Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
3. sayfa BirinciBirinci 12345 ... SonuncuSonuncu

Trafik Sigortası Yaptırmalı Mıyım?

Motovento
    REKLAM ALANI
    okanbagiscan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Benelli TRK 502
    Sen 300 500 tl ödeyeme sonra gel benim arabama çarp 5 10 bini ödeyecem de.Geçeceksin bunları.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    levend84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ......
    Elindeki motosikletini sat.

50cc Sigorta+Vergiden muaf bir model al..

Baktin gucu yetmedi..

Bazi modellerde 100-110luk kitler var.

Baktin o da olmadı

Bisiklete,pedal tahrikli e-bike (250watt-kitle 1500-2000w olabiliyor)

Hee o da olmadiysa;

Tabanwaya,metroya,dolmuşa,otobuse..

Haydi rast gele...
    hasangazili bunu beğendi.

fatih.met - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tvs Apache, Gsr600
    Alıntı ufoz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Konu benim üzerimde yoğunlaşmış...

Arkadaş anlatamadım sanırım...

Motorun varsa, trafiğe çıkıyorsan, o sigortayı yaptıracaksın. Lami cimi yok.
    O sigorta senin değil, senin dışındaki can veya malına zarar verebileceğin tüm insanların haklarının korunması amacıyla zorunlu hale getirildi. Belki acımasızca gelebilir ama sigortanı yaptırmadan trafiğe çıkıp beni, onu, bunu riske atamazsın

Fiyatın yüksekliğine gelirsek eğer, orada bende sizinle birlikteyim. Biraz veri toplayayım bununla ilgili birkaç yere yazacağım. En azından boş boş oturup sadece konuştum demem, çabaladım kendimce derim.

İki gün önce yaptırdığım sigorta bedelleri
    (Motor Benelli BN125 model:2018)

Zorunlu Trafik sigortası : 470,-TL
    Kasko sigortası : 420,- TL

Kasko hırsızlık durumunda %25 muafiyetli. Rayiç bedelin %75 ini ödüyor.

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:09 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:05 ----------

Bu arada...

Motoru kullanmıyorsan trafikten çekersin oldu bitti...

Ne sigorta ödersin ne muayene yaparsın. Evrak işi çokmu, okadarda olacak artık...
    4 küsür sene inşaat işinde çalıştım,

hangi gün
    kiminle
    nerede
    hangi iş
    yapılan iş miktarı

her gün bu 5 maddeyi google drive üzerinden oluşturduğum excel tablosunda tutuyordum ve patronlarıma bakmaları için link atabileceğimi söylüyordum...

yani benim kadar kuralcı insana fazla denk geleceğini sanmıyorum. fakat diyeceksin ki "çok kuralcısın da trafiğe niye sigortasız çıkıyorsun?"

inan bana deveye hendek atlatmak daha kolay gelir çünkü siz anlamak istemiyorsunuz beni ve emin ol ben kimseyi riske atmıyorum. kanunlara uymak önce devlet büyüklerinin işindir, ondan sonra bende uyarım, önce devlet büyükleri uysun kanunlara.

ne demiştim ben? kanunlar zenginin parasını fakirden korumak için var, sende zengin olmalısın. hiç devlet büyüklerine uyarıda bulunmuyorsun kurallara uymaları için peki neden?

onları uyaramazsın, gücün yetmez, ve beni de uyarma da adaletli biri olduğunu kabul edeyim.
    Shrieker bunu beğendi.

ufoz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xpulse 200t
    Alıntı fatih.met adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ......
    yani benim kadar kuralcı insana fazla denk geleceğini sanmıyorum. fakat diyeceksin ki "çok kuralcısın da trafiğe niye sigortasız çıkıyorsun?"

inan bana deveye hendek atlatmak daha kolay gelir çünkü siz anlamak istemiyorsunuz beni ve emin ol ben kimseyi riske atmıyorum. kanunlara uymak önce devlet büyüklerinin işindir, ondan sonra bende uyarım, önce devlet büyükleri uysun kanunlara.

ne demiştim ben? kanunlar zenginin parasını fakirden korumak için var, sende zengin olmalısın. hiç devlet büyüklerine uyarıda bulunmuyorsun kurallara uymaları için peki neden?

onları uyaramazsın, gücün yetmez, ve beni de uyarma da adaletli biri olduğunu kabul edeyim.
    Benim yarı yaşımdan daha az yaşınız. Daha uzun bir hayat var önünüzde. Bu zaman farkı size bakış açısı katacak.

Örneğin motosiklet almış/alabilmiş olmam, trafik ve kasko yaptırmış olmam, devlet büyüklerini uyarmadığımda bununla birleşince (nereden bu kanaate vardıysanız) hemen zengin yani burjuva damgasını yiyiverdim öyle mi?

Tabi kaç yıldır ne şekilde çalıştığımı bilme şansınız yok. Plaka, ruhsat ve sigortaların masrafları için geçen hafta sabaha kadar çalışırken ısrarıma rağmen kapatılmayan bir kapıdan gelen klima rüzgarı nedeniyle hastalandığımı buna rağmen hafta sonu federasyonun verdiği hakemlik görevine gidip aldığım hakemlik gündeliğiyle 585,- TL Anlas lastiğin eksik bedelini sapladığımı bilemezsiniz...

Bilseniz bir şey değişirmiydi.
    Hiç sanmıyorum. Devlet büyüklerine giydirmiyorsan zenginsin.

Çünkü halimden ve düzenden memnunum öyle mi?

Kusura bakmayın, bu ayakları 80 öncesinde çok gördüm. O yüzden bir anlam ifade etmiyor. Karşınızdaki kişiyi tanımadan yafta yapıştırmamayı öğrendiğinizde konuşuruz tekrar...

Ama şu bir iki konuyada cevap vereyim.
    Şimdi ne yapacakmışım ben !!!

Sizi uyarmayacağım devlet büyüklerini uyaracağım öyle mi!!!

Gücüm size yettiği için sizi uyarıyorum, öyle mi!!!

70 lerin domates güzelli filmlerini çok seyretmiş olmalısınız diyeyim sanırım ne demek istediğim anlaşılır.

Adaleti benden bekliyorsanız yanlış yerdesiniz.

Benden kurallara devlet büyükleri uysun sonra ben uyarım lafınıza onay bekliyorsanız yanlış yerdesiniz...

Kimseyi riske atmadığınızı söylüyorsanız yine yanlış yerdesiniz. Motorsikletinizle yola çıkıyorsanız başkalarını riske atıyorsunuz. Bulunduğunuz yer, haleti ruhiye, makineye göre istatiski değer ister milyonda bir olsun ister binde bir.
    Riske atıyormusunuz başkalarını atıyorsunuz.

Son şunuda iliştirip gideyim:

Samimi bir itiraftır. Aklı başında biri olarak görüyordum sizi. Birçok konudaki yazdıklarınızı okumuştum...

Ama şu yukarda alıntıladığım sözleriniz yanıldığımın delaleti ne yazık ki...

Kal sağlıcakla...

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konu çok saçma yerlere gelmiş;

Öncelikle devletin "zorunlu" diye belirttiği bir kuralı yapmamanın mantıklı açıklaması yok. Kurallar olmazsa ayı'lardan farkımız kalmaz.

İkinci olarak da ilk dediğimi "yinede" mantıksız bulup yaptırmadınız diyelim. Ödeme gücünüz var / yok bilemem (konu sahibi 500tl için yazmış, buradan olacağını çok zannetmiyorum o ayrı) , geldiniz benim ticari aracıma vurdunuz. Ticari araç iş yapamamazlıktan size bir fatura çıkartıp üstüne araç tamir masraflarından güzel bir fatura çıkartırım. Hah o anda "abi sigortasızım nolur ya" dediğin anda o parayı ben ne kadar nazik bir insan olsam da ortaklarım gelip seve seve sizden alır, kaçışınız olmaz.

Kanunsuzlara kanunsuz davranmak gerekir , evet hukuk devletiyiz, gerçekten özür diliyorum ama bu başlık altında savunulan şey gerçekten çok saçma.
    Anger clouds judgement and it makes us do things that we end up regretting. Things we can never take back.

MrMud - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Husqvarna TE250
    Hocam sorduğun soru "Motor aldım benzinde almak zorundamıyız?" kadar mantıksız ve gereksiz bi soru benim gözümde.
    İlla fikir istiyosan, bu yazdigimdan ne anlamak istersen onu seç.

kurubuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF1000FA
    Alıntı murattatoğlu adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Fatih bey plakanız sanırım '' 34 N 6023'' Şikayetinizi ediyorum bakalım sigortasız gezmeniz için bir cezai bedel öder misini ne olur . Şu mesajınızı da kopyaladım ek olarak https://www.cimer.gov.tr/ e şşikayet ediyorum halkı vergi ödememeye şevk ediyorsunuz diye. Hayırlısı bakalım.

iyi günler diğer arkadaşımızın da plakasını bulup ek şikayet açıyorum.

Biz enayiyiz demek ki , devlete vergisini ödemeyen den her şeyi beklerim.
    O da seni " dötünden suç uydurmaya tam teşebbüs" 'den cimer'e şikayet edebilir , bak demedi deme . Öyle bir suç mu var ? kaldı ki bu vergi değil sigorta. olsa olsa polis çevirir cezasını keser. Senin derdin onun sigortasız gezmesi değil. "Ben ödüyorum o da ödesin" diyorsun. İster öder ister ödemez. Ödemezse kanun var polis cezasını keser, trafikten men eder vs.vs.

hasangazili - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Pulsar RS 200
    Alıntı okanbagiscan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sen 300 500 tl ödeyeme sonra gel benim arabama çarp 5 10 bini ödeyecem de.Geçeceksin bunları.
    Ödeyememe gibi bir durum yok. Sen benim mali durumumu nereden biliyorsunda konuşuyorsun.

Motosikleti
    PCX,Pulsar,MT-25,MT-07
    Alıntı hasangazili adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ödeyememe gibi bir durum yok. Sen benim mali durumumu nereden biliyorsunda konuşuyorsun.
    Hocam sen sigortanı yaptır nolur nolmaz. Sigorta içinde çok kez ziraat sigorta diye duydum. İstersen özelden bana bilgilerini at bi sorayım benim sigortacıma ne çıkıyor diye.

watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    Soru: Trafik Sigortası Yaptırmalı Mıyım?
    Cevap: Evet.
    hasangazili ve systemj bunu beğendiler.

kurubuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF1000FA
    Öyle değil başgan. Eğer karşı tarafın sigortası yoksa güvence hesabı senin hasarını karşılar ama sigortasızdan parayı talep eder. Para ödenmezse hemen dava açıyorlar, 3 katını ödüyorsun. Trafik sigortası her şekilde yaptırılmalıdır elbette. Bence de yaptırmamak her açıdan büyük risk

Motosikleti
    Bajaj Pulsar RS 200

Ödeme güçlüğü çekmek, fakir olmak ahlaksız olmakla eş değer tutuluyor burada. Bak senin anlayacağın şekilde anlatayım.

Diyelimki asgari ücretle çalışan bir adam veya kadın 125 cc bir motoru 1,500 liraya aldı sigorta felan 2000 liraya geldi toplam masrafı. İşe gidip geliyor, daha ucuza geliyor otobüs dolmuş parasından. Amacı tasarruf yapmak, ara sırada çektiği geçim sıkıntısından kafasını dağıtmak. Aradan bir yıl geçti. Ev kirası fatura cart curt hesap yapıyor bir türlü sigorta için para ayıramıyor. Çünkü bu ülkede asgari ücret Açlık sınırı!nın altında. Bu adama sen sigorta yaptırmadığın için çarpıp kaçarsın onursuzsun diyemezsin senden daha onurlu olabilir.

karşı taraf istiyorsa trilyoner olsun, sigorta yaptırmayıp kaçarsan size çok şey diyebilir. Kul hakkı denen birşey var.

Yine de hakarete gerek yok, hakedildiği halde.

Tundzhay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bu adama cevap yazmayın. Ne hali varsa görsün!

Motosikleti
    Bajaj Pulsar RS 200
    Yeri gelmişken geçen başıma gelen kazayı anlatayım. Işık yeşil yanıyor geçmek için hızlandım sarıya döndü freni sıktım durdum arkamdan bir araba çarptı yere yapıştık.

Çarpan Adam :-Kardeşim iyi misin? hastaneye götüreyim mi?
    Ben :-Yok abi iyiyim. Niye dikkat etmiyorsun?
    Çarpan Adam :-Kardeşim frene bastım da duramadım.
    Ben :-Neyse motoru kaldıralım.
    Kaldırdık baktık çamurluk kırılmış, plakalık kırılmış gidon stoplama çizilmiş falan.
    Ben :-Abi masraf var nasıl yapalım? Tutanak falan tutalım istersen.
    ,
    Çarpan Adam :-Yok kardeşim tutanak olmaz. (sigortası yok çünkü)
    Ben :-Abi masraf çıkacak sana.
    Çarpan Adam :-Faturayı yolla kardeşim ödeyeceğim.
    Ben :-Abi şimdi ödesen.
    Çarpan Adam :-Üzerimde yok bana güven ödeyeceğim.
    Ben :-Tamam abi masrafı hesaplayıp sana haber vereceğim.
    Eve geldim parçaların fiyatını hesapladım adamı aradım.
    .
    Ben :-Abi 280 lira parça tutuyor. Servise götürmeyeceğim kendim halledebilirim.
    Çarpan Adam :-Tamam kardeşim maaş alınca göndereceğim yalnız.
    Ben :-Tamam abi sorun değil. Görüşürüz...

İki hafta sonra para hesaba yattı.

Yani sigorta yaptırmayan bu adam bana arkadan çarpıp, ben yerde yatarken kaçıp gidecek kadar vicdansız değildi. Forumda kurallara uymayan sürekli karaktersiz olmakla çok büyük bir suç işlemekle bir tutuluyor.

Motosikleti
    PCX,Pulsar,MT-25,MT-07
    Alıntı hasangazili adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yeri gelmişken geçen başıma gelen kazayı anlatayım. Işık yeşil yanıyor geçmek için hızlandım sarıya döndü freni sıktım durdum arkamdan bir araba çarptı yere yapıştık.

Kaldırdık baktık çamurluk kırılmış, plakalık kırılmış gidon stoplama çizilmiş falan.
    ,
    .

İki hafta sonra para hesaba yattı.
    Olasılık.

Haftalar geçti para hesaba yatmadı. Üç kuruş kenara para ayırmaya çalışan asgari ücretli kardeşimize 280-TL kaçtı. :\

Bence büyük külfiyetten kurtulmak adına yaptır sigortanı gerisi sana kalmış.

şimdi de birbirimize güvenip el ele tutuşup çimlerde koşturacağız sanırım.

Motosikleti
    PCX,Pulsar,MT-25,MT-07
    insanların şartları doğrultusun da yaptıramamasını anlarım fakat sen başlığa yaptırmalı mıyım? diye yazmışsın. Yani yaptırabilirim ama gerek var mı gibi sormuşsun. İnsanlar da ona istinaden cevap yazmış. Mesela konu başlığı olarak sigorta yaptıramıyorum ne yapmalıyım gibi birşey yazsan kimse vay şerefsiz niye yaptıramıyorsun git böbreğini sat sigorta yaptır yazmazdı diye düşünüyorum.

Tundzhay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    tartışamazsın kardeşim. senin gibi sivri zekalar yüzünden sigorta fiyatları artıyor. senin gibi sözde motorcular sigorta yaptırmadıkları için fiyatlar artıyor. çünkü araç sayısı fazla, sigortalı araç sayısı az. bu sefer sigorta şirketleri fiyatı arttırıyor. senin gibiler yüzünden biz fazla para ödemek zorunda kalıyoruz!
    Bir başkadır Balkanlar'da Türk olmak!

Motosikleti
    Bajaj Pulsar RS 200
    Alıntı Tundzhay adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    tartışamazsın kardeşim. senin gibi sivri zekalar yüzünden sigorta fiyatları artıyor. senin gibi sözde motorcular sigorta yaptırmadıkları için fiyatlar artıyor. çünkü araç sayısı fazla, sigortalı araç sayısı az. bu sefer sigorta şirketleri fiyatı arttırıyor. senin gibiler yüzünden biz fazla para ödemek zorunda kalıyoruz!
    Sözde motorcu mu o ne demek? Saçmalamayın lütfen bide böyle bir şey uydurdular.

Bu söylediklerinin dayanağını bilmiyorum. Ben yaptırmıyorum diye sigorta fiyatları neden artıyor? Tavan fiyat uygulaması neden geldi? insanlar protesto etti yenilemesi gelenler yaptırmadı. Eğer tavan fiyat uygulanmasaydı daha çok 1500-2000 liraya sigorta yaptırırdık.

REKLAM ALANI
3. sayfa BirinciBirinci 12345 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)