Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Motosiklet egzozları hakkında bilgi edinme başlığı...

Motovento
    REKLAM ALANI
    Remzidemir41 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Çok merak ettiğim bir konu var.

Geçen günlerde bir tanıdığımın motosikletine(150cc) bindim . Motosikletinin sesi o kadar hoşuma gitti ki size anlatamam. Benim cbf'in sessizliginden sonra onun satın alıp taktırdığı egzoz(susturuculu)un o kadar güzel ve tok bir sesi vardı ki...

Bu anlattığımdan sonra soruma gelmek istiyorum. Piyasadaki egzoz markalarının fiyatları hangi kriterlere göre değişiyor ? Ayriyetten bir sorum daha olacak sizlere. Varsayalım ki kendi motosikletime bütçeme uygun , tok sesli(susturucu dahil) bir egzoz aldım. Benim bu egzozdan dolayı ceza yeme olasılığım kaçtır ? Çünkü orjinal egzozdan sonra sesinde belirgin bir değişim oluyor...

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    Üreticinin ve ithalatçının keyfine göre belirleniyor fiyatlar. Herşeyde olduğu gibi.

zekeriyaimam - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    simson
    Her sabah çiğ yumurta atıyosun egzoza sesi güzelleşiyor, tok çıkıyor

O zaman 200tl lik egzoz ile 1600tl lik egzoz arasında tasarım farkı var.

RideForLife. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dominar 400 UG
    Hocam, bir arkadaşımın driftine AliExpress ten aldığımız eksozu taktik. Susturucuyla beraber tabi. Sesi güzel tok çıkıyordu ama kabul etmek gerekirki sesi arttı. Cok bağırdığı zaman rahatsız ediyor. Polis cevirmesinde bisi dememişti, sadece dinleyip sesini bıraktı. 44 dolara almıştık

halo1925 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Ninja ZX636R
    hocam polisin insafına kalmış bir şey. susturucu da olsa sonradan takılan egzozların hepsi desibel sınırını aşıyor. bir de 125lik makinayla en az 7-8 bin devire kadar çıkıyorsun sürekli. bence takmayın hiç

Hocam bende cbf 150 var. Benim sürüş tarzım genelde sakin oldugu için 4-5 bin devirde vites atıyorum. Eğer anayoldaysam 4-5 bin devirde sonuncu vitese kadar atıyorum ondan sonra üst devirlere çıkıyorum. Yani bence en sağlıklısı bu motosiklet için. Bazı sürücüler 7-8 bin devir çeviriyor , ondan sonra da cbf'in yağ yaktığını söylüyorlar. Yani diyeceğim o ki şimdiki egzozumdan ses olarak memnun değilim. Araçları geçtim , önümdeki yaya bile motosikletin sesini duymuyor. En azından susturucusuyla beraber bütçeme uygun bir egzoz aliyim diyorum. Nasıl fikir sizce ?

Motosikleti
    2013 Suzuki Inazuma - 2013 Honda CB125ACE
    Alıntı Remzidemir41 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hocam bende cbf 150 var. Benim sürüş tarzım genelde sakin oldugu için 4-5 bin devirde vites atıyorum. Eğer anayoldaysam 4-5 bin devirde sonuncu vitese kadar atıyorum ondan sonra üst devirlere çıkıyorum. Yani bence en sağlıklısı bu motosiklet için. Bazı sürücüler 7-8 bin devir çeviriyor , ondan sonra da cbf'in yağ yaktığını söylüyorlar. Yani diyeceğim o ki şimdiki egzozumdan ses olarak memnun değilim. Araçları geçtim , önümdeki yaya bile motosikletin sesini duymuyor. En azından susturucusuyla beraber bütçeme uygun bir egzoz aliyim diyorum. Nasıl fikir sizce ?
    Eğer daha açık bir egzoz alırsanız egzoz geri basıncınız düşeceğinden düşük devirleriniz güçsüzleşecektir.

HAZZILHAR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Boulevard M109R B.O.S.S.
    Resmi mevzuatta der ki;

Kısaca bu limitlere uyulmadığında ceza yazılır. Muayeneden de geçemez. Polisin de aslında ceza yazabilmesi için Ses Ölçüm Cihazı ile kontrol etmesi gerekir. Ancak şimdiye kadar kullanan hiç görmedim. Kullanmadan ceza yazıyorsa itiraz etmek gerekir.

Fiyatlandırma konusu ise tasarım, hava tahliye metodu, kullanılan malzeme, Ar-Ge 'ye harcanan miktarlara göre değişir. Bunun bir standardı yok.

*Dipnot: Tablodaki değerler Resmi Gazete'de yayınlanan yasal mevzuattan alıntılanmıştır.
    Road never ends but life does. Ride to live, live to ride.

EUOGLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    mt 25
    Alıntı HAZZILHAR adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Resmi mevzuatta der ki;

https://i.hizliresim.com/8zVLRn.png

https://i.hizliresim.com/oVbNJX.png

https://i.hizliresim.com/DDQ5am.png

Kısaca bu limitlere uyulmadığında ceza yazılır. Muayeneden de geçemez. Polisin de aslında ceza yazabilmesi için Ses Ölçüm Cihazı ile kontrol etmesi gerekir. Ancak şimdiye kadar kullanan hiç görmedim. Kullanmadan ceza yazıyorsa itiraz etmek gerekir.

Fiyatlandırma konusu ise tasarım, hava tahliye metodu, kullanılan malzeme, Ar-Ge 'ye harcanan miktarlara göre değişir. Bunun bir standardı yok.

*Dipnot: Tablodaki değerler Resmi Gazete'de yayınlanan yasal mevzuattan alıntılanmıştır.
    Orjinal mt 125 6k devirde 91 db ses üretir. Sasi nosunun orda belirtilmistir.

Bu mevzuata göre orj egzoza bile ceza yazabilirler

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)