Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Eğer dogru ise korkunç sonuçlar doğabilir (Spor manetler)

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Kawasaki Ninja 250 sl gitti MT 25 geldi
    Merhaba,
    Youtube da uyesi oldugum kanalda boyle bir video yayinlandi. Aşağıda linkini veriyorum. Benim anladigim kadarıyla bi arkadas motoruna çindeki saticilardan spor manet (fren maneti ve debriyaj maneti sanırım) almis ve motoruna takmis daha sonra motorla yola cikmis biraz ilerledikten sonra manetin uretim hatasi midir dandikliginden midir bilmem ama õn fren kilitlenmis ve cok sikintili bir durumla karşılaşmış.
    Ben de Çin'den spor manet alip motorumda kullaniyorum ve cok tedirgin oldum sonucta hayati bir durum. Sizin fikirleriniz neler?
    iyi aksamlar dilerim.
    Not: İmla ve yazim yanlışları icin kusura bakmayin tel den açıyorum.
    https://youtu.be/hrmISjVFwtE
    Bağımsızlık benim karakterimdir.

ATATÜRK

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    YZFR25 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Burgman 200 Abs
    Onu bunu bilmem de hayati öneme sahip herhangi bir parçayı orijinal aksesuar olmadığı sürece bedava verseler alıp motora takmam. Tavsiyem siz de takmayın.
    mavellen, lifegoeson13 ve mombohunter bunu beğendiler.

halo1925 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Ninja ZX636R
    yani pistte kullanmak farklı. arkadaş pistten bahsetmiş. pistte çok sert frenlemeler yapıyorsun. hele çelik fren hortumun yoksa bir yerden sonra var gücünle frene asılıyorsun frenler yumuşadığı için. bence de pist için hiç gerek yok. ama sokakta yaptığımız frenlerde böyle bir şey olacağını sanmıyorum
    mombohunter bunu beğendi.

mfBulut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bende bakıma gittiğimde servise sormuştum. Benim parmaklar biraz kısa. Ayarlı spor manet almayı düşünüyorum diye. Sakın bulaşma deyip yukarıdaki durumdan bahsettiler. Daha önce birkaç kez olmuş birilerine. Bence de o riske değmez.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Biraz şans meselesi, ben NC'me Alibaba'dan Alman manetlerin birebir çakmasını 20$'a almıştım (orijinal Alman'lar 90€ idi), gayet güzel çıkmışlardı. Gidip en ucuzunu da almadım, dükkân ve malla ilgili yorumlara dikkat etmek lazım. Ben özellille Türk müşterisi oldu mu iyi yorum yazdı mı diye dikkat ediyorum...

rollcycle - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R1250GS ADV
    Alıntı mombohunter adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhaba,
    Youtube da uyesi oldugum kanalda boyle bir video yayinlandi. Aşağıda linkini veriyorum. Benim anladigim kadarıyla bi arkadas motoruna çindeki saticilardan spor manet (fren maneti ve debriyaj maneti sanırım) almis ve motoruna takmis daha sonra motorla yola cikmis biraz ilerledikten sonra manetin uretim hatasi midir dandikliginden midir bilmem ama õn fren kilitlenmis ve cok sikintili bir durumla karşılaşmış.
    Ben de Çin'den spor manet alip motorumda kullaniyorum ve cok tedirgin oldum sonucta hayati bir durum. Sizin fikirleriniz neler?
    iyi aksamlar dilerim.
    Not: İmla ve yazim yanlışları icin kusura bakmayin tel den açıyorum.
    https://youtu.be/hrmISjVFwtE
    Manetin çin malı veya dandikliği ile ön frenin kitlenmesinin alakası nedir ? Fren sistemi değişmemiş ki. Sadece eliyle bastığı demir veya aliminyum parça değişmiş. Burada montaj hatası vardır ( uyumsuz bir model veya üzerindeki fren gerginlik ayarıyla ilgili bir durum belki ). yay ya da tel ile alakalı bir durum olmuş olabilir. Manetlerin hepsi aşağı yukarı şekilleri harici aynı işlevlidir. Üzerinde tel yay veya farklı birşey yoktur. Sadece elinizdeki kuvveti fren teline ordan mekanizmaya iletir. Bu hikaye servislerin başka tarafa pislik atma hevesi olabilir. Bu durum bence spor manet taktım motorum çalışmıyor demeyle çok benzer bir durum. En kötü ucuz olanları rengi çabuk çıkıp kolay kırılabilir ama frenlemeye etkisi olmaz.

Sahibindende satılan 2010 altı spor motosikletlerin neredeyse tamamında ucuz cin malı manet vardır. Yıllarca bi çok motosiklette kullandım, hiç böyle bir durum yaşamadım.

Lütfen maneti inceleyin ustaların ve satıcıların her söylediğine hemen inanmayın.

Kızıl pars - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bisiklet
    Çin malı olanların da kalitelisi var, kalitesizi var.
    Çok küçük üretim hataları sıkışma, sertleşme yapabilir.
    Ama benim tahminim bir sorun varsa hemen, daha ilk kullanımda anlarsın.
    Sonrasında olsa olsa kırılır, elinde kalır.
    Hamdım, piştim, hala hamım.

rollcycle - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R1250GS ADV
    Alıntı Kızıl pars adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Çin malı olanların da kalitelisi var, kalitesizi var.
    Çok küçük üretim hataları sıkışma, sertleşme yapabilir.
    Ama benim tahminim bir sorun varsa hemen, daha ilk kullanımda anlarsın.
    Sonrasında olsa olsa kırılır, elinde kalır.
    Sıkışma ve sertleşme yapabilme ihtimali varsa bunu ilerleyen zamanlardada yapabilir. Muhtemelen üzerindeki sertlik ayarının vidasında bir kırılma olursa manet belki sertleşip yumuşayailir fakat fren maneti nasıl kitlenebilir ? Bunun manet üzerinde bir örneği bir videosu bir fotosu varmıdır örnek ? Söylediğim gibi sonuçta tel ve yay ayrı parçalar.

Metehan07-70 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Videoyu izleyemiyorum, lakin bu iş sadece manet ile olmaz, manetin görevi basit. Aliexpress te satılan çoğu manet tek başına değil, genelde üst merkez ile birlikte satılır. O zaman iş değişir, tehlikeli olur, ama daha çok kitleme yerine tutmamazlık yapar.

ben komple fren pompalarını aliden adelin px1 diye fren pompaları aldım onunla değiştiricem.

Stock Sever - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    RS200
    Arkadaşım dediğiniz gibi spor manet hediye etti. Motora da rengi uygun diye takayım dedim. Sonrasında kontrol amaçlı ön frene bastım ve ön fren kilitli kaldı. Fren kolunun kütüğe bağlandığı yerde, pistonu ittiği bölgeye manet takılı kalıyor. Sıkışıyor. Allahtan giderken gelmedi başıma. Normalde salağım hemen heveslenir kullanırken denemek isterim.

Kısaca tavsiye etmem. Benimkiler de dolapta duruyor.
    HONDA

#BZ3082

MahmutBiner - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    1200Z Super Ténéré

çelik fren hortumu ne alaka?

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:42 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:40 ----------

Alıntı halo1925 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    yani pistte kullanmak farklı. arkadaş pistten bahsetmiş. pistte çok sert frenlemeler yapıyorsun. hele çelik fren hortumun yoksa bir yerden sonra var gücünle frene asılıyorsun frenler yumuşadığı için. bence de pist için hiç gerek yok. ama sokakta yaptığımız frenlerde böyle bir şey olacağını sanmıyorum
    çelik fren hortumu ne alaka

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Benimde başıma aynısı geldi. KalyoncuMotor'dan fren maneti aldım. Maneti değiştridikten 3-4 dakika sonra motosiklet gitmemeye başladı . İlk önce lastik felan patladı zannettim. Sonra anladım ki manet orjinal olmadıgı için baskı yapıyormuş ve motosikletin kendi kendine ön fren yapmasına sebep oluyormuş. Allahtan düşmedim. Eğer internetten sipariş vererek alacak arkadaşlar var ise bir motosiklet ustasına taktırsın. Onlar taşlıyorlar vs. orjinale yakın ayara getiriyorlar.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)