Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 ... SonuncuSonuncu

2. Egsoz cezası

Motovento
    REKLAM ALANI
    DisturbedXL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha R25, Yamaha R6
    Merhabalar,

Yaklaşık 1 yıldır 2014 model R6 kullanıcısıyım, motorumun eksozu M4 GP yani orjinal değil. Bu yılın temmuz ayında abartı eksozdan dolayı polisler durdurmadan ceza yedim ve ceza evime geldi, dünde motorumu biraz sürmüştüm ve ARA GAZ YAPMADIĞIMA emin olduğum halde yine ceza yazmışlar. Şimdi sorum şudur; 3. cezayı yemem durumunda bunun ciddi sonuçları olacakmıdır? Güncel itiraz süreçleri hakkında bilgi verebilirmisiniz? Şimdiden bilgilendirecek üstadlara teşekkür ederim.

NOT: SS Motor ile bakkala giderken bile ara gaz yaparak gidip gelen tiplerle bir tutarak lütfen yorum yapmayın, evet ara gaz yapıyorum inkar da etmiyorum ancak ben bunu şehir dışı ya da yerleşim yerinden uzak alanlarda, çok nadirende olsa çevre yollarında abartıya kaçmadan yapmaktayım.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    Hangi maddeden ceza yazmışlar?

Motosikleti
    Yamaha R25, Yamaha R6
    Alıntı watercolours adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hangi maddeden ceza yazmışlar?
    30/1-B hocam

Motosikleti
    speederbike
    O ne ya, açıklaması ne?

Motosikleti
    Yamaha R25, Yamaha R6
    O ne ya, açıklaması ne?
    Açıklama bilgisi yok. Önceki ceza maddesi ile aynı, o cezada eksozdandı. E-Devlet görüntüsü şu şekilde:

gurcanozturk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Forza 250
    Alıntı DisturbedXL adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Açıklama bilgisi yok. Önceki ceza maddesi ile aynı, o cezada eksozdandı. E-Devlet görüntüsü şu şekilde:

https://i.hizliresim.com/Bz3PpD.jpg
    http://trafikcezalari.web.tr/trafik-...-madde-30-1-b/

bindiregandi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İki defa yakalayınca motoru bağlıyorlardı. Başka maddeden yazmışlar herhalde.

Motosikleti
    speederbike
    Diyorsunuz ki "Yardım istiyorum ama şu maddeyi de Google'dan bulup yazmayla uğraşamam, onu da siz bulun.".

Madde şu: TK 30/1-b : Diğer eksiklik ve bozuklukları bulunan araçlarla, görüşü engelleyecek veya bir kaza halinde içindekiler için tehlikeli olabilecek süs, aksesuar, eşya ve çıkıntıları olan araçları kullanmak, karayolunu kullananlar için tehlike yaratacak şekilde olan veya görüşü engelleyecek ve çevredekileri rahatsız edecek derecede duman veya gürültü çıkaran araçları kullanmak.

Mutlaka bir yerlerde gürültünün tanımı yapılmıştır. Motorunuza gürültü ölçümü yapılmadığını belirterek cezaya itiraz edeceksiniz. Tabii önce cezayı ödeyeceksiniz.

Motosikleti
    Yamaha R25, Yamaha R6
    Diyorsunuz ki "Yardım istiyorum ama şu maddeyi de Google'dan bulup yazmayla uğraşamam, onu da siz bulun.".

Madde şu: TK 30/1-b : Diğer eksiklik ve bozuklukları bulunan araçlarla, görüşü engelleyecek veya bir kaza halinde içindekiler için tehlikeli olabilecek süs, aksesuar, eşya ve çıkıntıları olan araçları kullanmak, karayolunu kullananlar için tehlike yaratacak şekilde olan veya görüşü engelleyecek ve çevredekileri rahatsız edecek derecede duman veya gürültü çıkaran araçları kullanmak.

Mutlaka bir yerlerde gürültünün tanımı yapılmıştır. Motorunuza gürültü ölçümü yapılmadığını belirterek cezaya itiraz edeceksiniz. Tabii önce cezayı ödeyeceksiniz.
    O tarzda bir cümlem, iddam vs. olmadı isterseniz sorumu bir kez daha okuyun? Ya da ben biraz daha açayım, aracım durdurulup işlem yapılmadı durdurulup işlem yapılma prosedürü ile cezanın adrese gönderilme arasında fark varmıdır, var ise nedir, aracım 3. cezayı yemem durumunda trafikten men mi olacak bu konu hakkında bir bilgiye hakim değilim. Sorumun devamında itiraz sürecini sordum. İtiraz sürecinde internet üzerindeki verilen örnekler üzerinde herhangi bir güncelleme varmıdır bunu öğrenmek istedim. Bir çoğumuz biliyoruz ki evet "google'da" sonsuz bilgi var evet ama bunun güncelliği, bilgi karmaşasının nekadarı doğru ve güncel o bilinemez.

Motosikleti
    speederbike
    Sorduğunuz kısım oysa cevabı daha basit. 3. kere de ceza yeseniz bir şey olmaz. Prosedür de standart. Cezanızı ödüyorsunuz, sonra dilekçenizle itiraz ediyorsunuz.
    DisturbedXL bunu beğendi.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    gürültü ölçümü yapılmadığını belirterek cezaya itiraz edeceksiniz. Tabii önce cezayı ödeyeceksiniz.
    ve eksozu düzelteceksin
    yalnız ses azalınca yavaş gidiyorum yanılsamasına dikkat

sıkma canını
    geçmiş olsun
    DisturbedXL bunu beğendi.

caglar48 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW S1000R
    Desibel ölcümsüz egzoz cezalarının gecerlılıgı yoktur bence sız neyden ceza yedıgınızı bılmıyorsunuz egzoz cezası yazıldıgında arac baglanmak zorundadır arkadan yazılan bı ceza degıl anlayacagın

abart egzosla abartıya kaçmadan ara gazı vermek de ayrı bir ironik. valla hocam kusura bakma ama özellikle racing makinalara orjinal dışı egzos takıp kullananlara ifrit oluyorum. ister ara gazı ver ister verme sonuçta supersport bi makina kullanıyorsun ve üst devirlerde geziyorsun. ha ara gazı vermişsin ha üst devirlerde o sesle kıyamet koparmışsın. milletin yaşlısı var hastası var çocuğu var hiç biri olmasa bile kimse senine egzosunun ortalığı yıkan sesini dinlemek zorunda değil. Özellikle egzos ve plaka kapama takmama gibi olaylarda yazılan cezaları helal hoş ve ayrıca az bile buluyorum. Bir de neye itiraz edeceksin? Sonuçta motosikletine fabrika çıkışı olmayan birşeyi takman yasak. Ne diyeceksin ama ben ara gaz vermiyorum mu? Ne gülerler var ya
    nuwanda324, reberemo ve twisten bunu beğendiler.

Motosikleti
    speederbike
    Egzoz değişikliği, fabrika çıkışı sonrası yapılan "teknik" değişikliklere girmiyor. Yani teknik onay almadan takılabiliyor. Yasak değil.
    Ahmetcan45 bunu beğendi.

Motosikleti
    Yamaha R25, Yamaha R6
    Alıntı coderadam adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    abart egzosla abartıya kaçmadan ara gazı vermek de ayrı bir ironik. valla hocam kusura bakma ama özellikle racing makinalara orjinal dışı egzos takıp kullananlara ifrit oluyorum. ister ara gazı ver ister verme sonuçta supersport bi makina kullanıyorsun ve üst devirlerde geziyorsun. ha ara gazı vermişsin ha üst devirlerde o sesle kıyamet koparmışsın. milletin yaşlısı var hastası var çocuğu var hiç biri olmasa bile kimse senine egzosunun ortalığı yıkan sesini dinlemek zorunda değil. Özellikle egzos ve plaka kapama takmama gibi olaylarda yazılan cezaları helal hoş ve ayrıca az bile buluyorum. Bir de neye itiraz edeceksin? Sonuçta motosikletine fabrika çıkışı olmayan birşeyi takman yasak. Ne diyeceksin ama ben ara gaz vermiyorum mu? Ne gülerler var ya
    Hocam çok rica ediyorum kırmızı ile not aldığım bölümü tekrar okurmusunuz? Abartıya kaçmadan ara gaz verdiğim yerleri anlamışsınız neden diğer yazdıklarımı anlayamadınız? SS kullanıcılarına olan bu ciddi bir ön yargı insanı gerçekten yaralıyor. Şu an 15 bin tl'ye yakın güvenlik ekipmanı ile motor süren beni, kafasında kaskı bile olmadan SS süren zihniyetle aynı kefeye koymanız çok yanlış.

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:52 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:50 ----------

Alıntı caglar48 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Desibel ölcümsüz egzoz cezalarının gecerlılıgı yoktur bence sız neyden ceza yedıgınızı bılmıyorsunuz egzoz cezası yazıldıgında arac baglanmak zorundadır arkadan yazılan bı ceza degıl anlayacagın
    Hocam bu 2. ceza henüz gelmedi bana, e-devlette gezinirken farkettim. Yazıda bahsettiğim ilk ceza kağıdında aynı maddeden ceza kesilmişti ve açıklamada abartı egsoz yazıyordu.

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:53 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:52 ----------

Egzoz değişikliği, fabrika çıkışı sonrası yapılan "teknik" değişikliklere girmiyor. Yani teknik onay almadan takılabiliyor. Yasak değil.
    Bunuda bilmiyordum işte

okanbagiscan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Benelli TRK 502
    Polis desibelle falan uğraşmaz.Yanından geçerken egzozu gördüyse yazmıştır.

Motosikleti
    honda wing go, kenbo 125cc cup
    egzoz dışında farklı ekipman çanta vs var mı motorda? Muhtemelen egzozdan yazdılar ama farklı bir ekipman yada parçadan da yazılmış olabilir. Cezayı ödeyeceksiniz.
    Yerinizde olsam orjinal egzoz takar motoru bağlanma riskine sokmaz, ayrıca bi daha ceza yeme vs gibi durumları göze almazdım. Vizede de muhtemelen orjinal egzoz olmadığı için geçirmeyecekler. O yüzden vize yakınsa orjinal takın keyfinize bakın.

Motosikleti
    speederbike
    Soru, bu egzozlar Türkiye'ye yasal ithalat yoluyla giriyor, değil mi? İthal edilen parçalara da Sanayi Bakanlığı ithalat izni veriyor. Sanayi Bakanlığı, TC mevzuatına uygun olmayan bir egzosa niye ithalat izni versin? Bunu motorda değil de duvarda süs eşyası olarak kullanılacak mı zannediyorlar? Vardır bunun yasalara uygun olduğunu kanıtlayan bir belge.

YZFR25 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Burgman 200 Abs
    Soru, bu egzozlar Türkiye'ye yasal ithalat yoluyla giriyor, değil mi? İthal edilen parçalara da Sanayi Bakanlığı ithalat izni veriyor. Sanayi Bakanlığı, TC mevzuatına uygun olmayan bir egzosa niye ithalat izni versin? Bunu motorda değil de duvarda süs eşyası olarak kullanılacak mı zannediyorlar? Vardır bunun yasalara uygun olduğunu kanıtlayan bir belge.
    Aynı şeyi cam filmleri ile ilgili düşünüyordum. Cam filmi yasağı da bana çok mantıksız geliyordu. Arabayı muayeneden geçiriyorsun ama trafikten men ederim diyorsun cam filmi varsa. E o zaman tüv neden muayeneden geçiriyor arabayı? Yasağın amacını da bir türlü anlamadım. Güvenlik tehdidi deniyor falan. Kapalı kasa kamyonetleri de yasakla o zaman trafikten men et. Ülkede abuk subuk bir düzen var.

Şimdi cam filminden ceza kesmedikleri için başka yollara başvurup açığı kapatmaya çalışıyorlar. Ben çok kez polislerle film yüzünden tartıştım bazıları en sonunda dayanamayıp bize yukarıdan emir geliyor yapacak bir şeyimiz yok diyor. Adamlara günlük ceza kesme kotası veriyorlar. Polislerin de yapacak bir şeyi yok.

YBRMANİA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HONDA CBR 1000RR(14)-YAMAHA YBR(12)
    itirazın olumlu bşr netice vereceğine inanmıyorum.Bence 15 günü geçirmeden öde.

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)