Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

İlk Kamp İçin Tavsiye istiyorum

Motovento
    REKLAM ALANI
    travel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Şu an yok.
    Selam arkadaşlar

Motosikletim Mondial RX3i EVO.

Gelecek hafta eşimle birlikte ilk kez 7 göllerde motosikletle kampa gideceğiz. Kamp konusunda oldukça deneyimliyiz aslında ama motosiklet bizim için çok yeni.

Aşağıda topcase ve yan çantaların fotoğrafını çektim.

Ne şekilde yüklemek lazım? Bağlamak eşyaları topcase ve yan çantaların üstüne yükleyebilir miyim?

Bunun dışında tavsiye edeceğiniz neler var? Her türlü bilginin faydası olur. Lütfen deneyimlerinizi paylaşın.

Teşekkürler

Coorai, bursalıali ve sdt bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Forumdan Uzaklaştırıldı
    selam
    eski deneyim(bagaj)lerini unut
    travel ve bursalıali bunu beğendiler.

scorpions_59 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    racer 200_discovery150_cbf 150_cbr 250_
    Merhaba,
    Şimdiden iyi eğlenceler.

Topcase düz duruyor, üzerine mat ve çadırı bağlayabilirsiniz. Sağlam kancalı lastikler var tavsiye ederim, kullanıyorum sanırım 3 senedir.

Yok orada göremem tedirgin olurum derseniz, matları bir tarafa, çadırı bir tarafa yan çantaların üstünde de olur (denemeniz lazım)

Bende cbr 250 var topcase'nin üzerine bağlıyorum yola devam, hiç sorun yaşamadım.

Arabayada benzemez, kısıtlı eşya alıyorum malum çantalar yetmiyor ama çok zevkli oluyor.

Birde havalar serinledi biraz önlem alın derim.

İyi günler, Kazasız sürüşler.
    travel bunu beğendi.

Motosikleti
    Yamaha Xmax 250 Ironmax 2019
    Hava durumuna bakmadan yola çıkmayın derim. Yan çantaların üzerine bir şey bağlamayın. Çadır ve matlar için arka çanta üzeri uygun.
    travel bunu beğendi.

MahmutBiner - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    1200Z Super Ténéré
    ilk olarak çantanızın bir taşıyıcı demiri olmadığını motosikletin orjinal kuyruk taşıyıcısının üzerine taktığınızı görüyorum. Givi tüm motosikletler için yaptığı çanta taşıyıcıları ufak scooterlar hariç şasiye belli noktalardan bağlanarak güçlendirilmiş seviyelerde o bağlantılar harici çantaların taşıma kapasitesi 10 15 kg dır. Burda ilk bilmeniz gereken kuyrukdaki o aparat motoiskletin orjinalinde olan kaç kilo yük taşıyabilir. Misal veriyorum 5 kg taşır siz çantaya 10 kilo koyarsanız kırabilirsiniz. Bu cepte..

Eğer çantanız ağır olmassa çantanıza baktığınızda tutma kısmının yanında iki adet delik göreceksiniz bunların diğer tarafta artçının dayandığı bölgede 2 karşılığı vardır. Buralar çantanın üzerine yük bağladığınız zaman kemerli olarak sabitleme için kullanılan yerler yani çanta üstü taşıyıcı kullanmadan bu şekilde üzerine birşeyler bağlayabilirsiniz.Ayrıca yan çantalarınıza bu şekilde bi aparat takarak https://www.motoavm.com/ProductDetai...trk52/114/5864 üzerlerine ıvır zıvır bağlayabilirsiniz. Tabi bunları yaparken hep motosikletin taşıma kapasitesi nedir taşıma demirleri nekadar taşır bakmakta fayda var yoksa sınırsız şekilde yüklenebilir motosiklet.
    badircik, bursalıali, sdt ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

kdiner - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    14-16 200ns,16 Mt-25, 17 D400, 18 Mt25abs
    Yedigöller e gidiyorum diyipte girişte para vermeyin o güzergahtan bir yere gidiliyor onu öğrenin söyleyin ücretsiz giriş yaparsınız ve en azından bu aylarda kamp atılacak yeri vardır yoksa yaz ayında ne kadar uygunsuz yer varsa kamp alanı belirlemişler rampaya kamp atıyorsun ateş yakmak yasak o yasak bu yasak e niye para vereyim adam gibi kamp atamadıktan sonra ama biz Yedigöller in aşağısında kampımızı attık ateşimizi yaktık istediğimiz gibi de takıldık.

Motosikleti
    Şu an yok.
    Alıntı MahmutBiner adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ilk olarak çantanızın bir taşıyıcı demiri olmadığını motosikletin orjinal kuyruk taşıyıcısının üzerine taktığınızı görüyorum. Givi tüm motosikletler için yaptığı çanta taşıyıcıları ufak scooterlar hariç şasiye belli noktalardan bağlanarak güçlendirilmiş seviyelerde o bağlantılar harici çantaların taşıma kapasitesi 10 15 kg dır. Burda ilk bilmeniz gereken kuyrukdaki o aparat motoiskletin orjinalinde olan kaç kilo yük taşıyabilir. Misal veriyorum 5 kg taşır siz çantaya 10 kilo koyarsanız kırabilirsiniz. Bu cepte..

Eğer çantanız ağır olmassa çantanıza baktığınızda tutma kısmının yanında iki adet delik göreceksiniz bunların diğer tarafta artçının dayandığı bölgede 2 karşılığı vardır. Buralar çantanın üzerine yük bağladığınız zaman kemerli olarak sabitleme için kullanılan yerler yani çanta üstü taşıyıcı kullanmadan bu şekilde üzerine birşeyler bağlayabilirsiniz.Ayrıca yan çantalarınıza bu şekilde bi aparat takarak https://www.motoavm.com/ProductDetai...trk52/114/5864 üzerlerine ıvır zıvır bağlayabilirsiniz. Tabi bunları yaparken hep motosikletin taşıma kapasitesi nedir taşıma demirleri nekadar taşır bakmakta fayda var yoksa sınırsız şekilde yüklenebilir motosiklet.
    Merhaba,

Evet söylediğiniz gibi direk motosiklet üzerindeki sehpaya monte edilmiş. Bunu nasıl şaseye bağlatabilirim. google da arıyorum ama bulamıyorum. Ya da nasıl aramam gerektiğini bilmiyorum.

Bu hafta sonu eksikleri tamamlamak için hasanpaşa'ya gideceğim. Orada hallettirebilir miyim?

Çok teşekkürler. Gerçekten verdiğiniz bilfiler belkide hayatımızı kurtardı.

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:23 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:19 ----------

Alıntı kdiner adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yedigöller e gidiyorum diyipte girişte para vermeyin o güzergahtan bir yere gidiliyor onu öğrenin söyleyin ücretsiz giriş yaparsınız ve en azından bu aylarda kamp atılacak yeri vardır yoksa yaz ayında ne kadar uygunsuz yer varsa kamp alanı belirlemişler rampaya kamp atıyorsun ateş yakmak yasak o yasak bu yasak e niye para vereyim adam gibi kamp atamadıktan sonra ama biz Yedigöller in aşağısında kampımızı attık ateşimizi yaktık istediğimiz gibi de takıldık.
    çok teşekkürler, söylediğiniz gibi yapacağım

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:24 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:23 ----------

Alıntı artemis99 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hava durumuna bakmadan yola çıkmayın derim. Yan çantaların üzerine bir şey bağlamayın. Çadır ve matlar için arka çanta üzeri uygun.
    Hava durumunu yakın taki ediyorum. Risk almamak gerek bence de. Eğer yağış olursa iptal edeceğim.

Teşekkürler yanıtınız için.

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:26 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:24 ----------

Alıntı scorpions_59 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhaba,
    Şimdiden iyi eğlenceler.

Topcase düz duruyor, üzerine mat ve çadırı bağlayabilirsiniz. Sağlam kancalı lastikler var tavsiye ederim, kullanıyorum sanırım 3 senedir.

Yok orada göremem tedirgin olurum derseniz, matları bir tarafa, çadırı bir tarafa yan çantaların üstünde de olur (denemeniz lazım)

Bende cbr 250 var topcase'nin üzerine bağlıyorum yola devam, hiç sorun yaşamadım.

Arabayada benzemez, kısıtlı eşya alıyorum malum çantalar yetmiyor ama çok zevkli oluyor.

Birde havalar serinledi biraz önlem alın derim.

İyi günler, Kazasız sürüşler.
    Teşekkürler iyi dilekleriniz için. Biz de hep arabayla gidiyorduk ama bundan sonra eyşalarımızı küçültme yoluna gideceğiz. Uyku tulumu ve matları yeniledim. Daha küçük ve kompakt olanları aldım. Eşim de eşyalarından vazgeçebilirse çok sorun olmayacaktır
    bursalıali bunu beğendi.

oznkrçm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    RAMZEY 100-YBR 250-CBR 250-CBF 600-VFR 800
    Mat ve çadır varken ben bu şekilde bağlıyordum.

( Kamara fotoğraf modundaydı. Eşim binerken böyle bir poz yakalamış. 😊

Ayrıca en son yaptığımız kampta yan çantaya aldığım eşyaları sayayım:

Bir adet kot pantolon, 6 çift çorap, bir o kadar don, 8 tişört, 1 çift ayakkabı ve terlik, 2 adet şort, 3 adet atlet, 1 adet şişme yatak.

Unuttuklarım olabilir ama aşağı yukarı böyle.
    bursalıali ve travel bunu beğendiler.

Kızıl pars - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bisiklet
    Bence 3 anahtar kelime var
    1. Dengeli
    2. Yeteri kadar
    3. sıkıca - sağlam

2 kişi, kamp ve tek motor ise mutlaka çanta üstüne birşeyler bağlamak gerekecektir.
    Mümkün mertebe ağır olanları çanta içine, hafifleri çanta üstüne bağlayın.
    Çanta üstündeki malzemenin rüzgarla etkileşimini düşünmek, gerekirse arada durup düzeltmek - yer değiştirmek gerekebilir.
    Mümkün mertebe aynı tür eşyaları bir çantada (bez ya da decathondaki ucuzlardan) gruplamaya çalışın.
    Örnek : İç çamaşırlar ve çoraplar bir çantada, pantolon ve tişörtler bir çantada, ilaçlar, diş fırçaları, şampuan vs bir çantada gibi.

Bu arkadaşı tavsiye ederim. İngilizce varsa ya da altyazıları açarak izlenebilir.
    https://www.youtube.com/channel/UCyh...GWsa1EQ/videos

Örnek :
    https://www.youtube.com/watch?v=BS1FyNhE1Co
    https://www.youtube.com/watch?v=mw0Vo9Y0Iiw
    Hamdım, piştim, hala hamım.

oguncelik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Nc 750 x
    Hocam merhabalar bende de aynı çantadan var çanta tablası bundan

bursalıali ve travel bunu beğendiler.

Motosikleti
    Şu an yok.
    Alıntı oguncelik adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hocam merhabalar bende de aynı çantadan var çanta tablası bundan

https://i.hizliresim.com/oV4JBk.jpg
    Hocam görsel çıkmamış
    bursalıali bunu beğendi.

Motosikleti
    Honda Nc 750 x
    Bu sefer oldu heralde

Motosikleti
    Şu an yok.
    Olmamış

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:16 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:13 ----------

Alıntı Kızıl pars adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bence 3 anahtar kelime var
    1. Dengeli
    2. Yeteri kadar
    3. sıkıca - sağlam

2 kişi, kamp ve tek motor ise mutlaka çanta üstüne birşeyler bağlamak gerekecektir.
    Mümkün mertebe ağır olanları çanta içine, hafifleri çanta üstüne bağlayın.
    Çanta üstündeki malzemenin rüzgarla etkileşimini düşünmek, gerekirse arada durup düzeltmek - yer değiştirmek gerekebilir.
    Mümkün mertebe aynı tür eşyaları bir çantada (bez ya da decathondaki ucuzlardan) gruplamaya çalışın.
    Örnek : İç çamaşırlar ve çoraplar bir çantada, pantolon ve tişörtler bir çantada, ilaçlar, diş fırçaları, şampuan vs bir çantada gibi.

Bu arkadaşı tavsiye ederim. İngilizce varsa ya da altyazıları açarak izlenebilir.
    https://www.youtube.com/channel/UCyh...GWsa1EQ/videos

Örnek :
    https://www.youtube.com/watch?v=BS1FyNhE1Co
    https://www.youtube.com/watch?v=mw0Vo9Y0Iiw
    Çok teşekkürler önerileriniz için; hepsini dikkate alacağım.

Eve gider gitmez inceleyeceğim videoları. Kanal başarılı. Bence herkesin izlemesi faydalı olur diye düşünüyorum.

Tekrar teşekkürler paylaşım için.
    bursalıali ve Kızıl pars bunu beğendiler.

zekeriyaimam - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    simson
    Alıntı travel adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Olmamış

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:16 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:13 ----------

Çok teşekkürler önerileriniz için; hepsini dikkate alacağım.

Eve gider gitmez inceleyeceğim videoları. Kanal başarılı. Bence herkesin izlemesi faydalı olur diye düşünüyorum.

Tekrar teşekkürler paylaşım için.
    hızlıresim sitesi linkleri vpn veya yurtdışı bağlantılarda görünmüyor.Çok saçma ama imgur linkleri de tr den görüntülenemiyor :((

Motosikleti
    Şu an yok.
    Alıntı zekeriyaimam adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    hızlıresim sitesi linkleri vpn veya yurtdışı bağlantılarda görünmüyor.Çok saçma ama imgur linkleri de tr den görüntülenemiyor :((
    Cok ilginc

Su an bakinca goruyorum. Evdeki kablosuz baglantida aciliyor. Isyerinde server’lar italyada dolayisiyla orada gorunmuyor.
    Kusura bakmayin sizi istemeden ugrastirmisim.

Bunu bulabilirsem cantayi da kolaylikla cikarabiliyorum sanirim. Cunku su an sabit
    bursalıali bunu beğendi.

Motosikleti
    Honda Nc 750 x
    Cok ilginc

Su an bakinca goruyorum. Evdeki kablosuz baglantida aciliyor. Isyerinde server’lar italyada dolayisiyla orada gorunmuyor.
    Kusura bakmayin sizi istemeden ugrastirmisim.

Bunu bulabilirsem cantayi da kolaylikla cikarabiliyorum sanirim. Cunku su an sabit
    Tabi çanta açma anahtarı ile tek tuşla açıp çıkartıp sonra tekrar kilitliyorsunuz

MahmutBiner - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    1200Z Super Ténéré
    Merhaba,

Evet söylediğiniz gibi direk motosiklet üzerindeki sehpaya monte edilmiş. Bunu nasıl şaseye bağlatabilirim. google da arıyorum ama bulamıyorum. Ya da nasıl aramam gerektiğini bilmiyorum.

Bu hafta sonu eksikleri tamamlamak için hasanpaşa'ya gideceğim. Orada hallettirebilir miyim?

Çok teşekkürler. Gerçekten verdiğiniz bilfiler belkide hayatımızı kurtardı.

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:23 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:19 ----------

çok teşekkürler, söylediğiniz gibi yapacağım

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:24 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:23 ----------

Hava durumunu yakın taki ediyorum. Risk almamak gerek bence de. Eğer yağış olursa iptal edeceğim.

Teşekkürler yanıtınız için.

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:26 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:24 ----------

Teşekkürler iyi dilekleriniz için. Biz de hep arabayla gidiyorduk ama bundan sonra eyşalarımızı küçültme yoluna gideceğiz. Uyku tulumu ve matları yeniledim. Daha küçük ve kompakt olanları aldım. Eşim de eşyalarından vazgeçebilirse çok sorun olmayacaktır
    sizin motosikletiniz için avrupa firmalar maalesef çanta bağlantı demiri üretmemiş givi kappa shad vs.. bu firmalar rasgele çanta demiri yapmıyor baya bir arge çalışması yapıp motosikleti yüklü halini test ederek üretime çıkarıyor. Mesela giviye bakarsanız daha 2018 model motorların hepsi için hala ekipman çıkarmış değil nedeni bazı motorların geç üretilmiş olup test aşamasına girmemesi. Yani rasgele şasiye bağlatmayın. Bu sefer kuyruğuda kırabilirsiniz. Hiç riske girmeden asıl ağırlığı yan çantalara yükleyerek yükleme yapın. Çantanın tablasını atmış arkadaşlar fakar çantanın tablası taşıma demiri olmadan şu anki mevcut yapıya güç katmayacaktır.

Konuyla ilgili tek bilmemiz gereken aslında motosikletin taşıma kapasitesi. Bilmiyorum mondial böyle bir planlama yapmış mı. Misal veriyorum motosikletin maksimum taşıyacağı ağırlık 150 kiloysa artçınız siz ve bagajlar arasında dağılım yapabilirsiniz. R1200 gs taşıma kapasitesi yanlış hatırlamıyorsam 225 kilo deli gibi yükleyenler yokmu var kantarda 550 kilo çıkan motorlar var ama bu tip bi durumda hani bazen tatlı teker kaybettiğimiz anlar olur ya suya gireriz arkası minik oynar ne biliyim çakıldan geçeriz az yana atar. Bu halde yüklüyken bu tip durumlarda kendinizi sakatlama ihtimaliniz çok yüksek olur. O yüzden dikkatli olmalısınız. Tek gitseniz sorun değil tavana kadar yükleyin fakat ufak bir kontrol kaybında artçılı olduğunuz için tehlike yaratabilir.

Motosikleti
    Yamaha Xmax 250 Ironmax 2019
    Motorun orjinalinde gelen arka çanta da direkt bağlanmış gibi görünüyor. Bence araya sökülebilir bir aparat takmak pek mantıklı değil. Taşıma kapasitesini düşürür bunlar. Direkt bağlantıda daha sağlam olur titreme ve sarsıntılara karşı. Fotoğtaftan gördüğüm kadarıyla alt tabla oldukça geniş ve sacı da sağlam görünüyor. Yani çantanın içini doldurup üstüne de çadır falan bağlasanız dahi sıkıntı olmaz. Çadır dediğin zaten hafif bir şey. Ekstra bağlantı aparatına para verip bir de çıkıp düşerse üzülürsünüz. O şekil çantayı motor üzerinde bırakmak istemeyenler için.

Motosikleti
    Şu an yok.
    Alıntı artemis99 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Motorun orjinalinde gelen arka çanta da direkt bağlanmış gibi görünüyor. Bence araya sökülebilir bir aparat takmak pek mantıklı değil. Taşıma kapasitesini düşürür bunlar. Direkt bağlantıda daha sağlam olur titreme ve sarsıntılara karşı. Fotoğtaftan gördüğüm kadarıyla alt tabla oldukça geniş ve sacı da sağlam görünüyor. Yani çantanın içini doldurup üstüne de çadır falan bağlasanız dahi sıkıntı olmaz. Çadır dediğin zaten hafif bir şey. Ekstra bağlantı aparatına para verip bir de çıkıp düşerse üzülürsünüz. O şekil çantayı motor üzerinde bırakmak istemeyenler için.
    Çok teşekkürler, kullanıcı birkaç kişiden de aynı dönüşü aldım
    Zaten toplamda en fazla 20 - 25 kg yuk olacak. Ben 75kg, eşim 55 kg. pek sorun olacağını düşünmüyorum. Yani umarım sorun olmaz.

Alıntı MahmutBiner adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    sizin motosikletiniz için avrupa firmalar maalesef çanta bağlantı demiri üretmemiş givi kappa shad vs.. bu firmalar rasgele çanta demiri yapmıyor baya bir arge çalışması yapıp motosikleti yüklü halini test ederek üretime çıkarıyor. Mesela giviye bakarsanız daha 2018 model motorların hepsi için hala ekipman çıkarmış değil nedeni bazı motorların geç üretilmiş olup test aşamasına girmemesi. Yani rasgele şasiye bağlatmayın. Bu sefer kuyruğuda kırabilirsiniz. Hiç riske girmeden asıl ağırlığı yan çantalara yükleyerek yükleme yapın. Çantanın tablasını atmış arkadaşlar fakar çantanın tablası taşıma demiri olmadan şu anki mevcut yapıya güç katmayacaktır.

Konuyla ilgili tek bilmemiz gereken aslında motosikletin taşıma kapasitesi. Bilmiyorum mondial böyle bir planlama yapmış mı. Misal veriyorum motosikletin maksimum taşıyacağı ağırlık 150 kiloysa artçınız siz ve bagajlar arasında dağılım yapabilirsiniz. R1200 gs taşıma kapasitesi yanlış hatırlamıyorsam 225 kilo deli gibi yükleyenler yokmu var kantarda 550 kilo çıkan motorlar var ama bu tip bi durumda hani bazen tatlı teker kaybettiğimiz anlar olur ya suya gireriz arkası minik oynar ne biliyim çakıldan geçeriz az yana atar. Bu halde yüklüyken bu tip durumlarda kendinizi sakatlama ihtimaliniz çok yüksek olur. O yüzden dikkatli olmalısınız. Tek gitseniz sorun değil tavana kadar yükleyin fakat ufak bir kontrol kaybında artçılı olduğunuz için tehlike yaratabilir.
    Aslında motosiklet seçerken eğer uzun süre kullanılması düşünülüyorsa sanırım bunları da araştırmak ve karar mekanizmasına eklemek gerek.

Teşekkürler bilgiler ve yorumlarınız için
    bursalıali bunu beğendi.

Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    depo üstü çantada kullanabilirsiniz , motorunuz hem daha dengeli olur hemde arada göğsünüzle yaslanır beli ve bilekleri rahatlatırsınız , uzun yolda süratli giderken çantanın üzerine neredeyse yatıyorum hem yorulmuyorsunuz hemde motorun kafası yere sağlam basıyor..
    travel bunu beğendi.

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)