Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Aprilia RS 125 2T Egzoz

Motovento
    REKLAM ALANI
    Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    misonXD
    Herkese iyi akşamlar. Bu motora merak sarmaya başladım. Hiç sesini gerçekte duyan var mı? Biraz tarif edebilir misiniz? Videolarda tiz ve biraz rahatsız eden bir ses var ama gerçekte eminim daha hoştur. Ayrıca rölantide takır tukur teneke sesleri geliyor :D egzozdan mıdır bilmiyorum. 2 zamanlı bir motora göre kuyruk altına güzel bir egzoz yapılsa o rölantideki ses azalır mı ve normal egzoz sesi daha tok bir hale gelir mi? Egzoz ve susturucu yapıları uzun ince olduğu için dışarıda kötü duruyor, o yüzden kuyruk altında süper olur. Bu motorun sesini gerçekte duyan herkes edebildiği kadar tarif etsin lütfen epey merak ettim.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    bassturbin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Xj6 Diversion F
    Yutupta var birsürü ordan dinleseniz.
    Disturbed4 bunu beğendi.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    misonXD
    Ben nasıl akıl edemedim tüh... "Videolarda tiz ve biraz rahatsız eden bir ses var ama gerçekte eminim daha hoştur." demiştim. Ses kayıtlarıyla gerçekteki ses arasında her zaman çok fark olur. Belki birisi çıkar gerçekte ne kadar yüksek veya ne kadar tok ne kadar tiz bir ses olduğunu benzetmeler yaparak tarif eder diye açtım başlığı.
    Mertcan39 bunu beğendi.

Motosikleti
    Mh Drift 125>Rx3i Evo Abs
    Alıntı Disturbed4 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben nasıl akıl edemedim tüh... "Videolarda tiz ve biraz rahatsız eden bir ses var ama gerçekte eminim daha hoştur." demiştim. Ses kayıtlarıyla gerçekteki ses arasında her zaman çok fark olur. Belki birisi çıkar gerçekte ne kadar yüksek veya ne kadar tok ne kadar tiz bir ses olduğunu benzetmeler yaparak tarif eder diye açtım başlığı.
    2 zamanlıdan tok ses beklenemez tiz bir sesi vardır 2 zamanlının egzozuyla kafana göre oynayamazsın egzoz onun canıdır
    Disturbed4 ve Mamba09 bunu beğendiler.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    misonXD
    Alıntı Mertcan39 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    2 zamanlıdan tok ses beklenemez tiz bir sesi vardır 2 zamanlının egzozuyla kafana göre oynayamazsın egzoz onun canıdır
    Teşekkürler. Açıkçası ben bu motoru almaya karar verdim. Ama çok rahatsız edecek kadar bir sesi var gibi duruyor. Peki hiç gördünüz mü bu motoru? Duruşu, kalıbı nasıldır? Boyum 184 nasıl durur? cycle-ergo.com sitesinde baktım pek uymadı gibi bana.

Motosikleti
    gerçekte göremedim ama teknik verilerden başka motorlar ile karşılaştırılabilir ölçüleri rs 125 2t bakın isteyen motordur ve ülkemizde çok yıpratıldı eğer maddi durumunuz iyi değilse üzer
    Disturbed4 bunu beğendi.

Motosikleti
    Yamaha Xj6 Diversion F
    Sesin yarısı egzostan yarısı hava filtresinden gelir, filtreden gelen ses karbüratör klapesindendir.Rolanti ve 3 4 bin devire kadar bariz duyulur.Sesin geneli orta yani mid ve tizdir ince.Hava filtresi açıksa kutusuz boğuluyormuş gibi klapeden ses gelir çokça orta ve tok.Devir arttıkça ses incelir rolanti ve alt devirdeki egzost içinde bilye misket sağa sola çarpma sesi keskinleşip tek düzende sayar.Egzost valfi olanlarda tam devire yaklaşınca ortalama 7500 7800 devirlerde ses 2 misli incelip sık gelip fazlalaşır.Burdan sonra susturucunun ağzından yaban arısı gibi ses çıkar sanki zurnanın sesi gibi yani makina sesiyle zurna sesi karışık.Tabiki susturucunun boyuna göre ses tok veya tiz olur.

Arkadaşın dediği salyangoz biçimli egzostla oynama olamaz fakat kısa veya uzun susturucuyla sesi tok kalın veya ince uzun daha fazla makina sesi elde edilebilir.Derbi gpr 125 r ın susturucusu koltuk altındadır.

Yüksek devirde motora bakan bi daha bakar bu neyin nesi diye çünkü çok sesi bazen formula 1 araçlarını anımsatıp dışarıya yankı yapar ve bu orta tizli ses çoğunlukla farkedilip duyulur uzaktanda çünkü hiçbir arabadan ve motordan bu sesten duyulmaz.Rs 125 in sesi için yazıyorum bunları veya egzost valfi olan yamaja dtr 125 r cross veta ecx 125 ktm içi...
    RoofRoof ve Disturbed4 bunu beğendiler.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    misonXD
    Maddi durum isteyen bir motor gibi duruyor dediğiniz gibi. Birazcık ucundan zorlayabilir belki emin olamadım.
    bassturbin, detaylı cevabınız için teşekkürler, aradığım bir cevap oldu.

rollcycle - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R1250GS ADV
    Herkese iyi akşamlar. Bu motora merak sarmaya başladım. Hiç sesini gerçekte duyan var mı? Biraz tarif edebilir misiniz? Videolarda tiz ve biraz rahatsız eden bir ses var ama gerçekte eminim daha hoştur. Ayrıca rölantide takır tukur teneke sesleri geliyor :D egzozdan mıdır bilmiyorum. 2 zamanlı bir motora göre kuyruk altına güzel bir egzoz yapılsa o rölantideki ses azalır mı ve normal egzoz sesi daha tok bir hale gelir mi? Egzoz ve susturucu yapıları uzun ince olduğu için dışarıda kötü duruyor, o yüzden kuyruk altında süper olur. Bu motorun sesini gerçekte duyan herkes edebildiği kadar tarif etsin lütfen epey merak ettim.
    tarif ediyorum voooaarrrrrrrrrrrr vırrr vırrr voooarrrr
    freelancer, RoofRoof ve Disturbed4 bunu beğendiler.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    misonXD
    Alıntı rollcycle adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    tarif ediyorum voooaarrrrrrrrrrrr vırrr vırrr voooarrrr
    çok beğendim
    rollcycle bunu beğendi.

Motosikleti
    Yamaha Xj6 Diversion F
    Giderken Sesi daha iyi anlamak için dynoda yani dinamometre ölçüm videolarına bakın.

---------- Mesajlar birleştirildi - 10:53 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:49 ----------

rollcycle sen nerdesin ya iki saattir yazıyoruz anlatamadık bişey
    Disturbed4 bunu beğendi.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    misonXD
    Alıntı bassturbin adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Giderken Sesi daha iyi anlamak için dynoda yani dinamometre ölçüm videolarına bakın.

---------- Mesajlar birleştirildi - 10:53 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:49 ----------

Şu an bakıyorum, aslında dinledikçe hoşuma gitmeye başladı sesi. Keşke hemen şimdi evin önünden bir rs 125 geçse...

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:08 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:59 ----------

gerçekte göremedim ama teknik verilerden başka motorlar ile karşılaştırılabilir ölçüleri
    Yamaha R125 ile karşılaştırmıştım attığım sitede, oradan biraz tahmin edebildim. R125'ten biraz daha alçak. İyi ki bolca R125 gördüm, canlandırabiliyorum.

Motosikleti
    Şu an bakıyorum, aslında dinledikçe hoşuma gitmeye başladı sesi. Keşke hemen şimdi evin önünden bir rs 125 geçse...

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:08 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:59 ----------

Yamaha R125 ile karşılaştırmıştım attığım sitede, oradan biraz tahmin edebildim. R125'ten biraz daha alçak. İyi ki bolca R125 gördüm, canlandırabiliyorum.
    yokki piyasada geçsin
    Bitmeyen tutkudur,özgürlüktür,her piston vuruşunda yürekte artan Aşk'tır motosiklet...

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    misonXD
    yokki piyasada geçsin
    Sahibinden.com da 1 tane ilan var sadece. Ekim'e kadar kimse almasa bari...

rollcycle - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R1250GS ADV

siz olayı yanlış anlamışsınız yazarak egzozun sesini tarif edin demiş arkadaş :D
    Disturbed4 bunu beğendi.

Motosikleti
    Sattı. Cafe Racer düşünüyor.
    Hocam bu motorda bulunan egzozun sistemini bir araştırın derim öyle gidip taygır ağraboviç kafana göre takarsan sıkıntı :D

Disturbed4 bunu beğendi.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    misonXD
    Alıntı Bükrek adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hocam bu motorda bulunan egzozun sistemini bir araştırın derim öyle gidip taygır ağraboviç kafana göre takarsan sıkıntı :D

https://www.youtube.com/watch?v=pJETbD4QwBg
    Biliyorum "ağraboviç, taygır, tuu bıradırs" falan kafama göre takamam. Belki 2 zamanlı motorlara göre egzoz yapan bir yer bulurum öyle bir şeyler denerim. Tabii daha rs125 alacam da bilmem ne... Biraz daha zamanı var yani. Teşekkürler.

Motosikleti
    Yamaha Xj6 Diversion F
    Siz egzost olayını tam anlamadınız veya bilmiyorsunuz sanırım.Kafama göre takmam dediğiniz kısım susturucu egzost değil az araştırırsanız çok rahat öğrenebilirsiniz;

Üstteki susturucy alttaki egzost hepsi egzost diyede geçer, alttaki genişleme odalı çıkıştır 2t expansion chamber ingilizcesi:

---------- Mesajlar birleştirildi - 01:38 ---------- bir önceki mesaj zamanı 01:37 ----------

Yanlış anlamayın birşey bildiğimden demedim bilmiyorsunuz diye, 2 zamanlının çalışması 4 zamanlıyla alakası yoktur.

---------- Mesajlar birleştirildi - 01:44 ---------- bir önceki mesaj zamanı 01:38 ----------

Dört silindir olursa 2 zamanlı motor makine vs. , 4 çıkıştan 1 çıkış olmaz, her silindire 1 adet egzost ve susturucu düşer genişleme odalı;

Disturbed4 bunu beğendi.

Motosikleti
    Peugeot 103
    Egzoz üreticisi olarak polini, malossi vb. markalara bakmanızı öneririm.
    Disturbed4 bunu beğendi.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    misonXD
    Siz egzost olayını tam anlamadınız veya bilmiyorsunuz sanırım.Kafama göre takmam dediğiniz kısım susturucu egzost değil az araştırırsanız çok rahat öğrenebilirsiniz
    Teşekkürler. Biliyordum aslında. Ama yukarıdaki mesajlarda egzoz egzoz dediğim kısım aslında susturucu kısımdı, ağız alışkanlığı sanırım. Ama sonuç olarak egzozu da, susturucuyu da kafama göre değiştiremem. Birkaç gün önce araştırmalarımda anladığım şey bu; Egzoz kısmı exup sisteminin ana kısmı ve gittikçe genişleyen sonra hunimsi bir şekilde tekrar daralan bir yapıda olmalı, susturucu ise uzun ve dar ağızlı olmalı falan filan... Siz daha iyi bilirsiniz ben kabaca biliyorum. Yorumlarda yanlış anlaşıldıysam kusura bakmayın, egzoz yerine susturucu demeliydim.

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:55 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:54 ----------

Alıntı peugeotcu103 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Egzoz üreticisi olarak polini, malossi vb. markalara bakmanızı öneririm.
    Teşekkürler, videolarına bakacağım.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)