Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 12

Nedir bu kuryelerin Nolan aşkı?

Motovento
    REKLAM ALANI
    Valeyellow46 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Büyük şirket ve firmalar mont, kask verirler zaten kendilerine ait.Küçük dükkanlar, dönerciler kendi haline bırakıyor kuryeyi.

Diğerleri için haklısın sadece kask takıp gezenler var baya.Sadece kuryeler değil normal kişiler de öyle.Kask bile takmayan var.Hiç sevmem korumalıksız gezen kişileri çok kötü bir görüntü.

Bakıyorsun ne eldiven var ne mont adam giymiş kısa kollu bir şey, altına aynı şekil kısa şort çıkmış trafiğe...
    VALENTINO ROSSI 46 FAN & Movistar Yamaha MotoGP

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yukardaki arkadaşın kuryenin iş zorluğu ile takım elbise ile çalışmayı kıyaslayıp takım elbiseyi de zor bir kıyafet olduğuna karar verdiği için açıkçası ne kadar trajikomik bir ülke oldugumuzu tekrar hatırladım.

Kurye ile ilgili öncelikle;

Kurye kendine verilen ekipmanı giyer, şirket vermiyorsa 1600 lira maaş alan (ki part time ı söylemiyorum bile) gidip kendine ekipman alıp bir aylık maaşını yatırmak yerine kendi hayatını riske ediyor. Ancak bu konuda suclu olan firmadır, çalışan arkadaş değil.

İkinci olarak tekrar söylüyorum güneşin altında günde 10 12 saat mont bot kot eldiven ile gezebileceğinize inanıyor musunuz? Ya da siz kuryelerin sürekli motor üstünde yaşadığını mı sanıyorsunuz? Teslimat alma / verme süreleri arasındaki boşluklarda o kadar ekipmanı cıkartıp giymeye kalksa geç kalır, cıkarmasa sıcaktan bogulur. günde 2 saat mont giyen adamlar emekçi insanları aşağılamasın bi zahmet, terbiye olmak vs. hoş laflar değil.

Zorunlu ekipman KASK'tır. Kurye kaskını takıyor ve apacilik yapmıyorsa kimsenin laf yapmaya hakkı yoktur şahsımca.
    crxforever bunu beğendi.

Deadly Sto(R)m - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2022 / Mondial X-Treme Maxx 200i
    Alıntı arndiol adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yukardaki arkadaşın kuryenin iş zorluğu ile takım elbise ile çalışmayı kıyaslayıp takım elbiseyi de zor bir kıyafet olduğuna karar verdiği için açıkçası ne kadar trajikomik bir ülke oldugumuzu tekrar hatırladım.

Kurye ile ilgili öncelikle;

Kurye kendine verilen ekipmanı giyer, şirket vermiyorsa 1600 lira maaş alan (ki part time ı söylemiyorum bile) gidip kendine ekipman alıp bir aylık maaşını yatırmak yerine kendi hayatını riske ediyor. Ancak bu konuda suclu olan firmadır, çalışan arkadaş değil.

İkinci olarak tekrar söylüyorum güneşin altında günde 10 12 saat mont bot kot eldiven ile gezebileceğinize inanıyor musunuz? Ya da siz kuryelerin sürekli motor üstünde yaşadığını mı sanıyorsunuz? Teslimat alma / verme süreleri arasındaki boşluklarda o kadar ekipmanı cıkartıp giymeye kalksa geç kalır, cıkarmasa sıcaktan bogulur. günde 2 saat mont giyen adamlar emekçi insanları aşağılamasın bi zahmet, terbiye olmak vs. hoş laflar değil.

Zorunlu ekipman KASK'tır. Kurye kaskını takıyor ve apacilik yapmıyorsa kimsenin laf yapmaya hakkı yoktur şahsımca.
    Diger arkadaslari bilmem ama ben o kuryeler adina kendim uzuluyorum. Enmeci dendiginde benim icin akan sular durur. Belki o gun eve ekmek goturecek 20 lira bahsisin pesi dedir, belki altinda yirtik ayakkabisi ile motosiklet kullaniyordur. Emin olun benim icin o zaman daha kotu olur.

Ama isin diger kismina gelirsek; yaz icin korumali kevlar kot giymek bu kadar zor olmasa gerek. Evrak alip verirken bir pantolon giyecek bu adamlar. Bari korumali kot giysinler. 3000 liralik telefon kullanip 200 liraya kot alamiyorum demek de isin baska bir boyutudur.

MrMud - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Husqvarna TE250
    Oynayamayan gelin, yerim dar dermiş.

Yukarda arkadaşın dediği gibi 2bin liralık telefon kullanmayı aksatmayıp "yiaa cebimizdenmi verek ekipmanın parasını" diyen adam cahildir.
    Ya o işi yapmayacaksın yada canının kiymetini bileceksin.
    Ha yok ben canımı kıymetli bulmuyorum bence gereksiz diyosada cahildir, cahilse de gereksizdir, gereksizse de düşünmeye gerek yoktur kanımca.

Ya playstation yada ekipman alacağım bi dönem, ekipmanda karar kılıp ps'den vazgeçmiştim.
    O montu aldıktan 15-20 gun sonra asfaltta hoş bi takla atıp sırt üstü yaklaşık 30 metre sürüklendim, mont olmasa şuan muhtemelen tekerlekli sandalyemde ps oynuyo olurdum.

Motosikleti
    Artık Yok...
    ekipman işinde katılmıyorum hadi asgari ücretlide olsan montuda pantalonuda ayakkabıyda ikinci el toplasan orta halli bir şeyler hepsi 400-500 tl yi geçmez her ay bir parça alsan ayda vericeğin para 150-200 tl yi geçmez..

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Benim 3 tane kurye arkadaşım var (gıda teslimatçı değil bildiğin kurye şirketinde çalışıyor veya özel şirket kuryesi - bu sonuncu yeri geliyor günde 400-500km yol yapıyor) hepsi de full ekipman gezer. Gezmeyenin kendi bileceği iştir. Ekipmandan yerinen varsa yanlış iş yapıyordur; pek çok arkadaş iyi kazanamıyor zaten, o parayı alabilecek başka tonla iş var hiç lololo yapılmasın...

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:42 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:41 ----------

Ha bu arkadaşlarımızı çalıştıran şirketlere zorunlu ekipman sağlanması şartı getirilsin (yoksa eğer), bu fikri %100 desteklerim.

kulspruta - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Xmax 250 / 2019
    Kuryeler asgari ücretle çalışıyor sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Gıda sektöründe çoğu maaş + paket başı ücret + bahşiş şeklinde çalışıyor.
    Firmalara bağlı olarak evrak, paket vs. taşıyanlar da gönderi üzerinden % alır, yarısı senin yarısı şirketin şeklinde.

Bir tane dizlik, eldiven falan almak çok zor olmasa gerek. Adamın kafada kask var onu da bağlamamış şapka gibi kafasının üstüne koymuş bu adamdan nasıl ekipmanlı kullanmasını beklersiniz.

crxforever - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ybr125 2008
    Bu konuyu ayağı kırık bir kurye olarak yazıyorum. Üç haftadır evdeyim. 20, 30km ile kaza yaptım. O günkü çektiğim acıyı çekmemek için tüm maaşımı verebilirdim.ama 300tl bota veremedim işte.
    İmkanı olmayan darda olana lafım olamaz ama ilk fırsatta ekipmanınızı dizin arkadaşlar.

emremm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YBR125ESD(11)
    Alıntı crxforever adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu konuyu ayağı kırık bir kurye olarak yazıyorum. Üç haftadır evdeyim. 20, 30km ile kaza yaptım. O günkü çektiğim acıyı çekmemek için tüm maaşımı verebilirdim.ama 300tl bota veremedim işte.
    İmkanı olmayan darda olana lafım olamaz ama ilk fırsatta ekipmanınızı dizin arkadaşlar.
    Geçmiş olsun, bilek kırığı mı?
    Yedi sene önce ayak bileğim dört yerinden kırıldı, hala sızlar.
    Bot da vardı, o gün ıslak diye giymemiştim.
    crxforever bunu beğendi.

crxforever - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ybr125 2008
    Alıntı emremm adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Geçmiş olsun, bilek kırığı mı?
    Yedi sene önce ayak bileğim dört yerinden kırıldı, hala sızlar.
    Bot da vardı, o gün ıslak diye giymemiştim.
    Teşekkürler. Tarak kemiği ve baş parmakta kırık var. Korumalı bot hadi hiç yoktan kargo botu bile olaydı kurtarmıştım.
    emremm bunu beğendi.

Deadly Sto(R)m - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2022 / Mondial X-Treme Maxx 200i
    Alıntı crxforever adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Cok gecmis olsun. Umarim en kisa surede eski sagliginiza kavusursunuz.

Keske onumuzde kotu ornekler olmadan kendimizi korumayi bilsek ama kimseye laf anlatamiyoruz. Herkes bir turlu kendini hakli cikariyor.
    crxforever bunu beğendi.
    2006 Honda Activa (2006-2009) > 1996 BMW F650 (2007-2008) > 2016 Mondial RX3i Evo (2016-2017) > 2006 Yamaha XT660R (2017 - 2020) > 2017 Honda CRF 250L ABS (2020 - 2021) > 2022 Mondial X-Treme Maxx 200i (2022-...)

kefkes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Kurye kısmını bilmem, fakat ikibin bütçe ile kafama Nolan n104'ten daha iyi oturan kask bulamadım, belki biraz daha hafif olsa süper olurdu.

Motosikleti
    MT-07
    Üniversiteye giderken paketçi kuryelerdendim. Çoğu çalışan öğrencidende fazla para kazanırdım. Bir dünya borcumda vardı. Yaptığım ilk şey 20tl lik dandik kask yerine gidip adam gibi kask almak olmuştu. Sonra montumu ve pantolonumu almıştım. Benimle dalga geçerlerdi hiç tınlamazdım. Hem soğuktan koruyordu hem de darbelerden.

Ay başında artık maaşım ve işim var. Kendi motorum var vs vs. Full ekipmanımla kaza yaptım. Botuma kadar full idi. Tech90 city kevlar kot vardı üstümde. Korumalarını takmamıştım. İnanınki o kot sayesinde tüm belden aşağım korundu. Hemde korumaları yoktu. Sırtımdaki Venom Protex2 montun o dandik sünger koruması bile yerdeki darbeyi emdi. Mont paramparça ama ben tek parça idim.

Elimdeki eldivenlerin şimdiki fiyatı 85tl. Forte GT die bir marka. Ellerimde çizik yok. 4riders'in botları vardı. Eminimki onlarda darbe sönümledi çünkü sol ayak bileğim ağrıyordu. Böbrek korumasını hem alacağım rörörörö yapıyordum. Almamıştım ne gereği var die. Alsaydım belimden yediğim darbe sayesinde halen yaşadığım hissizlik ve acının yerinde hiçbir şey olmayacaktı.

Paran yok die birşey yok ne yazıkki. Bir aile geçindiriyorsan sağ olmak zorundasın ve gerekirse bunları %100 daha pahalı alacaksın. Sorumluluğun önde olacak. Gerekirse üstünü dizene kadar çift yerde çalışacaksın. Ben böyle düşünüyorum.
    Deadly Sto(R)m bunu beğendi.

SuleymanE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tracer 900 / Xpulse 200 4v
    Nolan kullanılmasının en bariz sebebi bir ara giriş seviyesi kaskları çok hesaplı fiyattan satıldı. Mesela N64 model tek renk olan kaskları diğer prestijli markalara kıyasla gayet uygun fiyattan satıldı.

N64 ün albenili tasarımlı modellerine bakmayın, düz siyah veya düz beyaz kaskları tasarımlı olanların neredeyse yarı fiyatına satıldığına şahit oldum. Bunu gören az biraz kalbur üstü firmalar da çalışan kuryelerine toptan bu kasklardan almış olabilir.
    Ayrıca Nolan N64 gerçekten tam bir şehir içi kaskı. Hafif, konforlu, iyi havalandırması olan bir kask. En büyük kusuru çok fazla rüzgar sesi alması, ki şehir içinde düşük hızlarda çok rahatsız etmeyeceği için tam kuryelere uygun.

Ufak firmalar ise hala Ls2 nin en ucuz kasklarını veriyor. Bu aralar yeni moda sanırım, birçok kuryenin de bu serin havalarda kasksız dolaştığına şahit oluyorum. Firma isterse altın kaplama kask versin, o kaskı kurye takmadıktan sonra boş. Çok klasik ve klişe olacak ama; eğitim şart, önce eğitim...

Motosikleti
    Artık Yok...
    bu aylarda ayağı kırıklar ayımıdır nedir benimde ayağım kırık :D

MahmutBiner - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    1200Z Super Ténéré
    Nolanı araisi shoeisi beklenmedik ve öngörülmeyen bir darbe aldığında veya farklı bir cisimle çarpıştığında kabak gibi yarılabilir. Son yıllarda özellikle avrupa ve amerikada satışı olan tüm kasklar zaten belirli standartlarda üretiliyor. Tabi işçilik tecrübe ve deneyimler kasklar arasındaki konforu değiştiriyor.

Motosiklet ekipmanları belli şartlar düşünülerek öngörülerek tasarlanıyor. Yerde sürüklenirken bir otomobilin şasi bağlantı noktalarına veya sürüklenirken sert şekilde düz bir duvara çarparsa muhtemelen hepsi kabak gibi açılır.

Arkadaşlarında söylediği gibi dünyanın en iyi testlerden geçmiş kaskı kafanızda olsa bile kamyon kasasına arkadan hızlıca vurduğunuzda boynunuz veya farklı yerleriniz parçalanacağı için kaskın bir anlamı olmuyor. Önemli olan en pahalı kaskı kullanmak yerine tüm ekipmanları kullanarak motosiklet kullanmak boyunluğu eldiveni ayakkabısı pantolonu sırtlığı belliği falan filan. Yoksa bizim yurdum apacileri gibi kafada arai üstünde dainesse altında yırtık kot altında new balance giyerek bu işler olmuyor. Araiye verecek parayla durt mont durt pantolon giyip tüm ekipmanları alsa daha sağlıklı olacağını düşünebilecek kişi sayısı maalesef çok az.

Motosiklet aksesuarlarının büyük bir çoğunluğunun düz zeminde düşmek ve kayma anında koruma sağlamak olduğunu unutmamak ve buna göre kullanmak gerekiyor. Yani adam 9999 milyarlık tulumu tasarlarken bu adam 100 kmh hızla refuje çarpar mı bununla diye düşünmüyor. Trafiğe açık standart yollarda motosiklet kullanırken bunu düşünerek hız yapmanız gerekiyor.

Kuryeler ne yapsın eski motorcular eskiden kask mı vardı heralde türkiyeye ilk gelen yabancı kasklardan biri nolandı eskiler bilir e biz nolan almak için günlerce bekleyip heycanlandığımız günleri hatırlıyorum Zaten nolan kaskların tamamı termoplastik ve polikarbon yapıda firma üst seviye fiber kasklarını farklı markalarla çıkarmakta.

Hani kask satıcılarının ucuz bir lafı varya kafan kaç para ? İşte hep bunlar bu yüzden..

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 12

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)