Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
4. sayfa BirinciBirinci ... 234

Kışın 15w-50 koyulur mu ?

Motovento
    REKLAM ALANI
    hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı CagrioneTR adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Abi burda kalınlaşır demişsin.

Burda incelir demişsin.
    ikinci kisim bayagi ayrintili acikliyor aslinda mevhum celiskiyi...

"Her sivi isininca incelir" varsayimi dogru degil. Yumurta aki mesela. Sebebi polimerizasyon. Gel gelelim yumurta aki tekrar sogutulunca tekrar sivi haline donmuyor. Ancak yumurta akininin artan sicaklikla akiskanliginin azalamasinin sebebi olan polimerizasyon reaksiyonlarinin geri donusturulebilir versiyonlarini gerceklestirebilen ozel bilesikler kullaniliyormus motor yaglarinda.

Kimyaci olmadigim icin olayin ayrintilari hakkinda bilgi sahibi degilim. Ancak olay karmasik. Kesinlikle duz mantik degil.
    viper17 ve yağızkoç05 bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    YZF R25
    Bende kışın 15w-50 yerine 10-40 konulmasını tercih ederim

dovahhkin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xmax 250 ABS
    bassturbin bunu beğendi.
    Suzuki AN125 47000Km,Sym Gts 250ievo 4000km,CBR 125 6500Km, ,Kawasaki Ninja 250R 14000km
    Yamaha Xmax250 ABS 7000km, KTM Duke 200 ABS 3100km Yamaha Xmax250 8000km, Xj6n 18000km Xmax 250 Yollarda..

Motosikleti
    MH Drift 125
    Yazın konulur diye biliyorum.

bassturbin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Xj6 Diversion F
    Alıntı yalcinroden adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yazın konulur diye biliyorum.
    Evet zaten öyle tespitiniz doğru, yazın kalın kışın ince yağ ama bu kalınlık bizim anladığımız gibi kalınlık değil çok düşük değerler.Türkiyede kışın 10 derecenin altı ve yazın 40 derecenin üstü pek görülmez o yüzden güneyde veya çok ağır yaz kışı geçen şehirlerde değilsek 10 40 4 mevsim için en uygun olanıdır.
    Aprilia RS 250 GP Nº1

stunc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    honda -titan -twister
    Elinize kitapçığı alın ve okuyun. Ne yazıyor ise o. Ben cbx 250 motosikletim de kitapçığında yazan 20 50 yağ kullanıyorum. Bakımları kendim yaparım. Kitapçık ta her şeyi yazar. Biraz okuma alışkanlığı edinsek her şey daha güzel olacak.
    Kural [ Z ] bunu beğendi.

Motosikleti
    YZF R25
    Alıntı stunc adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Elinize kitapçığı alın ve okuyun. Ne yazıyor ise o. Ben cbx 250 motosikletim de kitapçığında yazan 20 50 yağ kullanıyorum. Bakımları kendim yaparım. Kitapçık ta her şeyi yazar. Biraz okuma alışkanlığı edinsek her şey daha güzel olacak.
    Arkadaş farklı bir şey sormuş, kitapçıkla ne alakası var tamam bir takım bilgiler var ama mesela kitapçıkta 15w-50 yağ yok ne yapcaz ? koymayalım mı ?. Buradaki bilgili arkadaşlardan aydınlatmalarını istemiş suç mu ? Buradakiler bilmiyor kitapçık alıp okumayı bir siz biliyorsunuz !.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Basit değil mi aslında? Motosikleti tasarımına uygun kullanıyorsanız (pist özel durum...), kitapçıkta ne belirtiliyorsa onu koyacaksınız. 15W-50 yazmıyorsa onu koymayacaksınız; konması gereken bir durum olsaydı kitapçıkta yazardı diye düşünüyorum... Benimkinde SAE 10W-30 JASO MA diyor mesela, sadece onu koyuyorum. (İatanbul'dayım, bir olumsuzluk yaşamadım...)

tarikcapar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBF 250
    Cevap herkesin de söylediği gibi basit ve tek. " Kitapçıkta ne yazıyorsa o" Benim motosiklet Çin malı ve 50bin de yağ eksiltiyor, kaçak var yakma da var... ee nabıyorum ... nereye kadar giderse mantığından en ucuz yağ neyse ona dayandım... Lubco 15W-40 4T 4litre yağı alıyorum... çünkü yol yaptığım zaman günde yarım litre eksiltiyor sende benim gibi motoruı gözden çıkardıysan.. boş ver kitaoçığı, o makineyi yapan mühendisler senden iyi mi bilecek.. yap deneysel bişeyler... ayçiçek yağı dene mesela :D
    Yalnız ama Kafası Rahat Adam...

Kural [ Z ] - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bkz. İmza =>
    Alıntı yağızkoç05 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaş farklı bir şey sormuş, kitapçıkla ne alakası var tamam bir takım bilgiler var ama mesela kitapçıkta 15w-50 yağ yok ne yapcaz ? koymayalım mı ?. Buradaki bilgili arkadaşlardan aydınlatmalarını istemiş suç mu ? Buradakiler bilmiyor kitapçık alıp okumayı bir siz biliyorsunuz !.
    İşte konu da o ya, kitapçıka 15W-50 yağ yoksa kullanmayacaksınız demektir. Kullanamazmısınız? Tabi ki kullanırsınız, çiçek yağı da koyar kullanırsınız ama üretici çiçek yağını önermediği gibi 15W-50' yi de önermemiş demektir.
    ...

Motosikleti
    YZF R25
    Alıntı Kural [ Z ] adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İşte konu da o ya, kitapçıka 15W-50 yağ yoksa kullanmayacaksınız demektir. Kullanamazmısınız? Tabi ki kullanırsınız, çiçek yağı da koyar kullanırsınız ama üretici çiçek yağını önermediği gibi 15W-50' yi de önermemiş demektir.
    Ben onu örnek olarak vermiştim ama herhalde forumda sırf zıttını söylemek moda olmuş. Antalyada çoğu servis yazın 15w-50 kullanıyor ne yapcaz şimdi o zaman biz ayçiççek yağı kullanalım siz kitapçıkta ne yazıyorsa onu kullanın. Benim demek istediğim kitapçığa bakarsın eğer tereddütteysen tecrübeli kişilerin bilgilerinden, görüşlerinden yararlanırsın. Ben kitapçık yakalım demiyorum bazı kişilerin Dostoyevski'nin kitaplarını ateşe vermesi gibi biraz karşı tarafın ne demek istediğini anlayın öyle yorum yapın. Bizim milletin karakteristik özelliği ''aaa kitapçığı yakalım demiş görür o şimdi'' dur be kardeşim öyle bir şey diyen olmadı, az kat Ayçiçek yağını demiş sadece

nigdeli48 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ybr 125 esd
    bu yag konusunu cok takıntı yapıyorsunuz arkadaslar. yanlıs numara yag konuldu da arıza yapan bır arac duymadım.turbo lu arabalarda cok kalın yag onerılmez turboya zarar verır dıye yoksa cokta takıntı yapacak bır durum yok. 10/40 15/50 5/40 hepsını kullandım. cok bırsey degısmıyor. motorda contalardan yag kacagı varsa veya motor yag yakıyorsa ınce yag onerılmez. yag cabuk eksılır. benım deneyımledıgım bunlar.
    yağızkoç05 bunu beğendi.

tarikcapar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBF 250
    Alıntı nigdeli48 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bu yag konusunu cok takıntı yapıyorsunuz arkadaslar. yanlıs numara yag konuldu da arıza yapan bır arac duymadım.turbo lu arabalarda cok kalın yag onerılmez turboya zarar verır dıye yoksa cokta takıntı yapacak bır durum yok. 10/40 15/50 5/40 hepsını kullandım. cok bırsey degısmıyor. motorda contalardan yag kacagı varsa veya motor yag yakıyorsa ınce yag onerılmez. yag cabuk eksılır. benım deneyımledıgım bunlar.
    Kısa vade de zarar vermez elbette birçok yağ.. ama bu makineyi tasarlayan mühendis arkadaşlar, bir sürü teset yapmış, sonuçlar elde etmiş ve demişleruzun ömürlü bir motor istiyorsanız bu yağı öneriyoruz demiş ... yoksa mal senin, istersen bulaşık sabunu dök egzozdan baloncuklar çıkararak sür

he yağ yakma, eksiltme özel bir durumdur, bu gibi durumlar içinde , Hafif yıpranmış motorlar için uygundur ibareli özel yağlar var... BU tip yağlar biraz daha kalın ve partiküllüdür.. ufak sızıntıları yapıları gereği büyük oranda tıkarlar...

Motosikleti
    YZF R25
    15w-50 aslında şu anda tam mevsimi

melez - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    RKS WİNNER 200
    ben nisan ayında bile antalyada 15-50 koydum motor ağırlaştı. temmuz ağustos gelmeden 15-50 koymamak lazım.

reçeteyi yazıyorum;

kışın 10-40
    ilkbahar-sonbahar 10-50
    yaz:15-50

stunc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    honda -titan -twister
    Zorunamı gitti oku demek

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:53 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:50 ----------

Alıntı yağızkoç05 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Zoruna mı gitti oku demem.
    stunc -honda titan -honda twister
    motosiklet özgürce yaşamak, rüzgarla yaşırmak tır.

ufoz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xpulse 200t
    Alıntı stunc adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Zorunamı gitti oku demek

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:53 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:50 ----------

Zoruna mı gitti oku demem.
    Biraz geç bir cevap olmuş

CBX 'in parçalarını bulabiliyor musunuz?

karayel90 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBF 150
    Motorsikletin kullanım klavuzunada bakmak çok önemli ona göre bu tablodan üç aşağı beş yukarı bir bilgi sahibi olabilirsiniz ha birde ıslak karter motorlar için JASO standardı ibaresi bulunan motor yağlarını seçin yanlız onunda bir püf noktası var JASO T904-MA ve MA2 standartları, ıslak kavrama kullanımı için onaylanmış yağları, daha yüksek sürtünme performansı sağlayan MA2 yağlayıcıları ayırmak üzere tasarlanmıştır. JASO T904-MB standardı, yaş debriyajı için uygun olmayan yağları ifade eder ve bu nedenle sürekli değişken transmisyonlu scooterlarda kullanılır.

Chronix - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ducati Monster 1200
    15-50 dedigin yag yuksek hacimli mototlarda kullanilir.10-40tan sonrasi haramdir zarardir.

Motosikleti
    Bajaj Pulsar 200 NS 2017
    ben 200 ns'de 15w50 kullanıyorum memnunum.

REKLAM ALANI
4. sayfa BirinciBirinci ... 234

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)