Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Uzun yol hazırlıkları yapanlara küçük bir tavsiye

Motovento
    REKLAM ALANI
    Wing750 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CRF1000L Africa Twin
    Cumartesi feribot yolculuğu hariç yaklaşık 400 kilometrelik bir yolculuk yapacağım. Yanıma mümkün olduğu kadar az yük alacağım. Sadece yolda beni acil ama basit durumlarda kurtaracak şeyler. Lastik spreyi, pompa, yedek tişörtler, su vs.
    Yine acaba aklıma gelmeyen bir şey var mıdır diye internette gezinirken, birisinin yaptığı paylaşımda düdük önerdiğini okudum. Şöyle demiş 'Şehir içinde anahtarlıkta, şehir dışında boynumda asılı taşıyorum.' Bazılarına saçma gelebilir. Ancak şehir dışında sapa yollarda başınıza bir iş gelirse, yoldan uçarsanız, sesinizi duyurmak için harika bir öneri bence.
    Yine de dilerim kimse kullanmak durumunda kalmaz.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    Lifan Traveller 150 - Xmax 250 - NC 750 X DCT
    Fener veya telefon için powerbank tarzı birşeyler de olabilir. Dediğiniz gibi dağlı yollarda Allah korusun başınıza bir iş gelirse bunlarda kurtarıcı olacaktır . Şimdiden hayırlı yolculuklar dilerim
    Wing750 bunu beğendi.

Motosikleti
    Honda NC700S
    bende bileklik var paraşüt ipinden, kilit kısmında pusula,düdük ve alev başlatıcısı da var. Fiyatı oldukça uygun, hem çık hem kullanışlı. Tavsiye ederim.
    Wing750 bunu beğendi.

Kural [ Z ] - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bkz. İmza =>
    Klasik uzun yol çantamın içeriği:

250cc içme suyu
    Kask kilidi
    Küçük pakette ıslak mendil
    Kağıt mendil
    Yedek balaklava (terli terli çıkarınca insan aynısını tekrar giymek istemiyor)
    Yedek atlet ve çorap (yukarıdaki ile aynı nedenle)
    Lastik tamir kiti (tamir spreyi değil, CO2 gaz ve fitil takımının bulunduğu kit)
    Alien ve 6-8-10 lokma anahtarın da olduğu minicik bir çakı takımı
    Orta boy çakı
    Diş fırçası ve macunu
    Kulaklık
    Powerbank ve gerekli kablolar ile yedek kamera bataryası
    Kancalı lastik x2 adet (inanın ki nerede lazım olacağı hiç belli olmuyor)
    Temiz küçük bir bez parçası
    Disk kilidi

Bunlar minik bir çantaya rahatlıkla sığıyor ve ağırlığını hissettirmiyor. Kısa bir yolculuk ise (-300km);

Kask kilidi
    Küçük pakette ıslak mendil
    Kağıt mendil
    Yedek balaklava (terli terli çıkarınca insan aynısını tekrar giymek istemiyor)
    Alien ve 6-8-10 lokma anahtarın da olduğu minicik bir çakı takımı
    Lastik tamir köpüğü
    Orta boy çakı
    Kulaklık
    Powerbank ve gerekli kablolar ile yedek kamera bataryası
    Disk kilidi

Bunların da yardımı ile birkaç kez olmadık yerde kalmaktan kurtulmuşluğum, başkalarını kalmaktan kurtarmışlığım vardır. Listeye düdük de eklemek uygun olabilir. Biz airsoft oyunlarında zorunlu tutuyorduk ki birinin başına birşey gelir veya yardım gerekirse hızlıca yerini bulalım diye.

Tavsiyenize ek olarak; kromajlı metal yerine turuncu ve sağlam plastik olanını tercih edin. Hem daha hafif, hem yaralama riski az hem de kaybetmesi zor, kaybolduğunda bulunması kolay.
    sdt, mombohunter, tommygun ve 2 diğerleri bunu beğendiler..

Ercument - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF150
    Alıntı viper08 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bende bileklik var paraşüt ipinden, kilit kısmında pusula,düdük ve alev başlatıcısı da var. Fiyatı oldukça uygun, hem çık hem kullanışlı. Tavsiye ederim.
    Ne diye aratacağız bahsettiğiniz aleti.

Motosikleti
    Artık Yok...
    o düdük olayını outdoorcular doğada birbirlerinin yerini bulmak için kaybolurlarsa yada acil durumlar için kullanırlar .. onların all in one özellikli olanlarıda vardır. termometre ,pusula,büyüteç v.b gibi..

motorda bir işe yararmı göreceli yararda yaramazda .. motorda zaten yoldasın Allah korusun bir şey olursa zaten yoldan gçen yada yol etrafındaki herkes görür. velevki görmediler 100km üstünde giden kamyonun içindeki arabanın içindeki insanların ben o düdük sesini duyucağını hiç sanmam.. ama bulunsun tabiki faydalı zararı yok..

yolunuzda çok uzun değil 400 km altı üstü ortalama sürüşde altınızdaki motor nc750 ise ekonomide yapmam işim olmaz derseniz 3-4 saatte kat ediceğiniz bir yol.. uzun yol deyince genelde benim litaratürde 700-800 km ve üstü oluyor

Alıntı Ercument adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ne diye aratacağız bahsettiğiniz aleti.
    Paracord bileklik diye arat çıkar..
    Wing750 ve Ercument bunu beğendiler.

Kızıl pars - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bisiklet
    Çok uzun sayılmaz ama yine de böyle yolculuklara tek çıkmamak en iyisidir.
    Eğer bu mümkün değilse Google maps'ten mevcut konumu birileri ile paylaşmak mantıklı.

Ek olarak:
    Sık kullanılan veya reçeteli ilaçlar
    Güneş gözlüğü (ya da koyu renkli vizör)
    Tek kullanımlık eldiven (yağlı, kirli bir işle uğraşmak gerekirse)
    Hamdım, piştim, hala hamım.

Motosikleti
    CRF1000L Africa Twin
    Alıntı Kızıl pars adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Çok uzun sayılmaz ama yine de böyle yolculuklara tek çıkmamak en iyisidir.
    Eğer bu mümkün değilse Google maps'ten mevcut konumu birileri ile paylaşmak mantıklı.

Ek olarak:
    Sık kullanılan veya reçeteli ilaçlar
    Güneş gözlüğü (ya da koyu renkli vizör)
    Tek kullanımlık eldiven (yağlı, kirli bir işle uğraşmak gerekirse)
    Teşekkür ederim, konumu sürekli paylaşacağım, doğru öneri. Gündüz vakti süreceğim için çok sıkıntı yaşamam sanırım ve inşallah...

schumacher__ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Artık 4 teker..
    hocam yanlış anlamazsan biraz hayallerini yıkacak bişey söylemek istiyorum.

400km uzun yol değil

Daha fazla yol yapma şansınız olsun inş. yol yaptıkça alışıyorsunuz, gözünüze hiçbirşey geliyor. Ben avrupa turumun son gününde sabahtan akşama 1000 km yapmıştım. Alıştıktan sonra çok rahat geliyor

grikafa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Pulsar Ns150
    Bu söylenenler güzel önlemler ancak, 300 400 km yapcak arkadaşlar korkmasın, keyfiniz yerinde olsun inanılmaz ıssız bi yere gitmiyorsanız (Hiç insanın geçmediği bi yer çok zor bence) telefon ve lastik patlamasına karşı bir iki önlem yeterli olacaktır, gözünüzde bu kadar büyütmeyin.
    Wing750 bunu beğendi.

Motosikleti
    CRF1000L Africa Twin
    Alıntı schumacher__ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    hocam yanlış anlamazsan biraz hayallerini yıkacak bişey söylemek istiyorum.

400km uzun yol değil

Daha fazla yol yapma şansınız olsun inş. yol yaptıkça alışıyorsunuz, gözünüze hiçbirşey geliyor. Ben avrupa turumun son gününde sabahtan akşama 1000 km yapmıştım. Alıştıktan sonra çok rahat geliyor
    teşekkür ederim. Uzun yol diye düşünmedim. Ama benim için şehir dışında tek başıma alacağım ilk uzun mesafe. Daha sonra daha da uzunlarına inşallah...

---------- Mesajlar birleştirildi - 19:18 ---------- bir önceki mesaj zamanı 19:16 ----------

Alıntı grikafa adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu söylenenler güzel önlemler ancak, 300 400 km yapcak arkadaşlar korkmasın, keyfiniz yerinde olsun inanılmaz ıssız bi yere gitmiyorsanız (Hiç insanın geçmediği bi yer çok zor bence) telefon ve lastik patlamasına karşı bir iki önlem yeterli olacaktır, gözünüzde bu kadar büyütmeyin.
    Teşekkürler. Ben aslında iş için gidiyorum ama işin yanı sıra biraz da keyif katmak istedim açıkçası. Çok uzun mesafe olmaması nedeniyle de keyifli olacak sanırım.

Motosikleti
    Artık Yok...
    uzunyolda şehir içine göre çok rahat sürersiniz ona eminim olun.. ben yıllardır motor üstündeyim inanın artık istanbulda şehir içinde motor sürmekden nefret ediyorum.. çıkarmıyorum çoğu zaman ya arabayı çıkarıyorum ya minübüs ya metro bunlarla gidiyorum.. istanbul öyle bir yer olduki artık motoru bile süremiycek hale getirdiler..
    kast ettiğim araba süren insanlar değil motorcunun motorcuya yaptığını araba süren inasnlar yapmıyor.

uzun yol çok keyifli ve rahattır trafik yoktur sizi sıkıştıran yoktur saçma sapan tipler yoktur herkes yolunda gider .. uzun yol çok rahat ve güzeldir en acemi bile uzunyolda rahat sürer.. siz sadece radarlara çok dikkat edin o kadar.. feribot dediğinize göre izmir istikametine gittiğinizi düşünüyorum ..

oralardada zaten eskisi gibi uzun yolluk bir şey kalmadı hep sanki şehir içinde sürüyormuş havası var her yerde binalar dükkanlar v.b .. çok az bir alanda artık bakir insan eli değmemiş yer kaldı o istikamettede .. hevesinizi kırdık ama ) olsun iyi yanından bakmak lazım şimdi özgüveniniz dahada artmışdır..
    zekeriyaimam ve Wing750 bunu beğendiler.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    WR 250 R
    geçen ay başı 2000km yol yaptım. Yanıma kredi kartı, power bank 2 çift iç çamaşırı ve tshirt şort felan aldım.
    Wing750 bunu beğendi.

Motosikleti
    CRF1000L Africa Twin
    Alıntı logaritma adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    uzunyolda şehir içine göre çok rahat sürersiniz ona eminim olun.. ben yıllardır motor üstündeyim inanın artık istanbulda şehir içinde motor sürmekden nefret ediyorum.. çıkarmıyorum çoğu zaman ya arabayı çıkarıyorum ya minübüs ya metro bunlarla gidiyorum.. istanbul öyle bir yer olduki artık motoru bile süremiycek hale getirdiler..
    kast ettiğim araba süren insanlar değil motorcunun motorcuya yaptığını araba süren inasnlar yapmıyor.

uzun yol çok keyifli ve rahattır trafik yoktur sizi sıkıştıran yoktur saçma sapan tipler yoktur herkes yolunda gider .. uzun yol çok rahat ve güzeldir en acemi bile uzunyolda rahat sürer.. siz sadece radarlara çok dikkat edin o kadar.. feribot dediğinize göre izmir istikametine gittiğinizi düşünüyorum ..

oralardada zaten eskisi gibi uzun yolluk bir şey kalmadı hep sanki şehir içinde sürüyormuş havası var her yerde binalar dükkanlar v.b .. çok az bir alanda artık bakir insan eli değmemiş yer kaldı o istikamettede .. hevesinizi kırdık ama ) olsun iyi yanından bakmak lazım şimdi özgüveniniz dahada artmışdır..
    Güzel moral oldu. Teşekkür ederim. Şehir dışı yol yapan çok arkadaşım aynı şeyi söyledi. İstanbul'a dönünce daha çok stresleniyoruz diyorlar.

Motosikleti
    Yamaha Xmax 250 Ironmax 2019
    İstanbul ömür törpüsü gerçekten. Burda ne araba ne de motosiklet kullanmayı sevmiyorum ama ev-iş mecburen trafikteyiz. Benim 250cc scooter ile İstanbul-Ayvalık yapıyorum 400km gayet rahat sadece şiddetli rüzgar sıkıntı olabiliyor. ilaveten kulak tıkacı tavsiye ederim ama bana rahatsızlık vermeyeni bulamadım ben. Pamuk en rahatı ama gürültüyü çok kesmiyor bilginiz olsun. NC750 ile size bu mesafe çerez gibi gelir. en az 2 mola verin. Bu yıl yine planım var ama Eylül-Ekimde artık.
    Wing750 bunu beğendi.

Motosikleti
    Dominar 400 (satıldı)
    4000 KM'lik toplam tecrübemin 2000 KM'sini uzun yolda yapmış bir acemi olarak şunu yazayım. O 400 Km damağında kalacak. Vakit/Nakit varsa uzatabilirsin bile. Sabahın ilk saatlerinde yola çıkmak; tadından yenmez. En kısa sürede daha uzun rotalar yapacaksın He şöyle bir kötülüğü olacak, şehir içi sürmekten nefret edeceksin :/ Bir de öğlen olup hava daha da sıcak olunca ekipman ile sıkıntılar başlıyor
    İyi yolculuklar dilerim.
    Wing750 bunu beğendi.

Motosikleti
    Belirtmek İstemiyor
    8 9 10 12 13 15 16 anahtarlar
    8 10 12 13 16 22 lokma
    allen takımı
    buji anahtarı
    düz yıldız tornavida
    debriyaj teli
    gaz teli
    yedek fren balatası
    yedek yağ
    yedek yağ tapası
    zincir yağı
    yedek zincir
    yedek buji
    yedek bobin
    yedek dişli takımı
    yedek karbüratör diyaframı
    motorda kickstart yoksa yedek akü
    lastik tamir kiti
    ilk yardım çantası
    radyo, düdük, sarı reflektör yeleği
    çekme halatı hfsoudhfjadf

şaka şaka bir pense, biraz ip, bir parça bez ve lastik tamir kiti bence her yola gelir. Türkiye küçük yer, şehirler arası yollar bile kalabalık gerek yok boşa yük taşımaya.

Motosikleti
    CRF1000L Africa Twin
    Alıntı ulkerhan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    8 9 10 12 13 15 16 anahtarlar
    8 10 12 13 16 22 lokma
    allen takımı
    buji anahtarı
    düz yıldız tornavida
    debriyaj teli
    gaz teli
    yedek fren balatası
    yedek yağ
    yedek yağ tapası
    zincir yağı
    yedek zincir
    yedek buji
    yedek bobin
    yedek dişli takımı
    yedek karbüratör diyaframı
    motorda kickstart yoksa yedek akü
    lastik tamir kiti
    ilk yardım çantası
    radyo, düdük, sarı reflektör yeleği
    çekme halatı hfsoudhfjadf

şaka şaka bir pense, biraz ip, bir parça bez ve lastik tamir kiti bence her yola gelir. Türkiye küçük yer, şehirler arası yollar bile kalabalık gerek yok boşa yük taşımaya.
    Baştan ciddi ciddi okumaya başladım, liste çoğaldıkça bu ne dedim. Yedek akü başlarda olsaydı daha erken uyanırdım teşekkür ederim

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler