Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Marş sorunu

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    honda cm125t ve kuba dragon 110cc
    motor monero xf 200

ayak marşı yok(orjinalinde yok), sadece sağ kumandada elektronik marş var. akü sıfır yeni alındı

Marşa basınca ışıklar zayıflıyor ama ses yok, marş rölesi ve marş motorundan şüpheleniyorum. Marş rölesini iki kutup kısa devre yapıyor ateş çıkıyor. Marş motoruna aküden direk + dan dokundurdum çoğunlukla tepki vermiyor çok nadir olarak korna sesi gibi ses çıkarıyor. (ses kornanın değil korna sökük)

sorun nerde olabilir? statör falan da işin içine girer mi?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    emremm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YBR125ESD(11)
    Marş motoru fazla akım çekiyor, sargılar yanık veya içinden kısa devre yapmış olabilir.
    Statorla alakası yok.
    Akü gerilimin 12.5 voltun üzerinde ve marş yaparken gerilim çok düşüyorsa marş motorunda problem vardır.
    Sadistic bunu beğendi.

Motosikleti
    Alıntı emremm adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Marş motoru fazla akım çekiyor, sargılar yanık veya içinden kısa devre yapmış olabilir.
    Statorla alakası yok.
    Akü gerilimin 12.5 voltun üzerinde ve marş yaparken gerilim çok düşüyorsa marş motorunda problem vardır.
    tavsiyeniz üzerine marş motorunu söktüm kömürler çok az kalmış acaba bundan da yapar mı?

emremm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YBR125ESD(11)
    Kömürlerin az kalması aşırı akım çekmesine neden olmaz, tersine temassızlık olabilir. O zamanda motor hiç dönmez veya akım çekmez.
    Sökmüşken şunu yapabilirsin, akü ile marş motoruna gerilim ver çalışıyor mu bak.
    Veya bir oto elektrikçiye gösterebilirsin.
    Sadistic bunu beğendi.

Motosikleti
    Sorun statör tasındaki mıknatıs kırığı statörü çevirtmiyor açıp güzelce temizledim ama hala çevirmiyor, sanırım yenisi almam gerekecek

TheGokay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Custom Yamelli XSR 07
    Alıntı Sadistic adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sorun statör tasındaki mıknatıs kırığı statörü çevirtmiyor açıp güzelce temizledim ama hala çevirmiyor, sanırım yenisi almam gerekecek
    Bahsettiğin soruna benzer bir sorun bende de vardı. Mıknatıslar bozulduğu için aşırı zor çeviriyodu motoru. Komple rubleyi değiştirince sorunum çözüldü.
    Sadistic bunu beğendi.

Kural [ Z ] - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bkz. İmza =>
    Marş motoruna doğrudan aküyü bağlayarak çevirip çevirmediğini kontrol edin. Motor normal şekilde çalışıyor ise röle, tepki yok ise marş motoru tamir veya değişim gerekiyor demektir.
    Sadistic bunu beğendi.

Motosikleti
    Alıntı TheGokay adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bahsettiğin soruna benzer bir sorun bende de vardı. Mıknatıslar bozulduğu için aşırı zor çeviriyodu motoru. Komple rubleyi değiştirince sorunum çözüldü.
    manyeto tasını kesin değişeceğim ama marş rublesi değişmeye gerek var mı bilmiyorum. Gerçi bu ruble dişlisi zor dönüyor. elle denediğimde bir tarafa zor diğer tarafa kolay dönüyor

Alıntı Kural [ Z ] adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Marş motoruna doğrudan aküyü bağlayarak çevirip çevirmediğini kontrol edin. Motor normal şekilde çalışıyor ise röle, tepki yok ise marş motoru tamir veya değişim gerekiyor demektir.
    röle değiştim, eski rölede sağlammış. manyeto tası değişeceğim. Bir de marş motoru röleden de bağlasam direk aküye de bağlasam gıy gıy diye ses veriyor tam çeviremiyor sanırım. onu da değiştirebilirim.

Bu motoru yapan tasarlayan aptal adamlar neden ayak marşı koymaz ki

TheGokay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Custom Yamelli XSR 07
    manyeto tasını kesin değişeceğim ama marş rublesi değişmeye gerek var mı bilmiyorum. Gerçi bu ruble dişlisi zor dönüyor. elle denediğimde bir tarafa zor diğer tarafa kolay dönüyor
    Bi tarafa zor bir tarafa kolay dönmesi normal bişey. Bildiğim kadarıyla ruble komple tas ve dişli ile satılıyo zaten 30-35₺ falandı cg uyumlu olanlar ben aldığımda.
    Sadistic bunu beğendi.

kalidor - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Sorunun elektiriksel...motosikletin nem gördü mÜ?
    Sadistic bunu beğendi.

Motosikleti
    Alıntı kalidor adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sorunun elektiriksel...motosikletin nem gördü mÜ?
    nem görmedi ama komple tesisatı baştan çektim, uygun hazır tesisat bulamadığım için. Sinyal korna kontak uzun kısa far stop vs tüm aksam çalışıyor

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:26 ---------- bir önceki mesaj zamanı 19:57 ----------

ek olarak marş motorunu çıkarıp roleye veya direk aküye bağladığımda marşa basınca dönüyor sıkıntısız

Motosikleti
    Mt-125
    nem görmedi ama komple tesisatı baştan çektim, uygun hazır tesisat bulamadığım için. Sinyal korna kontak uzun kısa far stop vs tüm aksam çalışıyor

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:26 ---------- bir önceki mesaj zamanı 19:57 ----------

ek olarak marş motorunu çıkarıp roleye veya direk aküye bağladığımda marşa basınca dönüyor sıkıntısız
    Bu işten anlayan birine gösterseniz sanırım daha iyi olur küçücük gözle görülmeyen,dikkat çekmeyen yada çok mantıksız alakası olmayan bir şeyden bile olabiliyor.

hokka - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    TVS Apache RTR 200 FI 4V
    Bu tarz konularda sorunu olan çözdükten sonra neden kaynaklandığını yazmıyor. Halbuki yıllar sonra bile benzer durumu yaşayan insanlara yol gösterici oluyor. Bu kadar bencil olmayın bir zahmet sorunu nasıl çözdüğünüzü yazın da biz de benzer yolları izleyelim.
    espresso bunu beğendi.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)