor .. birde yalandan aprokoviç diye çinden aliexpress den aldıkları 5-10 dolarlık teneke içi boş plastik parçası egzosları takıyorlr sadece görüntü işlevsellik falan sıfır..

herkesin özgürlük alanı vardır ama senin özgürlük alanın benim sınırlarımda biter.. sen zorla benim kulaklarımı mahvedemessin edersen keserler cezayı motorunuda men ederler trafikden.. sen orjinal egzosu yalandan takar cezayı öder trafiğe yeniden katarsınmotoru sonra koşa koşa sokak arasındaki ustana gidip o apaçi egzosunu yeniden takarsın insanlar yeniden senin plakanı çekip videonu çekip ihpar eder yeniden ceza yersin yenidne men edilir bu hikayede senin paran bitene kadar yada bu forum köşelerinde isyan edene kadar sürer gider.
    turkmen48 bunu beğendi.

mavellen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ne alakası var.Adam haklı.Bende müzdaripim bu zibidilere.Arzu etsem alasına sahip olabilirim.Rahatsızlık boyutunda egzos sesi çıkaranların 7 sülalesine sövüyorum.Mesele insanları rahatsız etmemek.Uykumdan uyandığımı hatırlıyorum.Uyumayayım adam egzos anırtacak diye.Şimdi ybr125în o harika egzosunun rolantide çıkardığı sesi saatlerce bıkmadan dinlerim.
    birbilent bunu beğendi.

Wing750 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CRF1000L Africa Twin
    Benim motosikletime geçerken dönüp bakmayan sokak köpekleri, bu maymunlardan biri geçerken deliye dönüyor. Madem çok seviyorsun o egzostun zart zurt ötmesini, cezasına da itiraz etmeyeceksin. Tatlı tatlı egzost öttürmenin acı acı cezası olur.
    turkmen48 bunu beğendi.

Motosikleti
    Mondial mash -Hero dash- Hero Thriller- Cbr 250
    Alıntı Fatih kutlu adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Rahatsızlığınız konusunda haklısınız fakat insanlıktan nasibinizi alamamışsınız

MNS-FZ6 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda1000RR
    Alıntı wetehan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    https://i.hizliresim.com/QLER8G.jpg

Örnek olarak Kawasaki TR gidiyorsun, motorunun model damgalı, yasal olarak onaylı (emisyon/db vs) ve TR faturalı slip-on(sadece tüp) egzozunu alıp takabiliyorsun.
    Kat iptal edilmedikçe, orijinal egzozunla aynı db sınırlarında yasal olarak rahat rahat geziyorsun.
    Kat iptal edilmediği için ve remap yapılmadığı için egzoz satış linkindeki +3hp/2nm gibi rakamlara sahip olmadan, gramlar ile ölçülen hafifliğe, hiç bir ses katkısı olmadan (sadece tını/ton farkı) 4-6bin gözden çıkararak sahip oluyorsun.

Yasal süreç bu şekilde, onun haricinde takılan her marka, db sınırında dahil olsa yasak.

Şahsi fikrim orijinalden ve sessizlikten yana, ben alıştım, çok daha rahatım.
    Kanunen Trafik yönetmeliğinde 30/1-b maddesi desibel ölçümü gerekmeksizin görevli memur çevredekileri rahatsız edecek şekilde der ise yazabilir. Kanun iki kelime ile (desibel ölçümü gerekmeksizin) ölçüm değerlerini hiçe saymış malesef. Heleki bu sıralar çevirmeye girmenizi hiç tavsiye etmem, özellikle motorculara fena kafayı takmışlar hiç af yok.

Motosikleti
    Yamaha Nmax 155
    Hayır. Allaha şükür hepsini alacak durumum var lakin önceliğim bunlar değil. benim bu nefretimin asıl sebebi gece güzelim uykumun ortasında bu ses yüzünden uyandırılmamdır. ki ben genç bi insanım çevremizde yaşlı / yatalak sesten rahatsız olabilecek onlarca insan varken benim bu nefrete sahip olmam gayet doğal. nmax 155 motorum var ve onun bile çıkaracağı sesten ötürü sokak aralarında ses çıkmasın diye çoğu zaman tın tın gitmeyi tercih ediyorum.
    turkmen48 ve Wing750 bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)