Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 12

Konsolosluk Plakası İle Motor Alma / Oh Ne Güzel

Motovento
    REKLAM ALANI
    hasangazili - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Pulsar RS 200
    Ben hep cg ye bindiğim için sorun yok.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    MT-07
    Beşiktaş’ta da xmax var cc plaka ve harbi yeşil. Böyle şeylere takıp hayatı daha da çekilmez hale getirmeyin derim.

Doğru ancak, yeni motor almaya çalışan biri olarak duygularım çok sert!

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı sey_47 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    edit: Geçen kayınpederin yazlığın önünde bir araç gördüm. Dedim bu ney.
    CC plakalı amerikan mış.
    Dedim dur şunların fiyatlarına bakayım. Toyota 4runner diye.
    Sahibinden de bulamadım o kasayı.
    Burada en çok satan Toyota'lardan biri. $35000 civarı sıfırı.

Amerika için üretilen arabalarin tipi, donanımı, motoru, bazen de kasası farklı olur. Fark bazı araçlarda az (CRV gibi), bazı araçlarda çoktur (Accord) gibi.

Ben de Ankara konsolosluğunda Amerika tipi Honda Accord görmüş ve şaşırmıştım. Avrupa'da yok çünkü o araçtan. Kasanın Avrupa Accord ile alakası yok. İçi E serisi Mercedes'ten büyük, 2400cc veya 3500cc motorlu. Uzaktan bakınca "Honda böyle araba yapıyormuş mu ya?" dedirtiyor, ama taa 15 sene önce doktora öğrencisiyken taksitle yenisini $19500'a almış, ayda $400 ödeyerek sahip olmuştum... Kaza geçirip pert olmasa bugün de kullanmaya devam ediyor olurdum muhtemelen. İyi arabaydı.

Ancak mesele üç beş konsolosluk görevlisinin vergisiz araba alması değil tabii ki. Asıl vergi vermesi gereken ultra zengin yandaş iş adamlarının habire silinen vergi borçları. Rüşvete ve yolsuzluğa bulaşmamış, dürüst bir şekilde kazandığıyla yaşayan bir üst düzey hükümet siyasetçisi tanıyor musunuz? Gemicik? Sıfırlama? Ayakkabı kutuları? Man adaları? Bunlar sadece ortalığa saçılan pislikler... Ya saçılmamış olanlar? Ülkeyi senelerdir bunlar yönetiyor.

Siyasetçi milletini arada değiştirmek lazım. Çok kalınca gitmiyorlar, iyice yerleşiyorlar... Büyük hata yaptık.

MahmutBiner - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    1200Z Super Ténéré
    Herkes bakanlıkta çalışıyor gibi yorum yapmış

Bu konuda bildiğim birşeyi paylaşmak isterim. Konuyu açan arkadaş aslında yanlış birşey söylememiş. Herkes cc ve cd plakalı araçların yeşil olduğunu söylemiş peki ya sonra ...

CC ve CD plaka kodları Büyükelçilik ve konsolosluk plakalarıdır. CC konsolosluk CD büyükelçilik.

Evli olan diplomat veya idari teknik personel kendisi ve eşinin kullanımı için iki adet vergisiz aracı ( tax free cars ) geçici olarak ithal edebilir.( 2 adet araç alımı için mütekabiliyet hükümleri uygulanmaktadır ) İthal ettikleri araçları vergi muafiyeti olan kişilere devir edebilir, yurt dışına ihraç edebilir, veya kendi adlarına kayıt edildiğinde 3 yaşından büyük olmayan araçları Dışişleri Bakanlığının izni ile vergi muafiyeti olmayan kişilere ( Türk Vatandaşlarına ) satabilirler. Yani bu araçlar kendi adları üzerine hususi olarakta satın alınabilmektedir. Dolayısıyla plaka kodları cc veya cd olarak kalıp plakalar bizim sivil kullandığımız araçlar gibi basılmaktadır... ( konuyu diplomatik araç plaka tescil işlemleri yapan bir yerden kolayca öğrenebilirsiniz )

Beyaz plaka üzerine yeşil harfler : Diplomatik kişi veya diplomat
    Yeşil zemin üzerine beyaz harfler : Konsolosluklar

Konsoloslukta çalışan tüm teknik personel ve eşler yeşil plakalı araca binmiyor...

Haricinde istanbulda cd veya cc diye bir plaka kodu yoktur. Tek harf c veya 3 harf caa czz vardır. ( bunu ilçe plaka kodları diye aratıp bulabilirsiniz )

Umarım faydalı olmuştur.
    _chaotic_ bunu beğendi.

TAYFUNBORA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ktm 690 Sm
    Kendi ülkemizde kendi yönetici ve vatandaşlarımız acayip evlerde yaşamıyor acayip makam araçlarına binmiyor da o yüzden konsolos konuşuyormuşuz gibi mutlu oldum.Vay be ne ülke dedim!
    Şimdiye kadar yönetici , yetkili işlediği suçtan hüküm giymiş ya da kusurundan utancından istifa edip görevini bırakmışta sıra geldi konsolosa sandım

Umut işte...
    schumacher__ bunu beğendi.

Motosikleti
    Yeşil Kubazaki CR1
    Adamların diplomatlarının motosiklet ihtiyaçlarına takılmışız... imrenmek yerine ...

Bizimkiler motosiklete binse (veya varsa da, daha çokları binse) makam aracı olarak, trafik daha başka olurdu...

Bu cümleyi şöyle kurmak daha yerinde gibi sanki aslında:

Motosiklet de kullanan siyasiler/bürokratlar o makamlara seçilse, atansa ... Ülkeyi bilmiyorum ama, trafik, en azından, kesin daha başka olurdu ...

oktay33 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW 1600 GTL
    CC: CORPS CONSULLAIRE ( Konsolosluk görevlisi)
    CD: CORPS DİPLOMATİC ( Diplomat)

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 12

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)