Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 12

İkinci el motor piyasasını bizmi ödürüyoruz?

Motovento
    REKLAM ALANI
    Gassal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HONDA PS 150İ
    Bu konuyla alakalı canı yanmış bir arkadaşınız,abiniz,kardeşiniz olarak bir kaç kelam etmek istedim.
    Yaklaşık 4-5 aydır ikinci el bir scooter almak için uğraşıyorum.Bütçem sınırlı ve bu dolar yükselme muhabbetinin tam da zamanına denk geldim.
    Arkadaşlar bakın her ürünün bir ederi vardır.Geçen sene 5-6 bin Tl olan kıçı kırık PCX ler şuan 10-12 civarında.
    Yine geçen sene milletin yüzüne bakmadığı Liberty 200 ler şuan 6-7 bin bandında ki bu motorlar geçen sene 3-4 e satılmıyordu bile.
    Başka bir örnek geçen sene yine 4-5 bin bandında olan X9250 - X8200 model motorlar şuan 8-9 nin civarında.
    Ve bu örnek verdiğim motorlar 2005-2006 model km de almış başını gitmiş.Grenaj falan hak getire zaten.
    Ya arkadaş bakın bu iş artık ticareti geçti edepsizliğe terbiyesizliğe gitmeye başladı.Daha ağır şeyler de yazılır buraya ama kendime yakıştıramam onları.Bu işte gerçekten bir sıkıntı var ama bu sıkıntı ekonomik verilerle yada kurlarla falan bahsedilecek sıkıntılar değil.Bu sıkıntı karakter sıkıntısı.Bu sıkıntı şuna benziyor.99 depremini yaşayanlar vardır.Hatırlarsınız millet canıyla uğraşırken insanların mallarını yağmalayan namussuzlar türedi otobüslerle İstanbul da,İzmit te ,Gölcük te.Şuan aynı bu durum yaşanıyor bence.Bu iş bildiğin yağmacılığa döndü.Ne koparırsam kardır zihniyetinde insanlar.Ayıp yemin ediyorum ayıp.
    He adamın motoru 2015 modeldir fiyat farkını yansıtır anlarım.Ama 2006 model ve 3574943134645 km de motora sıfır fiyatı istemek nedir ulan.Ondan sonra kaza yaptım kolum kırıldı bacağım kırıldı.Beter ol.Sağlam kemiğin kalmasın.Sen o aldığın parada ter olduğunu emek olduğunu bilmiyorsun.Adam çocuğunun rızkından kıstı belki motor almak için.Yada saatlerce mesaiye kaldı.Onun bunun ağız kokusunu çekti laf yedi belki çocuğu yaşındaki veletten.Sen şimdi bunu yapıyorsan yarın az önce verdiğim örnekteki gibi memlekette bir sıkıntı olsa milletin malını yağmalar namusuna göz dikersin.Artı bu adamlar emin olun kışın köpek gibi yalvarıyorlardı insanlara malını satmak için.Şimdi malum motor sezonu tok satıcıya yatıyorlar.
    Neyse yazım biraz ağır olmuş olabilir ama inanın motor almak için uğraşıyorum hem bu karaktersizler yüzünden yaşadığım sinir,hem de çok sağlam motor abi istediğin ustaya gidelimciler yüzünden motordan soğudum yemin ediyorum.Adam her şeyi tam bakımları geçen bilmem neci ustaya yaptırdım gram hata yok diyor gidiyoruz Kadıköy Motor a adamın motorundan 3 bin Tl masraf çıkıyor.Diskler yamuk amortisörler patlak,lastikler kabak,motor altı terlemeye başlamış yağ yakıyor yani ki km daha 28.000 de.Bu sadece bir örnek bunun evrakta sahtecilik yapanı mı dersin borcu harcı olan motoru sana kitlemeye çalışanımı dersin vs vs.,
    Başınızı ağrıttım.Kusura bakmayın...
    NOT Shift tuşundaki arıza nedeniyle kesme işaretlerini kullanamadım.Affola
    bassturbin ve Sadistic bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    uzay gemisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    09
    tamamen paramızın değersizliğinden kaynaklı ve alım gücüyle doğru orantılı bir durum diyebiliriz.
    ABD gibi alım gücünün çok yüksek olduğu bir ülkede sadece 12 bin dolara 2018 r6, 9 bin dolara mt09, 7.5bin dolara mt07 alinabildigi için ikinci ele yanaşan olmuyor. Neden? çünkü motosikletler zaten çok ucuz 3bin dolar daha koyup sifirini alabiliyor adamlar. Bu sebeple ikinci ellerin satılması biraz zor oluyor. Satılabilmesi için neredeyse yarı fiyatına kadar fiyatları düşürüyorlar.
    bassturbin bunu beğendi.

Motosikleti
    Honda PCX150 >>> PULSAR NS200
    Serbest piyasa konusunu anlamak neden bu kadar zor. Serbest piyasada bir ürünün fiyatını arz ve talep belirler, satıcı tok satıcıysa istediği fiyatı verir ama alan olmaz. Alan olması için ürünün hakkettiği değere inmesi gerekir. buna tamamen piyasa koşulları karar verir. Bu yüzden yapılanın yanlış olduğunu düşünmüyorum.

Ayrıca yüksek enflasyonun olduğu ülkelerde sıfıra gelen zam, eğer model değişikliğinden, teknoloji değişikliğinden, vergi artışından kaynaklanmıyorsa zaten paranın alım gücünün düşmesinden kaynaklanıyordur. Bu nedenle eğer enflasyon oranına uygun ise, yapılan fiyat değişikliği kesinlikle satıcıyı suçlu duruma düşürmez. Şikayet edilmesi gereken paranın değerini koruyamayan merkez bankası, ekonomi yönetimi ve ülkenin yöneticileridir.
    nuwanda324 ve bassturbin bunu beğendiler.

nuwanda324 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj PULSAR 200 RS
    Arkadaşlar söylenmesi gereken her şeyi söylemişler zaten. Ben bunu bir örnekle taçlandırayım.

-Mahmut abi ev almak istiyorum ama yeni evler çok pahalı. 300 bin lira istiyorlar alamıyorum. Sen evi kaça almıştın?
    -Ben evi 10 bin liraya aldım 20 sene önce.
    -Ooo iyiymiş abi bana satsana 8 bin liraya
    -Dalga mı geçiyon Hüseyin? Sana evi o paraya satsam yeni ev nasıl alıcam? En az 250 bin lira eder benim ev.
    -Sende mi mahmut abi? Hepiniz paragöz olmuşsunuz be. Evi 10 bin liraya almışsın 250 bine satmaya çalışıyorsun. İnşallah deprem olur da yıkılır evin.

Gördüğünüz gibi ne kadar saçma oldu değil mi? Ev olunca saçmalığı anlayabiliyorsunuz ama motosiklet olunca anlayamıyorsunuz malesef. Zaten bu kadar basit bir konuyu anlayamayanlara ne anlatsak boş.
    bassturbin, mustafa_325 ve montanaturne bunu beğendiler.

bassturbin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Xj6 Diversion F
    Alıntı nuwanda324 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar söylenmesi gereken her şeyi söylemişler zaten. Ben bunu bir örnekle taçlandırayım.

-Mahmut abi ev almak istiyorum ama yeni evler çok pahalı. 300 bin lira istiyorlar alamıyorum. Sen evi kaça almıştın?
    -Ben evi 10 bin liraya aldım 20 sene önce.
    -Ooo iyiymiş abi bana satsana 8 bin liraya
    -Dalga mı geçiyon Hüseyin? Sana evi o paraya satsam yeni ev nasıl alıcam? En az 250 bin lira eder benim ev.
    -Sende mi mahmut abi? Hepiniz paragöz olmuşsunuz be. Evi 10 bin liraya almışsın 250 bine satmaya çalışıyorsun. İnşallah deprem olur da yıkılır evin.

Gördüğünüz gibi ne kadar saçma oldu değil mi? Ev olunca saçmalığı anlayabiliyorsunuz ama motosiklet olunca anlayamıyorsunuz malesef. Zaten bu kadar basit bir konuyu anlayamayanlara ne anlatsak boş.
    Ben konuyu tam olarak izah edemediğimi sanıyorum, yazdıklarınızın hepsine katılıyorum, yazımın altına canlı örnekte verdim, birkaç senelik motorlar içinde aslında bu konuyu izah etmek ve anlamak istemiştim.Bir şeyin fiyatı artmadan duramazmı 5 sene, hepsi olmasada bir kısmında aç gözlülük var...

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:39 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:36 ----------

Ayrıca çok güldüm "inşallah deprem olurda yıkılır evin" ehuhehuhehuhe
    Aprilia RS 250 GP Nº1

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    hocam normal aslında

4 sene önce 6 k olan motor su an 11k.

Bugün o motoru satmak istediğinde o zaman aldıgın paraya göre 3 k satarsan sacma olur bu nedenle 8 e satıyorsun.

geçen zamanda enflasyon ve zamlar var, referans her zaman sıfır fiyat alınır

Motosikleti
    Yamaha Xmax 250 Ironmax 2019
    Döviz kurunu da hesaba katmak lazım. 1 hafta önceki 10000 TL ile bugünün 10000 TL si aynı değerde değil. Fakat alım gücü düştüğünden ötürü alan olmuyor piyasa bu nedenle de hareket çok az.

Motosikleti
    honda cm125t ve kuba dragon 110cc
    Malı ve fiyatı öldürmemek adına makul seviyelerde artış olabilir ama bizim çakal esnaf ve satıcılar 10bin liraya aldığını 3-5 sene kullanıp 15 bine satmayı düşünüyor. Zaten ikinci el motor piyango gibi adam temiz şöyle iyi böyle iyi diye malını öve öve bitiremiyor lakin malı satın aldıktan sonra çıkıyor ortaya Karaman koyunu. Malda her sorunla karşılaştığınızda sorun yok diyen satıcı ve annesini rahmetle anıyorsunuz.

Ucuz etin yahnisi misali motor alacaksanız biriktirip sıfır alın. 2 el sıfırla aynı masrafa denk gelir bir de üstüne uğraştırır. Hakkını yemeyelim dürüst satıcılar da var malın her kusurunu söylüyorlar ama bir elin parmağını geçmeyecek sayıda.

imza: 2bin liralık motora 2bin lira daha masraf yapmış bir mağdur

Birkan07 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yzf R-125 / Honda Today 50 / Ninja 250r / Xmax 250
    https://www.sahibinden.com/motosiklet-honda-today-50#/

Ben susayım ilanlar konuşsun.

2011 modeli, 2011 yılında sıfır olarak 1,750 tl idi

Şu an 8 yaşında olan bu motoların fiyatları çok entresan değil mi Benimde var iyi ki

retox70 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ederinden fazla isteyen satamaz zaten. adam motosikletine arzu ettiği fiyatı koyar , fazla geliyorsa almazsın ,paranın yettiğini alırsın olur biter. Beddua etmek ne demek, adam kafana silahmı dayıyor al diye? 2. elde piyasayı büyük oranda o fiyatı koyanlar değil o fiyattan alanlar belirliyor.

Süper Moderatör Olcay Avşar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC 750X
    İlan sitelerinde arama yaparken istediğiniz model yılını, markayı ve verebileceğiniz ya da size göre o motorun edeceği en üst limiti de kriterlere yazıp öyle arama yapın.

Böylece saçma sapan fiyat yazan insanların ilanlarını görmemiş olursunuz.

İnsanlar mallarına istediği fiyatı yazabilirler, bununla ilgilenip zaman harcamanız çok saçma. İlgilenmeyin, bu kadar basit.

bassturbin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Xj6 Diversion F
    Bende çok gördüm 3 bin 5 bin tl indiren motoru 2 ay içinde satılmayınca.

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 12

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)