Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Devir Konusu

Motovento
    REKLAM ALANI
    peyloride - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CRF1100 L1
    Selamlar,

Motosikletin en uygun devri konusunda çok fazla bilgi var internette, biri diğerini tutmayan. Kimisi diyor ki düşük devir iyidir, kimisi diyor ki maksimum tork devri+500, kimisi diyor ki redline/2 vs. vs. Bu işin aslı nedir tam olarak?

Motordan motora farkediyorsa, Pulsar 150NS kullanıcısıyım. Maksimum torku 8 bin civarında, redline ise 11-12 civarında(tam hatırlayamadım şimdi) başlıyor.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Moderatör Levent - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R 1200 GS Adventure
    En uygun devir, motorun ne bağıracağı kadar yüksek, ne de vuruntu yapacağı kadar düşük olmalı. Sesin ve titresimin en optimum olduğunu hissettiğiniz aralık uygun devirdir.
    Kural [ Z ] bunu beğendi.

uzay gemisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    09
    vuruntulu çalışacak kadar düşük devir kullanmak yüksek devirden daha fazla zarar verir. Genel olarak motorlar Max gücünü belli devir aralıklarında verdiği için en doğrusu max tork ve max hp devirleri neyse o devirlerde kullanmak. Buralar karışacak yerimi aliyim simdiden

tarikcapar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBF 250
    Ne için en uygun ? Kime göre en uygun ? Ekonomik mi ? Uzun ömürlü mü ? Agrefis mi, Sportif mi ? yoksa Optimum değerlerde mi kullanacaksın ? İyice çorba edeyim kafanıda gör gününü

Şaka bi yana.. Torkun iyi olduğu makineyi bağırtmadığın orta devirler iyidir... hem ekonomik gidersin hem makineyi yormazsın...yola çıkıp 7 bin devir çevirsen alete bişey olmaz... eşek gibi bağırıp boşa benzin yakar sen üzülürsün... Çok düşük devirde vuruntu titreşimle kullanırsan, bütüm aktarma organları hasar görür... sert hareketlerden kaçınarak orta devirlerde gidin... ben 12bin çeviren motorumla 5-6 bin aralığında 80-90 la gidiyorum acelem yoksa..
    Yalnız ama Kafası Rahat Adam...

YAHYaONUR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Pulsar 200 NS/ Yamaha tracer 700
    6000 devir uzun yolda candır der geçerim.

mavzer-i - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    hypermotard 796 / vulcan s / versys 650
    uzun yolda 3500 - 4000 devir arası
    şehir içi 3500 - 4500 devir arası
    yapıştırr 6000 - 9000 devir arası
    bu benim motosikletim için geçerli bir durum

Moderatör Levent - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R 1200 GS Adventure
    Yorumlarda uygun devir tavsiyelerini devir sayısı ile anlatmak doğru olmaz zira her motosikletin matematiği farklıdır.

Motosikleti
    Mondial mash -Hero dash- Hero Thriller- Cbr 250
    Alıntı uzay gemisi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    vuruntulu çalışacak kadar düşük devir kullanmak yüksek devirden daha fazla zarar verir. Genel olarak motorlar Max gücünü belli devir aralıklarında verdiği için en doğrusu max tork ve max hp devirleri neyse o devirlerde kullanmak. Buralar karışacak yerimi aliyim simdiden
    Senin hesaba göre r25 kullanıcıları 11-14 bin devir aralığında gezmek zorunda kalıyor 😂

Motosikleti
    Honda CRF1100 L1
    Malum 150cc'lik olduğu için 5. vites 6000 devirde gitsem 60-70 falan giderim. Özellikle uzun yolda 90'la gidebilmem için 7500 devir çevirmesi gerekiyor aletin, bir zararı olur mu onu merak ediyorum ben. Eğer redline'a kadar zararı yoksa 110 ile gidebilirim uzun yolda, benim için iyi olur fakat motoru rezil edeceksem hiç gerek yok tabii.

ozan1991 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    tvs apache/Bajaj dominar 400/yamaha mt07
    benim motorum için 5-6 bin devir civarı idealdir diye düşünüyorum sürekli o devirde kullanamıyoruz tabi 6-7 bin devir arası max tork veriyor 8 binde redline atıyor

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Alıntı peyloride adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Malum 150cc'lik olduğu için 5. vites 6000 devirde gitsem 60-70 falan giderim. Özellikle uzun yolda 90'la gidebilmem için 7500 devir çevirmesi gerekiyor aletin, bir zararı olur mu onu merak ediyorum ben. Eğer redline'a kadar zararı yoksa 110 ile gidebilirim uzun yolda, benim için iyi olur fakat motoru rezil edeceksem hiç gerek yok tabii.
    Uzun yolda düşük cc, tek silindirin en büyük handikapı yüksek devir çevirmekle doğru orantılı titreşimin artması, konforun azalması ve de yakıt tüketiminin artmasıdır. Redline seviyesine yakın gittiğinde özellikle titreşim nedeniyle ellerinde oluşan uyuşukluk frenlemede, kontra vermen gereken durumda sana sıkıntı yaratabilir.

bassturbin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Xj6 Diversion F
    Soruyu soran arkadaş neyi öğrenmek istiyorsunuz anlayamadım?Hangi devirde maksimum torkumu sordunuz yoksa motoru hangi devirde kullanmak doğrudur iyidir onumu sordunuz?

Motosikleti
    honda wing go, kenbo 125cc cup
    Alıntı bassturbin adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Soruyu soran arkadaş neyi öğrenmek istiyorsunuz anlayamadım?Hangi devirde maksimum torkumu sordunuz yoksa motoru hangi devirde kullanmak doğrudur iyidir onumu sordunuz?
    Uzun yolda en iyi deviri sordu sanırsam.
    Titreşim yüzünden sıkıntı yaşamak istemiyorsan optimum devir(ortalamanın az üstüde olabilir-12k çeviriyorsa 6_8k arası)
    Titreşim sorun değil dersen 10-12k arası.12 k ve üstünde redline girdiğini düşünürsek bu oran iyidir.
    Yakıt tasarrufu içinse 3-7k arası vuruntu yapmıcak devirler. Hatta duruma göre 2k bile olabilir. Hafif rampa aşağıda mesela.

Motosikleti
    Honda CRF1100 L1
    Yakıt ile ilgili derdim yok, fazla yaksın sorun değil. Ben daha çok 100-110 arası gitmek istiyorum ama o hızlar için redline'a yakın devirlerde gitmem gerekiyor. Bu devir motoruma zarar verir mi onu merak ediyorum, özellikle uzun yolda uzun süre bu devirlerde kullanmak?

Bunun haricinde normal şehir içi kullanımında en uygunu anladığım kadarıyla 6-8bin arası.

burakrak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xtreme max 200
    Yakıt ile ilgili derdim yok, fazla yaksın sorun değil. Ben daha çok 100-110 arası gitmek istiyorum ama o hızlar için redline'a yakın devirlerde gitmem gerekiyor. Bu devir motoruma zarar verir mi onu merak ediyorum, özellikle uzun yolda uzun süre bu devirlerde kullanmak?

Bunun haricinde normal şehir içi kullanımında en uygunu anladığım kadarıyla 6-8bin arası.
    Ns150'de devir kesici yok diye biliyorum çok zorlamani tavsiye etmem krank çabuk dağılıyor yüksek devirlere cikarak zorlama.
    ABONE OLMAK İÇİN >>> youtube.com/channel/UC2pNC9t3HM5t01YezVcCwzw

YAHYaONUR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Pulsar 200 NS/ Yamaha tracer 700
    100-110 ns 150 için fazla gelir, uzun yolda uzun süreler stabil o hızlarda gitmemenizi tavsiye ederim. Hatta 110km hız ns 200 için bile uzun süre stabil sürüş için fazla.

Pulsar için 6000 bin devir en optimali yolculuğun % 60'ı 6 bin devir(ns200 için 85 km hız eder ki yasal limite çok yakın), %30'u ( sollamalar, düzlükler ve rampalar) 7-8 bin devir, olarak seyahatimi planlıyorum ben.

bassturbin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Xj6 Diversion F
    Zararı olmaz arasıra gaz kesersende fena olmaz sakinleşsin motor

Forumdan Uzaklaştırıldı
    ana konu: bileği bükmek
    bileği büktüğümüz de, iki yönde de marjımız olmalı

Motosikleti
    Mh Drift 125>Rx3i Evo Abs
    benim driftte hep tapa gaz giderdim zaten 110 yapıyor 8 k rpm de hiç bir sorun çıkarmadı 85 bin km hepte zorladım aleti rx 3 te tapagaz gidince redline giriyor ����

tarikcapar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBF 250
    Makineye zararı olmaz... Ama sürekli yüksek devirde titreşim ne oranda artar ? o titreşim seni rahatsız edecektir...ve tabii ki motortaki bütün civataları gevşetir... Örneğin Biraderin Seyhan150 ile 2 kişi 5bin devirde 70 le çok tatlı gidiyor.. ama bıraz daha gazlayıp özellikle 80 i aşınca titreşim rahatsız ediyor...kısa bi süre (8-10 dk)kadranda 110km ye çıkardım aleti.. Sıkıldım yol bitsin diye bastım... benim eller titreşimden berbat bi haldeydi... ayaklıklara basmakta zorlanıyordum... kalçam falan mahvoldu...sonralara doğru artçım da ayaklıklara basamıyorum titreşim yüzünden yavaşla diye uyarınca yavaşlamıştım... Sonuç mu? eve gelince ön çamurluk cıvatası ve bir plakalık civatası kayıp vermiştim sizin ki bu kadar titrermi bilmem, ama size rahatsızlık vereceği kesin...
    Yalnız ama Kafası Rahat Adam...

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)