Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Motosiklet jant temizleme

Motovento
    REKLAM ALANI
    frankestayn1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Pulsar 200 NS
    İyi günler arkadaşlar özellikle arka tekerde zincirin olduğu yer çok kirli ve pis duruyor bunu temizlemenin en kolay yolu nedir?

Gaz yağı diye biliyorum ama başka yöntemi var mıdır?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    honda cm125t ve kuba dragon 110cc
    jantlar çok yağlıysa bim veya a101 den yağ çözücü al 3tl ye mükemmel şekilde temizlersin

yağ + toz toprak varsa hırdavatçılarda sert olmayan ince tel fırça var. Kalın olursa jantı çizersin

hokahey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    en iyisi gazyağı.

tel fırça janti çizer. diş fırçası kâfi.

06Serhat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Gsxr 600 K4
    Çok zor bir leke ise gaz yağı öneririm. Değilse arap sabunu işini görür. Her Zincir temizliğini gaz yağı ile yaptıktan sonra süngere arap sabunu döker dişlilerin, maşanın, jantın kısacası nereye pislik bulaşmışsa bir güzel köpükleyerek temizlerim. İyi bir kurutmanın ardından tertemiz oluyor.

Motosikleti
    HYOSUNG GT250 EFİ
    [IMG][/IMG]
    Şu fırça yardımıyla gazyağı yada mazotla temizlenebilir ben öyle yapıyorum ayrıca blok kısmını da bununla temizliyorum yumuşak uçlu çizmez
    levend84 bunu beğendi.

Motosikleti
    Pulsar 200 NS
    Keşke fotoğrafını çekmiş olsam gaz yağı ile geçiyor ama tam istediğim gibi olmadı yağ çözücü falan denerim sanırım bide boyamayı düşünüyorum jantları o yüzden iyice temizlemek istiyorum

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:51 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:36 ----------

Arkadaşlar bide motul c4 zincir yağı alacağım iyi bişey sanırım herkes övüyor gereksiz konu açmak istemedim önerir misiniz?

Motosikleti
    HYOSUNG GT250 EFİ
    Alıntı frankestayn1 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Keşke fotoğrafını çekmiş olsam gaz yağı ile geçiyor ama tam istediğim gibi olmadı yağ çözücü falan denerim sanırım bide boyamayı düşünüyorum jantları o yüzden iyice temizlemek istiyorum

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:51 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:36 ----------

Arkadaşlar bide motul c4 zincir yağı alacağım iyi bişey sanırım herkes övüyor gereksiz konu açmak istemedim önerir misiniz?
    c4 güzel yağ kalıcılığı uzun ama düzenli zincir temizliğini yapmazsan zincirin mahvolur bana kalırsa boxer için gereksiz en iyisi sıvı gres yağlar bu tür motorlar için

Motosikleti
    Pulsar 200 NS
    Alıntı ENİGMA adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    c4 güzel yağ kalıcılığı uzun ama düzenli zincir temizliğini yapmazsan zincirin mahvolur bana kalırsa boxer için gereksiz en iyisi sıvı gres yağlar bu tür motorlar için
    Neden gereksiz ki? Bide nasıl mahvolur? Ben düzenli olarak yapıyorum zincir temizliğini motor bakımını falan çok özenli davranıyorum o konularda

SuleymanE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tracer 900 / Xpulse 200 4v
    Neden gereksiz ki? Bide nasıl mahvolur? Ben düzenli olarak yapıyorum zincir temizliğini motor bakımını falan çok özenli davranıyorum o konularda
    Motul C4 harika bir zincir yağı, zincire çok iyi tutunuyor. Tek kötü tarafı aşırı yapışkan, toz, kum ve kiri de iyi tutuyor. Geçen festivale gittik cunda adasına. Yola çıkmadan temizleyip yağlamıştım zinciri. Dönüşte fark ettim, rüzgarla gelen tüm deniz kumu zincire yapışmış. Öyle sahile falan da sokmadım üstelik motoru ama yinede bolca kumlanmış.

Eğer düzenli temizlemezsen toz toprak tutar ve zarar verir demek istemiş olabilir arkadaş. Düzenli olarak kontrol edip temizleyip yeniden yağlaman gerek.

Yine de tavsiye ederim, pahalı gelmezse al kullan.

Carlsberg - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YZF R25
    Güzel bi' sabunlu suyu kovaya doldur, annenden bir bulaşık süngeri al, suya bas ve yeşil tarafı ile kazıyarak sil jantı. Daha sonra temiz suyla durula, mis gibi olsun.

scorpions_59 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    racer 200_discovery150_cbf 150_cbr 250_
    Alıntı SuleymanE adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Motul C4 harika bir zincir yağı, zincire çok iyi tutunuyor. Tek kötü tarafı aşırı yapışkan, toz, kum ve kiri de iyi tutuyor. Geçen festivale gittik cunda adasına. Yola çıkmadan temizleyip yağlamıştım zinciri. Dönüşte fark ettim, rüzgarla gelen tüm deniz kumu zincire yapışmış. Öyle sahile falan da sokmadım üstelik motoru ama yinede bolca kumlanmış.

Eğer düzenli temizlemezsen toz toprak tutar ve zarar verir demek istemiş olabilir arkadaş. Düzenli olarak kontrol edip temizleyip yeniden yağlaman gerek.

Yine de tavsiye ederim, pahalı gelmezse al kullan.
    Aynen katılıyorum, ayrıca yıllardır kullanıyorum güzel ve jant'a sıçramıyor.
    Diğer yağlar çok batırıyor.

Motosikleti
    HYOSUNG GT250 EFİ
    1700 kmlik uzun yola çıkmıştım geçen yaz c4 kullandım hep detaylı temizleme fırsatı bulamadığım için zincir pislikten tozdan bozuldu hep baklalar yamuk yumuk oldu c4 kötü demiyorum

Motosikleti
    Pulsar 200 NS
    1700 kmlik uzun yola çıkmıştım geçen yaz c4 kullandım hep detaylı temizleme fırsatı bulamadığım için zincir pislikten tozdan bozuldu hep baklalar yamuk yumuk oldu c4 kötü demiyorum
    Anladım teşekkür ederim bi denemek istiyorum bakalım ne sonuç verecek

Motosikleti
    yamaha mt-25
    motul c4 den bende mustaribim. toz toprak ne varsa zincire yapıştı ve bakla sıkışması yaptı.

jant temizliği zordur, kostik ve asit içermeyen jant temizleyici ile fırça gayet güzel iş görüyor.

Kızıl pars - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bisiklet
    Arkadaşların demek istediği şu olabilir;
    Motul C4 ile zinciri yağlarsan, zincirinden daha pahalı bir bakım yapmış olabilirsin.
    diyelim ki senin zincir - dişli seti 300 Tl ve 15 bin km gidiyor.
    Bu süreçte kabaca 500 Tl lik Motul C4 kullanman gerekebilir.

Benim motorda otomatik yağlama var, orjinal yağı ise çok pahalı, ben bildiğin 10-40 motor yağı koyuyorum.
    Daha az dayanıklı, daha az yapışkan ama çok daha ucuz.
    Hamdım, piştim, hala hamım.

Motosikleti
    HYOSUNG GT250 EFİ
    Arkadaş haklı en iyisi otomatik yağlama benim motorda da var.Karter 1.4 litre yağ alıyor her yağ değişiminde mecbur 2 litre alıyorum artan yağı da zincir yağlama haznesine koyuyorum kafa rahat ve bu sayede zinciri temizlemeye de gerek kalmıyor.

Motosikleti
    honda wing go, kenbo 125cc cup
    Otomatik yağlama hangi motorlarda var?

Metilen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Jant temizlemenin en kolay yolu sıcak su ve el sabunu. Yağ konusunda da bilen bilir bilmeyen için bir ipucu vereyim. Zinciri temizledikten sonra yağsız zincirle küçük bir tur attığınızda zincir ısınıyor. Bu sayede C4 gibi yağlar zincire çok daha iyi tutunuyor. (Turu fazla da abartmayın o ringler sıkıntı çıkarmasın) Motosikletimin jantları fosforlu sarı. Gaz yağı vb aşındırıcıların boyayı söküp çıkardığını çok net görebildiğim için jantlara gaz yağı sürmenizi kesinlikle önermem.

sdt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Benelli TRK502
    Alıntı patpop adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Otomatik yağlama hangi motorlarda var?
    Kendiliğinden olan motorları bilmiyorum. Fakat ben Scottoiler VSystem aldım şu an üçüncü motosikletimde de sıkıntısız kullanıyorum.
    Ben aldığımda 575,00 TL idi. Şu an baktım da 1.220,00 TL civarı. Fiyatları çok artmış ama kesinlikle değer.
    Pulsar NS200 kullanıldı sorun yok.
    Dominar D400 kullanıldı sorun yok.
    Benelli TRK502 şu an kullanıyorum ve hala mükemmel çalışıyor.
    Kesinlikle tavsiye ederim.

Motosikleti
    honda wing go, kenbo 125cc cup
    Anladım teşekkür ederim.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)