Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

en güncel emniyet şeridi mevzusu

Motovento
    REKLAM ALANI

arkadaşlar merhaba. motosikletimi aldım ve yavaştan trafiğe çıkmaya başladım. sormak istediğim birşey var. istanbulda özellikle tem otoyolunda emniyet şeridi motosikletlere serbest mi ? şu eds kameraları var ya emniyet şeridini çeken mesela onların altından geçersek ne oluyor?

normalde hep görüyorum motosikletler emniyetten vızır vızır gidiyor ama kamera bölgesine gelince çıkıyorlar mı? bir de malum son günlerde emniyet alarmda nefes alana ceza çakıyorlar eğer kullanım serbestse hala öyle mi ?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Deadly Sto(R)m - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2022 / Mondial X-Treme Maxx 200i
    Motosikletiniz hayirli olsun. Yavastan trafige cikan birine verilecek tavsiye degil ama, eds kamerasi onden cekiyorsa sorun degil, arkadan cekiyorsa ceza sebebidir. Siz yine de kameralara bakip dikkatinizi dagitacaginiza seritten gidin ge kafaniz rahat olsun. En onemlisi, mutlaka egitim alin. Ornek: MEG Dernek

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    xmax_250 ABS 2015 + Sepetli 52 litre
    muhakkak motorun frenlemesini ve gaz tepkisini trafiğe kapalı bir yerde bol bol çalış piş,

trafik gaddardır hatanı kaldırmaz kazasız belasız sürmen güzel motorlar alıp bize forumdan hava atman dileği ile :D
    yawuz58 bunu beğendi.

Motosikleti
    Yamaha Xmax 250 Ironmax 2019
    Sen daha TEMe çıkma çok erken. Ehliyetsiz biri vardı sıfır xmax ile emniyet şeridinde duran araca çarptı parçaladı canım motoru.

watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    Emniyet şeridi bütün sivil taşıtlara yasaktır, güncel bilgidir. Ama ceza bir yerde uygulanır bir yerde uygulanmaz, o başka bir konudur.
    ARAL70 bunu beğendi.

myagdi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda FES 250 Foresight; CBF 150, NC750S
    aslında emniyet şeridini kullanmak yasak, fakat trafik ekipleri motosikletlere bir esneklik gösterirdi.
    son günlerde emniyet şeridinde uygulama yaptıklarını, motosikletleri durdurduklarını sıkça görüyorum.

motora iyice alışmadan e5'i kullanmanızı tavsiye etmem. hele tem'i kullanmayı unutun. 3-5 ay veya 1000 km gibi trafik tecrübesi kazanmayı bekleyin.
    ARAL70 bunu beğendi.

sanırım e-5 ve tem için henüz erken. o zaman şimdilik sahil yolu ve ara yollardan devam
    Angrypower ve ufoz bunu beğendiler.

oguncelik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Nc 750 x
    Geçen ay Mahmutbey gişeden girip Avcılar gişeden çıkmak üzere kullandım. Mahmutbey gişenin çıkışından trafik polisine selam verdim geçtim ama Avcılar gişelere gelmeden emniyet şeridinde otoban polisi durdurdu ve cezayı yazdı maalesef otoban polisi yazısını geç gördüm

sandıkçı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SYM Joymax
    Emniyet şeridinde seyretmek tabiki yasak.Ancak trafiğin durumu malumunuz.İmtiyazlar tanınıyor pek çok polis tarafından.Bunun kıymetini bilelim,ceza yazılırsa tartışmaya girmeyelim.Eds kameraları da çift taraflıysa(ki geneli öyle) arkadan çekme ihtimali yüksek....Bazen girmek zorunda kaldığım durumlar oluyor şimdiye kadar ceza gelmedi,10 yıldır trafikteyim.

ufoz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xpulse 200t
    Alıntı coderadam adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    sanırım e-5 ve tem için henüz erken. o zaman şimdilik sahil yolu ve ara yollardan devam
    Sahil yolunda yerdeki beyaz işaretlere dikkat edin. Özellikle okların üzerinden boylamasına geçerken motor fena kayıyor. Üstleri pütür pütür minik fayans gibi...
    Ben mümkün olduğunca oklardan uzak veya okun ucundan geçiyorum. Böylece daha az beyaz bölüme denk geliyorum.
    Üçgenlerde pek kayma olmuyor.
    Ama yazı olan yerlerde oklar gibi kaydırıyor.

Tem ve E5 ten şimdilik uzak durun...

Motosikleti
    MT-07
    Yarın erken kalkabilirsem Avrupa yakası sahil yolundan işe gideceğim. Lastikleri değiştirdiğim için bide orada deneyeceğim bakalım nasıl oluyor die. Sahil yolu iyi güzelde 70km/sa yazısı can sıkıyor. Motorlar radarlara girmiyor, kameralar önden bakıyor die lakin genede ilk kameraya girmeden gelen araçlar çok hızlı giriş yapabiliyor. Özellikle Zeytinburnu'ndan giriş yapan araçlar. Orada da tedbiri elden bırakmamak lazım.

Motosikleti
    honda wing go, kenbo 125cc cup
    O beyazlıklar kaydırmaz aslında onlar lastiği tutuyor ama beyazdan asfalta çıkınca tekerler kayıyor o yüzden beyazlıklar fayans hissi veriyor. Genelde o beyazlıklar trafiğin çok olduğu yerde belli bir süre sonra kayboluyor sebebi lastiğe yapışıp silinmesi.

watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    Yeni lastiklerle ilk 200 küsür kilometre dikkatli olun derler, en üst tabaka aşınana kadar.

Motosikleti
    Xpulse 200t
    Alıntı patpop adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    O beyazlıklar kaydırmaz aslında onlar lastiği tutuyor ama beyazdan asfalta çıkınca tekerler kayıyor o yüzden beyazlıklar fayans hissi veriyor. Genelde o beyazlıklar trafiğin çok olduğu yerde belli bir süre sonra kayboluyor sebebi lastiğe yapışıp silinmesi.
    Zeytinburnu Kumculardan, Çatladıkapıya kadarki beyazlar asfalt değil, boya değil.
    Resmen sanki deniz kenarındaki yuvarlak küçük taşlarla mozaik çalışması yapılmış.

Önceleri lastik yeni ondandır diyordum. Lastik 2.000 km yi buldu. Hala durum değişmedi.
    40 km/saat üzerindeki hızlarda kayma başlıyor.

Sizin bahsettiğiniz konu beyaz asfalt için geçerli. Onda beyaz bölümde değil, beyazdan
    siyah asfalta çıkarken kayma oluyor.

Sahil yolundakiyse sanatsal !!! bir mozaik çalışması. Üstü pütür pütür.

Kalın tekerli ve nispeten daha ağır motorlar önümden giderken özellikle takip ediyorum.
    Onlarda bendeki gibi kayma olmuyor.

Bu durum artık o kadar çok rahatsız ettirir boyuta geldi ki,
    yeni motor almamdaki %70 etkende bu sahil yolundaki sanatsal ! beyaz mozaikler oldu.

Kızıl pars - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bisiklet
    @coderadam sanırım yazılımcısın, aramıza hoş geldin.
    Mümkün mertebe acemiliğini atana kadar Tem'de sürme, hatta E5'e bile dikkat et.
    Bunların kendine göre defacto kuralları oluşmuş, arabalar, otobüsler, minibüsler, taksiler senin acemiliğine bakmaz.
    Hatta diğer motorcular bile sana zor anlar yaşatabilir.

Eğitim al, video seyret, özellikle kaza videolarını analiz etmeye çalış.
    Kazasız belasız sürüşler.
    Hamdım, piştim, hala hamım.

CagrioneTR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    XMAX 300, MT 25, ARORA BEATRİX
    Alıntı artemis99 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sen daha TEMe çıkma çok erken. Ehliyetsiz biri vardı sıfır xmax ile emniyet şeridinde duran araca çarptı parçaladı canım motoru.
    bendim o Kamyonların sağından emniyete sakın dalma ben daldım xmax 300 artık yok ben sağlamım ama
    baba bilgisiyle adam olunmaz bekar hayatı yaşa.

natila - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbf150 + HD sporster xl 1200 custom cb
    eds denetimini belediyeler yapıyor... EDSde giderken polisin durdurup ceza yazdığını duymadım... kameralar tespit edip cezayı yolluyorlar... normalde EDS tüm araçlara yasak ancak yoğun trafikte motosikletlerin EDS de gezinmesine göz yumuyorlar... ancak trafik akarken EDS ye girersen ceza kesilme oranı yüksek zaten ceza yiyenlerin çoğu bu zamanda fotoğraflanmış... işin aslı EDS de gezerken ceza yersen yüzde yüz haksızsın... yasak EDS yani

emremm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YBR125ESD(11)
    Alıntı ufoz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Zeytinburnu Kumculardan, Çatladıkapıya kadarki beyazlar asfalt değil, boya değil.
    Resmen sanki deniz kenarındaki yuvarlak küçük taşlarla mozaik çalışması yapılmış.

Önceleri lastik yeni ondandır diyordum. Lastik 2.000 km yi buldu. Hala durum değişmedi.

Sizin bahsettiğiniz konu beyaz asfalt için geçerli. Onda beyaz bölümde değil, beyazdan

Kalın tekerli ve nispeten daha ağır motorlar önümden giderken özellikle takip ediyorum.

yeni motor almamdaki %70 etkende bu sahil yolundaki sanatsal ! beyaz mozaikler oldu.
    Hocalar, beyaz kısımlar ile asfaltın arasında sıcak yüzünden seviye farkı oluşuyor.
    Beyaz çızgiler asfalttan daha yüksektir.
    Bu seviye farkını kayma gibi algılıyor olabilir misiniz?

Motosikleti
    honda wing go, kenbo 125cc cup
    Alıntı emremm adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hocalar, beyaz kısımlar ile asfaltın arasında sıcak yüzünden seviye farkı oluşuyor.
    Alıntı ufoz adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Kayma gerçekten çok hafif olabiliyor ama saliselik. Çok yüksek hız ve rüzgarlı havada tehlikeli olabilir.
    O beyaz bölümlerin fotosunu atsanız aynı şeyden mi bahsediyoruz. Fayans gibi küçük küçük olmasının sebebi aynı yere bi kaç kat atılması olabilir mi?

Motosikleti
    Xpulse 200t
    Alıntı emremm adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bildiğim 3 tür işaretleme yapılıyor.

1. Boya yöntemi. Bunda yükselti farkı yok. Bildiğin boya.
    Kaydırma falan yok bu türlerde.
    2. Beyaz asfalt veya ona benzer malzeme.
    Yükselti farkı var. Yükselti farkının ve malzeme farklarının
    etkisiyle (sanırım malzemelerin sürtünme katsayıları farklı)
    çok hafif kaydırma yapıyor. Elbette yükselti farkıda bir miktar
    etki ediyor. Ama burda beyaz kısmın üstünden giderken kayma yok.
    Beyazdan siyah asfalta geçerken çok hafif bir kayma etkisi var.
    3. Sahil yolunda bahsettiğim bölgede kullanılan beyaz işaretler.
    Yerdeki bu işaretler asfalttan yüksek. Üstü tırtıklı. Arabayla
    geçerken veya yanınızdan bir araba geçerken sesi duyuyorsunuz.
    Fakat üstleri bombeli taş gibi.
    Örneğin ok yönünü boylamasına beyazın üstünden giderseniz resmen
    kaydığını hissediyorsunuz.
    İşaret bitip siyah asfalta inerken aynı 2. tipteki etki oluyor.
    Yazılarda da kayma çok daha az çünkü okta olduğu gibi boydan boya
    beyaz kabartma üzerinde gitme durumu olmuyor. Ama 2 etkisi var.

Eğer o bölgeden geçerseniz yüksek hızda olmamak kaydıyla yerdeki
    ok üzerinden boydan boya geçerseniz kayma etkisini hissedersiniz.
    Hatta buna belkide motorun kıç atması demek dahan doğru olabilir.

Yavaş hızda ve çok dikkatli denemenizi öneririm.

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:20 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:08 ----------

Alıntı patpop adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kayma gerçekten çok hafif olabiliyor ama saliselik. Çok yüksek hız ve rüzgarlı havada tehlikeli olabilir.
    O beyaz bölümlerin fotosunu atsanız aynı şeyden mi bahsediyoruz. Fayans gibi küçük küçük olmasının sebebi aynı yere bi kaç kat atılması olabilir mi?
    Muhtemelen yarın sahil yoluna çıkacağım. Dönüşte Yenikapı bölgesinde trafik tıkanıp gıdım gıdım gidiyor.
    Sanırım orada net bir fotoğraf çekebilirim.

Bu arada ben 40 dan sonra özellikle 50-60 arasındaki hızlarda kaymayı hissediyorum.

Artık yolu ezberledim. Samatyaya kadar sağdan gidip oklardan uzak kalıyorum.
    Bir iki yerde okun ucundan geçiyorum o kadar.
    Samatyadan sonra Yenikapıya kadarsa sağ şeridin solundan gitmem gerekiyor.
    Yenikapı miting alanı virajında sağ şeridin sağında asfaltta kötü yapılmış tamirat var.
    Ancak bu şekilde oktan ve bozuk yoldan uzak kalabiliyorum.
    yenikapı/Eski balık hali civarıyla Çatladıkapı arasında oklar boyaya dönüşüyor.

Dönüşteyse Kazlıçeşmeye kadar sağdan geliyorum. Kazlıçeşmeden sonra eski derimoda gelirken
    yol hem sola dönüyor hem bir şerit eksiliyor hemde ortada kayar ok var. dikkat etmek gerekli.

Derimodu geçer geçmez Büyük yalı önünde yol sağa dönerken yine ortada kayar ok var.
    Üstüne dönüşte sağ şeridin sağında rogar kapakları ve kötü onarılmış veya yapılmış.
    Buradaysa sağ şeridin solundan gitmek gerekiyorki hem dönüş etkisi, hem beyaz ok,
    hemde rogar kapağından uzak kalınabilsin.
    Eskiden IBIS otelden yan yola girerdim. Şimdi girişi çok tehlikeli hale geldi.
    İlerde benzincinin önünden Veliefendi yoluna dönüyorum.
    Sonrasında bu kayma etkisi yapan işaretler yok.

Belki uzun oldu ama, o yolu kullanacak olanlardan okuyan birinin belkide canını kurtaracak
    bir bilgi olabilir...

kalın sağlıcakla...

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)