Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
7. sayfa BirinciBirinci ... 56789 SonuncuSonuncu

Trafik Sigortası Yaptırmalı Mıyım?

Motovento
    REKLAM ALANI
    hasangazili - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Pulsar RS 200
    Alıntı arndiol adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ıhh ıhh yaptırmıcam diyor özetle.

https://www.medyaloji.net/hbrResim/V...n-kiz-kim.jpeg
    Ha ha ha güzel espiri yapmışsın. Serviste sesli güldüm senin yüzünden.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    fatih.met - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tvs Apache, Gsr600
    Alıntı murattatoğlu adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sigorta yaptırmadığın nereden belli ! nasıl oluyor o para merak ettim ? Ben r25 motoruma 480 500 tl ile sigorta yaptırdım. Passat 2017 aracıma geçen yıl 2 bin küsür bu yılda 1500 lere sigorta yaptırdım. Ne demek motosiklet ve araçlar aynı para ile sigorta yaptırıyor ? Sana bu aklı kim veriyor merak ediyorum ?
    şu fakir kardeşinize bir yardım eli uzatında sigorta yaptırsın. bakın ben öyle millet gibi fakirim diyip trilyonluk hayat yaşamıyorum, ben gerçekten fakirim

okanbagiscan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Benelli TRK 502
    Fatih serzenişini anlıyorum ama bu sigortayı şöyle düşün.Aslında sigorta seni o Range Roverden koruyan birşey.Sigortan yokken çarparsan hayatını karartırlar.Sigortan varsa seni 500tl ye o Rover dan korumuş olur.Şunuda unutmamak gerel öyle 1 milyonluk arabaya çarpıp 300bin hasar verirsen sigortanın teninatını aşarsan farkınıda alırlar.
    Olcay Avşar bunu beğendi.

hasangazili - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Pulsar RS 200
    Dostum bu forumda konuşulanlar senin fikirlerinden çok daha sığ ve basit. Altı sayfa yorum yapıldı üç beş tane anca elle tutulur yorum yazıldı. Adamlar düşünmeyi unutalı çok olmuş. Kimseyi küçümsemiyorum ama durum bu kritik düşünen insan çok az malesef

Motosikleti
    MT-07
    O sigorta teminatı kaza başı max 36000₺. Bir zincirleme kazaya sebebiyet verirsen yada boydan vurup gidersen başka araçlara gene hayatın kararır. Çalıştığım ilçede Ferrari birden zonk die durdu. Aklım gitti. Lakin o Sigorta sayesinde verilecek yaralanmalı ve ölümlü kaza tazminatları için bir güvencen oluyor. Daha önce dediğim gibi; sizin derdiniz beni germiyor. Yaptırmayın. O kaza sonrası abi nolur polis çağırma falan hikaye. Hadin kolay gele.

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konunun amacı : devletten para kaçırmak (hırsızlık)

Ancak hala kilitlenmedi.

Bak daha da ilginç geliyor şu an konu.

fatih.met - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tvs Apache, Gsr600
    Konunun amacı : devletten para kaçırmak (hırsızlık)

Ancak hala kilitlenmedi.

Bak daha da ilginç geliyor şu an konu.
    Laftan anlamayan, insanlıktan çkmış robotlar. Ben duvara mı konuşuyorum? Devletten parayı çalanlar meydanda. Devletin trilyonlarını cukkalıyorlar ve Sesimiz çıkmıyor.

İki yüzlülük yapmayın.

Arkadaşım ağzımı bozmayım bozmayım diyorum madem hakarete başladık bende bozayım.

Devletin ZORUNLU koyduğu şeyi yapmayan bir hırsızsın.

Yöneticilerin trilyon cukkalaması senin yaptığını haklı çıkarmaz.

ZORUNLU mu? ZORUNLU.

Yaptırıyor musun? HAYIR

Yapmamaya teşvik mi ediyorsun? EVET

Devletten para kaçıran bir hırsızsın, eleştirdiğin yöneticilerden zerre farkın yok.

Motosikleti geçen ay aldım, cebimdeki son para ile kasko yaptırıp 30 tl benzin attım, cebimde en son 20 liram kaldı 10 gün idare ettim.
    Gelip bana hikaye anlatma, salak ben miydim aylardır motor aşkı ile yanarken benzinsizlikten yatırdım motoru garajda.

Oh ne ala, devletten çal, milletin ödediği parayı ödemeyerek çakallık yap, SUÇ İŞLE , sonra insanlıktan çıkmış robot.

Hırsız olmaktan iyidir.
    Wing750 bunu beğendi.

fazil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    xv250 / fz6
    Fatih.met samimi bir sekilde aciklamis. Dediklerinin hepsine katiliyorum. Empati konusuna ozellikle.
    Sigorta yaptirmamayi hirsizlik olarak goruyorsaniz, hirsizligin tanimi degismis herhalde epey, son zamanlarda.

Zorunlu deprem vergisi aklima geldi mesela simdi, o paralarin akibeti ne oldu acaba?
    Zorunlu issizlik fonu paralarini ne yapiyorlar peki?

Hirsizlik evet, ama tersten sanirim.
    hasangazili ve fatih.met bunu beğendiler.

murattatoğlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Aprilla RS660
    Sana burada destanlar yazsam gene de anlayacağın bir dilde örnek veremem. Çünkü hakaret etmek istemiyorum ama kusura bakma devletin zorunlu kıldığı sigortaya karşı ne gerek var gibi söylemlerde bulunan birisine de hakaret etmemek için bir sebep bulamıyorum. Neyse ki forum kuralları aklıma geliyor ve susuyorum.

Arabanın modeli ne ? 350 liraya hangi arabaya sigorta yaptırdın ne teminatların var ne zamandır araç sahibisin motoruna sigorta yaptırmadın da aracına yaptırdın yani öyle mi ? İspat etsen ne etmesen ne boş konuşmaktan başka yaptığın hiç bir şey yok. Anlarım zor durumda kalırsın ödeyemezsin motoruna binmezsin saygı duyarım. Ama sen özellikle maddi durumum iyi ama devlete sigorta parası vermek istemiyorum diyorsun.

Dediğim gibi sende o kafa ve fikirler olduğu sürece seninle tartışamam, cahillik sınırı da bir yere kadar.

Alıntı hasangazili adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kaçak elektrik konusunu hiç açma. Konuşuyorsun bir yere kadar benim sigorta yaptırmamamla senin sigortanın yüksek çıkmasını açıklayamıyorsun.

Arabamın sigortası 350 lira motorunki 440 lira boş konuşmayın. İspat etmeye gerek bile duymuyorum
    TATOĞLUBİLİŞİM

anlatamıyorsun, adamlar diyor ki devlet benden daha hırsız o zaman ben hırsız değilim.

alakaya maydonoz.

Tundzhay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı fazil adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Fatih.met samimi bir sekilde aciklamis. Dediklerinin hepsine katiliyorum. Empati konusuna ozellikle.
    Sigorta yaptirmamayi hirsizlik olarak goruyorsaniz, hirsizligin tanimi degismis herhalde epey, son zamanlarda.

Zorunlu deprem vergisi aklima geldi mesela simdi, o paralarin akibeti ne oldu acaba?
    Zorunlu issizlik fonu paralarini ne yapiyorlar peki?

Hirsizlik evet, ama tersten sanirim.
    Trafik sigortası pahalı veya ucuz ama bi şekilde işe yarıyor. Dask konusunda haklısın.
    İşsızlık fonuna gelince 8 ay boyunca 900 tl maaş aldım ben işsizlik fonundan. Yani o da çalışıyor.
    Bunların hiç biri sigorta yaptırmamak için bahane olamaz, olmamalı. Ha yaptırmıyorsundur, bile bile suç işliyorsundur bizi ilgilendirmez ama buraya foruma çıkıp başlık açıp bunu savunmak da etik ve hoş değil!

konu artık başka boyutlara taşındığı için kendi tanıdık sigortacım ile görüştüm.
    Süreci doğru / yanlış anlattı bilemem; hatalıysa affola.

Trafik sigortası olmayanın kusurluğu olduğu bir kazaya karıştıuğımızı varsayalım. Bu olay sonrasında ilk olarak polis çağırıp tutanak tutturmamız gerekiyor.

Bu tutanak işleminden sonra aracın hasarı belirtleniyor, diyelim ki 5bin liralık maddi hasar var.

Karşı tarafın sigortası olsaydı burada uğraşma süreci olmadan sigorta 2 tarafında işlemlerini halledecekti.

Ancak sigorta olmadığı durumu varsayıyoruz; 5bin lira maliyet var ve sigortasız adam hasarı karşılamayı kabul ediyor ise sıkıntı yok, para alışverişi vs. halledilip işlem bitiyor.

Ancak sigortasız gezen birisi 400 liradan kaçarken 5bin lira ödeme yapacağına ben inanmıyorum, bu durumda ikinci seçenek çıkıyor. "Hasarı ödemiyorum"

Bu sefer yasal süreç başlatılıyor, savcılık, mahkeme derken ortalama 1500-2000 liralık bir mahkeme süreci çıkıyor, duruşmasının sarkması vs. ortalama 8 ay civarı sürüyormuş bu süreç. Mahkeme en sonunda delilleri inceleyip ödeme yapılmasını yoksa yaptırımlar olacağına karar veriyor.

Bu geçen süre içerisinde;

-Tamiri cebimizden ödüyoruz, eğer paramız yoksa mahkeme sonuna kadar motoru usluca garajda bekletiyoruz (maddi & manevi hasarımız var burada)

-Karşı taraf ödemeyi yapana kadar kendi aracını teslim alamıyor zaten.

-5 bin lira bedeli ödediğimiz gibi ortalama 2 bin e yakın mahkeme bilir kişi ücretlerini de ödüyoruz, etti mi 7bin tl.

Yani bu 7 bin tl'yi alana kadar sigortasız hırsızın keyfini bekliyoruz.

Ha sonunda ödeyecek mi? Ödeyecek bir şekilde.

7 bin liran yoksa napacaksın? Zıçtın.

Bu sefer napıyoruz, eğer biz o tiplerden değilsek şayet abilerimize söylüyoruz o arkadaşı evimnden aldırıyoruz bir güzel.

Hukuk devletindeyiz, evet.
    Ama hukuk devletinde hukuksuz davranıyorsa, arkadaşa güzel bir eğitim veriyoruz konuyla ilgili.

...

Şimdi yukardaki süreci düşününce "ödemiyorum" diyen sigortasız bir tip size gelip "dövled daha çok çalıyahhh ama ya" diyorsa, mantıklı gelir mi?

Gelmez.

İyi forumlar

Wing750 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CRF1000L Africa Twin
    Dayanamadım yine yazıyorum. Sigorta basitçe şöyle işliyor. Devlet buna isteğe bağlı değil zorunlu demiş. Sigorta yaptıranların ödediği primler sigorta risklerine karşı kullanılıyor. Evet büyük kısmı da sigorta şirketlerine ve devlete kar olarak kalıyor doğru. Ödenen primlerin bir kısmı da havuza aktarılıyor, buradan diğer ödemeyenlerin riskleri için kullanılıyor.
    Bir kaza veya kayıp durumunda bakıyorlar, aaa #hasangazili sigortasızmış. Şimdi bundan tahsil edebilmek mahkeme falan yıllar alıyor. Belki de alacak bir şeyi olmadığı için tahsil de edemiyorlar. Ne yapıyorlar? Gel bakalım sen primini ödeyen arkadaş. #hasangazili sigorta ödememiş, sen bu yıl onun da ödeyeceği primin ve riskin şu yüzdesini öde. Neden? Çünkü ondan alamadık.
    Özetle, #hasangazili'nin ödemediği kadar para sigorta edenler arasında paylaştırılıyor.
    Şimdi söyle bakalım bu olaya ne denir? 'Size ne benim sigortamdan' dersen bizi çok fazla ilgilendiriyor. Hani elektrik faturası örneğine kızdığın şeyin aynısı. Faturanda fazladan ödediğin o para, kayıp, kaçak vs. başkalarının ödemediği para.
    Herkes zorunlu olan bu sigortayı yaptırsa primler de daha düşük olur.

Wing750

tamamen bilgisizliğimden soruyorum, ilk defa araç aldım bu yaşta yeni yaptırdım sigorta.

Yukarda sigortasızlar için havuzda toplanıyor demişsin,bu kısmı tam olarak bende çözemiyorum.

Araç sigortasız ile araç sahibi cebinden ödüyor, yani prim & risk devlet ya da sigorta şirketlerine değil şahsa ait bir durum değil mi?

O zaman havuz nedeniyle neden para ayrılıyor? Adam ödeyecek gücü yoksa devlet mi ödüyor?

Arkadaşlar yormayın kendiniz. adam ya trol ya da anlamada zorluk çekiyor! İnsanlık hali tabi.

okanbagiscan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Benelli TRK 502
    Peki adam çarptı sigorta olmadığı için kaçtı.Daha kötü senaryo.

Wing750

tamamen bilgisizliğimden soruyorum, ilk defa araç aldım bu yaşta yeni yaptırdım sigorta.

Yukarda sigortasızlar için havuzda toplanıyor demişsin,bu kısmı tam olarak bende çözemiyorum.

Araç sigortasız ile araç sahibi cebinden ödüyor, yani prim & risk devlet ya da sigorta şirketlerine değil şahsa ait bir durum değil mi?

O zaman havuz nedeniyle neden para ayrılıyor? Adam ödeyecek gücü yoksa devlet mi ödüyor?
    Senin benim ödediğimiz sigortadan havuza para aktarılıyor. Baız çakkaların sigortasız kaza yapıp sana zarar verdiği için masrafını o havuzdan karşılıyorsun. O esnada o çakala dava açılıyor. parayı haciz yoluyla tahsil ediyorlar. Eğer ödeyecek parası yoksa o zaman herhalde hapis yolu. Tabi o para havuzdan ödenmesi demek senin ödediğin sigorta fiyatının artması demek. Ama bunu anlayamadıkları için yormayın kendiniz.

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:36 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:35 ----------

Alıntı okanbagiscan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Peki adam çarptı sigorta olmadığı için kaçtı.Daha kötü senaryo.
    Haklısın. Bak geçen gün forumdan arkadaşın başına buna benzer bi olay gelmiş. Adam kaçmasının nedeni herhalde sigortasız olması!

http://www.motosiklet.net/forum/moto...jb-5351-a.html
    Bir başkadır Balkanlar'da Türk olmak!

fazil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    xv250 / fz6
    Guzel de, kayip kacak bedeli adil bir durum mu sizce, mesela ayni mantigi, apartman aidatlari sisteminde neden yapmiyorlar, odemeyenlerin aidatlarini odeyenlere yansitsalar mesela ne olurdu? Kimse kabul etmezdi degil mi? Aidat odememek hirsizlik sayilabilir miydi peki?

Devletin gorevi eger bir vergi ya da zorunlu gider varsa, o parayi adil olarak insanlardan toplamaktir ayni zamanda.
    Yani birinden alamadigini otekilerden fazlasiyla almak degil.

Ben direk kişi ödüyor diye duymuştum.

Devlet sana ödüyor, sonra ondan alıyor yani.

REKLAM ALANI
7. sayfa BirinciBirinci ... 56789 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)