Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Çevre Koruma Dairesi Gürültü ve Ses Kontrol Tüzüğü

Motovento
    REKLAM ALANI
    vıceroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    gv650 - RKS 150-kuba xf139
    Arkadaşlar; performans ekzosu kullanımında özellikle ikamet bölgenizde ve trafikte sorun yaşıyormusunuz? Görevli memurlar,komşular vs.. sorun çıkarıyormu? Motor muayenede sıkıntı yaşanıyormu? Malum modifiye motosikletlerde ve race makinalarda ciddi bir ses var. Kanun hükümlerine göre 7.5 metrede 80 dBA gürültü sınırı çizilmiş. Konu hakkında deneyimi ve bilgisi olan varsa paylaşırsanız sevinirim.Saygılarımla.

---------- Mesaj ekleme zamanı: 17:08 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 16:26 ----------

Nasıl bir soru sorduysam arama motorları bile bulamıyor
    Hedefi olmayan gemiye hiçbir rüzgar yardım edemez...

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    ARBETUS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    '93 Kawasaki EN 500 Vulcan
    Alıntı vıceroy adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar; performans ekzosu kullanımında özellikle ikamet bölgenizde ve trafikte sorun yaşıyormusunuz? Görevli memurlar,komşular vs.. sorun çıkarıyormu? Motor muayenede sıkıntı yaşanıyormu? Malum modifiye motosikletlerde ve race makinalarda ciddi bir ses var. Kanun hükümlerine göre 7.5 metrede 80 dBA gürültü sınırı çizilmiş. Konu hakkında deneyimi ve bilgisi olan varsa paylaşırsanız sevinirim.Saygılarımla.

---------- Mesaj ekleme zamanı: 17:08 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 16:26 ----------

Nasıl bir soru sorduysam arama motorları bile bulamıyor
    muayenede bir istikrarsızlık var. bir arkadaşım egzosun içine cihaz sokup ölçtüklerine şahit olmuş. Başka bir arkadaşımda sadece lambalar lastik frene bakıp yolladıklarını söylüyor. BEn bu hafta içinde gideceğim kısmetse. Bakıp detaylarıyla yazarım.
    '04 Yamaha Nuovo - '56 BMW R25 - '06 Mondial 250 MCT - '94 BMW F650 - '99 Kawasaki ER 5 - '06 Bisan Roadstar 250 - '97 Kawasaki VN800 - '08 Suzuki VL 800 Intruder - '04 Suzuki VL 800 Voluisa - '01 Honda XL 650 V Transalp -'00 BMW F 650 GS

Motosikleti
    Dostum ekzoz içine sokularak yapılan ölçüm emisyon.Benim sorduğum gürültü ki yasa 7.5 metreden 80 dBA diyor. Bu ölçüm rölantidemi yoksa gaz kolu kıvırıldığındamı yine açıklama bulamadım? Ayrıca her motosikletin şasisinde yazılı dBA aynı cc de olsa bile değişkenlik gösterecekmi? Race severler bu soruların tamamına cevap verebilecek kazanımlara sahiptir düşüncesindeyim.

Motosikleti
    mondial 151 rs
    ya abicim rölantıdayken egzozu sökük 1600 cc makina belki 80dba ses cıkarr. gaz kolu cevrili bakılır . bir arkadaşımda cgl125 vardı egzozun sadece dısı vardı motorunu bağladılar gurultuden. ama simdi birde söyle bise var coğu yuksek cc chopper motorlarda asırı ses cıkar ve fabrika cıkıslıdır.

Motosikleti
    80 dBA aslında fazla bir ses değil. Anlaşılır olsun diye tablosunda uygun görülen değerlerden örnekler vereyim:

Otomobiller:
    Yolcu taşıyan ve şöför dışında en fazla 8 kişi oturma yeri olan araçlar: 80 dBA

Minibüs ve küçük otobüsler:
    Yolcu taşıyan, söför dışında 8’den fazla oturma yeri olan minibüsler ve azami toplam ağırlığı 3,5 tonu aşamayan otobüsler: 81 dBA

Otobüsler:
    Yolcu taşıyan söför dışında 8’den fazla oturma yeri olan ve azami toplam ağırlığı 3.5 tondan fazla veya motor gücü 200PS (DIN)’den az olan otobüsler: 82 dBA

Şeklinde ölçüyü algılamayı kolaylaştırabilir ve 1000cc race ile kıyaslayabilirsiniz.

alonso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    sym fiddle
    istanbulda pek görmedimde antalyada motoru bağladılar kaç defa

Süper Moderatör Olcay Avşar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC 750X
    Kanuna baktım, farklı araç tiplerine göre limitler var. Tam olarak motosikleti kapsıyan kısmı anlamamakta birlikte yasa 79 ile 83 db arasında izin veriyor.

Örnek olarak :

Bu eksoz 100-102 DB kadar gürültü yapıyor.

Yani, performans eksozlar yasadışı

Muayene istasyonunda görevlinin gözünden kaçarsa muayeneden geçersiniz, belkide hafif kusurlu sayılabilir. Farkedildiği halde muayeneniz onaylanabilir.

Sormak lazım telefon edip tüvtürke.
    "normal insanlar bir yerden bir yere gitmek için araba kullanırlar, motorcular ise motosiklet kullanmak için bir yerlere giderler"

Motosikleti
    o halde motosikleti bağlatmamak ve yasal olarak memura karşı kendinizi savunma hakkınız kalmıyor. Bağlama kararını engelleyemiyoruz bir bakıma! Herşey memurun konu hakkındaki malumatına kalıyor desenize
    Peki memurun dBA ölçeri kulağımı oluyor? Hangi rapora yada tutanağa dayanarak bağlıyor anlamadım!
    Türkiyede HD veya 1000rr satışı kanundaki ölçütün dışındaysa nasıl satışı yapılıyor çarpıklık yokmu burada?

Süper Moderatör Olcay Avşar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC 750X
    Polis memurunun DB ölçüm cihazına ihtiyacı yok eğer sizi modifiyeli bir eksoz ile yakalarsa.

Bariz bir şekilde bellidir yasayı çiğnediğiniz, ha size orjinal eksozunuz ile db sınırını aştığınızı söylerse o zaman haklı tepki verisiniz nasıl ölçtün kulağınla diye

Standart motosikletler fabrika çıkışında orjinal olarak bu kanuna bağlı kalarak üretilirler. Hatta şasenizdeki araç bilgilendirme kartınızda aracınızın ses seviyesi filanda yazar.
    "normal insanlar bir yerden bir yere gitmek için araba kullanırlar, motorcular ise motosiklet kullanmak için bir yerlere giderler"

zamisli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Fz6 Fazer - HD Sportster 883 C
    Benim motorun şasede 3000 devirde 99 Desibel Yazıyor ... 80 db sınırını orjinal olarak aştık gibi muayeneye götürmedim henüz bende.
    http://www.akilli.tv/video/453769/Harley-Davidson-883-custom-ista.aspx

Motosikleti
    Bu sorun dediğim gibi çoğu motosiklette var.Her aracın şasisinde değerinin yazdığını bende vurgulamıştım ama motosiklet meraklısı olmayan memur performans eksozunu zor ayırteder gibi geliyor görsel olarak
    Bu konuda sitemizin avukatı savaş, gerekli tedbir ve savunmayı yazacaktır.

ferhat uçank - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ninja 250r kısa bir süre için:)
    Arkadaşlar memurun herhangi bi dayanağa ihtiyacı yok Antalyada polis kulağıma eyilip
    ---motorun çok ses çıkarıyor, ona göre dedi..
    bende tamam abi dedim devam ettim... yani istese gereken işlemi yapar..

başka şahit olduğum bir olaysa yunuslarla olmuştu.. yunus eğer seni trafikte görürsek bağlarız demişti..(OLAY SANAYİDE OLUYO) yani delinmiş egsoz ya da performans egsoz YASSAK!!
    ONA GÖRE

Motosikleti
    Benim Hyosung gv650 kimliğinde 4500 devirde 90 dBA yazılı. Yasal sınırın orjinali bile üzerinde kalıyor

Motosikleti
    mondial 151 rs
    sasede nerede yazıyor? metal üzerinde biseler yazan bi yer var ondamı yazar?

Motosikleti
    benim motorun 99 db diyor .yasal sınırın üzerinde ama orjinal oldugu icin karısacaklarını sanmıyorum .

---------- Mesaj ekleme zamanı: 22:16 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 22:15 ----------

Alıntı storm150_mmk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    sasede nerede yazıyor? metal üzerinde biseler yazan bi yer var ondamı yazar?
    benim ön çatalın birinin üzerinde yapışkanlı naylonya şase no ve altına bu deger yazılıydı..ama sökülüp gidebilir ..motor şasede ya<zmiyor

onur35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA XT660X
    motorun şasesinde yazanın üstü yasal değil...arkadaşımda hyo gt250r var ve tiger egzoz taktı vizeden geçirmemişler ve çıkartıp orjinalini takmak zorunda kaldı sonra tigera geri döndü vs...ölçümü 3000 devirde yapıyorlarmış!bende sbk leovince var yaklaşık 2 sene daha vizem var o zamana kadar satarım zaten...çevreden bir tepki almadım ama istemeden de olsa çok gürültü yapıyor hele ki dar sokaklardapolisler zıt zıt baksalarda bugüne kadar durdurmadılar bi keresinde sivil ekibi yasal hızlarda solladım yanıma yanaşıp hızlı gitme dedi bende zaten gitmiyorum dedim ve ışıklardan döndüm.vizeye girerken orjinali takıp gitmekte fayda var
    Kastino QM 50,Mondial 150 RF,Honda CBR 125R,Kawasaki KLR 650...

Motosikleti
    Onur35,sorularımın tam karşılığını vermişsin çok teşekkürler.
    Alıntı onur35 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    motorun şasesinde yazanın üstü yasal değil...
    Zaten şasenin üzerinde yazan 90dBA yasanın üzerinde,problemde burada.

Motosikleti
    bişey olmaz viceroy m.etme .. eger olacak olsa o motosikleti türkiyede satmazlardı .. sende hoysung var , ya harley sahipleri napsın

Motosikleti
    HONDA CBR 600F
    ya yerim ben (Çevre Koruma Dairesi Gürültü ve Ses Kontrol Tüzüğü)'nü

Bir gerçek var, burası Türkiye. Malum, ekiple karşılaşınca neler olacağını bir Allah bilir. Muayeneye giderken orjinal takın. Siz tedbirinizi alın, gerisi Allah'a emanet. TÜVTÜRK'te çalışan mühendis kuzenim var. ona bir ara sorarım.

bu konu hakkında hiçbirşey sormadım ama şahit olduğu bir motosiklet muayenesini kendi anlatmıştı bana

bayanın biri Harley'le muayeneye geliyor. motor 3 yıllık ve sadece 120 km.'de. onunda 40 km.'sini muayeneye gelirken yapıyor.

Motosikleti
    1965 JAWA
    En güzeli benim motor hiç sesi çıkmıyor
    Şuda bir gerçek eksozlardan o güzelim ses çıkmasa neye yarar ki

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler