Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 12

Viraj Eğitimi

Motovento
    REKLAM ALANI
    Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    Alıntı splender adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    .......gerek süspansiyon gerek lastik konusunda bazı revizyonlar yap öncesinde yani senden önce motorun viraja hazır olsun.....
    bu siteye üye veya memleketteki sürücülerin %99,99 u mt7 dahil hiçbir standart motosikletin sınırlarını zorlayacak kapasiteye erişemez yani motorunuzla gereksiz yere oynamayın , yapmanız gereken tek şey cesaretinizi yükseltip virajda daha çok yatırmak vede o pozisyonda paniklememek , motorlar virajı hızlı dönemediği için değil , sürücüsü panikleyip frene asılarak motoru kaldırdığı için bariyerlere patlıyor !!

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Metilen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı Nikkfurie adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bu siteye üye veya memleketteki sürücülerin %99,99 u mt7 dahil hiçbir standart motosikletin sınırlarını zorlayacak kapasiteye erişemez yani motorunuzla gereksiz yere oynamayın , yapmanız gereken tek şey cesaretinizi yükseltip virajda daha çok yatırmak vede o pozisyonda paniklememek , motorlar virajı hızlı dönemediği için değil , sürücüsü panikleyip frene asılarak motoru kaldırdığı için bariyerlere patlıyor !!
    Her motor belli sürüş dinamikleri çerçevesinde üretilmiştir. Mt serisinin amacı ağırlıklı şehir içi kullanımda kıvrak ve konforlu bir sürüş sağlamasıdır. Bu sebeple standart olarak yumuşak süspansiyonlara sahiptir. Bu da yüksek hızlı viraj geçişlerinde bir ss kadar stabil olmamasına sebep olur.

Daha net anlatayım cross motosikletle lastikleri değiştirmeden bol virajlı bir yolda hızlı bir sürüş yaptığınızı hayal edin. Ayrıca motosiklet limiti dediğiniz şey şerit çizgisi gibi net değildir. Bu limiti genişletebilecek her önlem de söz konusu olan "hayat" olduğu için sizin dediğiniz gibi "gereksiz" değildir.

BatuhanK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Üstteki mesaja katılmakla birlikte, bu tarz ucuz donanıma sahip motosikletlerin sınırlarına hızla ulaşabilirsiniz. Biraz zorlamayla başlar sağını solunu oynatmaya. Frenlerin şişmesinden bahsetmiyorum bile
    Metilen bunu beğendi.

Motosikleti
    MT 07
    Alıntı Metilen adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İnsan yol arkadaşından para alır mı ya bence molada yemekler benden dersen daha ilgi çekici olur. Lakin uzun süre tanımadığın birinin doğru kişi olduğunu da anlamak biraz zor. Ya da birlikte çalıştığın kişi mekanik anlamda daha iyi imkanlara sahipse seni sıkıntıya sokacak sonuçlar ortaya çıkabilir.

Art motoakademi/OMM hocalarına ulaşmayı bir dene istersen. Bireysel eğitim senin istediklerine daha uygun.

Tekerin daim düz bassın. Cage demiri işini bir araştır, omurga şaseye destek olması açısından faydalı olabilir. Dolar/Euro bu halde olmasa ohlins in kartuşlarına da bak derim ama o parayı mt 07 üstüne ekleyip mt 09 sp alınır.

Ek: Keith Code - Bileği Bükmek 2 kitabını okumadıysan şiddetle tavsiye ederim.
    Metilen, İstanbul'da herkes çok meşgul, yardım edecek, destek olacak birilerini bulmak hiç kolay değil
    Bu arada cage demirini hiç duymamıştım, esnemeyi azaltmak için kullanıyor sanırım, değil mi?

Motosikleti
    Alıntı BatuhanK adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Üstteki mesaja katılmakla birlikte, bu tarz ucuz donanıma sahip motosikletlerin sınırlarına hızla ulaşabilirsiniz. Biraz zorlamayla başlar sağını solunu oynatmaya. Frenlerin şişmesinden bahsetmiyorum bile
    sizin bahsettiğiniz sağını solunu oynatma durumu asfalt kalitesinin düştüğü yerlerde oluyordur , adamlar panigale ile bile yoldan kaynaklı kaymalar yaşayabiliyor , mt7 veya panigale ile pist ortamında çok daha iddialı viraj çizgisi tutturabilirsiniz..

Motosikleti
    MT 07
    selam Nikk, sana şu anlamda katılabilirim, benim gibi henüz motoru %60-%70 potansiyelinde kullanan biri olarak, değişim ve iyileştirmeden çok bol bol antrenman yapmam gerekiyor. Ancak her tabiki sürüş dinamiklerini arttırmaya yönelik yapılacak iyileştirmelerin öğrenme aşamasını da hızlandırdığını düşünüyorum

sizin bahsettiğiniz sağını solunu oynatma durumu asfalt kalitesinin düştüğü yerlerde oluyordur , adamlar panigale ile bile yoldan kaynaklı kaymalar yaşayabiliyor , mt7 veya panigale ile pist ortamında çok daha iddialı viraj çizgisi tutturabilirsiniz..
    Sert manevralar, güçlü gaz açmalar, viraj içi frenlerle baş edemeyen amortisör ve/veya şasi sonucu meydana gelen oynamalardan bahsettim.
    Aynı hızda ve aynı lastiklere sahip iki farklı motosiklette de biri daha önce tutuş kaybı yaşayabilir ama ondan bahsetmemiştim
    Az silindir, çok iş

Alıntı anilgur adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Metilen, İstanbul'da herkes çok meşgul, yardım edecek, destek olacak birilerini bulmak hiç kolay değil
    Bu arada cage demirini hiç duymamıştım, esnemeyi azaltmak için kullanıyor sanırım, değil mi?
    Şasinin başı ile sonunu birbirine bağlıyor. Stunt motorlarında kullanılıyor genelde. Amaç esnemeyi azaltıp şaseye destek olması. Fiyatı öyle çok yüksek değil, sürüş tarzını bilemem elbette ama motorun stabilitesine az da olsa destek olabilecek uygun fiyatlı bir ürün sonuçta.

Not: Sakin ve ağırlıklı şehir içi kullandığım için bugüne kadar almayı düşünmedim. Kullanan biriyle konuşup fikrini alabilirsin.

Eklemek zorunda hissettim. Motosikletlerinizin sınırlarını test etmeyin. Sürüşten keyif almaya bakın. Sonuçta hiç birimiz test pilotu değiliz. Hızlı sürmek, güzel viraj yapmak elbette ki çok eğlenceli ancak "sınır" dediğiniz şeyi bir "hedef" haline getirmeyin (en azından pistte değilseniz) zira sınırın ötesi hiç hoşunuza gitmeyecek bir nokta olabilir.

Motosikleti
    Alıntı BatuhanK adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sert manevralar, güçlü gaz açmalar, viraj içi frenlerle baş edemeyen amortisör ve/veya şasi sonucu meydana gelen oynamalardan bahsettim.
    Aynı hızda ve aynı lastiklere sahip iki farklı motosiklette de biri daha önce tutuş kaybı yaşayabilir ama ondan bahsetmemiştim
    muhakki motosiklete eklenen daha kaliteli ürünler yol tutuş konusunda artılar getirir , burada hem fikiriz , lakin rodajını tamamlamış standart bir motosikleti temiz asfaltta kolay kolay kimse limitini göremez , standart bir mt7 i atıyorum Kenan Sofuoglu na verin bakalım, ağzımız açık seyrederiz

muhakki motosiklete eklenen daha kaliteli ürünler yol tutuş konusunda artılar getirir , burada hem fikiriz , lakin rodajını tamamlamış standart bir motosikleti temiz asfaltta kolay kolay kimse limitini göremez , standart bir mt7 i atıyorum Kenan Sofuoglu na verin bakalım, ağzımız açık seyrederiz
    Her motosikletin temiz asfaltta, ayaklıklarını yere sürtecek kapasitesi var zaten. Ama bu zorlama değil. (Bana göre herkes bu noktaya gelebilmeli)[stabil ve iyi tutan asfaltta, stabil hızlarda]

Nasıl anlatsam... S viraj düşünün. Motosiklet maksimum sağ yatıkken, hızlıca maksimum sol dönüşe başlamanız gerek. Hatta bu arada gaz da açmanız gerekebilir, veya frenler sıkılı daldınız virajın içine ve frenden gaza geçişe başkayacaksınız... Böyle durumlarda standart motosikletlerin stabilitesi düşüktür. Daha doğrusu yetenekleri bu değildir.
    Bu yüzden bu geçiş ve manevraları daha yavaş-pürüzsüz yapmak gerekir.

Oynamaların başladığı yer ise motosikletin uyarı vermeye başladığı andır. Bu mesajı alıp ne kadar zorlayabileceğiniz deliliğinize bağlı

Çok mualif oldum bugün kusura bakmayın. Anlatmaya çalıştığınız şeyi ben anladım ama şöyle bir sıkıntı var. Farzı misal hem kendi hem motosikletinin limitlerinden bi haber biri gelip üstteki yorumunuzu okudu. Dediğiniz gibi cesaretini topladı ilk virajda 190 km ile motoru yatırdı, baktı dönemiyor paniklemedi daha da yatırdı, bu durumda bu arkadaş o virajı aldı mı alamadı mı? Düştü mü düşmedi mi? Kesin olarak bilebilir miyiz?

Sürücü limitleri, yolun durumu, motorun durumu... sürüşü etkileyen o kadar çok şey var ki yukarıdaki öneriniz hakikaten baya tehlike içeriyor.

Ha pist koşulları söz konusu olduğunda (lastik konusunu görmezden gelmek koşuluyla) sözlerinize kesinlikle katılıyorum.

Motosikleti
    Çok mualif oldum bugün kusura bakmayın. Anlatmaya çalıştığınız şeyi ben anladım ama şöyle bir sıkıntı var. Farzı misal hem kendi hem motosikletinin limitlerinden bi haber biri gelip üstteki yorumunuzu okudu. Dediğiniz gibi cesaretini topladı ilk virajda 190 km ile motoru yatırdı, baktı dönemiyor paniklemedi daha da yatırdı, bu durumda bu arkadaş o virajı aldı mı alamadı mı? Düştü mü düşmedi mi? Kesin olarak bilebilir miyiz?

Sürücü limitleri, yolun durumu, motorun durumu... sürüşü etkileyen o kadar çok şey var ki yukarıdaki öneriniz hakikaten baya tehlike içeriyor.

Ha pist koşulları söz konusu olduğunda (lastik konusunu görmezden gelmek koşuluyla) sözlerinize kesinlikle katılıyorum.
    böyle forumların , düşündüğünü muhalif oluyorum derdiyle kimse yazmaz ise hiç bir kıymeti kalmaz

kusur falan görmedim bu sebepten ;)

yeni başlayan çok acemi biri buradan okuyupta virajda motoru daha çok yatırmayı beceremez cesaretde edemez , ha bu kişi motorunu en pahalı lastiklerle en kaliteli amortisörlerle tekrar donatsa yine bunu beceremez..

aynı kişi yazdığınız hızlara çıkacak cahil cesaretine sahipse o viraja gelmeden paket olur kanatimce..

"Kontra ney ya?" diyen, motosiklet ehliyeti olmayan CBR 1000RR sahipleri tanıdım ben.(2 ayrı kişi) Bu ülke beni korkutuyor Yazarken kılı kırk yarmam da bundandır.

Motosikleti
    MT 07
    Şasinin başı ile sonunu birbirine bağlıyor. Stunt motorlarında kullanılıyor genelde. Amaç esnemeyi azaltıp şaseye destek olması. Fiyatı öyle çok yüksek değil, sürüş tarzını bilemem elbette ama motorun stabilitesine az da olsa destek olabilecek uygun fiyatlı bir ürün sonuçta.

https://n11scdn.akamaized.net/a1/450...8939823703.jpg

Not: Sakin ve ağırlıklı şehir içi kullandığım için bugüne kadar almayı düşünmedim. Kullanan biriyle konuşup fikrini alabilirsin.

Eklemek zorunda hissettim. Motosikletlerinizin sınırlarını test etmeyin. Sürüşten keyif almaya bakın. Sonuçta hiç birimiz test pilotu değiliz. Hızlı sürmek, güzel viraj yapmak elbette ki çok eğlenceli ancak "sınır" dediğiniz şeyi bir "hedef" haline getirmeyin (en azından pistte değilseniz) zira sınırın ötesi hiç hoşunuza gitmeyecek bir nokta olabilir.
    Bilgilendirme için çok teşekkürler, cage demirini araştırıyor olacağım.

Herkesin bu noktada farklı görüşleri olabiliyor ancak benim bakış açım belli bir kursta 6 saat geçirip viraj yapmayı öğrendim demek yerine, konuda iyi olan bir yol arkadaşı (özel hoca) nasıl adlandırılırsa 2-3 günümü geçirmek daha faydalı olur diye düşünüyorum.

Haa bu arada bazı kurslar var bugün öğrendim hatta arayıp fiyat aldım. 2 günlük eğitim için 2000-300 liralık bir fatura çıkarıyorlar. Böyle bir bütçem yokken elimde çok fazla alternatifim kalmıyor.

zekeriyaimam - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    simson
    Kel hocalar 2000-3000 hesap çıkardı ha vay be
    Aksiyon kameranız yoksa birinden ödünç alın vidyonuzu paylaşın biz yorumlayalım burda en basitinden

Motosikleti
    Yamaha Xmax 250 Ironmax 2019
    Bak kontra tekniğini geliştireyim derken düşmüşsün. Şimdi de viraj tekniğini geliştirirken düşersin. ne gerek var? takıl öyle güvenli güvenli lastiklerin yanaklarını eskiteceğim diye kendini riske atma. İleri seviye sürünce yarışcı filan mı olacan yok? Şurda bilmem kaç saatlik eğitimler 20bin km tecrübe demişsin ama bu çok bir şey değil ileri seviye için çok hazır değilsin gibime geldi.

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı anilgur adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Benim arayışımı, pist eğitiminin yol versiyonu olarak adlandırabiliriz aslında, düşük hızlarda viraj kabiliyeti.
    Düşük hızda viraj almak için deneyim yeterli. Ancak amacınız o değildir herhalde değil mi?

Benzer durumda bulunmuş biri olarak bir kaç tavsiye:

1. Eğer okumadıysanız mutlaka Keith Code'un Twist of the wrist 2 kitabını alıp hatmedin. Çünkü mesele kesinlikle "deneyim kazanma" değil. Ciddi teknik bir olay. Profesyonel bir yarışcıdan 6 saatlik bir eğitimde edindiğimizi, kendimizin 20 bin km katederek edinmesi mümkün değil. .

2. Sürüşünüzü izleyip değerlendirmiş bir eğitimcinin tavsiyeleri istisna olmak kaydıyla kesinlikle ama kesinlikle limitlerinizi zorlamayın. Kendinizi rahat ve güvende hissettiğiniz ölçüde manevra yapın. Sonucunun ne olacağını yüzde yüz kestiremiyorsanız, o hareketi denemeyin. Hele hele bir başkasına sakın özenmeyin.

3. Eğer ciddi para harcamayı düşünmüyorsanız motosikleti kurcalamayın. İyi süspansiyon ucuz değil. Ki zaten Nikkfurie'nin dediği gibi, ben dahil ezici çoğunluğumuzun, bu araçların fren ve viraj limitlerine ulaşabilecek tekniği yok. Zaten kalburüstü her süspansiyon az çok aynı işi yapıyor. En büyük fark, iyi süspansiyon size daha doğru, çabuk ve çok geri bildirimde bulunuyor. Bu da güvende hissetmenizi sağlıyor. Bu aslında çok büyük bir fark, özellikle makineyi okuma deneyimi sınırlı olanlar için.

Benim bir avantajım, kendimden çoook daha iyi sürenlerin bulunduğu insanlarla virajlı dağ yolları ve pist sürüşlerine katılabilmem, iyi kullananları gözlemleyebilmem, sürüşüm hakkında geri bildirim alabilmem. Çoook hızlı insanlar var.

Motosikleti
    MT 07
    Alıntı zekeriyaimam adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kel hocalar 2000-3000 hesap çıkardı ha vay be
    Aksiyon kameranız yoksa birinden ödünç alın vidyonuzu paylaşın biz yorumlayalım burda en basitinden
    Güzel bir tavsiye
    Bunu deneyebiliriz aslında ancak frenleme veya yatış açım çok anlaşılmayacaktır sanırım.

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:04 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:58 ----------

Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Düşük hızda viraj almak için deneyim yeterli. Ancak amacınız o değildir herhalde değil mi?

Benzer durumda bulunmuş biri olarak bir kaç tavsiye:

1. Eğer okumadıysanız mutlaka Keith Code'un Twist of the wrist 2 kitabını alıp hatmedin. Çünkü mesele kesinlikle "deneyim kazanma" değil. Ciddi teknik bir olay. Profesyonel bir yarışcıdan 6 saatlik bir eğitimde edindiğimizi, kendimizin 20 bin km katederek edinmesi mümkün değil. .

2. Sürüşünüzü izleyip değerlendirmiş bir eğitimcinin tavsiyeleri istisna olmak kaydıyla kesinlikle ama kesinlikle limitlerinizi zorlamayın. Kendinizi rahat ve güvende hissettiğiniz ölçüde manevra yapın. Sonucunun ne olacağını yüzde yüz kestiremiyorsanız, o hareketi denemeyin. Hele hele bir başkasına sakın özenmeyin.

3. Eğer ciddi para harcamayı düşünmüyorsanız motosikleti kurcalamayın. İyi süspansiyon ucuz değil. Ki zaten Nikkfurie'nin dediği gibi, ben dahil ezici çoğunluğumuzun, bu araçların fren ve viraj limitlerine ulaşabilecek tekniği yok. Zaten kalburüstü her süspansiyon az çok aynı işi yapıyor. En büyük fark, iyi süspansiyon size daha doğru, çabuk ve çok geri bildirimde bulunuyor. Bu da güvende hissetmenizi sağlıyor. Bu aslında çok büyük bir fark, özellikle makineyi okuma deneyimi sınırlı olanlar için.

Benim bir avantajım, kendimden çoook daha iyi sürenlerin bulunduğu insanlarla virajlı dağ yolları ve pist sürüşlerine katılabilmem, iyi kullananları gözlemleyebilmem, sürüşüm hakkında geri bildirim alabilmem. Çoook hızlı insanlar var.
    Tavsiyeler için teşekkürler, aslında son cümlenizde ihtiyacım olandan bahsetmişsiniz.
    https://www.youtube.com/watch?v=rC2Gb3JJD2Y ben de bolca bu videoyu izleyip denemeler yapmışımdır. Teoride kendime güveniyorum ama pratik tarafım eksik diyebilirim.

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:05 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:04 ----------

Alıntı artemis99 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bak kontra tekniğini geliştireyim derken düşmüşsün. Şimdi de viraj tekniğini geliştirirken düşersin. ne gerek var? takıl öyle güvenli güvenli lastiklerin yanaklarını eskiteceğim diye kendini riske atma. İleri seviye sürünce yarışcı filan mı olacan yok? Şurda bilmem kaç saatlik eğitimler 20bin km tecrübe demişsin ama bu çok bir şey değil ileri seviye için çok hazır değilsin gibime geldi.
    Üstad haklı olduğun noktalar var ama çok farklı düşünüyoruz. Senin gibi düşünsem motosiklete binmezdim.

mavzer-i - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    hypermotard 796 / vulcan s / versys 650
    varsa istanbulda viraz alacak biyer banada söyleyin.

Motosikleti
    MT 07
    Alıntı mavzer-i adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    varsa istanbulda viraz alacak biyer banada söyleyin.
    eğer yüksek hızlara çıkmayı dert etmiyorsan Darlık-Teke yol arası efsane

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 12

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)