Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Dolandırıcılar vs. Ben

Motovento
    REKLAM ALANI
    arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Merhaba Arkadaşlar;

Ehliyeti yeni aldım ve bir heves ile motor alma konusunda koşturuyorum. Evlilik muhabbeti yüzünden 10bin lira olan bütçemi 5bin e düşürmek zorunda kaldım ve doğal olarak letgo sahibinden facemarket talan edip motor bakıyorum.

Aklımda Tvs Apache 150 var, buldum letgo'dan bir adam 4bin tl de anlaştık. 2012 model 2014 çıkışlı 8bin Km'de.

Neyse daha önce hiç araç alışverişi yapmadım, anlamam bu işlerden. Sağdan soldan aldığım tavsiyeler ile motorun plaka ve şase no'sunu istedim ruhsatın fotoğrafını yolladı.

Sorgulamaları yaptım, hasar kaydı vs vs. hiç bir sıkıntısı yok, temiz motor. Ama hala aklımda 4 yıllık motor nasıl 8bin km de olur sorusu var. Tabi bu sorgulamalarda artık KM bilgisi vermiyor devlet sagolsun kaldırmışlar.

Bu sabah motoru alacaktım normalde (servise sokacaktım öncesinde) , neyse dün akşam giderken aklıma geldi, "ULAN vize'de KM kaydı yapıyorlar" diye, aklınızda olsun telefon marketlerinde HGS diye bir uygulama var, 5 lira karşılığında vize tarihlerini ve km detaylarını alabiliyorsunuz.

Araştırdım bunu buldum, 2017 temmuz vizesinde motor 13bin Km'deymiş, yani su an tahminen 20bin KM civarı.

Adama ekran görüntülerini attım, normalde anladıgım kadarıyla eleman alım satım ile ugrasıyor motoru yeni üstüne almış. Eleman arıyor özür diliyor bende bilmiyordum vs. vs. diye. Böyle birşey oldugunu bilseydm ruhsat fotosu atar mıydım sana falan diye af diliyor.

Olayı çirkinleştirmedim.

Ama ilk motorum için bu kadar heyecanlanmışken, dolandırılmanın eşiğinden dönmek açıkçası üzdü beni.

Şimdi 2. el motor bakasım bile gelmiyor.

Neyse, bu da böyle bir anımdır.
    GezeGeze, maktama, polo34 ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    eran_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Cidden kötü bir durum. Hadi diyelim motor gerçekten çok temiz, çok beğendiniz ve aldınız. Buraya kadar sorun yok. Fakat satarken bunu karşıdakine izah etmek zor olur. O yüzden bulaşmamak lazım.

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Eleman da bilmiyor olabilir, ona da ilk sahibi o şekilde satmış olabilir. Hasar kaydı sorgulamasına çok güvenme, hasar kaydı olmayıp da pert vaziyette kazalı birçok motor var.
    jackonbir bunu beğendi.

Bilmiyorum açıkçası ama daha ilkinde böyle birşeye denk gelmek açıkçası hoş olmadı.

splender - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA YZF R25
    En azından sadece üzülmüşsün, düzülmemişsin. Allahın sevdiği kuluymuşsun, geçmiş olsun.

Nasate - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Artık Yok. Kim bilir nezaman...
    Bu tür durumda almamak en iyisi. Ama yanında bir usta varsa gösterebileceğin ve motorun sıkıntısı da yoksa alınabilir, satarkende orj. kilometresi yaklasık surada ben alırken böyleydi diye anlatmak şartı ile
    "Çok Bilen Çok Yanılır"

Yürüdüğü yolda iz bırakmayan o yoldan geçmiş sayılmaz ...

zekeriyaimam - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    simson
    Üstadım yanlış anlama ama commuter motorun senede 2 bin km yapmasına hiç mi kıllanmadın?

Motosikleti
    Dominar D400
    Türkiye'da çok çok çooooook araştırmadan, alınacak şeyin geçmişini bilmeden ikinci ellere neden bulaşılmaması gerektiğinin çok basit bir örneği.
    "Sıfır onu alacağıma ikinci el şu japon markasını alırdım" diyene "sen alırsan da gör gününü." diyorum içimden. Katakulli 1-2 değil ki,biryerden sıyrıldım derken adam diğer taraftan geçirmiş oluyor, onu sen anlayıncaya kadar iş işten geçiyor.
    Allah'tan arkadaş akıllılık yapmış da bu sefer tongaya düşmemiş.
    bursalıali bunu beğendi.

Senede 2 bin km yapmasından dolayı vize kontrolü yaptım zaten kıllanıp =)

Adama en başta bak bu sıkıntılı iş dediğimde motoru yeni aldıgını arkadaşının da yıllardır neredeyse hiç kullanmadıgını ondan dolayı olabileceğini belirtmişti.

Güç bakımından apache ancak en son sıfır gidip rks 150r alacagm 5k tl e
    zekeriyaimam bunu beğendi.

Motosikleti
    Yeşil Kubazaki CR1
    HGS uygulamasını yeni duyuyorum. Aklımda bulunsun. Teşekkürler paylaşım için...

Motosikleti
    Dominar D400
    Alıntı arndiol adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Senede 2 bin km yapmasından dolayı vize kontrolü yaptım zaten kıllanıp =)

Adama en başta bak bu sıkıntılı iş dediğimde motoru yeni aldıgını arkadaşının da yıllardır neredeyse hiç kullanmadıgını ondan dolayı olabileceğini belirtmişti.
    Şu anlattığına göre o adam da olayın içinde ozaman.

valla bilemiyorum.

şimdi akıllardaki soru, ulen 5 bin liraya hangi motoru alıcam ben

Motosikleti
    Honda CBF150
    Alıntı zekeriyaimam adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Üstadım yanlış anlama ama commuter motorun senede 2 bin km yapmasına hiç mi kıllanmadın?
    Ben aralık ayında sıfır Cbf150 aldım (commuter) şu anda 1,400 lü kmlerde muhtemelen benimde senelik yapacağım yol 2,000 - 2500 km civarı olur. Benden de mi kıllansınlar yani motoru satarken
    bursalıali bunu beğendi.

Alıntı tommygun adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Eleman da bilmiyor olabilir, ona da ilk sahibi o şekilde satmış olabilir. Hasar kaydı sorgulamasına çok güvenme, hasar kaydı olmayıp da pert vaziyette kazalı birçok motor var.
    Bu gönderiye itafen, malum siteye eleman "hasar kayıtsız" diye direkt kazalı, onarımı bile yapılmamış motor koymuş :D
    tommygun bunu beğendi.

hokahey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    welcome to ortadoğu.

ortadoğu'da yaşayıp ta dürüst olmak, beyefendi/hanımefendi olarak yasamak çok zor.

üstelik iyi insanlara enayi gözü ile bakılıyor.

akıl sağlığımızı korusak yeter.
    polo34 bunu beğendi.

Metehan07-70 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Evet, suistimale çok açık bir durum, fakat hemen elemanı suçlamak da pek doğru değil. Bir önceki motorumu 58.000 de muayeneye götürdüm, yaptırdım, 3 gün sonra bir sigorta için ruhsatı kurcalarken muayene kağıdından km nin 70 bin küsür yazıldığını farkettim.
    İkinci husus ise, km olayı. Ha İzmir gibi bir yerde belki zor ama hani hava şartlarının daha çetin geçtiği bazı bölgelerde senede 2.000 pek şaşılacak bişey değil. Benim dayıoğlunun köyde bir motoru var 2006 model, daha km 20.000 bile olmadı misal. Yakın zamanda satmayı düşünmüyorsan, motora iyice baktır, ederini tekrar belirle, işine gelirse al. Korkma 7 bin km den bişey olmaz.

güvenilir birini bulursam bakacağım ama fiyatlar yükseliyor diye cogu ilana dönüş bile yapmıyorlar

frankestayn1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Pulsar 200 NS
    Piyasa ne durumda bilmiyorum ama motor temiz ise 20 bin km çok değil bi an önce motor al bence yoksa daha da artacak. İkincisi adam da bilmiyolar olabilir elektronik az olan motorlarla çok basit oynanıyor.

Alıntı frankestayn1 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Piyasa ne durumda bilmiyorum ama motor temiz ise 20 bin km çok değil bi an önce motor al bence yoksa daha da artacak. İkincisi adam da bilmiyolar olabilir elektronik az olan motorlarla çok basit oynanıyor.

apache için 2. el max km sınırı kac olmalı sizce?
    Anger clouds judgement and it makes us do things that we end up regretting. Things we can never take back.

uzay gemisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    09
    Satış işiyle uğraşanlardan uzak durun.
    2 hafta önce xt660r almak için 2014 model ybr mi satış işiyle uğraşan tanıdık sayılabilecek birisine sattım.
    Motor 20 bindeydi. 2 defa kazalı, egzozunda gocukler, çamurlukta, sağ arka kısımda, sağ sele altı plastikte çatlak ve kaza izleri vardı. Kafa kısmı yan sanayiydi ayrıca krank rulmanlarindan ses geldiği için yetkili serviste motor komple açılıp rulmanlar değişmişti. Ben satarken tabi ki de bütün herşeyiyle anlattım. Yetkili servis faturasını vermeyi de teklif ettim ama arkadaş kabul etmedi. Sattiktab Birkaç gün sonra kaza izleri olan parçalar değişmiş, yan sanayi depo kapakları orijinali ile değişmiş ve sattigim fiyatın 2000tl üzerine motor kazasız belasız motoruna anahtar değik değildir olarak ilana konulmuş. Km ile oynanmamiş ama onu alacak adam kazasız belasız, motor hiç açılmadı olarak alacak. Satış işiyle uğraşanlarin çok büyük bir kısmı bu şekilde iş yapıyor. Mümkünse normal vatandaştan almaya özen gösterin

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)