Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Deneyimli motorculara sorularım

Motovento
    REKLAM ALANI

Sevgili forum sakinleri 25 yaşında bir kardeşinizim. Çocukluğumdan beri motorsiklet almak isterdim. Üniversite bitene kadar zaten maddiyatım iyi olmadı hep sabrettim derken okul bitti işe başladım sene 2015de. Şimdi motorsiklet alabilirm derken, bizimkiler eve girdi krediye destek olmak gerekti 3 yıldır da bunu ödedim bizim hayaller yine suya düştü, olsun ana baba duası aldık hiç yoktan. Krediyi de bitirince meydan bana kaldı hemen kursa yazıldım ilk girişte de sınavı geçip A2 ehliyetimi aldım.
    Sizlere sorularım var engin tecrübelerinizden faydalanmak tavsiyelerinizi almak isterim.
    1. Sizce motoru hemen almalı mıyım? Kışın kullanım sıkıntı olur mu? (Ankara)Yoksa bekleyip yaza doğru mu atağa kalksam.
    2. Birde mevcut bütçem maksimum 17-18 olacak şekilde, az yakıtlı, şöyle afilli görünen, kullanımı rahat tavsiye edebileceğiniz motorlar neler olur.
    Şimdiden teşekkür ederim.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    mavzer-i - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    hypermotard 796 / vulcan s / versys 650
    keşke A alsaydın direkt olarak.
    benim tavsiyem kışında sürebilirsin motoru almanda sakınca yok. tabiki bakımlarını aksatmaz isen. her yağmurdan sonra zincirlere bakman lazım.
    bütçe söylemişsin ama klasman söylememişsin. ben o yüzden sana tek diyeceğim 2. el temiz bajaj dominar.

bunlar benim fikirlerim. tabiki.
    asistant bunu beğendi.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    hoş geldin

ağustosun yarısı yaz yarısı kış derler
    telaş etme
    paranın değerini koru
    fırsat kolla
    asistant bunu beğendi.

Kış başlayınca zor olur diyorsunuz hocam anladım.

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:16 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:15 ----------

Hocam sağolun cevabınız için. Çok yükses cc li motor almıyim diye kendimi frenlemek için A2 aldım. Söylediğiniz motora baktım 400 cc fazla olmaz mı başlangıç için?

ayetlervaray - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Superlight 200
    ankaranın önceki kışı çok güzeldi hiç kar yağmadı havalar da aşırı soğuk değildi. ben bütün kış kullandım. büyük ihtimal bu kışta aynı şekilde olacak. cb 250 r alabilirsin. bide rivayetlere göre kışın 2.el fiyatları daha ucuz olurmuş. bence bekleme al çünkü fiyatlar yerinde durmuyor sürekli yükselişte.
    asistant bunu beğendi.

kefkes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikletleri hep bu mevsimlerde hatta Eylül Ekim gibi aldım aralıkta bile güneşli günler oluyor daha yıl var;) paranın bir kısmıyla 2.el bikaç yaşında dökülmemiş küçük cc al, beğen fakat şekle çok takilma, bi bak bakalim motosiklet nası bişey; kuruda, yağmurda, çamurda nasıl oluyor, su alması pas tutması bakimi zinciriydi,brandasıydı rüzgarıydi ekipman seçimlerine falan da alıştırma olur. Havalarla ve motorla aran nasıl olacak birebir görürsün, maddi kaybın keyfine bin lira olsun hadi alım satimdan.
    Fakat hem tecrübe etmiş olur hem de önümüzdeki yıl beklentilerine göre daha rahat motor seçer ayrıca birikimini artirırsın.
    asistant bunu beğendi.

ogzcngdk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kuba Dragon 50 - Hero X Pulse 200
    Kullanacak olan kışında kullanır, ben ilk motorumu ocakta aldım ve 6 yıl yaz kış bindim. Eğer ben yaparım diyorsanız bu işin yazı kışı olmaz, eylül ayından itibaren çok uygun fiyata ikinci el motorlar bulabilirsiniz piyasa durgun olunca pazarlık artıyor.

Bu arada ankara gibi karasal iklimlerde kışlık ekipman olmadan süremezsiniz, pantolon, eldiven, mont, yağmurluk şart.
    asistant bunu beğendi.

Metela - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tracer 900 2019
    senin süreçte bana yakın geçmiş, ben de ev borcu ödemiştim aynı yaşlarda, sen bence 250cc mesela çok az zorlayabilirsen bir cb250r al derim, görüntü bence çok güzel, test amaçlı kullandım hem gücü yerinde hem de dur dedin mi duruyor,motora ilk başlayanlar için uygun, şu an 21bin tl ile kampanya var, bu motor satarken değer yapacak diye düşünüyorum, bu dolar hazretleri ile bu ülkede fiyatların düşeceğine dair hiçbir işaret kalmadı. umarım üstüne başına alacakların dışında 17-18 bütçen vardır çünkü üst baş çok önemli, eğer ki üste baş içinde ise bence sana tavsiyem 150-250 cc arası scooter, ikinci el bir xmax gayet güzel bir seçenek ya da nmax 150'de. umarım biraz fikir verebilmişimdir.
    asistant bunu beğendi.

frankestayn1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Pulsar 200 NS
    Bence ilk motor olarak pahalı bi motor alma. Ne kadar çok paran olursa olsun motora yatırım yapacağına eğitimine yap.

Max 150 cc bi motosiklet iş görür kalan parayı kenara atarsın uygun eğitim ve ekipman alırsın motora değil kendine yatırım yaparsın.

İyice tecrübe edinip üstüne bişeyler koyup cc yükseltirsin benim tavsiyem şahsen budur.

İlk motor olarak parçası ucuz dayanıklı eğer uzun süre gibi kullanma amacın yoksa ikinci eli hareketli motosiklet almanı tavsiye ederim.

Cafe racer merakın varsa motorumu değiştireceğim uğraşmayı seviyorum dersen de bajaj boxer 150 kendi motorumu öneririm ama zor bi motosiklet kolay kolay arıza çıkarmaz ama devir göstergesi vites göstergesi yok o yüzden sıkıntı çıkabilir.
    asistant bunu beğendi.

YasinC - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    250cc hatta denk getirebilirsen 300cc güzel motosikletler var. Eğitim sonrası 300cc ile gayet başlanır. Daha önce de araçla trafiğe çıkıyorsan zaten trafik adabını öğrenmişsindir.

Ankara'da 150cc'den uzak dur.
    http://www.motosiklet.net/forum/moto...mli-motor.html
    asistant bunu beğendi.

E.Yzr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R25 Abs, CRF 250L
    İşe önce ekipmanınızı tamamlayarak başlayabilirsiniz. (Kask,mont,eldiven,pantolon...) Daha sonra başlangıç için CBR250R'ın ya da MT25'in uygun olacağını düşünüyorum.
    asistant bunu beğendi.

Metehan07-70 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ne ilginç durumlar. Benim için buralarda yaz ayları dışında motora binmek daha zevkli. Hele tam şu aralar özellikle şehir içi tam bir eziyet.

Soruna gelince, eğer maddi durumun şu an ve gelecek adına yerindeyse ve kesin almayı planlıyorsan hemen al, her geçen gün almak dahada zorlaşıyor ve zorlaşacak.
    asistant bunu beğendi.

Hocam en mantıklısı ekipmanları tamamlamak olacak o zaman ben buradan başlayayım sonra kalan paraya göre bir motor bakarım. Şu an aklımda Kawasaki Z250 sl var. Az yakması ve görüntüsü beni cezbetti.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Alıntı asistant adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ekipmanları tamamlamak
    derken, parayı eksiltme

Kızıl pars - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bisiklet
    İlk başlarda kırılınca - dökülünce üzülmeyeceğin basit birşey alman senin için iyi olur.
    CBF, YBR, Pulsar vs gibi.

Büyük cc kullanması da, işletmesi de başlarda daha zor ve masraflı olur.
    Kendi motorumdan örnek vereyim:
    CBF zinciri 150 TL iken NC750 zinciri 1000 TL dir.
    CBF'e 200 TL'ye lastik alırsın, NC750 ye en az 1200 TL olur gibi.

Eğer hiç trafik tecrüben de yoksa daha da dikkatli olmalısın.
    Eğitim almak iyidir, mutlaka değerlendir.

Ben yıllardır yaz kış binerim, ama karda ve çok soğukta motor kullanmak zordur.
    asistant bunu beğendi.
    Hamdım, piştim, hala hamım.

CBR 250 r hem yakıt, hem ikinci el pazarın hızlılığı açısından mantıklı teşekkür ederim önerileriniz için.

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:40 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:46 ----------

e kardeşim antalyaya kış gelmiyor da ondan
    Kızıl pars bunu beğendi.

ARAL70 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Sevgili forum sakinleri 25 yaşında bir kardeşinizim. Çocukluğumdan beri motorsiklet almak isterdim. Üniversite bitene kadar zaten maddiyatım iyi olmadı hep sabrettim derken okul bitti işe başladım sene 2015de. Şimdi motorsiklet alabilirm derken, bizimkiler eve girdi krediye destek olmak gerekti 3 yıldır da bunu ödedim bizim hayaller yine suya düştü, olsun ana baba duası aldık hiç yoktan. Krediyi de bitirince meydan bana kaldı hemen kursa yazıldım ilk girişte de sınavı geçip A2 ehliyetimi aldım.
    Sizlere sorularım var engin tecrübelerinizden faydalanmak tavsiyelerinizi almak isterim.
    1. Sizce motoru hemen almalı mıyım? Kışın kullanım sıkıntı olur mu? (Ankara)Yoksa bekleyip yaza doğru mu atağa kalksam.
    2. Birde mevcut bütçem maksimum 17-18 olacak şekilde, az yakıtlı, şöyle afilli görünen, kullanımı rahat tavsiye edebileceğiniz motorlar neler olur.
    Şimdiden teşekkür ederim.
    Önce motor üzerinde giyeceğiniz ekipmanı tamamlayın, motoru aldıktan sonra para kalmadı vs ile ekipman alımı öteleniyor, kaza da işte bu zamana denk gelebilir. Bir yandan da istediğiniz model için piyasaya göz atarsınız. Motoru alınca iş bitmiyor, doğruca ileri sürüş eğitimi almaya gidin, farkındalığınız ve sürüşünüzün kalitesi artar, şansınızı zorlamazsınız. Velhasıl motor işi hiç bir zaman önceden belirlenen bütçeyle sınırlı kalmıyor.

keyifli bir motor yaşamın olur umarım...
    asistant bunu beğendi.

myagdi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda FES 250 Foresight; CBF 150, NC750S
    paranı dövize çevirip kenara koy.

yüksek model, düşük km'li cbf-ybr tarzı bir motor alıp keyfini çıkarmaya ve sürüşünü geliştirmeye bak. kışın gelmesine daha kaç ay var, hem kim demiş kışın motora binilmez diye? soğuğa yeterli giyinerek çare bulunur, kar-buz olmadıkça hiç çekinmeden motora binilir. bu motorla bir yıl tecrübe kazanırsın, 2020'de gönlünde yatan aslanı satın alırsın.
    asistant bunu beğendi.

kefkes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Hocam en mantıklısı ekipmanları tamamlamak olacak o zaman ben buradan başlayayım sonra kalan paraya göre bir motor bakarım. Şu an aklımda Kawasaki Z250 sl var. Az yakması ve görüntüsü beni cezbetti.
    Kullanıcı olarak tavsiyem;başlangıç motoru olarak 250likler içinde listendeki en son motor olsun o.Sebebine gelince eski mesajlarima goz atman yeterli.
    asistant bunu beğendi.

enxdesign - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ducati 1198SP - "biradam binRR"
    Bugün çarşıya (çanakkale) motosikletle ardından da arabayla indim.

Motosikletle trafikte fazla takılmadan gideceğiniz yere gidebiliyorsunuz.
    Arabayla biraz fazla bekliyorsunuz.

Motosikletle piştikçe pişiyorsunuz, sucuğunuz çıkıyor.
    Arabayla klima sayesinde neredeyse üşüyecek derecedesiniz.

Motosikleti istediğiniz yere park edebiliyorsunuz.
    Arabayla park yeri sıkıntısı oluyor. Bazen ekstra 1-2 tur gerekiyor.

Acelem ve park yeriyle ilgili sorunum olmadığı zamanlar araba, diğer türlü motosiklet tercih ediyorum.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler