Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

"Çok dik" yokuştan debriyaj+arka fren ile inmek

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Suzuki DL 650 Vstorm (2004)
    Alıntı freelancer adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yahu ön fren ne korkutmuş motorcuyu arkadaş, adamlar arkayı kilitleyip aşağı doğru hızlanarak kaymaya başlasa bile ön frene dokunmayacakmış gibi konuşuyor.

Hep anlattım, bir daha anlatayım. Bakınız bu videoda Barry amcamız arazide, yani taşın, çakılın, yosunun olduğu yerde fren yapmayı anlatıyor. Ve diyor ki, %75 ön freni kullanın.

Lastiklerinizi düzgün bir şeyle değiştirdikten sonra kaygan zemin sabunlu yol veya buz pisti olmadıktan sizi durduracak en büyük güç ön frendir. Rahmetlinin de bir videosu vardı, orada da arazi eğitimi alıyordu bilindik bir eğitmenden. Adam yamaç aşağı ön freni sıkıyor, arka lastiği havaya kaldırıyor ve bir daha yere değdirmeden aşağı iniyordu. Sonra aynısını yamacı çıkarken ön kaldırıp yapıyordu. Videoda 10:20'den sonra bahsettiğim yeri izleyebilirsiniz.

Abinin bunu yapmaktaki asıl amacı, ana tutuş gücünün yokuş aşağı kalan tekerlekte olduğunu göstermek. Yani yokuş aşağı inerken ön freni, çıkarken arka freni kullanıyoruz bizi durdurması için. Hatta yokuş yukarı çıkarken bile ileri doğru bir miktar momentumumuz olduğu için, bizi durdurana kadar ön freni; sonra olduğumuz yerde kalmak, yokuş aşağı kaymamak için arka freni kullanırız.

Lastikleriniz genelde düşündüğünüzden daha fazla tutar yolu, dolayısıyla kendinizi yavaş yavaş ön fren kullanmaya alıştırın. Barry'nin de tavsiye ettiği gibi, ön tekerleği kısa süreli kilitleyerek duruma alışmayı ve ön kilitlendiğinde dengenizi sağlayabilmeyi denerseniz daha da iyi olur.

yıllarca arazide motosiklet kullandım, dediğin gibi rampa aşağı arazide stoppie de yaptım ancak arazinin şartlarını ezberleyebiliyosun. toprağın kayma mesafesini veya nerelerde tutunur kayarken bile hissedebiliyosun, asfaltta allaha emanetsin ha bir de belediyenin insiyatifine. hanginiz o videodaki 10:20'den sonraki kısmı yapabilir? hanginiz arazide rampa aşağı ön fren sıkabilir. varsa öyle bi delikanlı gelsin birlikte izmirde nif dağına çıkalım. ben vstromla inicem aynı rampayı. (prof. arkadaşları tenzih ediyorum) bu yüzden herkese barry amca muamelesi yapmayın. motor hızlanmadıktan sonra rampa aşağı her türlü arka fren ağırlıklı ön frenle inilir. düz yolda arka frenle yavaşlar ön frenle durur.

videolara bakacak olursak ben neler neler gösteririm ama onu uygulayabilecek adam lazım.
    ana tutuş gücü aşağıda kalan tekerlekte doğrudur buna zaten lafım yok zaten her seferinde rampa aşağı inerken durmanız gerekirse ön frenle durmak zorundasın diye defalarca söyledim.
    yokuş aşağı inerken ani stoppie sonucunda ya da ön teker kayması sonucunda düşmemen dileğiyle kardeşim. zamanı gelince haklıymışsın diceksin ama buraya gelip yazamıcaksın çünkü hepimiz gururluyuz. iyi sürmeler.

ah ülkemin asfaltlarının halini bilmeden videolardan yorum yapan yurdum insanları. buna ben de dahilim maalesef.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    Z300, Xtreme Enduro/Süpermoto, XRS700
    Seninki kadar olmasa da (40* kadar) hergün çok dik bir yokuşu iniyorum. Her iki motorumla da genelde 2. viteste, arka freni sürekli, ön freni ise hafif ya da kuvvetli şekilde kullanarak oluyor. Yokuşun altı mahalle arası 110* dönüş. Duramazsan yokuşun sonundaki evin duvarına ya da oradan dönen arabaya patlamak garanti. Hızımın artmasına izin vermeden hergün hergün iniyorum, daha birşey olmadı. Sert fren yapacaksam ya kendimi selede atabildiğim kadar geriye atıyorum ya da geri kaykılarak ağırlığı az da olsa geriye kaydırmaya çalışıyorum.
    Selametle..
    Emekli Olanlar:
    ‘11 Pcx 39.415 km.

Motosikleti
    Yamaha MT-25
    Arkadaş ne biçim cevaplar. Konuyu açan arkadaşın yerinde olmak istemem. Kimi ön, kimi arka, kimi her ikisi de kimi hiçbiri demiş. Aklıma bu konuyla alakalı Konfiçyus'un sözü geldi. Tam bu konu için. Konuyu açan arkadaş, bilmediğini biliyor. Öğretmeliyiz.

Bildiğini bilenin arkasından gidin. Bildiğini bilmeyeni uyandırın. Bilmediğini bilene öğretin. Bilmediğini bilmeyenden koşarak kaçın.

Arkdaşlar... Sadece ön veya arka frenin kullanılabileceği birkaç özel durum var. Bu arkadaşınki bunlara girmiyor. Çok dik yokuşta;
    Debriyaja basılmayacak. Tamamen bırakılacak. Ağırlık önde olacağı için daha iyi tutunan ön tekerleğe daha fazla kuvvet uygulamak kaydıyla her iki tekere de fren uygulanacak. Sürücü de öne çok eğilmeden oyuracak. Başka tartışmayalım lütfen bunu.
    pea ve Tengri bunu beğendiler.
    “Bir delil ile 40 alimi yendim; ama 40 delil ile bir cahili yenemedim.” Mevlana

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    SD 1290R
    Her daim ön freni kullanıyorum. Yokuş aşağı, viraj içi, her zaman. Çünkü arka fren tutmuyor! Motor durur pozisyondaysa hareket etmesine hafif engel oluyor o kadar.

Şahsi tecrübeme göre motosiklet ne kadar pahalıysa, arka fren de o kadar az tutuyor.

splender - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA YZF R25
    ARka ve ön fren kordinasyonu ile inmen gerek. Değişkenleri dikkate almalısın. Zemin ıslaksa sadece ön frene ya da sadece arka frene basarsan kayarsın.
    O yüzden ne sadece arka ne de sadece ön, ikisini de koordineli bir şekilde ve yumuşak basmalısın.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    "Yaklaşık 45-50 derecelik"

beni aşar

https://youtu.be/oG_tMMhtBGc?t=307
    emremm bunu beğendi.

zekeriyaimam - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    simson
    Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Her daim ön freni kullanıyorum. Yokuş aşağı, viraj içi, her zaman. Çünkü arka fren tutmuyor! Motor durur pozisyondaysa hareket etmesine hafif engel oluyor o kadar.

Şahsi tecrübeme göre motosiklet ne kadar pahalıysa, arka fren de o kadar az tutuyor.
    Öyle olması lazım zaten de bizim motorlara eşek gibi disk koyuyolar.Sadece kilitleniyo.
    Yarışçıların arka diski bkz.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı gurkhan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yaklaşık 45-50 derecelik,
    bunu görmemiştim. Nasıl abartan milletiz.

Öyle yol olmaz. Araçlar ne çıkabilir, ne de inebilir o yoldan. 30 derece bile inanılmaz dik bir yokuştur.

CagrioneTR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    XMAX 300, MT 25, ARORA BEATRİX
    sat motoru pisiklet al boş ver

levend84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ......
    Alıntı zekeriyaimam adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Öyle olması lazım zaten de bizim motorlara eşek gibi disk koyuyolar.Sadece kilitleniyo.
    Yarışçıların arka diski bkz.
    http://www.superbikeunlimited.com/im..._7-500x500.jpg
    Pist performansi için;

Olmasi gereken bu şekilde zaten,disk yuzeyinin daha hızlı sogumasi için bu şekilde geniş ve buyuk slot lu disk flanşı kullaniliyor.

Normal motosiklet kullanicisi ile pist yarişcisinin fren kullanimi ve sıklığı bir degil.

Not:Jant ise,ben karbon fiberim diye bağırıyor

Motosikleti
    simson
    Alıntı levend84 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Pist performansi için;

Olmasi gereken bu şekilde zaten,disk yuzeyinin daha hızlı sogumasi için bu şekilde geniş ve buyuk slot lu disk flanşı kullaniliyor.
    Yok abi bunun yüzey alanı az,çapı da daha küçük.Balataları da aşındırıp öyle kullanıyorlarmış az tutsun diye

Motosikleti
    ......
    Alıntı zekeriyaimam adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yok abi bunun yüzey alanı az,çapı da daha küçük.Balataları da aşındırıp öyle kullanıyorlarmış az tutsun diye
    Dostum,yuzey alani az ama kullanilan balatalar büyük.esasinda buyuk veya kucuk olmasi bir noktada onemlide degil,esas amaç surtunme enerjisinin yogunlugu.(Ornek,Seramik kompenantlar)

Duzlukte 200-230 km hizlarda iken 100metre sonraki ilk virajda hizin 120-130a duşmesi başka nasil açiklanabilir.
    splender bunu beğendi.

Motosikleti
    simson
    Alıntı levend84 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Dostum,yuzey alani az ama kullanilan balatalar büyük.esasinda buyuk veya kucuk olmasi bir noktada onemlide degil,esas amaç surtunme enerjisinin yogunlugu.(Ornek,Seramik kompenantlar)

Duzlukte 200-230 km hizlarda iken 100metre sonraki ilk virajda hizin 120-130a duşmesi başka nasil açiklanabilir.
    ön fren

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    SD 1290R
    On frenler karbon seramik ve deliksiz diye biliyorum. Sadece Brembo üretiyor ve piyasaya satılmıyor. Zaten belli bir sıcaklığın altında doğru düzgün tutmuyormuş galiba.

Motosikleti
    ......
    Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    On frenler karbon seramik ve deliksiz diye biliyorum. Sadece Brembo üretiyor ve piyasaya satılmıyor. Zaten belli bir sıcaklığın altında doğru düzgün tutmuyormuş galiba.
    Deliksiz Karbon ve seramik disk flanşı,slotlu ve delikli standart diske göre daha hızlı soğumasindan kaynaklaniyor olabilir.

Belli bir sicakligin altinda duzgun tutmamasi için ise,malzemenin öz sicakligi,ortam isisi ve balata ile dengeli isiya(optimum) ulaşmasi olarak açiklanabilir.

Yokustan inerken boşa at. Kesin iniş yaparsin. PILOTLAR GIBI. Acil inis

Motosikleti
    honda cbf 150
    Alıntı mustafa_325 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yokuş aşağı inerken ağırlık tamamen öne bindiği için arka fren değil ön freni kullanman gerek. Yokuşun tepesinde vitesi 1'e al ve birinci viteste yokuşu inmeye başla. Motor freni yetmeyip hızlanmaya başladığında yavaş yavaş ön freni sıkarak hızını düşür. Merak etme ağırlık öne bindiği için ön lastiğin kolay kolay kaymaz. Yani yokuş inerken ön frenden başka bir şeye basmayacaksın. Aklın sadece ön frende olacak.
    siz,bu başlığı açan arkadaşın düşmanımısınız? sizin yazdıklarının aynısını yaparsa olacağı tek şey burnu üstü çakılmak olur.45 derecelik yokuştan bahsediyor arkadaş.en güvenli yöntemi zaten kendisi bulmuş.o da arka fren.bundan daha güvenlisi yok.yokuş aşağı ön fren direkt olarak tekerin kilitlenmesi demek kayması demek düşmesi demek.böyl bir yokuş bulup lütfen önce kendiniz deneyiniz ön freni

uzay gemisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    09
    Alıntı Kavuklu adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yokustan inerken boşa at. Kesin iniş yaparsin. PILOTLAR GIBI. Acil inis
    Yorumu okuyunca kimin yazdığını 1 saniye içinde anladım "Kavuklu"
    Arka fren disk olunca ufak bir dokunuşta kitleye biliyor ama kampanalarda kitlemek biraz zor. Onunuz toprak, mıcır yada kaydırıcı birşey ise görürsünüz zaten. önünüz temiz ise ön fren kullanmaktan korkmayın

emremm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YBR125ESD(11)
    Alıntı .::YaRGıÇ::. adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    siz,bu başlığı açan arkadaşın düşmanımısınız? sizin yazdıklarının aynısını yaparsa olacağı tek şey burnu üstü çakılmak olur.45 derecelik yokuştan bahsediyor arkadaş.en güvenli yöntemi zaten kendisi bulmuş.o da arka fren.bundan daha güvenlisi yok.yokuş aşağı ön fren direkt olarak tekerin kilitlenmesi demek kayması demek düşmesi demek.böyl bir yokuş bulup lütfen önce kendiniz deneyiniz ön freni
    Bu yorumu konudaki videoları izledikten sonramı yaptınız?
    mustafa_325 bunu beğendi.

bassturbin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Xj6 Diversion F
    Gelen tak tak tak sesi arka fren kitleniyor motor stop ediyor sonra kitlenme açılıyor motor tekrar çalışıyor, debriyaj sıskık durumda olmadığı için.Zincirle şanzuman dişlisinden ve motorun kapanıp açılması sesleridir o sesler.

---------- Mesajlar birleştirildi - 02:34 ---------- bir önceki mesaj zamanı 02:29 ----------

Çok dik yokuş inerken arka frenin kitlenme ihtimali ve devir tutturamama ihtimalinden dolayı motoru boşa alırım veya debriyajı sıkarım arka freni kitlettirmeden arka ve ön fren kontrollü yani fren sıkılı inerim, sizede tavsiye ederim.

---------- Mesajlar birleştirildi - 02:35 ---------- bir önceki mesaj zamanı 02:34 ----------

Yarışmacı arkadaşlara başılar dilerim...şöyle gece gece leş bi espiri yapayımda ortam gerginliği gitsin

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)