Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

ktm duke 200 gündüz farı / yardım

Motovento
    REKLAM ALANI

s.a hayırlı geceler dostlar

Bir sorunum var yardımcı olabilecek teknik bilgi sahibi biri varmı ?

ktm duke 200 sahibiyim. motorumun gündüz farı ve kısa farı yanmıyor. sellektör butonu sellektör yapıyor ama anahtarda uzunu açıp kapatmıyor. yani anlayacagınız sadece uzun far yanıp sönüyor oda flaşor den.

akü yeni - statör yeni - siğorta yanık değil - far sağlam

ktm düke 200 ün farını çalıştıran röle veya far kumanda kütüğünü çalıştıran röle yada farklı bir şey var mı ? varsa bu motorsiklet in neresindedir.

yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    adm12 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda msx 125. SYM sympony 200i

KTM Duke 200 gündüz farı

Faar ampulünun kısa faar bölü yanmış. Faar ampulünun değişmesi gerekiyor. Yakın zamanda aynı durumu ben yaşadım. Kısa faar sürekli açık olduğu için uzun faara göre daha erken patlayabiliyor.

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:29 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:26 ----------

Özür dilerim ben yanlış anladım. Sizin uzun faarda yanmıyor. Sıkıntı faar ampulü değil o zaman

Estf. Evet sorun sanırım far ampülünden değil gibi. Akü şarj dinamosu arıza yaptığı zamanla ile sorunun ortaya cıkması aynı zaman. Muhtemelen kumanda kütük rölesi yada varsa başka bir röle den kaynaklı

thepope - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    --
    Alıntı gunesoboz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Estf. Evet sorun sanırım far ampülünden değil gibi. Akü şarj dinamosu arıza yaptığı zamanla ile sorunun ortaya cıkması aynı zaman. Muhtemelen kumanda kütük rölesi yada varsa başka bir röle den kaynaklı
    Şemasını biraz inceledim normalde motor marş yapınca kısa farları yakıyor, butona bastığınızda uzunları yakıyor sanırım. Selektör yapınca beslemeyi farklı bir yerden alıyor, normal uzun-kısa için farklı bir yerden besleme geliyor, yani sorun bu 2. bahsettiğim beslemede. Şemaya göre VCU(Vehicle Contro Unit) diye bir parça var, elektronik kontrol ünitesi gibi bir şey buradan mor bir kablo çıkıyor ve kısa-uzun far için +12 volt veriyor onu bir kontrol etmeniz lazım, ayrıca şemaya göre farlar için röle yok.

---------- Mesajlar birleştirildi - 01:19 ---------- bir önceki mesaj zamanı 01:06 ----------

Eğer sorun Ecu daysa farklı çözümler üretilebilir ama önce dediğim kabloyu bulup kontrol etmeniz lazım. Bu kablo kumanda paneline(far açma düğmesinin olduğu panel) geliyordur oradan da kontrol edebilirsiniz ama öncesinde temassızlık falan varsa bu şekilde anlayamazsınız kablonun çıkışı yeri ECU yani onu demek istiyorum oda sanırım motosikletin deposunun üzerinde. Bu arada röle ECU içerisinde de olabilir ama şemada görünmüyor.
    gunesoboz bunu beğendi.

Fr.Sante - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SYM Jet X
    Benim de ilk önce kısa far daha sonra uzun far yanmayı kesmişti. Servise götürdüğümde sadece uzun-kısa düğmesi değiştirildi ve düzelmişti. Düğmenin altındaki devrede problem olmuş galiba şimdi hatırlayamadım. Belki fikir verir size.
    gunesoboz bunu beğendi.

Vayy bu bilği çok işime yarayacak.Teşekkür ederim hakkını helal et.

---------- Mesajlar birleştirildi - 07:15 ---------- bir önceki mesaj zamanı 07:10 ----------

Alıntı Fr.Sante adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Benim de ilk önce kısa far daha sonra uzun far yanmayı kesmişti. Servise götürdüğümde sadece uzun-kısa düğmesi değiştirildi ve düzelmişti. Düğmenin altındaki devrede problem olmuş galiba şimdi hatırlayamadım. Belki fikir verir size.
    yabancı bi kaynakta benzer bir sorun buldum. Uzun kısa butonu oksitlenmesi. Sistemin devre dışı kalmasına sebep veriyormuş. Kontak temizleyici sprey ile halledilebiliyormuş.sabahdan bolca sprey sıktım. Kurumasını bekliyorum.Teşekkkür ederim.

---------- Mesajlar birleştirildi - 07:18 ---------- bir önceki mesaj zamanı 07:15 ----------

Alıntı thepope adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Şemasını biraz inceledim normalde motor marş yapınca kısa farları yakıyor, butona bastığınızda uzunları yakıyor sanırım. Selektör yapınca beslemeyi farklı bir yerden alıyor, normal uzun-kısa için farklı bir yerden besleme geliyor, yani sorun bu 2. bahsettiğim beslemede. Şemaya göre VCU(Vehicle Contro Unit) diye bir parça var, elektronik kontrol ünitesi gibi bir şey buradan mor bir kablo çıkıyor ve kısa-uzun far için +12 volt veriyor onu bir kontrol etmeniz lazım, ayrıca şemaya göre farlar için röle yok.

---------- Mesajlar birleştirildi - 01:19 ---------- bir önceki mesaj zamanı 01:06 ----------

Eğer sorun Ecu daysa farklı çözümler üretilebilir ama önce dediğim kabloyu bulup kontrol etmeniz lazım. Bu kablo kumanda paneline(far açma düğmesinin olduğu panel) geliyordur oradan da kontrol edebilirsiniz ama öncesinde temassızlık falan varsa bu şekilde anlayamazsınız kablonun çıkışı yeri ECU yani onu demek istiyorum oda sanırım motosikletin deposunun üzerinde. Bu arada röle ECU içerisinde de olabilir ama şemada görünmüyor.
    Dostum hakkını helal et. Baya uğraşmışsın.Bilgiler için teşekkür ederim.mevzu ecu ya kadar giderse sanırım ben cözemem servis lazım olacak gibi ama dediklerini kontrol edeceğim.
    thepope bunu beğendi.

thepope - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    --
    Helal olsun, ne demek. Ben sorun alternatörün bozulmasıyla aynı zamanda ortaya çıktı dediğiniz için ECU ya yöneldim ama sorun kumanda panelindeki temassızlıktan da olabilir.

İyi akşamlar arkadaşlar benim ktm duke 200 de aynı far sorununu yapıyorum çözebilen arkadaş var mı teşekkürler

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:11 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:10 ----------

İyi akşamlar arkadaşım sorunu çözebildin mi bende de aynı sorun meydana geldi teşekkürler

EUOGLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    mt 25
    her yıkamadan sonra wd-40 bosuma demiyoruz

127 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Duke lerde sağda sadece uzun ve ya sadece kısa butonu var diye hatırlıyorum o butonla alakalı bir sıkıntı gibi geldi bana.

yok hocam sağda farla alakalı bi şey yok solda uzun kısa seçme düğmesi var onun da farı açma ile ilgili bi görevi yok motor çalışınca far otomatik yanıyo sadece uzun kısa seçimi yapabiliyosun bide sellektör düğmesi var mu düğmeleri komple söktüm temizledim taktım ama elektrik gelmiyo kontrol kalemi ile kontrol ettim

Motosikleti
    KTM Duke 200 ABS
    bende de duke var. bende selektör butonuna basınca uzunu yakmıyor. ama normal uzun yanıyor. ön freni sıkınca fren ışığı yanmıyor. ancak arka frende sıkıntı yok. iki yere götürdüm salladı beni. sanırım spormotoya götürmem gerekecek.

125 tl sıkışmış fara

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:19 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:17 ----------

fara gelen kabloların biri kırılmış dedi servis nasıl kırılıyosa bende anlamadım iyi şimdi çalışıyo en azından
    Archidraw bunu beğendi.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)