Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
3. sayfa BirinciBirinci 123

35 KW Motorlar

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Kuru ağırlığa dahildir akü herhalde

En güzeli almadan önce fabrika çıkış kağıdına bakmak, oradaki bilgilerle oluşacak ruhsat...

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Duke 390 ruhsatıma bakarak yazıyorum;
    Ağırlık: 163 kg
    Motor gücü: 32 kw
    Bölünce: 0,196 gibi bir rakam çıkıyor ruhsatta tam 0.2 yazıyor

Motosikleti
    Honda Cb500f & SYM Joymax Z+
    Alıntı Cyan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kuru ağırlığa dahildir akü herhalde

En güzeli almadan önce fabrika çıkış kağıdına bakmak, oradaki bilgilerle oluşacak ruhsat...
    Saçma bir şekilde aküyü dahil etmeyenler de var. Bazıları akü sıvısını dahil etmiyor, bazıları komple aküyü.

https://www.wikiwand.com/en/Motorcyc...nt#/Dry_weight

Motosikleti
    Artık Yok...
    Alıntı Yarknyldrm adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Duke 390 ruhsatıma bakarak yazıyorum;
    Ağırlık: 163 kg
    Motor gücü: 32 kw
    Bölünce: 0,196 gibi bir rakam çıkıyor ruhsatta tam 0.2 yazıyor
    nihayet biri yazmış iki gündür şunu sorup duruyorum .. demek ki tahmin ettiğim gibi ruhsatlarda küsurat yazmıyor.. yani senin motorun 0.21 de olsa 0.23 de olsa ruhsatta 0.2 yazıyor.. size demişdim ktm gibi büyük distiribütör bazlı firmalar bu kadar büyük bir yanlış hata yapmazlar..

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    İyi de zaten güç/ağırlık oranı 0,2'nin altında veya esit, konu küsürat değil ki? Yorumun halen yanlış... 32kW için 160 ve üstü kiloda olan araçlar A2'ye uygun. 35kW için de 175kg ve üstü uygun.

Motosikleti
    Artık Yok...
    İyi de zaten güç/ağırlık oranı 0,2'nin altında veya esit, konu küsürat değil ki? Yorumun halen yanlış... 32kW için 160 ve üstü kiloda olan araçlar A2'ye uygun. 35kW için de 175kg ve üstü uygun.
    konu küsürat .. 0.2 yazıyormuş ruhsatta 0.20 değil.. yada 0.19 da değil.. A2 de 0.2 nin üstü sürülemez deniyor sizin matematiklere göre 0.21-022-0.23 de süremez A2 ile ama ruhsatta küsurat yazmıyorsa yani 0.2 yazıyorsa gayet güzel sürer.. burda esas sorun en başdan beri küsurattı.. benimde merak ettiğim oydu..

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:22 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:12 ----------

Kısaca benim bu yasadan 0.2'yi geçmeyenden anladığım 0.3 olmayan.. ama sizin bazılarınızın iddası 0.2 esasen 0.20 dir 0.21 süremessiniz .. bende dedimki ruhsatta küsurat yazmıyorsa 0.23 olan bir motor ile 0.20 olan bir motorun arasındaki farkı küsurat yazmıyorsa yani 0.2 yazıyorsa anlayamassınız..

Mantıklı olanıda bu onuda belirtiyim bence yasa çok doğru.. bu küsürat işlerine girilirse bu işin içinden hiç çıkılmaz bir hale gelirdi 3 kilodan 5 kilodan millet sıkıntı çekerdi..

c) A2 sınıfı sürücü belgesi gücü 35 kilovatı ve gücünün ağırlığına oranı 0,2’yi geçmeyen, sepetli veya sepetsiz iki tekerlekli motosikletler ile gücü 15 kilovatı geçmeyen üç tekerlekli motosikletleri kullanacaklara verilir.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Tamam da motorun ağırlığı 163kg görünüyor ruhsatta, 32/163=0.196 zaten 0,2 veya altı oluyor. Yani bu örnek senin teoriyi kanıtlamıyor onu söylüyorum. Ruhsatta 159kg veya altı görünüp 32kW olan bir örnek bulmamız lazım ki küsürat teorisi kanıtlansın...

Motosikleti
    Artık Yok...
    Tamam da motorun ağırlığı 163kg görünüyor ruhsatta, 32/163=0.196 zaten 0,2 veya altı oluyor. Yani bu örnek senin teoriyi kanıtlamıyor onu söylüyorum. Ruhsatta 159kg veya altı görünüp 32kW olan bir örnek bulmamız lazım ki küsürat teorisi kanıtlansın...
    Örneklere takılma.. Geçip geçmemesinin en ufak bir önemi yok .. o arkadaşın motorundan örnek o yazdığı için verdim.. o değilde başkasıda başka bir motorla örnek verebilirdi bu sefer onu vericekdim örnek.. yani motorun bir önemi yok merakım küsurat yazmıyormuydu.. öğrenmiş oldum yazmıyor.

benim anlatmaya çalışdığım şu kabaca çevirmeye girdin motorun 0.23 yada 0.21 diyelim... kw değerin 35 geçmiyor misal şimdi polis kw baktı tamam güç ağırlık dengesine bakdı 0.2 yazıyor tamam .. geçer gidersin bunu demeye çalışıyorum..

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Ben de yurtdışındayım, benim ruhsat yeni, bir bakarım dönünce benimkinde küsürat var mı...

Motosikleti
    Honda Cb500f & SYM Joymax Z+
    Benim ruhsatta(2016 Cb500f) net ağırlığı 177kg, gücü 35kw, güç ağırlık oranı 0(sıfır) yazıyor.

Net ağırlık olarak yazdıkları kuru ağırlık üzerinden oranlarsak 0.19 küsür oluyor.

Özetle saçma sapan bir iş. Üreticiler napıyor belli değil, ruhsat nasıl dolduruluyor belli değil, yönetmelik de belli değil. Ruhsatta sadece güç bölümü doğru, polislerin de güç dışında bir şeye bakacağını sanmıyorum.

Motosikleti
    Artık Yok...
    Ben de yurtdışındayım, benim ruhsat yeni, bir bakarım dönünce benimkinde küsürat var mı...
    tobleron getir foruma chivas ve jb

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:53 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:51 ----------

Alıntı pea adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Benim ruhsatta(2016 Cb500f) net ağırlığı 177kg, gücü 35kw, güç ağırlık oranı 0(sıfır) yazıyor.

Net ağırlık olarak yazdıkları kuru ağırlık üzerinden oranlarsak 0.19 küsür oluyor.

Özetle saçma sapan bir iş. Üreticiler napıyor belli değil, ruhsat nasıl dolduruluyor belli değil, yönetmelik de belli değil. Ruhsatta sadece güç bölümü doğru, polislerin de güç dışında bir şeye bakacağını sanmıyorum.
    güç bile doğru değil bazılarında yıllar önce bende en500 vardı benim ruhsatta 52beygir yazıyordu arkadaşın ruhsatta 50 beygir yazıyordu birebir aynı motorlar..

okanbagiscan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Benelli TRK 502
    Ben aralık 20 gibi aldım motoru.Benim ruhsatta.
    Silindir hacmi:500
    Motor gücü:35kw
    Net Ağırlık: 235kg
    Güç Ağırlık Oran: 0,15 kw/kg yazıyor

Muhtemelen sisteme yeni girilen motorlarda var.Zamanla güncellenecektir diye düşünüyorum.

Motosikleti
    bws 100-shadow 750-integra 700 D -- Crf250L
    firmalarin motorlarini daha hafif gosterme cabasindan biz bu kadar matematik yapmak zorunda kaliyoruz arkadas duke 390 la 0.2 yaziyormus 163 kilo dedi ama sitesinde onunda 147 gibi bir ibare vardi oyleyse sorun yok A2 ye uyuyorsa ne mutlu

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:16 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:13 ----------

Alıntı Orck adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    firmalarin motorlarini daha hafif gosterme cabasindan biz bu kadar matematik yapmak zorunda kaliyoruz arkadas duke 390 la 0.2 yaziyormus 163 kilo dedi ama sitesinde onunda 147 gibi bir ibare vardi oyleyse sorun yok A2 ye uyuyorsa ne mutlu
    154 yaziyor sitede

Motosikleti
    Honda CB125 E
    Alıntı logaritma adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    konu küsürat .. 0.2 yazıyormuş ruhsatta 0.20 değil.. yada 0.19 da değil.. A2 de 0.2 nin üstü sürülemez deniyor sizin matematiklere göre 0.21-022-0.23 de süremez A2 ile ama ruhsatta küsurat yazmıyorsa yani 0.2 yazıyorsa gayet güzel sürer.. burda esas sorun en başdan beri küsurattı.. benimde merak ettiğim oydu..

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:22 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:12 ----------

Kısaca benim bu yasadan 0.2'yi geçmeyenden anladığım 0.3 olmayan.. ama sizin bazılarınızın iddası 0.2 esasen 0.20 dir 0.21 süremessiniz .. bende dedimki ruhsatta küsurat yazmıyorsa 0.23 olan bir motor ile 0.20 olan bir motorun arasındaki farkı küsurat yazmıyorsa yani 0.2 yazıyorsa anlayamassınız..

Mantıklı olanıda bu onuda belirtiyim bence yasa çok doğru.. bu küsürat işlerine girilirse bu işin içinden hiç çıkılmaz bir hale gelirdi 3 kilodan 5 kilodan millet sıkıntı çekerdi..

c) A2 sınıfı sürücü belgesi gücü 35 kilovatı ve gücünün ağırlığına oranı 0,2’yi geçmeyen, sepetli veya sepetsiz iki tekerlekli motosikletler ile gücü 15 kilovatı geçmeyen üç tekerlekli motosikletleri kullanacaklara verilir.
    Ecnebilerin "significant figures" dediği olayı anlatıyorsun hocam. Ve evet, dediğin gibi matematikte 0.2 ile 0.20 aynı şeyi ifade etmez. Daha detay isteyen google'a yazsın tırnak içindekini.

----

A2 ehliyetin kuralları açık. Motosiklet 35 kW'dan güçlü olamaz, motosikletin güç/ağırlık oranı 0.2 kW/kg 'yi geçemez. Bu iki koşulun ikisini birden sağlaması lazım motorun. 35 kiloWatt yaklaşık 47-48 beygire tekabül ediyor bu arada.

Olmaz ama, farzedelim aşağıdaki iki motor gerçek olsun.
    Motor 1000cc, 34 kW, 200 kg: Sürer
    Motor 100cc, 10kW, 40 kg: Süremez

Bu arada motor firmaları işin çakallığına girişmiş. Normalde 80-90 beygir olan motorların A2 uyumlu versiyonlarını çıkarmışlar bazıları, fabrika çıkışı gücü 47 beygire düşürmüşler yazılımla. Siz satın alıyorsunuz, ruhsata 47 beygir yazıyor, sonra ufak bir yazılım modifiyesiyle motor gerçek gücüne çıkıyor.

Motosikleti
    Artık Yok...
    zaten o olur.. adam kg ı kw uydurur sırf satabilmek için sattıkdan sonrada abi sen gel bizim servise beyne bir güncelleme atarız motorun olur 60-70 beygir hesabı..

Kural [ Z ] - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bkz. İmza =>
    3 silindiri iptal edilmiş, gücü 10hp' ye kadar çekilmiş, max hızı 70km/h yapabilen 1000RR satılır.

Utanmasalar yaparlar da, üreticinin o kadar yüzsüz olabilmesi için daha çok yol lazım. Ama eminim bizim motosiklet üreticimiz olsaydı, kendi markamız... yapardı

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Ruhsata baktım (2016 CB500F) güç/ağırlık oranı yazmıyor "___ kW/kg" ibaresi konmuş, net ağırlık 177kg, güç 35kW yazıyor. Bölünce 0,1977 çıkıyor.

Motosikleti
    Artık Yok...
    bendede 0 yazıyor kısaca o denge işi yaş gibi .. belki yeni kayıtlı motorlarda olur ama senin motorda yeniydi yani 5-6 yaşında değil .. demek ki yeni motorlarda bile oluyor gerçi benim x10 da yeni sayılır çok yaşlı değil. yeni motorlarda bile böyleyse artık ..

oldcockroach - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2014 HONDA CBR 125R
    ehliyetini 01/01/2016 dan önce alanlarda sorun yokta bu tarihten sonra alanlar lan keşke lisede matematik hocasınıı iyice dinleseydim diyordur :D neyse burada herhalde yazıyordur birşeyler konu ile alakalı tıkla bu forumun sayfasıdır

REKLAM ALANI
3. sayfa BirinciBirinci 123

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)