Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Vites sorunu

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Yamaha R25
    Öncelikle merhabalar,6 aylık amatör bir arkadaşınız olarak bir sorun yaşıyorum ve ustalara para kaptırmadan once bir fikrinizi almak istedim.
    Sorunum vitesin sanki kırık gibi sallanmasi,vites pedalının sabit durmaması.Bu olay bugün başıma geldi vites düşürürken hafif yukarı kaldırıp basmam gerekiyor.Sanzimani mi dağıttım acaba neden böyle bir sorun yaşıyor olabilirim.Cevaplariniz için şimdiden çok teşekkür ederim.

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:56 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:54 ----------

ek bilgi olarak sürekli kısa mesafe kullanıyorum, egzoz orijinal değil (yağ kaynaklı bir sorun olabilir mi diye yazdım) bu bilgiler belki yardımcı olur.teşekkürler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    vites levyesinin şase bağlantısındaki yataklandırma elemanı veya şanzımana hareket ileten mafsallar boşluk yapmış olabilir , bazı modellerde kontralı ayar somunları vardır , gevşemiş olabilir..

Motosikleti
    Peugeot 103
    Vites pedalının vites çubuğuna bağlanan yerinde boşluk var, sıkılması icab eder.

THE_LANCET - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Peugeot Trekker & Asya AS200GY2 Süpermoto niyetine
    Marka model nedir bilmiyorum ama %90 ihtimâlle vites mili üzerinde bloğun içinde vitesin sabit bir şekilde yerinde durmasını sağlayan bir yay var. o kırılmış. Kırılan yayı tornacıya götürüp aynısının yenisini yaptırabilirsin. Tek yay satılmaz genelde. Komple vites milini üzerinde ki yay ve aparatları ile verirler çok pahalı bir şey değildir zaten. Çin malı ise 30TL yı geçmemesi gerek bu piyasada. Geçmiş olsun.

Motosikleti
    Yamaha R25
    model yamaha r25 , cevaplarınız için teşekkürler ✌️

Motosikleti
    MH Drift 125
    Alıntı Kural [ Z ] adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Vites pedalını sökün. Söktükten sonra dışarıda iken elinizle her yönde takılmadan sağlıklı çalıştığından emin olun.

Eğer ki takılma yapıyor ise onarım/yağlama/değiştirme tercihlerinden birini yapabilirsiniz ki ucuza kapattınız demektir.

Eğer ki sorun pedalda değil ise büyük ihtimalle aşağıdaki resimde "10" ve "12" ile numaralandırılmış konum düzeltme yayları ya kırılmış, ya da özelliklerini yitirerek açılmış olabilirler. Bu durumda şanzımanın sökülmesi gerekecek ki fazladan masrafınız da olacaktır. En basiti bir takım conta almanız gerekir, hazır sökülmüşken görülen bazı arızalı ve yıpranmış parçalar değiştirilmek istenir v.s.

https://static.motorcyclespareparts....CE_26586_1.JPG
    Başka bir konuda böyle mesaj vardı ve sorunun çözüldüğünü söylüyordu konu sahibi, onun da vites pedalı takılı kalıyormuş.

Seramik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R1
    Vites Tamburunu sabit şekilde tutan yay var. o kırılmış olabilir yukarıda bir arkadaş daha yazmış.
    Vites levyesinin motor bölümüne gelen kapağını sök ve oraya bak. Çok basit bir işlem.

İnşallah arızan oradaki yaydadır. Sanayiye götürüp yaptırabilirsin. Gelişmelerden haberdar edersen yardımcı olabiliriz.

Motosikleti
    Yamaha R25
    tavsiyeleriniz için öncelikle teşekkür ederim Seramik ve yalcinroden, uygulamaya çalışıp cevap yazacağım 👍

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler