Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

50 c.c Dosyası

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Artık Yok...
    uzun zamandır bu konuda bir şeyler yazıp çizesim vardı kısmet bu güneymiş ben en başda kendi penceremden gördüklerimi yazıcam yanlışım olursa düzeltirsiniz ..

Bütün Bu Yazım 50c.c lik Scooterlar Üzerinedir ..

50 c.c Artıları

Benim gördüğüm tek artısı parasal açıdan gider açısından az olmazı (sigorta olmaması) .. yakıtıda aslında öyle ultra az yakmıyorlar 125c.c liklere göre..

50 c.c Eksileri

1) Eksileri kullanılan ucuz işçilik ve malzeme bana göre benim gördüklerim öyleydi en azından .. hani zorlasanız biraz sıksanız sert bir çukurdan tümsekden geçseniz altınızda bütün o kaplamalar grenajlar param parça olucak gibi. en azından benim bakdığımda hissiyatım o yönde oldu.

2) Genelde scooterlarında 3.5.10 lastik ve jantın olması ki bu hiç iyi bir şey değil .. ama şöyle bir handikab ikilem varki 50c.c motorada 10 inç jantın üstü gereksiz..

12 jant olsa zaten makina 125-150cc falan olur.. 50cc lik kasada 12 inç lik olan varmı var ama onlarında zaten kasa 125-150c.c kasası motorlarıda yüksek ihtimal en azından blokları 100-125 lik blok olabilir benimki sadece bir tahmin..

Özellikle 10 inç jantlı scooterlarda ben arkadaşlar hacim yükseltilmesine karşıyım hadi 80cc ye kadar neyse onda motor hızlanmaz zaten son hızını toparlar ancak 100cc ve üstü bana göre sıkıntılı..

Niye Sorusunun cevabınıda bir düzden bir tersden giderek cevap verelim..

Düzden gidicek olursak şu andaki scooter kasalarının çoğu aslında eski japon motorlarının şaseleri üstüme oturtulmuş kasalar honda today,kinetic,beat,rossiler,cygnux lar falan filan gibi.. çinliler aslında grenajlarla görüntüyle oynayıp oynayıp duruyor..Bu kasalar da kadranların son hızlarıda genelde zaten 80 dir.. yani bütün japon mühendislik çalışması 50cc hacmine göre yapılmışdır..

10 inç lik jant o yüzden aslında normaldir ama hacmi yükselttiğinizde sıkıntı şudur 3.5 lastikler J sınıfıdır..
    Tek tük m yada s sınıfı falan olanlarda vardır ama onlar çift silindirli özel hız için tasarlanmış scooterlar için falandır konumuzla alakası yok.. Piyasada normal satılan lastiklerin hemen hemen hepsi J sınıfıdır..

Şimdi birde tersden gidelim J sınıfı nedir?? hız endeksi J tipi yani maksimum hız yükü 100km olan lastiklerdir.. kaldıki fabrikalar bu lastiklerle maksimum limitlerde kullanılmasınıda pek önermez.. yani o lastiklerle güvenli yapabiliceğiniz sürat 70-80km dir.. lastik fabrikalarının üreticilerinin bile bu lastiğe ait motorlarla yapabiliceğiniz süratler budur diyor.

Şimdi siz hacmi yükseltiyorsunuz bu scooterlarda Allah göstermesin ama 100-110-120 km gibi artık hem motor üreticisi hemde lastik üreticisinin bile verdiği limitlerin üstünde gittiğinizde tamamen Allaha emanet güvenliksiz full riskle gidiyorsunuz..

Değermi yada bütün bunlar ne için?? 300 tl sigrota parası vermemek içinmi.. hayatını bunun için mi riske atıyorsun motorla oynuyorsun...
    git al bir 125cc lik - 150cc lik scooter o süratleri hatta fazlasını rahat rahat yaparsın..

Normalde 10 inçlik 3.5 lastiklerde 60-70-80 ile minik bir yağ parçasından bir kumlukdan bir mıcırlı yada yoldaki sert bir çukurdan güvenlikli geçebilicekken tabii kast ettiğim kaliteli lastikler heleki üstünde orjinal lastikleri varsa 30-40 bile geçmeyin 100-120 gibi o yüksek hızlarda lastiğin tamamen yola mukavemeti tutunması minumumda olduğundan limitlerinin üstünde gittiğinden yüksek ihtimal kontrolü kaybedip düşüceksinizdir..

3) sigorta ve b ehliyeti mevzusu ben açık diyim bence 4 lastik araba süren birinin ne olursa olsun motorlu iki lastikli trafiğe çıkan bir şeyi normal araba ehliyeti ile sürmesi tamamen sakıncalı ve yanlış ben bunun ilerde düzeltiliceğini düşünüyorum.. ikisi çünkü tamamen farklı makineler farklı şeyler.. sigorta işide herkese cazip gelsede aslında bence çok büyük sıkıntı..

50c.c lik bir motorla sigortasız kaza yaparsanız tüm parayı cepden ödemek zorundasınız artı belki kamu davasıda size açılabilinir yaptığınız kazanın içeriğine bağlı olarak.. şimdi kaç kişi bir audi ,mercedes,bmw,jaguar,volvo kapı fiyatlarını biliyor .. ben diyim minumum bir kapısı 12-14 bin tl arasından başlıyor.. Euroda hergün artıyor unutmamak lazım.. sen 50 c.c olması hiç fark etmez gittin 40 ile vurdun kapıya o kapı değişir arkadaşım.. birde airbag patlatırsa araba şimdiki arabalar ota mota herşeye patlatıyor her yerleri airbagden sensörlerden geçilmiyor yandı gülüm keten helva.. 3-4 bin liralık motorla alırsın başına 15 bin belki daha üstü bin liralık masraflar..

Burda konuşulan sadece parça fiyatı değil bunun servis kısmı işçiliği boyası her bir şeyi var onlarda ekstra para..

yeni nesil modelli bir arabanın farını yanlışlıkla kırsan şimdi özellikle lüks bile değil dolu paket renault toyotalarda bile farların içinde beyinler gözler yol takip sitemleri kameralar ıvır zıvırlar var far sadece tek far değil eskisi gibi komple bir modül hadi gittin ona vurdun kırdın o bile rahat 3 binden başlarda 10 bin tl aracın markasına modeline cinsine göre değişiyor..

yerli arabaya vursan egeası ,megane onda bile 2-3 bin tl masraf çıkar.. bu motorun fiyatı ne kadarki.. 300 tl trafik sigortası ödemiyim diye çekilicek dert mi peki.. hadi 2 sene olmadı 3 sene olmadı 4 üncü sene sokakda önüne araba çıktı vurdun şöför yada arka kapı göçdü .. üç sene sigortadan 1200 tl gibi ortalama bir rakamlar kar edicem diye 4.sene onun on mislini o kazada ödersin..

istanbul,izmir,ankara,antalya bu şehirler büyük şehirler onbinlerce hatta yüzbinlerce arabaların vasıtaların olduğu şehirler. illaki bir gün bir kaza sıkıntı olur oldumuda cepden sıcak parayla ödemek zorunda kalırsınız..

4) Trafikdeki evrak karmaşası ..

şimdi polisler ve tüvdeki insanlarla benim çok sohbetim olduğu için bu 50c.c mevzularını konuşuyorum.. burda yasa öyle muallakdaki herkes haklı sürücüde haklı polisde haklı tüvdeki adamda haklı herkes haklı.. çünkü yasa hamur gibi nereye çeksen oraya esniyor..

polis arkadaş diyorki adam geliyor diyor altında vespa tarzı bir motor yada büyük kasalı bir motor bu L1 diyor işte orda sıkıntı.. unutmayalım arkadaşlar polis kardeşlerimizin özellikle şahin yunus birimleride bütün gün sizin bizim gibi o selenin üstünde yol tepiyorlar ve bazılarıda hatta çoğu belki özel şahsi hayatlarındada motorları var motora biniyor yani motordan anlıyorlar .. şimdi tabiki o gördükleri şeyinde kimse ikna edemezki motorlu bisiklet olduğuna .. ama yasada buna izin veriyor işte burdada bir çıkmaz var...

bu yüzden L1 sınıfı sürücülerle polis arasında çoğu vakit sigorta ehliyetten ötürü sıkıntılar çıkabiliyor. tabi aynı şey tüv içinde geçerli..

50 c.c lik motoru sürenler

50 c.c lik furyası çıkmadan önce eskiden .. insanlar 50c.c lik motoru en azından benim kendi çevremdeki insanlar kaldıki bendede today vardı yazlıkda.. başlangıç falan değil yazlıkda dursun sahile inerim işte merkeze gider gelirim çarşı pazara inerim semt içi mahalle içi işlerimi hallederim köy yerinde sürerim mantığıyla alıyordu.. ben bilmemki çevremde kimse 50c.c lik bir motoru başlangıç motoru olarak alsın o yıllarda..

şimdi bu yasa ile olay bence çığrından çıktı alanlara lafım yokta ben süremiyen çok insan görüyorum adam gaza basmış önümde hala iki ayağı yerde korkudan tekneye ayağını koyamıyor. o kendini öyle güvenlikde hissediyor ama yaptığı tam aksine çok dengesiz ve tehlikeli bir şey farkında değil çünkü motor sürmeyi bilmiyor eğitimini almamış.

Güvenlik tam bir sıkıntı 50cc sürüpde ben daha kimsede nerdeyse kask dahi görmüyorum hani geçdim eldivenmiş montmuş ayakkabıymış pantalonmuş.. onlardan geçdim bari bir kask tak kaskda polis savar türü olmasın dandik 40 tl lik bir şey..

insanlar anlamıyor 50c.c ne olucak diyor 20km hızla düşüp kafanı yere çarparsan beyin tramvası geçirirsin yoğun bakımda ölümle yaşam arası gider gelirsin bu işin şakası yok.. adam gibi bir mt tak ucuz yollu ls2 tak .. buda yok ne yazık ki..

6) Birde 100c.c lik 150c.c lik motor bloklarında gelen 50c.c lik motorlar varmış öyle duydum görmedim ama duydum..

Eğer öyle bir şey varsa arkadaşlar bu tür motorlardan uzak durmanızı şahsen öneririm.. çünkü kokusu çıkar ilerde..

Daha açık anlatmak gerekirse 100 yada 150c.c lik gömleğe sanırım tahminim 50c.c lik piston falan takılmışdır birde limitör vardır 45 km geçmesin diye yasaya uygun olsun diye.. siz işte gidip bir piston değiştirdinizmi oluyor makine 100c.c 150c.c falan..
    Buraya kadar her şey iyi güzel hoşda piyasa kurtlar sofrası onlarca marka var emin olun bu markalardan biri gidipde o markayı bimere cimere rekabet kuruluna şikayet ettimi sıkıntı büyük olur..

bir bilirkişi heyeti atanırsa motoru alıp teknik üniversiteye falan yolladımı ordada bunun üstündeki motor bloğu 100cc lik dir 150cc likdir dendimi o firmanında başı inanılmaz ağrır o motorları sürenlerinde başı ağrır.. Sürenlerin başı nasıl ağrır çok basit sistemde derlerki artık bu model motorlar L1 değil L3 sınıfına alınıcak.. tüve gidersiniz muayene vakti geldimi onların sistemde çıkar zaten direk senin marka modeli girdimi ordaki görevli derki size git ruhsatında motorunun sınıfını düzelt öyle girebilirsin ancak muayeneye.. Sen düzelttinmi L3 sınıfıda olursa zaten normal motorsiklet olur trafik sigortası mtv si her şeyini ödemek zorunda kalırsınız..

50 c.c için Olması gerekenler şahsi fikrim ..

1) Bence L1 sınıfına ayrı bir sınıf açılması lazım ehliyette.. eskiden misal M sınıfı vardı motorlu bisiklet için öyle bir şey yapılabilinir .. Ama bu Ultra Light ve insanlar korkutulmadan ucuz yollu basit hızlı bir şekilde yapılabilinir yani esnaf ahmet abi misal sallıyorum 50 tl sürücü kursuna yazılıp falanca tarihde direksiyona gel korumalarınla demeleri yeterli olmalı .. ahmet abimiz gider öyle kuka muka testi ağır bir testede gerek yok ultra light dedimya gelsin kaskı eldiveni montuyla bir önce ona baksınlar montu eldiveni kaskı tam üstüne göremi diye..

çünkü bizde huy vardır mahmut ordan montunu versene kaskınıda ver sınava gidicem olayı .. ahmet abim medium giyiyodur yada small ama mahmut abim large yada Xlarge giyiyordur.. işte ona bakıcaklar korumalar tam üstüne göremi ordan vericekler bir L1 sınıfı motor abicim dümdüz 200 metre git dön gel diyicekler o kadar.. yazılı sınavmış kuka testiymiş falan filan hiç bir şeye gerek yok.. o kadar basit olucak burda amaç bu adam bu 2 lastiği dengede tutup sürebiliyormu onu görmek o kadar.. gitti döndü geldimi tamamdır bu kadar hayırlı olsun bitti gitti ..

2) trafik sigortası bunun içinde bence 50c.c sürenlere ultra light gene bir trafik sigortası yapılması gerekir zaten 3-4 bin liralık motor sürüyorsun birde kimse gidip 300-400 hata 500 tl trafik sigortası ödemez .. motorun çeyrek fiyatı kadar 3-4 senede motorun parası kadar parayı kimse sigortaya vermez.. zaten bence sigorta kaldırmalarının esas nedenide bu..

yapılması gerek ne 50c.c L1 sınıfına sigortalar birliği ile devlet yada trafik artık kim ilgileniyorsa bu konuyla oturucaklar kardeşim bu L1 sınıfı 3-4 bin liralık motorlar siz bunlara 30 tl 40 tl 50 tl gibi gayet motorun fiyatına göre orantılı ve makul sigorta yapın ... bütün muafiyetleride kaldırın sallıyorum normal trafik sigortasında kapsamında ne varsa alayını kaldırın sadece 6-7 bin tl ye kadar çarpmalı kazalarda hasarı karşılayın üstünü vatandaş cepden ödesin gibi gayet makul mantıklı bir ultra light bir sigorta sistemi yapılabilinir..

Bu iki şey herkesi her tür kargaşayı ortadan kaldırır .. polis rahat eder ehliyete bakar b yanında m var sigortaya bakar var tamam geç git der .. sürücü rahat eder en azından bir sigorta güvencesi olur sürerken içi rahat olur en azından her çevirmede polise dakikalarca dil dökmez derdini anlatmak zorunda kalmaz.. herkes bence çok rahat eder..

3) Ben şunada karşı değilim arkadaşlar 50c.c hacminde büyük motorlar gelmesin hayır gelsin ben alibabada bazen geziyorum şahane muhteşem 50c.c lik gayet büyük iri kaslı duran cruiserlar,endurolar, hatta super sport görünümlü şekil yapabiliceğiniz makineler dolu var.. Maksi scooterda olsun.. benim karşı geldiğim tek şey 50c.c ise kardeşim 50c.c bloğunda gelsin.. yani 50c.c deyipde 100-150c.c bloğunda gelen malın hep diyorum kokusu bence şahsi fikrim bugün olmasa yarın ilerde çıkar..

Mesela aşağıdaki bütün motorlar 50c.c alibaba dan kendinizde aratabilirsiniz .. Bir iki resimde 150c.c lik motor var ama onlardada ilanda adamlar yazmış 50c.c lik olarakda satılıyor diye.
    içlerinde çok kasası güzel olanlar var.. Her şey sürat demek değil bazısı görsellik ister bindiği şey süratli olmasada gözüne güzel görünsün ister.. Bazısı tarz ister..

50c.c de şahsi önerilerim

Ben samimi söyliyim kendi adıma konuşuyorum çocuk arabası lastiği boyutunda bir scooter sürüceğime gider otomatik vitesli cub alırdım kendime.. manuel de yeni nesil mobiletler var zaten tarzı olan görüntüsü şık rx9,dragon gibi.. bence ilerde çok daha havalı şık modeller gelicektir..

Neden cup diyorum cuplar manevra yeteneği yüksektir, rahattır konforludur cup dediğiniz motor zaten sadece amorsitördür ben 15 yıldır binmiyorum ama bizim zamanımızdakiler öyleydi.. konforluydu en bozuk yolda bile rahat giderdiniz. en azından üstünde 17-18 inç jant vardır. en az p (150) yada s (180) hız limiti olan lastikler vardır.. ve cup ile o 50c.c lik scooterlarla yapıcağınız uzun yoldan çok daha güvenli uzun yol yaparsınız.

şimdi dene bilir onda bagaj yok diyede 50c.c lik scooterlardada gerçek anlamda bir bagaj yok ben iki üç tanesini gördüm fullface kask girmez belki yarım kask yada nazi kaskı gibi bir şeyler girebilir.. yani o 50c.c lik scooterıda alsanız topcase alıcaksınız illaki .. cup dada alırsınız bir topcase aynı kapıya çıkıyor bence.

cup olayı ayrı bir dünya gerçi .. onla uzun yol yapanıda var,karda sürenide var, cross offroad niyetine kullananıda var all in one çok amaçlı bir vasıta yarışları bile var .. fun clubleri var hastaları var çılgınları var..

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Birkan07 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yzf R-125 / Honda Today 50 / Ninja 250r / Xmax 250
    Moruk bunu kimse okumaz, bende okumadım

50cc hakkında kendimce yorum yapayım;

125cc vitesli bi motor daha az yakabilir. Vergi, sigorta zorunluluğu olmaması tek avantajı. Şehir içi trafik harici ölüm makinası olacak kadar tehlikeli.

Gaz açarsın gitmez, fren yaparsın durmaz.

Benim todayim var 50cc işe git gel kullanıyorum, sabah ve akşam şehir içi iş trafiğinden öyle güzel kurtarıyoki beni arabayla basa basa gidip geldiğimden daha kısa sürede evimde oluyorum.

Bence her eve lazım. Şahsen todayimi ani bi durum gelişmesse ömürlük kullanma taraftarıyım, satarsam da mutlaka en kısa sürede bitane daha alırım.

Motosikleti
    Artık Yok...
    ne zamandır yazma niyetim vardı üstümde kalmasın diye.. sonra birileri kaza maza yaptığında keşke yazsaydım bir şeyler dememek için o mesuliyeti atmak için yazdım en azından vicdanım rahat..

çünkü tahminim peynir ekmek gibi 50c.c satıyor satışlarda böyle devam eder .. bir kaç sene içinde yollarda yüzbinlerce belki milyonlarca 50c.c görebiliriz .. çünkü hem b ehliyeti faktörü hemde 16 yaş m ehliyeti faktörü var.. bu kadar çok satış ve güvenliksiz kullanım yanında ölümleride getiricektir zamanla.. işte keşke dememek yazsaydım dememek için o vicdan azabını çekmemek için yazdım..

dursun köşede isteyen okur isteyen okumaz..

montanaturne - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CB250R
    50cc sigorta zorunluluğu yok diyorosunuz. Geldi bana vurdu? Tutanak yerine kavga yoluyla mı halledeceğiz olayı? KAza durumunda nasıl oluyor bu iş?

western - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda 125 Ace
    Tez formatında yazılsaymış akademik kariyer bile yapılır bu yazıyla

Motosikleti
    Artık Yok...
    Alıntı montanaturne adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    50cc sigorta zorunluluğu yok diyorosunuz. Geldi bana vurdu? Tutanak yerine kavga yoluyla mı halledeceğiz olayı? KAza durumunda nasıl oluyor bu iş?
    Hayır polisi çağırıyorsunuz sadece bu L1 sınıf için değil.. Sigortası olmıyan her tür şey için misal geldi at arabası vurdu yada sigortası olmıyan sigorta kapsam dışı olan başka bir vasıta.. Normal trafik sigortalı araçlar gibi aranızda tutanak tutmuyorsunuz polis tutanağı lazım polis zabtı lazım yani polisi çağırıcaksınız..

Alıntı western adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Tez formatında yazılsaymış akademik kariyer bile yapılır bu yazıyla
    Ben o işlerden anlamam kardeşim elinden geliyorsa çevir

zekeriyaimam - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    simson

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)