Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Motosiklet yolda stop etti çalışmıyor

Motovento
    REKLAM ALANI

Merhaba arkadaşlar yazlık köyde bindiğim motorum 2012 model lifan tay 100 6570 kmde cillop gibi çok memnunum sıfır ayarında akü sağlam orjinal aküsü var üzerinde 6 senedir. Ama sabah yolda giderken stop etti ne yaptıysam çalıştıramadım bujiyi temizledim gene çalışmadı vurdurmayı denedim çalışır gibi oldu gene çalışmadı. Sizce ne olmuştur sübab mı kesti anlamadım pek marş basıyor ama çalışmıyor ayak marşına basıyorum vites boştayken bile ayak marşına basarken arka teker dönüyor normal düğme ile basarken dönmüyor. Sorun Nedir acaba ilk defa böyle oldu bakımları zamanında yapıldı?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    honda wing go, kenbo 125cc cup
    İçinde benzin var mı? Depoda?

Alıntı patpop adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İçinde benzin var mı? Depoda?
    Evet var benzinden yana sıkıntı yok.

Dostum eğer marşa bastığın zaman marş alıyor, ama çalışmıyorsa, benim tahminim ki başıma geldi,ateşlemem bobininde sorun olabilir veya benzin çekmiyor olabilir. Bende ateşleme bobininde sıkıntı olmuştu.
    Sefa51 bunu beğendi.

hokahey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    büyük ihtimalle benzin gitmiyor.
    Sefa51 bunu beğendi.

Alıntı Dark-ghost adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Dostum eğer marşa bastığın zaman marş alıyor, ama çalışmıyorsa, benim tahminim ki başıma geldi,ateşlemem bobininde sorun olabilir veya benzin çekmiyor olabilir. Bende ateşleme bobininde sıkıntı olmuştu.
    Marş basıyor usta sıkıntı yokta çalışmıyor bujiyi de temizledim. ateşleme bobininde sorun varsa ne kadar masraf olur. sübab kesme olasılığı var mı? ateşleme bobinininde sorun oluştuysa neden oluşur? aniden böyle yapması canımı sıktı. Birde sübab kestiğini nasıl anlarız

Alıntı hokahey adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    büyük ihtimalle benzin gitmiyor.
    Aniden böyle olması tuhaf benzin gidip gitmediğini nasıl anlayacağız?

Motosikleti
    MONDİAL 100 SFC SNAPPY X
    Subap kestiyse ayak marşına bastıgınızda hic zorlanmazsınız çünkü subaplar kırıldığı için motorda kompresyon olmaz ve marşa bastıgınızda pistonun içinde şıkır şıkır kırık subaplar carpar.Öncelikle bujiyi yerinden sokup ateşleme yapıp yapmadığına bakın ateşleme varsa benzin gelmiyor atesleme yoksa ya buji bozuldu ya da bobin.
    Sefa51 bunu beğendi.

Alıntı ahmet.58 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Subap kestiyse ayak marşına bastıgınızda hic zorlanmazsınız çünkü subaplar kırıldığı için motorda kompresyon olmaz ve marşa bastıgınızda pistonun içinde şıkır şıkır kırık subaplar carpar.Öncelikle bujiyi yerinden sokup ateşleme yapıp yapmadığına bakın ateşleme varsa benzin gelmiyor atesleme yoksa ya buji bozuldu ya da bobin.
    Peki dediğiniz yumuşaklık nasıl yumuşaklık tek parmak ile basılacak şekilde mi? Bujiyi sökmüştüm zaten sökükken marş düğmesine bastım hiçbir ses çıkmadı

levend84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ......
    Motoru uzun zaman kullanmadiysan,karburator dibindeki benzin ozelligini yitirmistir

Hemen karburator altindaki tahliye ucunda hortum olan yerdeki vidayi yildiz tornavida ile gevset biraz benzin aksin.sonra bas marsa

Alıntı levend84 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Motoru uzun zaman kullanmadiysan,karburator dibindeki benzin ozelligini yitirmistir

Hemen karburator altindaki tahliye ucunda hortum olan yerdeki vidayi yildiz tornavida ile gevset biraz benzin aksin.sonra bas marsa
    Daha bu sabah yolda giderken oldu ondan olduğunu sanmıyorum. Devamlı kullandığım motor kış hariç. Kışın bile tek marşta çalışıyor soğukta.

Motosikleti
    MONDİAL 100 SFC SNAPPY X
    Elinizle ayak marşına kolayca basacak sekilde olur ve olsaydı illa anlardiniz.Ama siz ateşlemeyi kontrol edin once.

Elinizle ayak marşına kolayca basacak sekilde olur ve olsaydı illa anlardiniz.Ama siz ateşlemeyi kontrol edin once.
    Şimdi tekrar baktım. Elimle komple bastırdım öyle yumuşaklık yok sorun orda değil anlaşılan. Ateşleme için neleri kontrol edeyim servise götürsem ne kadar masraf olur? Bide ayak marşına basarken vites boşta dahi olsa arka tekerin dönmesi normalmidir iki ayak üstünde

Motosikleti
    MONDİAL 100 SFC SNAPPY X
    Hocam bujiyi sokun sonra buji piposuna bujiyi takin silindir kapagina bujiyi degdirerek kontağı açıp marşa basın kıvilcim varmı yokmu eger varsa düzenlimi bunlari kontrol edin.Tekerlegın donmeside normal bişe benim snappy 100 var ayni durum benimkinde de var rolantide calisirken vites bosta olsa dahi arka teker doner.

Hocam bujiyi sokun sonra buji piposuna bujiyi takin silindir kapagina bujiyi degdirerek kontağı açıp marşa basın kıvilcim varmı yokmu eger varsa düzenlimi bunlari kontrol edin.Tekerlegın donmeside normal bişe benim snappy 100 var ayni durum benimkinde de var rolantide calisirken vites bosta olsa dahi arka teker doner.
    Silindirin neresine deydireyim bi sıkıntı olmaz demi çarpma felan

---------- Mesajlar birleştirildi - 19:40 ---------- bir önceki mesaj zamanı 18:52 ----------

Şimdi babam denedi kıvılcım çıkmıyor hiç.

Mamba09 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ducati Scrambler & Suzuki Vanvan
    Alıntı Sefa51 adlı üyeden alıntı Mesajı göster

---------- Mesajlar birleştirildi - 19:40 ---------- bir önceki mesaj zamanı 18:52 ----------

Bujiyi degistir.

TheGokay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Custom Yamelli XSR 07

Kardeşim 2 ihtimal var.ihtimallerden birisi buji 2. Si ateşleme bobini.bujiyi pipodan çıkar ve yerine tak.Buji kablosundan pipoyu çevirerek çıkar. Kablonun ucunu bujinin ucuna tut marşa bas.ateşleme yapıyosa bobin sağlam buji bozuktur.Ateşleme yoksa bobin bozulmuştur. Dikkat et yakın tutarsan elini sekip çarpabilir.

Alıntı Mamba09 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bujiyi degistir.
    Değiştireceğim hocam.

Alıntı TheGokay adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kardeşim 2 ihtimal var.ihtimallerden birisi buji 2. Si ateşleme bobini.bujiyi pipodan çıkar ve yerine tak.Buji kablosundan pipoyu çevirerek çıkar. Kablonun ucunu bujinin ucuna tut marşa bas.ateşleme yapıyosa bobin sağlam buji bozuktur.Ateşleme yoksa bobin bozulmuştur. Dikkat et yakın tutarsan elini sekip çarpabilir.
    Bu dediğinizi de sabah deneyeceğim sorunun kaynağını bulmak önemli dediğiniz gibi babam bobini sökmüş takıp deneriz. Bujidenmi bobin den mi öğrenelim ikisini de değiştirip masraf etmeyelim boş yere sağolun hocam sonucu yarın yazarım. İyi akşamlar

TheGokay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Custom Yamelli XSR 07
    Değiştireceğim hocam.

Bu dediğinizi de sabah deneyeceğim sorunun kaynağını bulmak önemli dediğiniz gibi babam bobini sökmüş takıp deneriz. Bujidenmi bobin den mi öğrenelim ikisini de değiştirip masraf etmeyelim boş yere sağolun hocam sonucu yarın yazarım. İyi akşamlar
    Rica ederim, iyi akşamlar.
    Sefa51 bunu beğendi.

Motosikleti
    Peugeot 103
    Karburator jeti tikanik galiba, alt tasi acip jeti sokun ve ucuna kuvvetlice ufleyin

Motosikleti
    150 sentor
    Şimdi tekrar baktım. Elimle komple bastırdım öyle yumuşaklık yok sorun orda değil anlaşılan. Ateşleme için neleri kontrol edeyim servise götürsem ne kadar masraf olur? Bide ayak marşına basarken vites boşta dahi olsa arka tekerin dönmesi normalmidir iki ayak üstünde
    Reis dün gece benim başıma geldi. Herzaman gittiğim ustamın yanına gittim herşeyi kontrol ettik problem statörde çıktı 100 tl gibi bir masraf levent abide gece benimle uğraştı

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:59 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:57 ----------

Alıntı levend84 adlı üyeden alıntı Mesajı göster

patpop yine benzin sormuş :D

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)