Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Yeni motor debriyaj kavrama sıkıntısı

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Arora Fırtına 185-20 x 6 vites
    Arkadaşlar öncelikle herkese merhabalar daha bugün yeni motorumu servisten aldim bi sorunu varmı diye sordum gerekli kontrolleri yaptım herşeyi sağlamdı bitek on fren çok sıkı ve debriyaj 10 dak sonra bomboş oldu daha motoru bile sürmedim 10 metre anca gitmişim servisi aradım bakmadinizmi diye ben ayarını yaptım ama Gevşemiş olabilir dedi yada sen debriyaj balatasini yakmışsındır dedi daha 10 metre anca sürdüm debriyajı kaldırıp hafif gaz vererek devir yukselincede 2ye attım bu yani böyle balata yemiş olabilirmi yepyeni bir motor akşam anlayan bi arkadaşa göstericem sizce sıkıntı nedir olay tamamen bu yani m.ettim yeniyim ama pek detay bilmediğim için m.ediyorum debriyajın kavrama ayarlarında baktım ama hala aynı bomboş debriyaj neyi yanlış yapıyorum acaba.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    xv250
    gitmeyin kardeşim böyle adamlara vermeyin motorunuzu balata yanmış yok motor yandı

Kural [ Z ] - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bkz. İmza =>
    Motosikletinizi aldığınız servise geri götürün, park edin. Doğrudan müdürle görüşmek istediğinizi söyleyin, ısrar edin. Müdür gelince de (küfür hariç) dümdüz gidin... Olay çözülür.

Motosikleti
    MT 25
    Ben motoru bayiden alınca direk eve getiririm bayide bile fatura kesilince gelenleri üzerine bindirip sürdürüyorlar.

myagdi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda FES 250 Foresight; CBF 150, NC750S
    acemi kullanıcı debriyaj balatasını çok aşındırır; tamam da kimse bu kadarcık kullanmayla debriyaj balatasını bitiremez.

şimdi bu motor yürümüyordur, geri götürmesi de zahmetli. satın aldığın bayinin servis aracı vardır, gelip alsınlar. burada kesinlikle bir montaj hatası var. garantiden yapmaları lazım. ısrarcı olun.
    Ozgurgergin bunu beğendi.

Motosikleti
    Benim kuzenim de aynen şu cevabı verdi öyle servismi olur daha motor 0 10 metre gitmeyle balatami yanar ayarını ben Müsait olduğumda yaparım dedi servisler gerçekten çok ilgisiz üstelik motoruda baya geç aldim satin alımdan sonra haberleride vardı ne zaman geleceğimizin motoru zaten kimseye vermedim servistekiler ayarları yaptık dedi cikleyi kaldırdı motoru çalıştırdı tamam alın dedi bukadar... 10 lira benzin attığını söyledi debriyaj nasıl 10metre surmeyle gevşedi böyle onu anlamıyorum ayarlamayı sorunun nerde olduğunu bilsem daha önce hiç debriyaj ayarıyla işim olmadiki.

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:13 ---------- bir önceki mesaj zamanı 00:11 ----------

Motor yürümüyor soktum garaja yatıyor 0 motor şaka gibi gerçekten okadar heves ettim şimdi bekliyorum safsaf

levend84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ......
    Motorun markasi modeli nedir?

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    xmax_250 ABS 2015 + Sepetli 52 litre
    Iste bu yuzden bakimlari ben yapiyorum

Motosikleti
    Bugüne kadar acemiyim filan ama bu tipte çok motor kullandım ilk defa böyle 0 bir motorda debriyaj yok bildiğin bomboş evkurun müdürü dediki servis ayarlarınıza bakcak ordan alırsınız ayarsız bi şekilde kaza maza yaparsınız dedi allah korusun falan filan daha çok servis motorumdan parçamı aldı ayarlarınızı bozdu bilmiorum bu benimki dusuncem debriyaja 3 4 kez bastım g3vsedi tahmini olan yazsın balatada yanmaz diyor isi bilen ustalar kuzeniminde nezaman müsait olcağı belirsiz endişe içinde kaldım help me pls.

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:21 ---------- bir önceki mesaj zamanı 00:20 ----------

Motorum arora 185-20 fırtına öğrenmek için bunu aldim iyice kavramak için dediğim gibi daha öncede falcon vs mondial tarzı vitesli kullandım ama ilk defa böyle bişey gördüm debriyajın yok şuan resmen

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:24 ---------- bir önceki mesaj zamanı 00:21 ----------

Debriyaja basıyom direk geliyo sertlik yok telinde bi sorun var ama ayarlamaya çalıştım hala ayni

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:26 ---------- bir önceki mesaj zamanı 00:24 ----------

Ve debriyaj vidalarını pençeyle sıktığım için biraz çizildi üstleri garantide sorun olmaz heralde sadece onlar ben bu debriyaja ne yapım garantiye verirsem uzun sürer baya zaten baya bekledim gelmesini bu ayarı bilen birisi bana akıl verirse kendim yapmayı denicem

Motosikleti
    ......
    Öncelikle;

Kısa yoldan ariza tesbiti için;

1-Sol manet gergi teli ne durumda
    2-Motoru orta sehpaya al ve boşta çaliştir,teker donuyor mu?
    3-Sag blok yonundeki gergi levyesi ne durumda?
    4-Motor Yağ seviyesi ne durumda??

En kötü durum ise;

Sag blok kapagi sokulecek ve debriyaj gobek mesneti´ne bakilacak.

Yağ seviyesini mutlaka kontrol et.

Model yılı nedir?

Motosikleti
    Sol manet gergi teli takılı alttan ve ayar yerinden kavrama yapması için videoda izlediğim gibi aynısını yapıyorum bi tık olmıycak şekilde ama benimki hep aynı bomboş orta sehpada debriyajsız 1de teker dönüyor ama durmak bilmiyor debriyaja bastığımda işlem yapmadığı için sağ bloğa bakmadim alakası yoktur diye benim bilgim yok ama kuzenimin motorla arası baya iyi oda çalışmaktan bakamıyor baktığında

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:36 ---------- bir önceki mesaj zamanı 00:34 ----------

Buraya verdiği cevabı yazarım benim gibi sorunu olanlarda öğrenir motorda yağ var 0 aldim çünkü servistekilerde var dedi

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:43 ---------- bir önceki mesaj zamanı 00:36 ----------

Cumartesi müsait olacağı için beklemek ist3medim ne yapacağımı yazmışsınız sabah yağ durumunu ve sağ blok gergi levyesine bakar direk buraya yazarım

Motosikleti
    ......
    Alıntı Ozgurgergin adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sol manet gergi teli takılı alttan ve ayar yerinden kavrama yapması için videoda izlediğim gibi aynısını yapıyorum bi tık olmıycak şekilde ama benimki hep aynı bomboş orta sehpada debriyajsız 1de teker dönüyor ama durmak bilmiyor debriyaja bastığımda işlem yapmadığı için sağ bloğa bakmadim alakası yoktur diye benim bilgim yok ama kuzenimin motorla arası baya iyi oda çalışmaktan bakamıyor baktığında

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:36 ---------- bir önceki mesaj zamanı 00:34 ----------

Buraya verdiği cevabı yazarım benim gibi sorunu olanlarda öğrenir motorda yağ var 0 aldim çünkü servistekilerde var dedi
    Kardeşim,motorda yağ yok demedim,seviyesi ne durumda?

Yukarida,debriyaj teli ile alakali sertlik yok demişsin,yuksek ihtimalle sağ blok içerisindeki yay´da sorun veya yerinden kurtulmuş olabilir(dişarda olan levyeden tahrik aliyor)sökmeden anlaşilmaz.

Motora mudahale etme,servis ile gorüş.

Motosikleti
    Modelini nasıl öğrenirim bana ne kitapçığını verdiler nede başka bişey motorun sürümü bu şekilde geçiyor Arora 185-20 X Fırtına 6 Vites Motosiklet (ÖTV Dahil) - Evkur
    www.evkur.com.tr › arora-185-20-x-firti...

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:51 ---------- bir önceki mesaj zamanı 00:49 ----------

Turkiyede uretiliyormus made in turkey diyor ama tabikide çin mali olmayan bişey yok

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:54 ---------- bir önceki mesaj zamanı 00:51 ----------

Daha bugün getirdim servisten çekici tutup şimdi tekrar 200lira verip servise goturucem neyse pek kurcalamadan dediğim kuzenim bi baksın belki ufak biseydir çözer belki hemen eğer yapamazsa dediginiz gibi servis yolu gözüktü ben deminki sorularınızın ekran kaydını aldim kuzenim ordan bakarak sorunu kafasında çözer belki ona gostericem

---------- Mesajlar birleştirildi - 01:03 ---------- bir önceki mesaj zamanı 00:54 ----------

Evet debriyajda sertlik yok vites geçmiyor debriyaj gaz ilişkisi yok resmen yayından olabilir belki

---------- Mesajlar birleştirildi - 19:17 ---------- bir önceki mesaj zamanı 01:03 ----------

Debriyaj telini gerdik şuan debriyaj kavraniyor fakat telin ucundaki pabuç tutmuyor telin kendisi tutuyor alttaki ayardan kopar diye tırsıyorum acaba bu telleri yapan firma montaj hatasıyla uzunlu yapmis yoksa o pabuç oturak şekilde ayarlanabilirmi?

Motosikleti
    ......
    Alıntı levend84 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Öncelikle;

Kısa yoldan ariza tesbiti için;

1-Sol manet gergi teli ne durumda
    2-Motoru orta sehpaya al ve boşta çaliştir,teker donuyor mu?
    3-Sag blok yonundeki gergi levyesi ne durumda?
    4-Motor Yağ seviyesi ne durumda??

En kötü durum ise;

Sag blok kapagi sokulecek ve debriyaj gobek mesneti´ne bakilacak.

Yağ seviyesini mutlaka kontrol et.

Model yılı nedir?
    Dün yazdigim yorumda,

1-Madde:Sol manet gergi teline bakmani söylemiştim,gozden kaçirmişsin..

3.Madde´de 1.ile alakali,telin gerginligi levyeyide etkiler

Sol manet Debriyaj
    Sağ manet fren

Telin boyunu uzun takmiş olabilirler,olmadi serviste bir boy kisa olan ile değiştir veya kendin yap(10tl)

Gerginligini ayarla.

Motosikleti
    Ben bilinçsizce bişey yapmiyayim dedim kendime bilen birisi bakar diye düşündüm yardımcı olduğunuz içinde çok sağolun galiba tel uzun orjinal tel ama oluyor demekki böyle sizin gibi bilinçli yardım sever insanlar iyiki var tekrardan sağolun.
    levend84 bunu beğendi.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler