Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Başlangıç motosikleti, küçük hacimli motosiklet, büyük hacimli motosiklet, vs vs

Motovento
    REKLAM ALANI
    Wing750 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CRF1000L Africa Twin
    Sözlerime besmeleyle başlayayım çünkü büyük ihtimalle linç gelecek. Çok uzun zamandır motosiklet kullanmasam da, çok uzun yıllardır motosikletlerle ilgileniyorum. Genel geçer bir kabule göre, sahip olunacak ilk motosiklet küçük hacimli olmalı. Bu sadece bizim ülkemizde değil, diğer ülkelerde de kabul gören bir bakış açısı.

Tam burada benim kafam karışmaya başlıyor. Nedenleri de hep bir mantık çerçevesinde anlatılıyor ki doğrudur. Motosiklet tecrübesi, hakimiyeti vs vs.
    Şimdi burada da kullanacak olan kişinin yaşı, fiziksel durumu, karakteri gibi konular da devreye girmeli bence. Yani mesele sadece başlangıç motosikleti şu olmalı deyip genelleme yapmakla sınırlı değil.

Genel olarak motosikletin tehlikeli bir araç olduğu üzerinde duruluyor ama neredeyse hiç kimse o motosikleti kullanan kişiden bahsetmiyor. Sanki motosiklet vahşi bir at, binen de tamamen motosikletin keyfine göre gidiyor. Ne iradesi var, ne de aklı. Hızlı ve güçlü bir motosiklete biniyorsan açacaksın gazı. Başka bir yolu yok. Temel soru da şu: 'Gazlamayacaksan neden o motosikleti aldın?' Kişinin beğenisi, o motosiklete sahip olmak istemesi göz ardı ediliyor. Benim kullandığım motosiklet ne çok zayıf ne de çok güçlü. Ne çok yavaş, ne de çok hızlı. Şu ana kadar son hızı nedir diye merak da etmedim, denemedim de. Denemeyi de düşünmüyorum. Ben sadece bu motosiklete binmekten keyif alıyorum.

Başka meselelerle kıyaslamaya çekiniyorum, çünkü hayatında başka tecrübesi olmayan birine bunu anlatmak zor. Konuyu hemen oradan alıp ne demek istediğine bile bakmadan yürüyecek.

Ben bunları yazarken herkes kafasına göre bir motosiklet alıp binebilir demeye de getirmiyorum. Ama bu iş tecrübenin yanı sıra başka etkenleri de içeriyor, onu anlatmaya çalışıyorum. Boyu ve fiziki gücü uygun olmayan birisinin koca koca endurolara bakması bence de doğru değil. Çok tecrübeli bile olsa. Burada da ekstrem örnekler verilebilir ama herkese uymaz. 'Ayağım yere basmasa da ben şu kadar tecrübeliyim binerim' demek de olmaz.

Ben kendi adıma eğer bir kişi eğitim aldıysa, başlangıç motosikleti olarak illa ki 125'likten başlamalı bakış açısını, üzerinde düşünülebilir ama kesin ve şaşmaz doğru diye kabul edemiyorum. Yine bence yüksek hacimli motosiklet kullanmak çok fazla avantaj da taşıyor. Gazlamak için değil, çoğu zaman istenmeyen bir durumdan uzaklaşmak için.

Tam burada anlatmak istediğim şeye geliyorum. Burada da başka platformlarda da öyle paylaşımlar okuyorum ki aklım almıyor. '125 cc motosikletim var 180 gördüm', 'Şu marka motosikletliyi gördüm, açtım gazı bakakaldı' Trafik kuralları ve kullanırken alınacak tedbirler küçük hacimlilere göre ayrı, büyük hacimlilere göre ayrı belirlenmiyor. Hız kurallarına uyarsanız, korumalarınızı adam gibi giyerseniz, hacmin çok da fazla önemi kalmıyor.
    Bunları göz ardı eden birisine zaten değil yüksek hacimli motosiklet, hiç bir şekilde motorlu araç vermemek lazım. Genellikle de bu motosikletliler hayatlarının kıl kadar bir fren teline, iki uyduruk lastiğe, yoldaki küçücük bir engele bağlı olduğunu idrak etmekten yoksun kişiler. Kullandığın motosiklet senin istediğin gibi gider. İraden yoksa, kontrol edemeyeceksen zaten binmemen lazım.

Sonuç olarak, motosikletin başlangıcı, devamı hep kullanıcıya göre değişir. Neredeyse her motosikletlinin bildiği gibi 100cc-1.200cc her motosiklet hızlanır, hızlı da gider, ama senin istediğin ölçüde. Eğer kullanan, motosikletten önce aklını kullanmazsa cc hiç bir anlam taşımıyor.

Tamamını okumayıp, 'Sen ne dediğini bilmiyorsun', 'Tehlikeli yönlendirmeler yapıyorsun' diyecek çok kişi var. Hiç kimseye başlangıçta şu motosikleti alın demiyorum, tam aksi bir şey anlatmaya çalışıyorum. Elbette cc işi gibi bunu da anlayamayan çok kişi çıkacak.

Eğitim alın, güvenliğinizi her şeyden üstün tutun, trafiği düzgün okuyun, kurallara uyun.
    pnongrata, YZFR25 ve Hsncinar bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Forumdan Uzaklaştırıldı
    düşük cc ile başlansa iyi olur
    böylece yüksek cc li motosikletler acemilerden korunmuş olur

Motosikleti
    MT-07
    Bu konuları sürekli post kasmak için mi açıyorsunuz merak ediyorum. Abs bir, bu iki. Sen başla. Sen yap. Herkes senin gibi değil. Mesela ben gaz kolu yerine bir düğme açsınlar ve onla gideyim bana daha rahat. Cruise control olursa o zaman daha rahat ve haşlanmasan gidiyorum. Daha kullandığım araçların neredeyse tümünde top speed’i gördüm (ağır vasıtalar hariç.).

Sen tam hakim olmadan ara gazı vereceğim die, çat die debriyajı bırakan ve uçan gördün mü? Sürende bitiyor falan filan, hepimiz faniyiz ve Yeri geldiğinde cahiliz. Bu yüzden pişip daha temkinli gidelim die düşük cc önerileri geliyor sürekli. Böyle olmasa Avrupa’da dahil kimse Motosiklet ehliyetlerine M, A1, A2 ve A die kategorilere ayırıp ehliyet sistemi düzenlemez. Kamyonlar bile C1 ve C die iki kategori iken motorlar 4 kategoriye ayrılıyor.

Bence bide böyle düşünmekte fayda var.

Not: Telefondan yazıyorum T9 güzellikler yapmış olabilir.
    zekeriyaimam bunu beğendi.

Motosikleti
    CRF1000L Africa Twin
    Alıntı Angrypower adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu konuları sürekli post kasmak için mi açıyorsunuz merak ediyorum. Abs bir, bu iki. Sen başla. Sen yap. Herkes senin gibi değil. Mesela ben gaz kolu yerine bir düğme açsınlar ve onla gideyim bana daha rahat. Cruise control olursa o zaman daha rahat ve haşlanmasan gidiyorum. Daha kullandığım araçların neredeyse tümünde top speed’i gördüm (ağır vasıtalar hariç.).

Sen tam hakim olmadan ara gazı vereceğim die, çat die debriyajı bırakan ve uçan gördün mü? Sürende bitiyor falan filan, hepimiz faniyiz ve Yeri geldiğinde cahiliz. Bu yüzden pişip daha temkinli gidelim die düşük cc önerileri geliyor sürekli. Böyle olmasa Avrupa’da dahil kimse Motosiklet ehliyetlerine M, A1, A2 ve A die kategorilere ayırıp ehliyet sistemi düzenlemez. Kamyonlar bile C1 ve C die iki kategori iken motorlar 4 kategoriye ayrılıyor.

Bence bide böyle düşünmekte fayda var.

Not: Telefondan yazıyorum T9 güzellikler yapmış olabilir.
    bir şey kasmaya gerek duymayacak yaştayım. İyice okuyun ne yazdığımı.

zekeriyaimam - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    simson
    "NC750 ile başlamışsın helal,yaman motorcuymuşsun" mu diyelim ?
    Angrypower bunu beğendi.

adama neden yükleniyorsunuz ki?

çok meşhur olan forumda birçok kişinin görünce girip artist artist "bunun gibi bir sürü konu var önce arama yapsana!" diye azarladığı, başlangıç motoru tavsiyesi konusu ile ilgili fikirlerini söylemiş. ki bence yazdıkları da gayet mantıklı.

Ne kadar meraklısınız insanları alağılamaya, adam satırlarca yazmış beğenmiyorsan okuma. Biri de motora 750 ile başlamışsın helal mi diyelim demiş. Yahu o nc750x öyle helal olsun derecesinde cesaret isteyen bir motor değil ki önce onu öğren sen!
    Wing750 ve chaqalqarlos bunu beğendiler.

pintus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CB125R 2018 > MT-25 ABS
    Çok haklısın.
    Wing750 bunu beğendi.

Motosikleti
    N/A
    Bu tamamen insanın kendi bakış açısı zekası ve iradesi ile alakalı. Bende hayatımda hiç motor kullanmamıştım heves ettim ehliyet alayım dedim aklımdada mt07 vardı hoşuma gidiyordu çünkü beygiri veya top speedi umrumda değildi sadece görünüşü cezbetti ama o seleye ilk oturuşumda anladım ne kadar iyi sürersem süreyim bir boy fazlaydı. Herkes kendi kararını kendi vermeli ehliyet kursunda tanıştığım gs1200 ile başlangıç yapan saygıdeğer bir abim gibi
    Wing750 bunu beğendi.

Söylediklerine katılmakla birlikte bir noktayı es geçtiğini düşünüyorum.

Acemilik yüzünden gazı istemeden fazla açan kişi motorun hakimiyetini kolayca kaybedebilir. Ancak motor küçük hacimli olursa, gazı istemeden de açsa hızlanması daha uzun süreceği için hakimiyeti kaybetmeyebilir. Bence buradaki en kritik nokta bu.
    Wing750 bunu beğendi.

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Başka bir başlıkta yazmıştım,

Motosikletlerin hakimiyeti cc'den öte kendi yapısına göre daha çok farklılık gösterebiliyor.

mt07 ile eğitim aldım, biraz da fazladan turladım vs. , su an vulture kullanıyorum 162 cc. acıkçası düşük cc işkence.

Deviriymiş, sürekli vites geçişiymiş, hızlanma sorunuymuş derken farkındalığın azalıyor. ancak daha yüksek bir cc motorda bu kısımlarla pek uğraşmadığın için temel olarak sadece hızına ve yola dikkat ediyorsun.

Konu yanlış anlaşılmasın, 4-5 farklı motora bindim, sadece bildiklerimi söyledim.

Dersiniz ki x motor 400 cc ama yeni başlayan adam a b c nedenlerle binerse sıkıntı yaşar eyvallah. ama şahsen mt07 de gayet başlangıç motosikleti olabilir.
    Wing750 bunu beğendi.
    Anger clouds judgement and it makes us do things that we end up regretting. Things we can never take back.

Motosikleti
    CRF1000L Africa Twin
    Herkesin fikrine saygım var. Doğrular da tek değil. Bunu paylaşımda da yazmaya çalıştım. Henüz yaşının ilk haneleri 1 veya 2 ile başlayan heyecanlı gençlerin zaten bu tür motosikletler kullanmasında risk yüksek. Motosikletin karakterinden çok kullananın karakteri önemli bence.
    Kimseye saygısızlık ettiğimi düşünmüyorum yazdıklarımda ama trafikte önüne gelenle tartışanlar yazılanları pek anlayamamış. ;)

Motosikleti
    MT-07
    Yazmıyım, uzamasın diyorum ama buraya gelen birçok insan olduğu içinde yanlış bilgi almasınlar diyorum. İkimizinde amacı yararlı birşeyler yapmak.

Kaç yıl ve kaç bin km tecrübe var sayın abim? Motorla şehir içinde ne kadar gezdin? Hobi olarak mı kullanıyorsun yoksa ulaşım aracı olarak mı?

Eleştirildiğin zaman direk yaşınla kendini savunmaya geçmende bence gereksiz.

Burada motor kullananların yaş aralığıda düşük ve gençler hayatı daha hızlı yaşamaya çalışıyorlar. 50cc motorla yokuş aşağıya top speed deniyorlar.

Ehliyet örneklerini de verdim ama mazlumu oynamanı gerçekten tasvip etmiyorum.

Biz zaten ybr ve cbf lobicileri pazarımızı kırıyorsun die sana kızıyoruz.

Motosikleti
    CRF1000L Africa Twin
    Alıntı Angrypower adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yazmıyım, uzamasın diyorum ama buraya gelen birçok insan olduğu içinde yanlış bilgi almasınlar diyorum. İkimizinde amacı yararlı birşeyler yapmak.

Kaç yıl ve kaç bin km tecrübe var sayın abim? Motorla şehir içinde ne kadar gezdin? Hobi olarak mı kullanıyorsun yoksa ulaşım aracı olarak mı?

Eleştirildiğin zaman direk yaşınla kendini savunmaya geçmende bence gereksiz.

Burada motor kullananların yaş aralığıda düşük ve gençler hayatı daha hızlı yaşamaya çalışıyorlar. 50cc motorla yokuş aşağıya top speed deniyorlar.

Ehliyet örneklerini de verdim ama mazlumu oynamanı gerçekten tasvip etmiyorum.

Biz zaten ybr ve cbf lobicileri pazarımızı kırıyorsun die sana kızıyoruz.
    Beğenmiyor olabilirsiniz. Ama ben yine ilk verdiğim cevapta olduğu gibi baştan sona bir okuyup anlamaya çalışın derim. Galiba yazdığımı anlayamamışsınız ya da ilk iki satırı okuyup klavyeye sarılmışsınız. Ben mesela beğenmediğim paylaşımları okumam. Saçma bulursam da kavga etmek için cevap yazmam. Siz benim gibi düşünmek zorunda değilsiniz. Benim yazdıklarıma katılmak zorunda da değilsiniz. İlla bir şeyleri ispatlamak zorunda da değilsiniz. Çok iyi ve tecrübeli bir motosikletçi olduğunuza inandım.

Motosikleti
    fazer
    Alıntı Wing750 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sözlerime besmeleyle başlayayım çünkü büyük ihtimalle linç gelecek. Çok uzun zamandır motosiklet kullanmasam da, çok uzun yıllardır motosikletlerle ilgileniyorum. Genel geçer bir kabule göre, sahip olunacak ilk motosiklet küçük hacimli olmalı. Bu sadece bizim ülkemizde değil, diğer ülkelerde de kabul gören bir bakış açısı.

Tam burada benim kafam karışmaya başlıyor. Nedenleri de hep bir mantık çerçevesinde anlatılıyor ki doğrudur. Motosiklet tecrübesi, hakimiyeti vs vs.
    Şimdi burada da kullanacak olan kişinin yaşı, fiziksel durumu, karakteri gibi konular da devreye girmeli bence. Yani mesele sadece başlangıç motosikleti şu olmalı deyip genelleme yapmakla sınırlı değil.

Genel olarak motosikletin tehlikeli bir araç olduğu üzerinde duruluyor ama neredeyse hiç kimse o motosikleti kullanan kişiden bahsetmiyor. Sanki motosiklet vahşi bir at, binen de tamamen motosikletin keyfine göre gidiyor. Ne iradesi var, ne de aklı. Hızlı ve güçlü bir motosiklete biniyorsan açacaksın gazı. Başka bir yolu yok. Temel soru da şu: 'Gazlamayacaksan neden o motosikleti aldın?' Kişinin beğenisi, o motosiklete sahip olmak istemesi göz ardı ediliyor. Benim kullandığım motosiklet ne çok zayıf ne de çok güçlü. Ne çok yavaş, ne de çok hızlı. Şu ana kadar son hızı nedir diye merak da etmedim, denemedim de. Denemeyi de düşünmüyorum. Ben sadece bu motosiklete binmekten keyif alıyorum.

Başka meselelerle kıyaslamaya çekiniyorum, çünkü hayatında başka tecrübesi olmayan birine bunu anlatmak zor. Konuyu hemen oradan alıp ne demek istediğine bile bakmadan yürüyecek.

Ben bunları yazarken herkes kafasına göre bir motosiklet alıp binebilir demeye de getirmiyorum. Ama bu iş tecrübenin yanı sıra başka etkenleri de içeriyor, onu anlatmaya çalışıyorum. Boyu ve fiziki gücü uygun olmayan birisinin koca koca endurolara bakması bence de doğru değil. Çok tecrübeli bile olsa. Burada da ekstrem örnekler verilebilir ama herkese uymaz. 'Ayağım yere basmasa da ben şu kadar tecrübeliyim binerim' demek de olmaz.

Ben kendi adıma eğer bir kişi eğitim aldıysa, başlangıç motosikleti olarak illa ki 125'likten başlamalı bakış açısını, üzerinde düşünülebilir ama kesin ve şaşmaz doğru diye kabul edemiyorum. Yine bence yüksek hacimli motosiklet kullanmak çok fazla avantaj da taşıyor. Gazlamak için değil, çoğu zaman istenmeyen bir durumdan uzaklaşmak için.

Tam burada anlatmak istediğim şeye geliyorum. Burada da başka platformlarda da öyle paylaşımlar okuyorum ki aklım almıyor. '125 cc motosikletim var 180 gördüm', 'Şu marka motosikletliyi gördüm, açtım gazı bakakaldı' Trafik kuralları ve kullanırken alınacak tedbirler küçük hacimlilere göre ayrı, büyük hacimlilere göre ayrı belirlenmiyor. Hız kurallarına uyarsanız, korumalarınızı adam gibi giyerseniz, hacmin çok da fazla önemi kalmıyor.
    Bunları göz ardı eden birisine zaten değil yüksek hacimli motosiklet, hiç bir şekilde motorlu araç vermemek lazım. Genellikle de bu motosikletliler hayatlarının kıl kadar bir fren teline, iki uyduruk lastiğe, yoldaki küçücük bir engele bağlı olduğunu idrak etmekten yoksun kişiler. Kullandığın motosiklet senin istediğin gibi gider. İraden yoksa, kontrol edemeyeceksen zaten binmemen lazım.

Sonuç olarak, motosikletin başlangıcı, devamı hep kullanıcıya göre değişir. Neredeyse her motosikletlinin bildiği gibi 100cc-1.200cc her motosiklet hızlanır, hızlı da gider, ama senin istediğin ölçüde. Eğer kullanan, motosikletten önce aklını kullanmazsa cc hiç bir anlam taşımıyor.

Tamamını okumayıp, 'Sen ne dediğini bilmiyorsun', 'Tehlikeli yönlendirmeler yapıyorsun' diyecek çok kişi var. Hiç kimseye başlangıçta şu motosikleti alın demiyorum, tam aksi bir şey anlatmaya çalışıyorum. Elbette cc işi gibi bunu da anlayamayan çok kişi çıkacak.

Eğitim alın, güvenliğinizi her şeyden üstün tutun, trafiği düzgün okuyun, kurallara uyun.

Kesinlikle katılıyorum çok doğru söylüyorsunuz.
    Wing750 bunu beğendi.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    hep dış mihraklar
    yok şu yaşa kadar şu ehliyet bu cc
    yok otobana giren giremeyen cc

isyan

Metehan07-70 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bence de yüksek cc ile başlamalı, hatta silindir sayısı da en çok olandan, sonra yavaş yavaş küçültmeli.
    Düşünsene, 10 lt yakan bir makinadan 2,5 litre yakan bir makinaya geçiyorsun, 100 km de 52,50 TL cepte kalıyor, ve pompanın sana nasıl koyduğunu unutuyorsun.

Hsncinar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CF Moto 400NK
    Size tamamen katılıyorum.

Bahsetmiş olduğunuz gibi motordan beklentimi ve kendimi biliyordum. Ehliyet kursunda 20 saate yakın eğitim aldım. (Ehliyet kursundaki eğitim çok yetersiz.) Bunun yanında motosiklet hakimiyet ve ileri sürüş teknikleri eğitimi de aldım. Kendi motorumla yaklaşık 7500'km'deyim. Şuana kadar herhangi bir olumsuzlukla karşılaşmadım. Ama bu karşılaşmayacağım anlamına gelmiyor.

Benim motorumun youtube üzerindeki bazı videolarda 185-190 km hıza ulaştığını gördüm. Ama bu hızlara çıkmayı denemedim, denememde. Benim motordan beklentim, en başta görüntüsünün içime sinmesiydi. Daha sonrasında ise,

1- ABS olması,
    2- Uzun yola çıktığımda 100-120 km hızlarda fazla titreşim olmadan gidebilmesi,
    3- Lastiklerinin naylon olmaması,
    4- Kaydırmalı debriyaj olması (400NK’da bu maalesef yok)
    5- Fren performansının güzel olması

Kaydırmalı debriyaj olmasada, 400NK isteklerimi karşılıyordu. Benim motorum ağırlığı dolu haliyle 220 kg civarında. Ben ise 60 kiloyum. Boyum uzun olduğundan dolayı ayaklarım yere tam basıyor. Ayaklarım yer tam basmasaydı ilk zamanlar zorluk çekebilirdim. Ama sonrasında insan daha kolay alışıyor.

İnsanın kendini bildiği ve eğitimlerini aksatmadığı sürece sıkıntı yaşamayacağına inanıyorum. Ama aradan gireyim, makas atayım, şunu geçeyim, aa ileride 600cclik motor varmış bunu da geçeyim, bu motorun son hızı ne kadarki gibi duygularla sıkıntı yaşanabilir. Ufak bir kaza motosikletten soğuyup bırakılmasına sebep olabilir. Hatta insanın kendine kalıcı hasarlar verebilir.

Benim seçimim doğru yada yanlış demiyorum. Sadece kendimi ve motordan beklentimi biliyordum.
    Wing750 bunu beğendi.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Kafana geçmeyecek motor ise istediğin cc'den başlarsın. Mesela (örnek)hop diye teker kaldıran MT-07 bu işe uygun değil. Acemilikte kafaya geçer vallahi. Ama bir NC kafaya geçmez. Ben 250-750-500 şeklinde gittim, bir anda da çok harcamaya gerek yok, belki bu işle hoşlaşmayacaksındır falan...
    Wing750 ve YZFR25 bunu beğendiler.

ismaileren - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    şimdilik yok. gelecekten ümitli
    Alıntı Wing750 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Temel soru da şu: 'Gazlamayacaksan neden o motosikleti aldın?'
    işte bu yüzden.
    Choppercılar hariç tüm motorcular kendine bu soruyu soruyor.
    Chopper makinelerde istesende çılgın hareket yapamadığın için sıkıntı olmuyor.
    Ama düşük güç makineyi sindirmemiş birisinin yüksek güç bir makinenin üstüne oturması intihar ile eşdeğer benim gözümde.

Ehliyetini yeni almış, daha şehir trafiğine dahi çıkmaya korkan, vites atmayı doğru dürüst beceremeyen birisinin 0-100ü 5sn altında gören Ferrari ile ilk araba deneyimi yaşamasını istemek gibi birşey sözleriniz.
    Yüksek hacim çoğu Naked motor dahi 0-100ü 5sn altında yapıyor.

o yüzden sindirim şart diyorum. ilk önce düşük güç makine ile motor hakimiyeti sindirilmelidir. Ve sindirim eğitim ile olmaz

YZFR25 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Burgman 200 Abs
    Size sonuna kadar bende katılıyorum. Tabii ki başlangıç için 600-1000cc hacimler uygun değil düşüncesindeyim. Ancak insanlar 250cc yi öyle abartıyorlar ki anlam veremiyorum. 125cc lik motosiklette belli bir hızın üzerine çıkıyor ve ölmek için gayet yeterli olabileceği durumlar var. Burada kişinin kendini bilmesi gerekiyor. Yani apaçiysen 125 250 300 çok fark etmez diye düşünüyorum. Gazı ne kadar açarsan o kadar gider. Olayı gidiş ile de sınırlandırmamak gerekiyor. Sürücü dönebiliyor mu? Durabiliyor mu? Yaşı nedir? Düz vites tecrübesi var mı? Bunlar da hiç hesaba katılmıyor. Trafiğe çıktığınız zaman az giden 125cc motorların 250cc motorlardan daha tehlikeli olabileceği anlar da olabilir. Yine de her görüşe saygım var. Kim neyle başlamak istiyorsa onunla başlar.
    Wing750 bunu beğendi.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler