Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Scooter vs Vitesli

Motovento
    REKLAM ALANI

Arkadaşlar merhaba,

Akşam 17:00 - 17:30 saatlerinde Anadolu yakasından avrupa yakasına 40 km (gidiş) yolu en hızlı şekilde almam gerekiyor. Araba ile bu saatlerde yetişmem imkansız. Dudullu - Davutpaşa arasında kullanacağım. bir iki sorum var,

1. PCX 125 veya NMAX alsam otoyolda son hızlarının düşük olması nedeni ile sorun yaşar mıyım?
    2. Scooter larda rüzgar alma, üşüme ve yağmurda ıslanmanın daha düşük olacağını düşünüyorum? Doğru mudur? Vitesli bir motor tercih etmememin tek sebebi bu konfor farklılığı, kışın aşırı üşüme riski (doğru mudur bilmiyorum)
    3. Bütçe aralığım biraz geniş 15000 (PCX bu fiyat olduğu için) - 30000 arası verebilirim.
    4. Bir arkadaşım scooter işine hiç girme, üzülürsün al bir CB250R (sıfır) kullan diyor diğeri vitesle ıslanmayla zincir bakımı vs. ile uğraşma al bir PCX gör işini diyor. Bir diğeri PCX 125 ile köprüde zorlanırsın ya forsa al ya da XMAX diyor.
    5. Çin işi çok daha ucuz motorlar var, Falcon u gaz teli kopardığını öğrendim ama değerlendirmede tutmalı mıyım bilmiyorum.

Motoru zevk için değil, ihtiyacım olduğu için kullanacağım.

Sizlerin farklı model / marka ve motor tipi önerilerinizi gerekçeniz ile bekliyorum. (xxx al geç tadında cevap vermeyin lütfen, tecrübenizi paylaşın)

Yaşım 40, üniversitede derse yetişmek için Dudullu - Davutpaşa arası Dudullu dan 17:00 - 17:30 da yola çıkıp 18:00 - 18:30 gibi Davutpaşa da olabilir miyim? Risksiz bir kullanım ile.

Not: Vitesli her gun 80 km yaparken sıkıntı olur mu, scooter küçük tekerlekten sıkıntı çıkarır mı gibi bir dolu soru var aklımda. Youtuber arkadaşlarım bayağı bir kafamı karıştırdı.

---------- Mesajlar birleştirildi - 18:23 ---------- bir önceki mesaj zamanı 18:10 ----------

2. el opsiyonlarını değerlendirmeli miyim? sıfırları ile aralarında çok az fark var.(2017-2018) 2015 2014 xmax 15.500 e gördüm ama alınır mı bilemiyorum.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    xmax_250 ABS 2015 + Sepetli 52 litre
    gts evo kymco 250 xmax forza vs bakıcan

2. el baksam min. yıl ne olmalı? 250 ilk scooter lar için Max şu km yi geçmesin gibi bir öneriniz var mı? 2013-2014 model xmax 250 ler 10-15K arasında var sahibinden de.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    yok 10-15 bin km bakacağın motorların %80 i km düşürülmüş olacağı için km ye değilde sürücüyü bakarak al malı kıymetli adamın motoru 50 binde bile çiçek gibi kimisi var 10 bin km de motorun bi tecavüze uğramadığı kalmış gibi....

Biraz daha araştırdıkça iyice karıştım. J-Costa Variator den bahseden videolara rastladım. maliyeti ve artısı eksisi konusunda henüz bilgim yok. sıfır bir pcx125 alıp bu sistemi mi yaptırsam?

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    işte pcx125 ana ola çıkınca 90-105 arası gider şehir içi başka ana yollar başka maelsef

levend84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ......
    2012 Yamaha xcity250.

Veya

2012 Xenter 150

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Temiz bir 2016 ve üstü CB500F, uzun süre kullanırsın, yapamadığı tek şey uzun yol (yapılır da çok yorar), şehir için mükemmel, aralara çok rahat giriyor ve çok kıvrak. 25.000'lere bulunabilir.

---------- Mesajlar birleştirildi - 19:59 ---------- bir önceki mesaj zamanı 19:56 ----------

125 o mesafede üzer hiç bulaşma... Min. 250 lazım.

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:01 ---------- bir önceki mesaj zamanı 19:59 ----------

Ben Davutpaşa Teknopark'tayım, her gün 4. Levent Davutpaşa yapıyorum. Sabah 18dk akşam yan yol ve Zincirlikuyu trafiğine bağlı olarak 30-40dk.

gurcanozturk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Forza 250
    Alıntı CruelTR adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Biraz daha araştırdıkça iyice karıştım. J-Costa Variator den bahseden videolara rastladım. maliyeti ve artısı eksisi konusunda henüz bilgim yok. sıfır bir pcx125 alıp bu sistemi mi yaptırsam?
    J-Costa kullanmış biriyim, performans artışı ilk kalkış ve yokuş için başarılı ama gerekli mi bence hayır. Dağıldı benim J-Costa variator, muhtemelen benden önceki kullanıcısı sebebiyle benden dolayı değil

Bugün Küçükçekmece civarında yokuşta ben 60 km/sa ile giderken yanımdan artcili Forza geçti, aklım kaldı

250cc bir scooter işinizi görebilir sizin. Sym, Kymco, Honda, Yamaha farketmez.

zekeriyaimam - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    simson
    Daha önce hiç motor kullandınız mı?
    Kural [ Z ] ve Tengri bunu beğendiler.

Kural [ Z ] - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bkz. İmza =>
    Alıntı zekeriyaimam adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Daha önce hiç motor kullandınız mı?
    En önemli konuya arkadaş değinmiş.

İstediğiniz motosikleti alabilirsiniz, hemen hepsi (125cc ve üzeri) sizin istediğinizi yerine getirebilir lakin motosiklet ehliyet durumu, motosiklet eğitim durumunuz, motosiklet tecrübeniz ne durumda, daha öncesinde hiç motosiklet kullandınız mı, toplam motosiklet tecrübeniz yaklaşık kaç km, önceki motosikletiniz(motosikletleriniz) nelerdir, motosiklet kullanmadı iseniz otomobil kullandığınız yaklaşık toplam km nedir(trafiği ne kadar doğru ve kesin okuyabileceğinizi anlayabilmemiz için), yaşınız itibari ile soğuktan veya açırı sıcaktan etkilenmenize neden olacak bir sağlık sorununuz var mı..?

Motosiklet kullanımı paradan önce bunlara bakıyor. Öncesinde bu konuları açıklığa kavuşturursanız çok daha doğru karar verebilmeniz için doğru yorumlar yapılacaktır. Yoksa her kafadan farklı sesler çıkacağına emin olabilirsiniz.

Ancak bu bilgiler olmaksızın cevaplanabilecek birkaç konu;

2. el konusunu değerlendirebilirsiniz, yanınızda motosiklet konusunda tecrübeli en azından bir arkadaşınız bulunmasına dikkat edin ve mutlaka bir ustanın veya servisin yorumunu almak için gösterin.

Youtuber vatandaşları bir kenara bırakın şimdilik. Altın Elbiseli Adam' ın tüm videolarını ders mahiyetinde izleyin, tanıtım videoları ve sohbetleri dahil.

Malesef motosiklette risksiz diye birşey yok. Zaman kısıtlaması olan sürüşlerde ise her araçta olduğu gibi motosiklette de risk katlanarak artacaktır.

jcosta konusunu çok ama çok sonra düşünmelisiniz, o konuya şimdilik hiçbir şekilde girmenize gerek yok.
    ...

2013 model Aprilia Scarabeo 200 ile her gün Sarıyer - Esenyurt arası gidiş geliş toplam 100 km. yapıyorum.
    İlla vitesli olmasına gerek yok.

Motosikleti
    MT-07
    Alıntı tzftw adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    2013 model Aprilia Scarabeo 200 ile her gün Sarıyer - Esenyurt arası gidiş geliş toplam 100 km. yapıyorum.
    İlla vitesli olmasına gerek yok.
    Demekki saatlerimiz tutmuyor. Yolda hiç scarabeo gördüğümü hatırlamıyorum. Esasen 125cc scooter'da iş görür. Denk getirsem bir tane Fiddle 2 yemin ederim işe onunla gider gelirim. 15dk geç olsun ama ucuz olsun ...

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Güzergâhta TEM varsa 125 tavsiye etmem... Ha çıkan var mı? Var tabi. Ben o kadar cesaretli olmazdım...

Motor konusunda tecrübem son 10 yılda yok. A+B sınıfı ehliyetim var. Honda'dan güvenli sürüş eğitimlerini almıştım yıllar önce. 1995 ten bu yana sadece araç kullanıyorum kaç km olmuştur bilmiyorum ama milyonu geçmişimdir herhalde

Risksiz dememden kasıt araba ile gidilen yolun motor ile ne kadar zamanda alınabileceğini bilmediğim için. Sağa sola dalmadan, güvenli bir sürüş ile istanbul içinde arabaya göre ne kadar kısalır yol hesaplayamıyorum. Sanırım bir arkadaştan 3-5 günlüğüne ödünç alıp veya kiralayıp bir kaç deneme yapacağım. (Kiralama için öneriniz olursa sevinirim) Geçtiğimiz yıl arkadaşımın R25 ile biraz dolaştım ancak yazdı ve rüzgardan soğuktan etkilenmeyi bırakın terledim. Kış koşullarını değerlendiremiyorum.

Güzergahımda TEM zaman zaman 1. köprü çok tıkalı iken olabilir.

Motosikleti
    MT-07
    Bence bir motor alıp önce 3-5 günlüğüne kapalı alanda bir çalış derim. Motor ile araba farklı dinamiklere sahip 2 araç. Emin ol otomobil kullanan adam az çok kamyon kullanabilir ama motor farklı dünya. Senin kullandıklarının zamanındaki trafik ve sürüş dinamikleri şuan çok farklı. Virajda arkandan motosiklet hunter misali gibi gelen kuduzlar olduğunda ben sakin giderim o bana dikkat etsin falan yok. Adam bam die dokandırır arkadan ne olduğunu anlamazsın.

Hele hele İstanbul'da çok daha sıkıntılı. Eski tecrübene güveneceksen bu işe hiç girme, canın sıkılsın ama sende kalsın modundayım ben...
    Tengri bunu beğendi.

Motosikleti
    Yamaha Xmax 250 Ironmax 2019
    Trafiğin en yoğun olduğu saatte köprüyü geçeceksiniz o güzergah 30 dk da zor, yani zaman konusunda bir sıkıntı varsa bunu herhangi bir motosiklet çözmez. Onun haricinde Scooter İstanbul için ideal bir taşıt. Özellikle pcx veya nmax.
    Dudullu-davutpaşa e5 ve 1.köprü güzergahı daha mantıklı. Temde çok kamyon trafiği var motosiklet için fazla riskli. Ben e5 i bile kullanmıyorum, benim güzergah Anadolu yakası sahil yolu Bağdat cd. Çok ışık var ama daha güvenli.
    Tengri bunu beğendi.

Tengri - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CF Moto CLX700 Heritage
    CruelTR hocam, Angrypower'a katılıyorum.

Dudullu-Davutpaşa güzergahi köprü geçişleri ve mesafeyi düşününce riskli bir güzergah. Ayrıca bu yolu kat edeceğinizi belirttiğiniz saatler "prime time" olarak tabir edebileceğimiz iş çıkışı saatlerine denk geliyor. Bu saatlerde trafiğin kalabalığını, araç sürücülerinin tahammülsüzlüğünü ve sizin aklınızdaki muhtemel derse yetişme stresini hesaba katarsak risk katsayınız biraz artıyor.. Şahsen 2 yıldır motosiklet sahibi ve çeşitli eğitimler almış biri olarak İstanbul şartlarında gündelik kullanıma çekiniyorum.

Tüm bu planlarınızın öncesinde muhtelif yol sürüş ve hakimiyet eğitimleri almanızın isabetli olacağı kanaatindeyim. Zira yıllar önceki tecrübelerinizin şimdiye pek katkısı olmayacaktır. Uzun yıllar araba tecrübenizin olmasının ise trafiği okuma ve tehlikeleri önceden sezme konusunda ciddi katkıları olacaktır.

Kazasız belasız sürmeniz dileğiyle

Motosikleti
    Yamaha Xmax 250 Ironmax 2019
    O yol o saatlerde 1 saatten aşağı sürmez bir de bunun gece dönüşü var. Günde 2.5 saat gidiş dönüş motosiklet üzerinde bir acemi için İstanbul trafiğinde oldukça yorucu ve riskli. Hayatınızı ne kadar kolaylaştırır biraz soru işareti. Yani motosiklet sevgisi zevki hafta sonu gezmeleri falan ilave olmalı.

Motosikleti
    honda cb500f
    250cc bi scoter bakabilirsin.
    125likle trsfik acildiginda arabalardan kacamamiyorsun.
    Viteslide sol eline agri girebilir.
    Fakat o surede o guzergahi gidemeyebilirsin.
    Bide skstrani var yolda ani durani var kapi acani var.
    Donulmezden doneni var her turlu kotu ihtimali dusunup surmen gerekiyor.
    youtubeta kaza videolarina bir bak ona gore defans yaparsin.
    Dur onum acik bi gazliyayim emniyet seridinde yada en solda dersin ustune kirabilirler. Bide trafik saati millet tahammulsuz dalgin.dikat etmen gerekecek.
    Makina olarak 2. El forza 300 oneriyorum.sele yuksekligi dusuk manevrasi daha iyi x max tan

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler