Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Hava Soğutmalı Motora Fan

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    2013 Suzuki Inazuma - 2013 Honda CB125ACE
    Herkese merhaba,
    Bildiğiniz üzere cub motorlarda silindir yatık vaziyette, gel bana fan tak der gibi bir silindir kapağı var. Sizce resimde işaretlediğim yere(somunların olduğu yer) 12v güzel, sessiz bir fan taksak nasıl olur? Olur ya yükleneceğiz switchle çalıştırırız, yol yapmışızdır mola vereceğiz açık bırakırız. Motorun en çok ısınan yeri silindir kapağı diye okumuştum eğer öyleyse bir faydası olur mu? Amaç motorun çalışma sıcaklığını aşmasını önlemek özellikle şehiriçi trafiğinde. Tamamen zevk meselesi görüşlere açığım.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    levend84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ......
    Metal fan pervaneleri takilirsa,zaten motor hareket edince ruzgarin etkisiyle kendiliginden donecektir.ilave guç ancak sabit haldeyken gerekli olabilir.

Motosikleti
    Alıntı levend84 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Metal fan pervaneleri takilirsa,zaten motor hareket edince ruzgarin etkisiyle kendiliginden donecektir.ilave guç ancak sabit haldeyken gerekli olabilir.
    Peki kaydadeğer bir farkı olur mu abi? Yani şişmeyi geciktirir veya engeller mi?

Motosikleti
    MONDİAL 100 SFC SNAPPY X
    Cup motor zaten şişmiyorki ben canini alsamda hic degisen bise yok hicte arıza yapıp beni uzmuyor tabi bakım sarti ile .

gogozh - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    kapak yerıne fan , dogru mu anladım ben ?

Motosikleti
    ......
    Alıntı ahmet.58 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Cup motor zaten şişmiyorki ben canini alsamda hic degisen bise yok hicte arıza yapıp beni uzmuyor tabi bakım sarti ile .
    sivas´ta motorum şişti desen adami döverler..

Cryptonla,geçen sene temmuz ayinda,izmirden,ayvaliğa gitmiştim bayılmadı desem yalan olur..

Motosikleti
    Alıntı ahmet.58 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Normalde hiç şiştiğini farketmedim ya da şişmedi ama yağ değiştirdikten sonra(PO 10W-40 vardı Castrol P1R 10W-40 koydum) 2 kişi 24 km yol gittik dik yokuşlu ve inişli patika yolda. Yokuşta 2. vitesde çekmedi normalde tek iken 4. vitesle rahatlıkla çıktığım bir yokuş 2. viteste çekmedi 1 e düşürmek zorunda kaldım sanırım şişti deyip kenara çektim. Normalde statör(sağ) tarafındaki kapağa dokunduğumda elim asla yanmazdı ama o seferde yandı. O zamandan beri ya çakma yağ koydum ya da yağ uymadı düşüncesi kafamda sürekli. Bu fan sadece zevk için.

Motosikleti
    ......
    Alıntı zeynelhazan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Peki kaydadeğer bir farkı olur mu abi? Yani şişmeyi geciktirir veya engeller mi?
    Denemek lazım,ama atla deve fark olacagini sanmam.

Motosikleti
    Alıntı gogozh adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    kapak yerıne fan , dogru mu anladım ben ?
    Yok hocam tam kapağın üzerine fan, switchli ışıklı falan.

Yok hocam tam kapağın üzerine fan, switchli ışıklı falan.
    zeynel oraya takacagın 3 watt gucundekı fan bence pekte iş yapmaz ya . anca zangır zıngır döner durur orada . ılla denemek ıstersen dene tabı

Motosikleti
    zeynel oraya takacagın 3 watt gucundekı fan bence pekte iş yapmaz ya . anca zangır zıngır döner durur orada . ılla denemek ıstersen dene tabı
    Bi fikrin varmı abi soğutma adına? Daha güçlü bi fan taksak? Motor değiştirmekten başka bir çaresi yokmu bunun?

Bi fikrin varmı abi soğutma adına? Daha güçlü bi fan taksak? Motor değiştirmekten başka bir çaresi yokmu bunun?
    oraya takacagın fan ne kadar faydaı olur kı ? bulent ersoy'un yazın serınlemek ıcın elınde tuttugu fan kadar bırsey takabılırsın o da anca bulent ersoy'u serınletır kısmen o da . yukarıda arkadaslar yazmıs bak ' cub sısmıyor ' falan dıye .

sen neden boyle bırsey ıstedın acaba , tarafıkte kac saat debelesıyorsun kı sana sorun cıkarıyor . uzun yolda zaten cıkarmaması lazım .
    sadece zevk ıcın dıyorsan al oraya uyacak bır fan dene hatta soketını sök giderken delı gıbı donsun , durunca da manuel acarsın .

Motosikleti
    ......
    Kardeşim,

Su soğutma ve yağ soğutma harici sistemlerin elle tutulur bir faydasi olmaz..

Hee topcaseye ufak bir kompresör takip,geniş agızlı bir pipoyla hava basarim dersen bak o olur...ama buda o motor için absurt kaçar..

Supap ayarlarin duzgun olsun..bayilma ve şisme olmaz..

Illa kafayi taktim diyorsan,

Performans supap(ozel alaşımlı,hızlı soğur)
    Piston(ozel alaşımlı, hızlı soğur)

Veya yukaridaki onerilerimide unut..bin motoruna..

Motosikleti
    oraya takacagın fan ne kadar faydaı olur kı ? bulent ersoy'un yazın serınlemek ıcın elınde tuttugu fan kadar bırsey takabılırsın o da anca bulent ersoy'u serınletır kısmen o da . yukarıda arkadaslar yazmıs bak ' cub sısmıyor ' falan dıye .

sen neden boyle bırsey ıstedın acaba , tarafıkte kac saat debelesıyorsun kı sana sorun cıkarıyor . uzun yolda zaten cıkarmaması lazım .
    sadece zevk ıcın dıyorsan al oraya uyacak bır fan dene hatta soketını sök giderken delı gıbı donsun , durunca da manuel acarsın .
    Bendeki bu şişme sorunu psikolojik o zaman abi Bu video gaza getirdi beni kocaman Harley'i sogutuyorsa benim motora da yapar bişeyler dedim. Hatta aklımdan yağ çubuğunun ordan fan müşürü tarzı bir sistem ayarlamak vardı :D Bi ara deniyeceğim sonuçlarını buraya yazarım. İyi günleriniz olsun sağ olun.

https://youtu.be/bUt1ILH6t2A

---------- Mesajlar birleştirildi - 02:14 ---------- bir önceki mesaj zamanı 02:04 ----------

Alıntı levend84 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kardeşim,

Su soğutma ve yağ soğutma harici sistemlerin elle tutulur bir faydasi olmaz..

Hee topcaseye ufak bir kompresör takip,geniş agızlı bir pipoyla hava basarim dersen bak o olur...ama buda o motor için absurt kaçar..

Supap ayarlarin duzgun olsun..bayilma ve şisme olmaz..

Illa kafayi taktim diyorsan,

Performans supap(ozel alaşımlı,hızlı soğur)
    Piston(ozel alaşımlı, hızlı soğur)

Veya yukaridaki onerilerimide unut..bin motoruna..
    Abi içimde kalmasın denemek istiyorum Yağ radyatörü aklımdan geçti ama pahalıya geliyor ve pompaya binen yük artacak, yağlama da azalacak anladigim kadariyla. Attığım videoyu da bi izlersen abi belki ikna olursun. Sağol abi.

EUOGLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    mt 25
    yolda giderken zaten donucek sen acmasanda buda ters gerilim olusturup sigorta yakabilir. bunun cozumu yag radyatoru takmak en kolay modifiyelerden zaten bir yağ pompasi var motorun

Motosikleti
    Mondial mash -Hero dash- Hero Thriller- Cbr 250
    Aynen yağ radyatörü takmayı becerebilirsen ancak öyle faydalı olabilir diye düşünüyorum

---------- Mesajlar birleştirildi - 09:11 ---------- bir önceki mesaj zamanı 09:10 ----------

Alıntı EUOGLU adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    yolda giderken zaten donucek sen acmasanda buda ters gerilim olusturup sigorta yakabilir. bunun cozumu yag radyatoru takmak en kolay modifiyelerden zaten bir yağ pompasi var motorun
    bildiğim kadarıyla dc fanlarda diyot var tesr turda ters gerilim üretsede çıkış yapmıyor

Forumdan Uzaklaştırıldı
    2 kişi 24 km yol gittik dik yokuşlu ve inişli patika yolda
    ölmedi mi

Yağ radyatörü pompaya yük mü bindiriyor? bir de yaplama azalması nasıl oluyor?(bilmediğim ve takmak istediğim için soruyorum)...

Motosikleti
    Alıntı EUOGLU adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Onu da çok araştırdım şimdi yine araştırdım ve bu motorlar için üretilmiş kitler varmış... Aliexpressde 35 dolar şuan kafama yattı ama doların düşmesini beklemek zorundayım.(inşallah o günlerde görürüz)

https://youtu.be/oeJBueAXf_g biraz sakat tutturmuş ama sistem güzel.

---------- Mesajlar birleştirildi - 10:39 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:36 ----------

Alıntı ascoliath adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yağ radyatörü pompaya yük mü bindiriyor? bir de yaplama azalması nasıl oluyor?(bilmediğim ve takmak istediğim için soruyorum)...
    Sonuç olarak daha çok yağ koyuyoruz ve termostat olmadığı için soğukken bile dolaşım devam ediyor. Soğuk yağın halini bilirsiniz zaten akması zordur ve yaglama isini tam anlamiyla yapamaz. Tabi bu fabrika çıkışlı yag soğutmalı motorlar için geçerli değil sanırım(hyosung vb.)

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)