Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 12

Hiç gitmediğim bir ilçeden motorsikletimin plakasına yazılan ceza

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Honda Shadow VT750C - RR Daytona 250
    17 Temmuz'da yazdığım bu anlamsız ceza muhabbeti 24/10/2018 tarihinde sonuçlandı. Size anlamsız bu cezanın sonucunu açıklayıp kafayı sıyırmak üzere olduğum manasız sorularımı da ekliyorum.

Datça İlçe Emniyet Savunması
    "İlçemiz nüfusunun turizm sezonunun en yüksek olduğu şu dönemlerde hem araç hem insan yoğunluğunda tek memur olarak hem hatalı parklara hem yasak yollara girişlere hem de trafik kazalarına yoğun şekilde bakmaktadır. ..... "buraları geçiyorum"..... Trafik İdari para cezası karar tutanağı tanzim edilerek gerek sürücülere gerekse araç sahiplerine tebligat yapılmaktadır. Durdurulmadan yapılan bu denetimlerde tescil plakasına tanzim edilen cezalar olduğu, GÖRÜNTÜLEMEK mümkün olmadığı, ilçede henüz DAİMİ ÇEKİM YAPAN KAMERALI KAVŞAK bulunmadığından, yapılan işlemlerde usul ve esas yönünden hukuka aykırılık bulunmadığı bildirilmiştir. Deliller; İtiraz dilekçesindeki beyan, idari yaptırım kararı ile kurumun cevap dilekçesi."

Hakim Kararı;
    "Yapılan incelemede Datça İlçe Emniyet Müdürlüğünün idari yaptırım kararına konu ceza tutanakları ve ekleri ile itiraz ve cevap dilekçeleri ile tüm dosya kapsamı bir bütün olarak değerlendirildiğinde.......... "buralar uzun geçiyorum" ....... hukuka aykırılığın bulunmadığına...... itiraz edenin herhangi bir belge ibraz edemediği ve beyanların soyut iddia aşamasını geçmediği görülmekte... "Burası beni çok güldürdü, resmen yaptırımı iddia edip yaptırım suçu iddia eden kurumdan delil değil iddiaya konu olan kişiden delil isteniyor"... gereğince başvurunun reddine karar verilmiştir"

Hüküm: Başvurunun Reddi, Yargılama gideri olarak 35,40 TL Hazineye irat kaydı ve İdari Para Cezasına KESİN Hükmü...

Ben parasında pulunda değilim, Bu karar Psikolojimi bozdu arkadaşlar.. İddia atandan DELİL istenmeyip, yaptırım iddiasında bulunulan kişiden DELİL istenmesi garip değil mi ? Demek ki kamera olmayan herhangi bir ilçeden herhangi bir köyden benim motoruma defalarca ceza gelebilir.

Hayatım boyunca gitmediğim Datça ilçesinden kesilen cezayı ödemek zorunda bırakıldım. Böyle bir sistem olabilir mi ?

Bu saatten sonra yapılacak bir şey yok ancak bahaneyle cezayı kesen polis memuru kardeşimizle tanışıp bir çayını içmek için Datça'ya gideceğim hayırlısıyla... Sonuçta bu kardeşimizinde gözünden kaçan bir hata ve sezon yoğunluğundan da bahsetmiş.

Saygıları,Sevgiler

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    ftkrblt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tracer 900
    Maalesef Adalet artık bu ülkede sadece bir kadın ismi;haziran 2017 yılında trafikte bi arkadaşla kavga ettik,işin içinde hiç silah olmadı ancak tarafıma küfür edildi ayrıca iki kişi biri beni tutarken diğeri vurdu,bende vurdum,sonrasında kaçarlarken kendimi tutamayıp aracımla arkadan araçlarına vurup sıkıştırarak mala zarar verdim,onlarda tekme yumruk ve levye ile benim aracıma zarar verdi,tabi karakolluk olduk,akabinde o benden şikayetçi ben ondan şikayetçi;neyse 1 hafta sonra tanıdık eş dost girdi araya o pişman ben pişman inan kim haklı kim haksız bi önemi yok,neyse aramızda konuşup anlaştık,sonuç bugün adliyede ilk duruşmamız vardı hakim dedi anlat nasıl oldu;dedim hakim bey aradan koca birbuçuk sene geçmiş 500 günden fazla ben geçen hafta bugün nerde napıyodum onu bilmiyorum,içim soğumuş öfkem geçmiş ben o gün adalet arıyodum bugün şöyle bi düşündüğümde gülüp geçiyorum sadece kısaca şikayetçi değilim dedim,olaydan 500 kusur gün geçmiş ki ilk kez mahkeme gördüm,duruşmam sabah 9'da idi inanın 10 buçukta anca başladı duruşma böyle olacağını bilseydim en baştan şikayetçi olmazdım.
    bursalıali, Mehmet Cirit ve emremm bunu beğendiler.

Carlsberg - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YZF R25
    Ne yalan söyleyeyim, suratımda "Biliyordum böyle olacağını" gülümesemesi ile okudum. Resmen acınacak haldeyiz.
    lifegoeson13 ve Mehmet Cirit bunu beğendiler.

Motosikleti
    Bajaj Pulsar 200 NS 2017
    Aynısı Ankara'da bir arkadaşımın basına geldi kendisi polis memuru. Aracı 1 haftadır Ankara'ya 50 km uzaklıkta bir ilçedeydi ama o sırada Ankara merkezde ceza yiyor. Plaka model renk her şey aynı. Aracı bu sırada evinde merkezden çok uzakta bekliyorken hem de. İtiraz etti cezayı da yatırdı bekliyor hala. Asıl sıkıntı cezadan da çok ikiz plaka varsa ve o arac suça karışırsa terör vs. kendi başı ağrıyacak. Buradaki sistemde sizin aracınız şehre girmiş mi girmemiş mi sürekli plakalar okunuyor kameralarla yani aracın Ankara merkezden çıkış yaptığı tarih vs. sistemde belli. İtirazı kabul olacak mı bekliyoruz. Polis diye belki özel bir ilgi olabilir itirazın kabulü için şimdilik bekliyoruz ama çok ilginç gerçekten plaka model renk vs. her şey doğru kayıtlı sistemde.
    Benim tahminim ceza yazan polisler plakayı yanlış okuyor bi kenara not alıp plakaları. Akşam toplu bir şekilde tutanak tutuyorlar. model vs. hiç bakmadan plakayı sisteme girip sistemden öğrendikleri araç bilgileri ile tutanak dolduruyorlar sonuç da böyle oluyor.
    Polislere günlük ceza kesme sayılarını arttırmaları için baskı yapan sistemi eleştirmek daha doğru ne yazık ki.
    Mehmet Cirit bunu beğendi.

Motosikleti
    falcon flash 100
    Sen yine dua et konu trafik cezası bir de başka mevzu olsaydın yandı gülüm keten helva.

Benim başıma geldi. Bir tatsızlık oldu polis tutanak tuttu. Gittik mahkemeye savcı iddianame yazmış olayla hiç alakası yok mahkeme çıkışı gittim hakimin yanına savcı niye böyle yazmış diye hakim dedi ki savcı tutanağı okumamış bile neyse aldık ceza.

Yargıtaya itiraz ettik. Avukatım aradı yargıtay savcısı sanık Avusturya ya gideceğini beyan ederek diye yazmış sen dedi Avusturya ya mı gideceksin ağzım bir karış yooo dedim. Yargıtay savcısı bir önce ki yazıyı silerken hepsini silmemiş başkasının ifadeleri kalmış.

Gecen gümrükten girerken genç muayene memuru geldi eşyaları hırpalıyor ne yapıyorsun sen dedim biraz itiştik. Bana ceza yazdı 85 lira ne bu dedim arabada et var dedi. Dedin ne eti bir gram yok olsun uzatma dedi ben de akıllandım 85 lirayı yatırdım geçtim.

Yani anlayacağın konu başka da olabilirdi.
    emremm ve Mehmet Cirit bunu beğendiler.

hokahey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    geçmiş olsun, üzüntü verici bir durum.

..YaNKee.. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR 650F
    bir defasında trafik polisi tartıştığı motorcuya park cezası kesti.. ama plakadaki bir harfi p yerine b yazmıştı.. motorcu elindeki kağıdı yırtıp attı daha sonrasında da ceza gelmedi.. sizin ki buna benzer bir durum olabilir.. delil yoksa devletin kurumu haklıdır diye düşünüyorlar bu gibi itirazların önüne geçebilmek için..

onurordek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF 150>GW 250>RX3İ>XMAX400+RKS RT 250+SHERCO 250
    Alıntı Mehmet Cirit adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Datça İlçe Emniyet Savunması

itiraz edenin herhangi bir belge ibraz edemediği ve beyanların soyut iddia aşamasını geçmediği görülmekte... . gereğince başvurunun reddine karar verilmiştir"

Hüküm: Başvurunun Reddi, Yargılama gideri olarak 35,40 TL Hazineye irat kaydı ve İdari Para Cezasına KESİN Hükmü...

Ben parasında pulunda değilim, Bu karar Psikolojimi bozdu arkadaşlar.. İddia atandan DELİL istenmeyip, yaptırım iddiasında bulunulan kişiden DELİL istenmesi garip değil mi ? Demek ki kamera olmayan herhangi bir ilçeden herhangi bir köyden benim motoruma defalarca ceza gelebilir.

Hayatım boyunca gitmediğim Datça ilçesinden kesilen cezayı ödemek zorunda bırakıldım. Böyle bir sistem olabilir mi ?

Bu saatten sonra yapılacak bir şey yok ancak bahaneyle cezayı kesen polis memuru kardeşimizle tanışıp bir çayını içmek için Datça'ya gideceğim hayırlısıyla... Sonuçta bu kardeşimizinde gözünden kaçan bir hata ve sezon yoğunluğundan da bahsetmiş.

Saygıları,Sevgiler
    "Oysaki o tarihte ve saatte motorsikletim Aydın Efeler 'de kapalı garajımda ön fren tadilatı görmekteydi. " Bu durula ilişkin bir emare sunmamış mıydınız ?
    KÜR ŞAD

Motosikleti
    6 Temmuzda bana ceza kesiliyor. 13 Temmuz'da tebliğ ediliyor. Motorumun bulunduğu garajda ise kamera kayıtları yalnızca 1 haftalık tutuluyor. Ceza bana geldiğinde zaten görüntülere ulaşamadım. Elimde ise sadece fren hortumu yaptırdığıma dair bir fatura var. Bu faturada zaten bir anlam ifade etmiyor. Anlayacağınız cezayı yedik, mahkeme bedelini de ödeyeceğiz. Başka bir vukuata karışmadığıma dua ediyorum artık. Ancak mutlaka Datça'ya gidip polis kardeşimizle tanışmak istiyorum, bir çayını içip sayesinde de Datça'yı ailece görmüş olacağım.

-Black- - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki DL650 2014
    Alıntı hokahey adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    herkes senin gibi düşünürse o zaman haksız cezaların önüne geçemeyiz.
    Düşünülürse de geçemezsin diyecektim.
    Sonra aşağıda diğer mesajları da okudum.
    Adalet yoksa, hiçbir şeyin önüne geçemezsin.
    Mevcut durumda olan da budur.
    Adama katilsin diyorsun, sonra katil olmadığını ispatlayamadığın için katil olduğun anlaşılmıştır diyorsun.
    Buna adalet değil dikta rejimi deniyor. Güç kimin elimde olursa olsun.
    Başındakine de diktatör.

Bu dönemde dine sıkı sıkı sarılmak lazım. Eee işimiz Allah'a kaldı.

Motosikleti
    Yamaha Ybr125 >> Bajaj Pulsar 200NS
    Hocam yaslıveAcemi abimizde yazmıs benimde haklı olduğum bir mahkemem oldu , öyle bilirkişi raporları vardı ki (İtü ve İstanbul Üniversitesi öğretim görevlileri tarafından) bu bilgisizlik karşısında kafayı yemek işten değildi.
    En son dedim ki daha ağır bir suçla yargılanıyorda olabilirdim buna da şükür.
    Ödediğim cezayı devletten alacaklarım hanesine yazdım.
    Siz yapmanız gerekeni yaptınız , en azından kayda girdi.Yarın burayı bile okuyan olur. Faydası olur.

Motosikleti
    Ybr 125
    Nasıl iştir bu. Hadi bu ceza küçük. Büyük çaplı bir ceza yada suçta olabilir insanın üstüne kalan.

Motosikleti
    Minsk 125E
    Mehmet kardeşim, senin yediğin ceza senin plakana aittir! Hatta motorunu garajdan çıkarma, yeni cezalarda gelir. Nasıl mı? Adamlar motosikletini trafikten çekiyor, sonra uzaktan gözüne kestirdiği bir plakayı ezberleyip Adanada bastırıp kargoyla alıyorlar ve motora takıyorlar. E poliste uzaktan görüp ceza kesince.. cart diye asıl plaka sahibine giriyor. Ege ve Akdeniz bölgesinde yaygındır!

Motosikleti
    Ben ikiz plaka şüphesiyle sulh mahkemesine başvurdum. Bu konuda herhangi bir karar yazılmadı. Böyle bir konuda vatandaş zarar görüp şüphelenmiş ve mahkemeye başvurmuş, sen mahkeme olarak araştırma yapsana. Bu ilçenin giriş çıkışında da mı kamera yok. İlçeye giren çıkan hiçbir plaka kayda geçmiyor mu ?

Karar direk cezanın hukuksuz bulunmadığına yönelik çıkıyor. Şaşılacak iş değil doğrusu. Yarın başka bir uyarı gelir ise en azından elimde mahkemeye başvurduğuma dair kayıt var. Artık kendi plakamızı kendimiz takip edeceğiz.

Riptalon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha XMax 300
    Gel de bu ülkede psikolojini sağlıklı tut. Okurken umutsuzluktan yerin dibine giresim geliyor. Yaşasam ne olur bilmiyorum.

The Dude - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    sym joymax
    geçmiş olsun.
    marko paşayla tanışmışsın, selamımı söyleyin beni iyi tanır.

plaka değiştirme masrafı yaklaşık 300 lira tutuyor.
    aklınızda bulunsun.

Motosikleti
    Yamaha MT-25
    Bari cezayı yediğiniz kabahati gidip yerinde uygulayın. En azından peşin verdiğiniz cezanın, suçunu sonradan işlemiş olursunuz. Devletle aranızda alacak-verecek kalmaz.
    (Mesela yani)

freelancer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Sonuca ulaştı mı dava? Vatandaşın hakkı yendi mi yine? Alp Er Tunga öldi mü? Daha bugün Almanya'daki bir arkadaşım "Burada yapamıyorum, ülkeye döneceğim" dedi, "Gelme lan, manyak mısın?" dedim; yine olsa yine derim.

Bugün emeklilik durumuma baktım; en erken 60, iki katı prim ödemek istemezsem en erken 62 yaşında emekli oluyorum. Ulan 62 yaşını görmeyi bile planlamıyorum ben, sen ne diyorsun devlet baba? Baba evladını böyle öper mi, eniştenin işi o. Burada bir bit yeniği var.

ayzek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İstanbul ( Avrupa ) Motosikleti: MONDİAL MG 150 SÜPERBOY X - HERO HUNK
    Motosikleti
    YUKİ FORZA 170 - MONDİAL 100 SÜPERBOY + 100 HYENA
    İtirazdan bir sonuç çıkmaz.Başıma geldi kısa geçerek anlatıyorum devlete para kazım mahkemede benim memurum işini bilir deyip geçiyor üstüne birde dosya parası falan o da ayrı bir gelir kapısı kırmızı ışıkta dururken trafiği tehlikeye atacak şekilde araç kullanmak ve hızına uygun şeritten gitmemek ve trafik zabıtalarının uyarılarına uymamaktan ceza yedim önümdeki 3 araç ve ben kırmızı ışıkta beklerken arkama gel ekip otosunun motorcu önümden kaybol diye anonsu üzerine gidecek yermi var nereye gideyim dediğim için oldu mobesinin dibinde mobese numaralarına kadar saat tarih belirterek itiraz etsemde emniyet beni yalanladı bimerden de yazdım mahkemeyede itiraz ettim mahkemin bir işlem yaptığını mobeseyi incelemedekleri aşikar dısya önlerine geldi ödesin vatandaş deyip geçtiker o kadar süre bekledikten sonra faiziyle ödedim o zamandan bu yana o ödediğim parayı misliyle çıkarttım halada devam ediyorum o kadar bilendimki plaka kapaı köprü geçişleri uzun yollarda plaka kapalı radara girmeler radar yygulamasında polis çevirmesinden kaçmalar vs derken paramı kurtardım yeni aldığım motorumda arka çantayı biraz geriye monte ettim arkadaki rahat otursun diye ve plakam açık olduğu halde köprü geçişleri görünmüyor heralde kameranın açısıyla alakalı ne geçiş görğnüyor nede kaçk geçiş böyle devam nede olsa bu aralar cezalar arttı yine çevirir biri kafasına göre yazıp git itiraz der haksız yere aradaki farkı dengeler bir ülke düşünün vatandaşını gelir kapısı görsün köprüden kaçak geçene 10 katı ceza ödettirsin sınırdan kaçak giren suriyeliye maaş versin sağlık hizmeti versin burs versin versinde versin

Motosikleti
    Yamaha Ybr125 >> Bajaj Pulsar 200NS
    Muhasebe ayda bir rutin vergi vb borcu sorgular , bugün garajdan haftada 1-2 çıkan araca ceza gelmis birazda gecikme zammı ödedik.
    Akşam eve gittim tebligat gelmiş "T Ceza" yazıyor (sadece motosiklet kullanıyorum bakalım neymiş , e-devlet ve emniyet sitesinden sorguda çıkmadı).

Bakanlık yalanladığına göre bizim cezalar tamamen rastlantı olsa gerek.
    https://www.iha.com.tr/haber-icisler...anladi-750742/

İçişleri Bakanlığı, trafik denetimleri ve cezalarıyla ilgili sosyal medya üzerinden yapılan iddiaları yalanladı.
    Bakanlık, "Sosyal medya üzerindeki 'Trafik denetimlerinin ve bu denetimlerde sürücülerin kural ihlallerindendolayı düzenlenen trafik idari para cezalarının, 2018 yılı sonuna kadar çok yoğun olarak uygulanacağı, yeni yılın üç aylık döneminde ise uygulanmayacağı' şeklindeki paylaşımlar gerçeği yansıtmıyor" açıklamasını yaptı.

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 12

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)