Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Hiç gitmediğim bir ilçeden motorsikletimin plakasına yazılan ceza

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Honda Shadow VT750C - RR Daytona 250
    Merhabalar;

Öncelikle paylaşım amacım herkesin başına gelebilecek bir olayın çözümündeki izlenen yollar ve fikir alışverişidir.

13.07.2018 tarihinde evime bir idari ceza tebligatı geldi. Açtığımda daha önce hiç gitmediğim bir ilçe olan Datça'da Fuda Otel önünde motorsikletimin plakasına 47/1-C (Trafik işaretlerine uymamak) ihlali 108 TL idari para cezası kesilmiş. Oysaki o tarihte ve saatte motorsikletim Aydın Efeler 'de kapalı garajımda ön fren tadilatı görmekteydi. Muhtemelen polis memuru kardeşimiz plakayı yanlış yazmış veya ikiz plaka durumu söz konusu olabilir diye düşündüm.

Zaman kaybetmeden Aydın Trafik Bölge Müdürlüğüne gittim. Memur arkadaş durumu anlatınca beni adliyeye yönlendirdi. Adliye'de Aydın 1.Sulh Mahkemesinden, Datça Sulh Mahkemesine itiraz dilekçesi yazdım. Aydın 1.Sulh mahkemesi katibi dilekçeyi telefon ile Datça adliyesinden takip edeceğimi söyledi.

4 gün geçtikten sonra Datça adliyesini sabah telefon ile aradım. Sulh Mahkemesi katibi dava olduğundan müsait olmadığı tarafıma bildirildi. Öğleden sonra aramam gerektiği söylendi. Öğleden sonra tekrar ulaştım, katibin hala davada olduğu ancak dosya numarası ile kendisinin bana yardımcı olacağı söylendi. Aydın 1.sulh mahkemesini dosya numarası için tekrar aradım. 1.Sulhdaki beyefendi efendi bir arkadaş çıktı ve dosya numarasına gerek olmadığını belirtti. Ayrıca detaylı olarak muhabere numarası ile datça sulh katibi ... hanımın dosyayı açtığını ancak henüz bir işlem yapmadığını belirtti. Tekrar Datça Adliyesini aradım. Halen ulaşamadım.

Gelişmeleri bu sayfadan aktaracağım. Memur arkadaşın yaptığı bir hata vatandaşı ne denli sıkıntılı işlere soktuğunu anlatmak istiyorum. Tabiki memur kardeşimde hata yapmak istemez ancak vatandaş bu tip olaylarda gereksiz masraflarla uğraşıyor. Adliyeye giderken işyerinden izin alıyorsun, adliyeye giderken yakıt parası ve park parası ödüyorsun, adliyeleri telefon ile ararken telefon ücreti, mesai içindeyken telefon ile itiraz dilekçesi takip ederek işini gücünü bırakıyorsun vesaire...

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Carlsberg - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YZF R25
    Geçmiş olsun, sonucu ne olacak merak ettim. Sıkıntısız şekilde çözülür umarım.
    Mehmet Cirit bunu beğendi.

Trafik polisleri bu gibi cezai durumlarda park halindeki araçların telefon ile fotoğrafını çekiyor..Bu konuyu gündeme getirerek fotoğraf talebinde bulunun...
    Mehmet Cirit ve frankestayn1 bunu beğendiler.

Motosikleti
    Datça adliyesi sulh ceza katibine uzun uğraşlar sonucu perşembe günü ulaştım. Dilekçe yazılmış, Datça trafik ve Tescil Amirliğine iletilecekmiş. Bu arada bazı arkadaşlar cezayı ödemek zorunda olduğumu, daha sonra iade alacağımı söylüyor. Allah aşkına bu kadar saçma bir sistem olabilir mi ?

Hiç bulunmadığınız bir ilçeden plakanıza ceza kesiliyor, siz gidip bu parayı ödüyorsunuz daha sonra iade almak için hangi kurumdan iade edilecek ise gidip boşuna yatırdığınız paranızı alıyorsunuz. Böyle bir mantık hatası olabilir mi ? Gerekçesi nedir merak ediyorum. Adliye itirazında işinizi bırakıp gidiyorsunuz, para iadesi alırken işinizi bırakıp gidiyorsunuz. Bakalım neler olacak, beklemedeyiz.
    frankestayn1 bunu beğendi.

mavzer-i - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    hypermotard 796 / vulcan s / versys 650
    saçma ama gerçek. önce cezayı ödemen gerekiyor.

Motosikleti
    xv250
    malesef çoğu mantık muhakeme terk etmiş bizi

hokahey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    evet usulen önce ödeyip sonra itiraz etmeniz gerekiyor.

Okadar vakit harcayana kadar indirimli ödeyin 85 küsür tl bitsin gitsin. İtiraz etmek için koştur dur. Yakıt yak, otopark parası, boşuna artan km, motorun yorgunluğu, kaza riski vs vs hiç uğraşmaya deymeyecek rakamlar vallahi. Cezayı yazan memurun isim soyisminden de instada bulmaya çalışın olay böyle böyle haksız yazdınız ödedim boğazınızda kalsın de at gitsin.
    Mehmet Cirit ve lifegoeson13 bunu beğendiler.

freelancer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı to1ga adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Okadar vakit harcayana kadar indirimli ödeyin 85 küsür tl bitsin gitsin. İtiraz etmek için koştur dur. Yakıt yak, otopark parası, boşuna artan km, motorun yorgunluğu, kaza riski vs vs hiç uğraşmaya deymeyecek rakamlar vallahi. Cezayı yazan memurun isim soyisminden de instada bulmaya çalışın olay böyle böyle haksız yazdınız ödedim boğazınızda kalsın de at gitsin.
    Mantık güzelmiş birader, güle güle kullan. İtiraz etmediğin her haksız cezayla, yeni haksız cezaların önünü açıyorken bir de Instagram'dan bul demiş adamı. Sosyal medya dahisi mübarek. Yan yana selfie de çeksinler mi "bana 600km öteden ceza giydiren karşimle trafik keyfi" diye?

Motosikleti
    Kuba SL200
    Cezada görüntü yoksa itiraz dilekçesine o tarihte motorun serviste olduğunu gösterir belge eklediyseniz ceza kolayca iptal olur diye düşünüyorum
    Mehmet Cirit ve frankestayn1 bunu beğendiler.

Alıntı freelancer adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Mantık güzelmiş birader, güle güle kullan. İtiraz etmediğin her haksız cezayla, yeni haksız cezaların önünü açıyorken bir de Instagram'dan bul demiş adamı. Sosyal medya dahisi mübarek. Yan yana selfie de çeksinler mi "bana 600km öteden ceza giydiren karşimle trafik keyfi" diye?
    Ceza hız cezası olsa 400 500 tl itiraz edilirdi. Ama bu adam zaten itiraz peşinde koştururken 85 tl rahat rahat harcayacak. Neyin kime faydası olacak?

hokahey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ceza hız cezası olsa 400 500 tl itiraz edilirdi. Ama bu adam zaten itiraz peşinde koştururken 85 tl rahat rahat harcayacak. Neyin kime faydası olacak?
    herkes senin gibi düşünürse o zaman haksız cezaların önüne geçemeyiz.

Tayyip beyciğimi tanımasam, insanları uzun ve masraflı bürokrasiyle hakkını aramaktan vazgeçirip paraya konmanın peşinde olduğunu söylerdim lakin Tayyip beyciğim asla böyle bir şey yapmaz elbette.

Gerçi bu yalnızca Tayyip beyciğimin suçu değil şimdi, herhalde son otuz yıldır vatandaş hakkını aramaktan alıkonuyor.

Motosikleti
    falcon flash 100
    Önemli olan haksızlığa direnmek. Hakkını ararken kar, zarar hesabı yaparak özelde ufak genelde ( toplamda ) büyük haksızlıklara engel olmak. Devletin amacı haksızlıkları önlemek değil mi?

Nasıl devlet haksızlık yapana ceza kesebiliyorsa bunu da devlet olmanın ( gücü kullanmanın ) kendisine verdiği bir hak olarak görüyorsa. Kişilerde devlet tarafından bir haksızlığa uğradığında devlete ceza yazabilmeli.

Kısacası bu şahıs şunu diyebilmeli sen bana 108 tl haksız yere ceza yazdın bende buna karşılık 550 tl ceza yazıyorum diyebilmeli. Devlet bu sistemi kurmalı mahkeme gibi formaliteleri kaldırmalı. Örneğin kaymakamlıklarda tüketiçi hakem heyetine bir dilekçe verilmeli gerisini devlet aygıtı kendi halletmeli devlet haklı ise vatandaş cezayı ödemeli vatandaş haklı ise devlet vatandaşa yaptığı hataya karşılık bu parayı vermeli.
    mgora, Mehmet Cirit, OzanAntalya ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

ozan1991 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    tvs apache/Bajaj dominar 400/yamaha mt07
    hakkınızı arayın 10 lirada olsa ceza vazgeçmeyin derim
    Mehmet Cirit, bursalıali ve OzanAntalya bunu beğendiler.

Motosikleti
    Tabiki farklı fikirler çıkabilir. Ödeyip instagramdanda bulabiliriz. Şahsi fikirdir, Saygım var. İlk olarak cezayı hatalı yazan memur arkadaşın ispat etmesi gerekir. Tahminimce hatalı işlem ise eminimki bilerek yapılan bir hata değil. Ancak haklı olunan yerde de direnmek en mantıklısı. Aslında cezayı ödemek felan değil konu, ikiz plaka şüphesi diye bir şey soktular aklıma. İkiz plaka var ise bu zaat gidip bir suç işler ise al başına iş. Zaten ülkede kendini haklı çıkartana kadar 3 ay adliye koridorlarına koşuyorsun. (Burada 3 ay süresini mecazen belirttim) Gelişmeleri buradan aktarıcam. Başka arkadaşların başına gelir ise bir nevi yardımcı olur diye umuyorum. Umarım vukuatsız atlatırım. Saygılar.
    OzanAntalya ve bursalıali bunu beğendiler.

Alıntı Mehmet Cirit adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Tabiki farklı fikirler çıkabilir. Ödeyip instagramdanda bulabiliriz. Şahsi fikirdir, Saygım var. İlk olarak cezayı hatalı yazan memur arkadaşın ispat etmesi gerekir. Tahminimce hatalı işlem ise eminimki bilerek yapılan bir hata değil. Ancak haklı olunan yerde de direnmek en mantıklısı. Aslında cezayı ödemek felan değil konu, ikiz plaka şüphesi diye bir şey soktular aklıma. İkiz plaka var ise bu zaat gidip bir suç işler ise al başına iş. Zaten ülkede kendini haklı çıkartana kadar 3 ay adliye koridorlarına koşuyorsun. (Burada 3 ay süresini mecazen belirttim) Gelişmeleri buradan aktarıcam. Başka arkadaşların başına gelir ise bir nevi yardımcı olur diye umuyorum. Umarım vukuatsız atlatırım. Saygılar.
    İkiz plaka ciddi bir şüphe, dilerseniz teyit ettirin; fotoğraf varsa fotoğraf isteyin. İkiz plaka durumlarında devlet plakanızı ücretsiz değiştirse ne güzel olurdu, başkasının çakallığı için 180 küsur lira ödemek zorunda kalmazdınız. Bu yüzden ikiz plaka olduğundan emin olun derim değiştirmeden önce.

Ben de umuyorum ki vukuatsız atlatırsınız.
    Mehmet Cirit ve bursalıali bunu beğendiler.

Motosikleti
    Yamaha Xmax 250 Ironmax 2019
    Orada park cezası kesilen araç büyük ihtimalle motosiklet değildi. İtirazınız sonuçlanır ama biraz uzun bir süreç olacağı belli.

Motosikleti
    Ceza tutanağında direk Honda Shadow VT750C Gri yazıyor... Direk benim makine... Adam plakaya kesmiş aracın modelini de plakadan işlemiş.. Memurun ismi mevcut tutanakta telefonla arıyorum, telefona da çıkmıyor...

Alıntı Mehmet Cirit adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ceza tutanağında direk Honda Shadow VT750C Gri yazıyor... Direk benim makine... Adam plakaya kesmiş aracın modelini de plakadan işlemiş.. Memurun ismi mevcut tutanakta telefonla arıyorum, telefona da çıkmıyor...
    Çıkması zor, uğraşmak istemez tahminen. Siz o esnada motorun garajınızda olduğunu kanıtlamaya çalışın, yakın saatlerde önünden geçtiğiniz herhangi bir güvenlik kamerası iş görebilir. Belki, EXIF bilgileri konum içeriyorsa, motoru tamir ederken çekmiş olabileceğiniz fotoğraflar bile iş görebilir.
    bursalıali bunu beğendi.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)