Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Toplaşın Toplaşın, Gene Kask Konusu...

Motovento
    REKLAM ALANI
    oialdemir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    XMAX 250
    7-8 aydır NXR kullanıyorum. M bedeni 1310 gram kuş gibi geliyor. Özellikle Bell Vortex ( 1600gr ) den sonra. Ses yalıtımı çok yeterli. Pinlock içinde geliyor. Takılı iken yapmurda, soğukta sürdük buğu yok. Arai biraz daha gelenekçi çok az farkla daha ağır oluyor Shoei den. Ama ikiside parasını sonuna kadar hakediyor. Acxes 2 nin Vortex diye bir deseni vardı. Çok hayal etmiştim zamanında. Birde NXR da her kalıp her beden için üretiliyor. Yani XS nin dış boyutu ile S nin dış boyutu bile farklı. NXR dışardan en kibar ufak tefek görünen kasklardan. Umarım istediğini alırsın

Yağmurda NXR,

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:19 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:18 ----------

11.10 da bahsediyordum galiba

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Polikarbonat da hiç mi hiç zayıf bir malzeme değildir. (İş güvenliği malzemelerinde çok kullanılır, motosikletlerde de kullanılır.) Diğer malzemelerden esnek olması da beyne gelen G kuvvetini azaltmaya yardımcı olur. 2.000TL farkla başka ek güvenlik malzemeleri alınabilir. Japonlar ne kadar iyi motor yapıyorsa İtalyanlar da o kadar iyi motorlar yapıyorlar. Bu durum kasklar için neden farklı olsun?

Mantık böyle diyor ama psikolojiyi de anlarım tabi

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:26 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:21 ----------

Karbon ile polikarbonat arasındaki dayanım farkı (kasklar için) %15-16 civarında bir şey bu arada; işin içine marjinal fayda eğrisi giriyor yani...
    zekeriyaimam bunu beğendi.

Kural [ Z ] - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bkz. İmza =>
    Kabuto tavsiye ederim.
    oialdemir bunu beğendi.

Motosikleti
    Yamaha Xmax 250 Ironmax 2019
    Alıntı oialdemir adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    7-8 aydır NXR kullanıyorum. M bedeni 1310 gram kuş gibi geliyor. Özellikle Bell Vortex ( 1600gr ) den sonra. Ses yalıtımı çok yeterli. Pinlock içinde geliyor. Takılı iken yapmurda, soğukta sürdük buğu yok. Arai biraz daha gelenekçi çok az farkla daha ağır oluyor Shoei den. Ama ikiside parasını sonuna kadar hakediyor. Acxes 2 nin Vortex diye bir deseni vardı. Çok hayal etmiştim zamanında. Birde NXR da her kalıp her beden için üretiliyor. Yani XS nin dış boyutu ile S nin dış boyutu bile farklı. NXR dışardan en kibar ufak tefek görünen kasklardan. Umarım istediğini alırsın

Yağmurda NXR,

https://www.youtube.com/watch?v=ik4ZUYNR704&t=231s

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:19 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:18 ----------

11.10 da bahsediyordum galiba
    Bu kadar olumsuz şartlarda bu kadar özgüven patlaması ile motor kullanıp, sizin kadar keyif alan biri daha var mıdır acaba. Ne cesaret diz boyu suda arabaların arasında son sürat motor kullanıyorsunuz. Tebrik mi etsem, eleştirsem mi bilemedim. Ben geçen sene dolu seline yakalandım eve gidene kadar üçbuçuk attım resmen. Egsoz su içinde gitti yani bir stop etse kalırdım suyun içinde.

Değerli Arkadaşlar,

Kaskların birbirlerine kıyasla güvenlik kriterleri haddinden fazla öne çıkartılıyor. Tipik marka hipnozu ile insanların parası marjinal parametre algılarıyla ceplerinden alınıyor. "Para mı değerli kafan mı" gibi ucuz indirgemelerle yanılgılar oluşuyor. Sharp tan 5 yıldız alsa ne, 4 yıldız alsa ne? İşin mühendislik detayını anlamadan kask güvenliği konuşuluyor. Neticede kasktan beklenecek şeylerin sınırlı olduğunu unutmamak lazım. İmpact=Fx(Delta)t=Mx(Delta)V .. Marka algısıyla palavraya gerek yok, parametreler bunlar.. Kaskın kabiliyetleri cildi, deriyi ve kafatasını korumaktan ve az biraz da Delta T yi (o da içindeki starfor ile ki, tüm kasklarda var) azaltmak.

Ancak olay bu dinamikten ibaret değil. İnsana zarar verecek olan ani hız değişimi, ani G forcun beyinde yaratacağı hasar, boyun kırılması v.b. Ölen zaten bundan ölüyor, yoksa kaskın kabuğu kırıldı da, kafa tası yarıldı diye ölmüyor motorcular.

Kaskın yapabileceği şeylere para verirseniz daha akıllıca bir alışveriş yapmış olursunun;

1. Kaskın hafifliği.(Darbe anında Boyna gelen kuvveti azaltan bir faktör)
    2. Sessizliği (Sürüş sağlığı)
    3. Dahili Güneş Vizörü (Güneş ve ışık düzeyine göre görüş kabiliyeti sağlaması)
    4. Ucuzluğu

Naçizane tavsiyem, bunlara bakın, markaya değil. Bana göre bir kaskın dahili güneş vizörünün olmamasının yarattığı güvenlik zafiyeti, fiber kabuk ile termoplastik kabuk arasındaki güvenlik zafiyetinden fazladır.
    Pahalı kask alanlar alınmasın, bu yazdıklarım yanlış algıyı yok eder, kaskların üzerindeki marka yazılarının havası bakidir.

MahmutBiner - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    1200Z Super Ténéré
    Alıntı Justforfun adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Değerli Arkadaşlar,

Kaskların birbirlerine kıyasla güvenlik kriterleri haddinden fazla öne çıkartılıyor. Tipik marka hipnozu ile insanların parası marjinal parametre algılarıyla ceplerinden alınıyor. "Para mı değerli kafan mı" gibi ucuz indirgemelerle yanılgılar oluşuyor. Sharp tan 5 yıldız alsa ne, 4 yıldız alsa ne? İşin mühendislik detayını anlamadan kask güvenliği konuşuluyor. Neticede kasktan beklenecek şeylerin sınırlı olduğunu unutmamak lazım. İmpact=Fx(Delta)t=Mx(Delta)V .. Marka algısıyla palavraya gerek yok, parametreler bunlar.. Kaskın kabiliyetleri cildi, deriyi ve kafatasını korumaktan ve az biraz da Delta T yi (o da içindeki starfor ile ki, tüm kasklarda var) azaltmak.

Ancak olay bu dinamikten ibaret değil. İnsana zarar verecek olan ani hız değişimi, ani G forcun beyinde yaratacağı hasar, boyun kırılması v.b. Ölen zaten bundan ölüyor, yoksa kaskın kabuğu kırıldı da, kafa tası yarıldı diye ölmüyor motorcular.

Kaskın yapabileceği şeylere para verirseniz daha akıllıca bir alışveriş yapmış olursunun;

1. Kaskın hafifliği.(Darbe anında Boyna gelen kuvveti azaltan bir faktör)
    2. Sessizliği (Sürüş sağlığı)
    3. Dahili Güneş Vizörü (Güneş ve ışık düzeyine göre görüş kabiliyeti sağlaması)
    4. Ucuzluğu

Naçizane tavsiyem, bunlara bakın, markaya değil. Bana göre bir kaskın dahili güneş vizörünün olmamasının yarattığı güvenlik zafiyeti, fiber kabuk ile termoplastik kabuk arasındaki güvenlik zafiyetinden fazladır.
    Pahalı kask alanlar alınmasın, bu yazdıklarım yanlış algıyı yok eder, kaskların üzerindeki marka yazılarının havası bakidir.
    Siz konuya bıraktığım iki linki inceleyin. Söylediklerinizde haklı olsanızda iyi ve kötü kask kavramlarının parasıyla alakasız olması fikrinizin son derece yanlış olduğunu belirtmek isterim. Dış kabuk ve dayanıklılıktan daha önemli olan şeyler var. İçindeki ped kalitesi kullanılan malzemenin cilde zararı iç köpük yoğunluğu vs zaten bir kaskı pahalı yapanda bu. Yani siz sadece dışındaki plastik veya fiber kaba para vermiyorsunuz. O markalar o paralara satılabiliyorsa bilmediğiniz birşeyler olabilir...
    oialdemir ve Angrypower bunu beğendiler.

oialdemir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    XMAX 250
    Alıntı artemis99 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu kadar olumsuz şartlarda bu kadar özgüven patlaması ile motor kullanıp, sizin kadar keyif alan biri daha var mıdır acaba. Ne cesaret diz boyu suda arabaların arasında son sürat motor kullanıyorsunuz. Tebrik mi etsem, eleştirsem mi bilemedim. Ben geçen sene dolu seline yakalandım eve gidene kadar üçbuçuk attım resmen. Egsoz su içinde gitti yani bir stop etse kalırdım suyun içinde.
    Egzoz yukarı bakıyor benim problem olmadı. Açıkcası merter e inene kadar bende öyle bir manzara ile karşılaşacağımı düşünmedim. Ama böyle bir şeye girdik madem eğlencesini öldürmeyelim dedim

Mesut bey,

Konuya bıraktığınız mesajı, görmemiştim, şimdi okudum. Shoei ye veya Arai ye karşı değilim. Bir mühendis gözüyle, algıya karşı bilgiye dayalı yorumlar yapmaya çalıştım. O açıdan çok satan, reklam ve marka değeri yüksek olan kask değildir bakış açım. Firmayı satın alacak olsaydım önce onlara bakardım.

1. İçindeki ped kalitesi bakımından alerjik olan bir kaskı almayı kimse tercih etmez
    2. Köpük yoğunluğunun maliyete etkisi kuruş cinsindendir

Yani algıda boğulmamaktır tavsiyem. Yoksa benim belirttiğim kriterler; hafiflik, sessizlik, vizör, ucuzluk ve anti alerjik pet ne kalitesizi ne de en ucuzu tarif eder. Sadece algıya ve kazığa karşıyız. Mesele pahalıyı almaksa bende para çok...

Saygılar
    zekeriyaimam bunu beğendi.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Nolan N87 iidir diye tekrarlıyorum. Küçümsemeyin o kaskı, gayet premium güzel bir kasktır ve f/p oranında da çok üstlerdedir.

MahmutBiner - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    1200Z Super Ténéré
    Alıntı Justforfun adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Mesut bey,

Konuya bıraktığınız mesajı, görmemiştim, şimdi okudum. Shoei ye veya Arai ye karşı değilim. Bir mühendis gözüyle, algıya karşı bilgiye dayalı yorumlar yapmaya çalıştım. O açıdan çok satan, reklam ve marka değeri yüksek olan kask değildir bakış açım. Firmayı satın alacak olsaydım önce onlara bakardım.

1. İçindeki ped kalitesi bakımından alerjik olan bir kaskı almayı kimse tercih etmez
    2. Köpük yoğunluğunun maliyete etkisi kuruş cinsindendir

Yani algıda boğulmamaktır tavsiyem. Yoksa benim belirttiğim kriterler; hafiflik, sessizlik, vizör, ucuzluk ve anti alerjik pet ne kalitesizi ne de en ucuzu tarif eder. Sadece algıya ve kazığa karşıyız. Mesele pahalıyı almaksa bende para çok...

Saygılar
    Yazıyı okuduktan sonra kaskın içerisindeki köpüğün kalitesine bir mühendis olarak kuruş niteliğinde bakıyorsanız siz bütün işi gücü bırakın. Bu yorumunuzla mühendisten çok müteahhit gibi canlandınız gözümde. Tekrar belirtmek isterim. Uluslararası büyük markalar sadece marka değerleriyle yüksek fiyatlarda satış yapmıyorlar. Dünyada aldığı ls2 kaskın üzerine shoei etiketi yapıştıran tek milletiz zaten. Fakat bu kasklar her ülkede diğerlerine göre daha pahalı. Siz japonların kaskın üzerinde shoei veya arai yazdığı için ona fazladan bir kuruş verebileceğine inanıyormusunuz ?

Kaskın kabuğunun dayanıklılığı tartışıldıktan sonra g kuvvetini en aza indirmek için yapılmış olan köpüğün kalitesi bizim kuruşlarla hesaplayabileceğimizden daha karmaşık. Mühendis olarak beynin bir zarın içerisinde yüzdüğünü ve kafa hareketini sonlandırdıktan sonra bile beynin içerde hareket ettiğini sizde söylüyorsunuz.

Ben tekrar üzerine basarak söylüyorum insanları yanlış yönlendirmek yerine bilgi alabileceği bir linkte siz bırakın ben dahil konuyu okuyan herkes birbirinden birşeyler öğrensin. Herşey marka değeri olmadığı gibi paranında satın alamayacağı çok şey olduğunu unutmayın.

İsmim Mesut değil Mahmut.

Motosikleti
    MT-07
    Alıntı Cyan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Nolan N87 iidir diye tekrarlıyorum. Küçümsemeyin o kaskı, gayet premium güzel bir kasktır ve f/p oranında da çok üstlerdedir.
    Nolan N87 dediğimiz kask 2000tl değerinde. Üstüne micrometrik bağlantı kullanıyor. Ses'te alıyor f/p scalasında oturtamadım gözümde

Motosikleti
    Yamaha Xmax 250 Ironmax 2019
    Alıntı Angrypower adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Nolan N87 dediğimiz kask 2000tl değerinde. Üstüne micrometrik bağlantı kullanıyor. Ses'te alıyor f/p scalasında oturtamadım gözümde
    2000TL mi yok artık. Düz renkler 1265TL desenliler 1450TL. Kampanyalı 900TL ye kadar bulmak mümkün. Bende eski versiyonu var N86 gayet memnunum. Ses biraz fazla yüksek hızlarda evet ama konforu mükemmel bir kasktır kafaya oturduktan sonra ağırlığını hissetmezsiniz bile. İç pedlerin kalitesi de gayet yüksektir. Sharp testi sonucu yanlış hatırlamıyorsam 4 yıldız. Kask işi bütçe meselesi. Benim param dahi olsa 3000TL gibi bir rakama kask almam. Bana kimse şu Nolan'dan 2 katı fiyat farkına değer diye düşündürüp kask aldıramaz.

Şurda 900TL hem de desenli
    https://urun.n11.com/yedek-parca/nol...E&gclsrc=aw.ds

levend84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ......
    450-500 tl fiyat bandinda,

D ring bağlantı kullanan kasklarda var

Mikrometrik kullaniyor diye guvenli değil demek yanliş olur.

Hee D ring guzel fix leme yontemi lafim yok,ama,onemli olan Darbeyi optimum absorbe etmesi.ve ergonomi

Zira Grex G9.1 modeli,motorize ekiplerin kullandigi nolanin alt kolu olan bir marka.

Yahu bak yazmayacagim dedim ama,Al şu kabuto yu bak keyfine,..

Bir dahada demem gayri. .

Teklif centilmenlik,ısrar kerizliktir...

---------- Mesajlar birleştirildi - 18:26 ---------- bir önceki mesaj zamanı 18:18 ----------

Alıntı MahmutBiner adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yazıyı okuduktan sonra kaskın içerisindeki köpüğün kalitesine bir mühendis olarak kuruş niteliğinde bakıyorsanız siz bütün işi gücü bırakın. Bu yorumunuzla mühendisten çok müteahhit gibi canlandınız gözümde. Tekrar belirtmek isterim. Uluslararası büyük markalar sadece marka değerleriyle yüksek fiyatlarda satış yapmıyorlar. Dünyada aldığı ls2 kaskın üzerine shoei etiketi yapıştıran tek milletiz zaten. Fakat bu kasklar her ülkede diğerlerine göre daha pahalı. Siz japonların kaskın üzerinde shoei veya arai yazdığı için ona fazladan bir kuruş verebileceğine inanıyormusunuz ?

Kaskın kabuğunun dayanıklılığı tartışıldıktan sonra g kuvvetini en aza indirmek için yapılmış olan köpüğün kalitesi bizim kuruşlarla hesaplayabileceğimizden daha karmaşık. Mühendis olarak beynin bir zarın içerisinde yüzdüğünü ve kafa hareketini sonlandırdıktan sonra bile beynin içerde hareket ettiğini sizde söylüyorsunuz.

Ben tekrar üzerine basarak söylüyorum insanları yanlış yönlendirmek yerine bilgi alabileceği bir linkte siz bırakın ben dahil konuyu okuyan herkes birbirinden birşeyler öğrensin. Herşey marka değeri olmadığı gibi paranında satın alamayacağı çok şey olduğunu unutmayın.

Bu neyin tartişması arkadaşlar?

Köpük shor ve yoğunluk değeri,kabuk iç elastikiyet direnci

ve can alıcı unsur;

Köpüğün, kabuktan daha iyi darbe sönümle işini üstlenmesi,

Zira,dış kabugu en iyi fiber´den uret..olay köpükte

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Yahu birkaç hafta önce baktığımda 1300-1800 arası fiyatlar vardı; senin seçtiklerin 3.800. Arada 2000+ fiyat farkı var.

---------- Mesajlar birleştirildi - 18:51 ---------- bir önceki mesaj zamanı 18:40 ----------

Bence de o 2.000'e değen somut bir performans farkları da yok. N87 o kadar gürültülü de değil aslında. O konuda en başarılı olanlara göre gürültülü, başarılı olanlar da yazın gözlerini belertir sıcaktan

Motosikleti
    MT-07
    https://www.feyizoglu.com/Nolan-N87-...42-_51415.html

https://www.feyizoglu.com/Nolan-N87-...37-_51583.html

Ben buranın yalancısıyım.

Şu Shoei NXR'in model yılını arayıp sorayım bir.

https://www.feyizoglu.com/NXR-Marque...ask_49994.html

Tam benim beden S kalmış

Kabuto'da aklıma yatıyorda ses olayını Shoei Qwest'te çok güzel azalmıştı. Birde yedek parçada sıkıntı olmamasını istiyorum. Sonuçta 4 sene temiz kullanmak var işin ucunda...

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Mikrometrik bağlantı da double d'den zayıf diye bir kural yok; adam gibi sıkıştırırsanız kask kafanızda kalır. Sıkıştırmadığınız durumda bağları yenileme zamanı gelmiştir; benim 3 yıllık N86'mda daha böyle bir emare yok.

---------- Mesajlar birleştirildi - 19:01 ---------- bir önceki mesaj zamanı 18:59 ----------

https://www.feyizoglu.com/Nolan-N87-...42-_51415.html

https://www.feyizoglu.com/Nolan-N87-...37-_51583.html

Ben buranın yalancısıyım.

Şu Shoei NXR'in model yılını arayıp sorayım bir.

https://www.feyizoglu.com/NXR-Marque...ask_49994.html

Tam benim beden S kalmış

Kabuto'da aklıma yatıyorda ses olayını Shoei Qwest'te çok güzel azalmıştı. Birde yedek parçada sıkıntı olmamasını istiyorum. Sonuçta 4 sene temiz kullanmak var işin ucunda...
    Düz renkleri 1600. Başka fiyat da bulunur, sadece Feyizoğlu yok piyasada.

Motosikleti
    MT-07
    Düz renkleri 1600. Başka fiyat da bulunur, sadece Feyizoğlu yok piyasada.
    Yok sadece referans olarak konuştuğumu göstermek için yazmıştım

Açıkçası feyizoğluna güvenirim. Mallarında yamuk çıkmaz. Model yıllarını falan söylerler ve kutusunda getirirler, teşhir ürünü vermeye çalışmazlar. Kazıklamaktan çok kaliteli iş yapıyorlar, bu yüzden güveniyorum. Ha fiyatları pahalı belki ama aklınız arkanızda kalmıyor...

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Bu arada stokta 2800'e varsa NXR al madem; ben arattığımda (sadece stokta olanlar diye) en ucuz 3800 fiyat çıktı. Öyleyse ve stokta varsa kaçmaz. Ben almazdım o ayrı, benim fikir belli; yaza 3,5 sene falan olacak N86'yı N87'ye güncelleyeceğim

Motosikleti
    MT-07
    Bu arada stokta 2800'e varsa NXR al madem; ben arattığımda (sadece stokta olanlar diye) en ucuz 3800 fiyat çıktı. Öyleyse ve stokta varsa kaçmaz. Ben almazdım o ayrı, benim fikir belli; yaza 3,5 sene falan olacak N86'yı N87'ye güncelleyeceğim
    4-5 tane kaskım oldu şimdiye kadar. Benim asfalta kafa atan Shoei'yi taktıktan sonra resmen hayat değişti. Bu zamana kadar ne kullanmışım ben böyle die kendimi sorgular olmuştum. Kafadan 4sene kullanırım diyordum ama 4ay kullanabildim galiba

zekeriyaimam - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    simson
    Alıntı MahmutBiner adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Abi 1970 te falan olsak eyvallah da günümüzde herkesin elinde Cad/Cam,Finite Element Analysis... tonla simülasyon yazılımı var.
    Herhangi bir üretici arai shoei ayarında darbe emici kask üretebilir.
    Japonların nostaljik pazarlaması var sadece şahsi fikrim.
    oialdemir bunu beğendi.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)