Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Çene Açılır Kaskmı Full Face Kaskmı Daha İyi ?

Motovento
    REKLAM ALANI
    Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    LİFAN LİON 125
    Hangisi daha iyi çene açılır kaskmı yoksa full face kaskmı nedenleriyle yazarmısınız

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    Full face > çene açılır > yarım > kafatası
    oialdemir bunu beğendi.

freelancer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı watercolours adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Full face > çene açılır > yarım > kafatası
    +1. Bir de köpekbalığı kafası gibi lıbıdı lıbıdı kıkırdak doku var, o hiç koruma sağlamıyor diyorlar.

Nedenlerine gelince, tam kaskta mekanizma gibi bir dert olmadığı için mekanizma açılma sorunu da yok. Üstelik tek parça koruyucu katman, korumakta daha da etkili.

Açılır kask da kabul edilebilir, her ne kadar iki ayrı koruma bölümü olsa da (kafatası ve vizör-çene) birçoğu kabul edilebilir bir iş çıkarabilir.

Bundan aşağısından uzak durmak en temizi olacaktır, kaza esnasında yüzünüzün herhangi bir bölgesinin açıkta olmasını istemezsiniz.

Motosikleti
    Yamaha Xmax 250 Ironmax 2019
    neden yazmaya gerek var mı tabi ki fullface.

Full face kask iyidir.

mustafa_325 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Pulsar RS 200 - Thriumph TİGER 800
    Full face daha iyi korur fakat çene açılır kask müthiş bir kullanışlılık sunar.

Çene açılır kaskların da hepsi aynı değil. Bazılarının çene mekanizması en ufak darbede dağılırken bazıları fullface kadar iyi koruma sağlayabiliyor.

Alıntı mustafa_325 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Full face daha iyi korur fakat çene açılır kask müthiş bir kullanışlılık sunar.

Çene açılır kaskların da hepsi aynı değil. Bazılarının çene mekanizması en ufak darbede dağılırken bazıları fullface kadar iyi koruma sağlayabiliyor.
    Aynen, kısaca anlatmak adına atladığım bir konu. İlla çene açılır kask alacağım diyorsanır herhangi bir kaskta arayacağınız DOT/ECE sertifikalarının yanında SHARP'a bir göz atıp, testlerin yüzde kaçında mekanizmanın kilitli kaldığına bakabilirsiniz.

Şu an kullandığım LS2 FF370 kaskı SHARP'a güvenerek almıştım, testlerin tamamında mekanizmanın kilitli kaldığını söylüyordu. Kazada deneme şansım olmadı, umarım da hiçbir zaman olmaz lakin konfor konusunda belli açılardan rüzgar alınca gelen ıslık sesi haricinde bir şikayetim yok.

Motosikleti
    speederbike
    Unutmadan, çene açılırların (Shark Evoline serisi hariç) çene açıkken sürülebilir şeklinde akreditasyonu yok. Çene açılmasının mantığı, biryle konuşurken kaskı çıkarmadan çenenin açılmasıdır, yoksa çeneyi açalım, püfür püfür sürelim mantığı yoktur, öyle de kullanamazsınız, en azından Avrupa'da.

Alıntı watercolours adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Unutmadan, çene açılırların (Shark Evoline serisi hariç) çene açıkken sürülebilir şeklinde akreditasyonu yok. Çene açılmasının mantığı, biryle konuşurken kaskı çıkarmadan çenenin açılmasıdır, yoksa çeneyi açalım, püfür püfür sürelim mantığı yoktur, öyle de kullanamazsınız, en azından Avrupa'da.
    Buna da +1. Zaten çene açılır kaskı sürerken çenesini açarsanız, işlevsel olarak oldukça ağır bir yarım kaskınız olmuş olur. Üstelik açılmış çene mekanizması büyük ihtimalle görüş alanını bir miktar etkiler.

Motosikleti
    Cbf150
    Bende 4 yıldır Ls2 F370 vardı geçen hafta arkadaşa verdim.
    Bir yıldır dolap da yatan Nolan n86 modelinin kullanıyorum bir haftadır.
    Anladım ki çeneden açılır büyük bir nimet ve rahatlıkmış.
    Tekrardan bir çeneden açılır almaya kararlıyım. N86 yı rafa geri kaldıracın

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı freelancer adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Açılır kask da kabul edilebilir, her ne kadar iki ayrı koruma bölümü olsa da (kafatası ve vizör-çene) birçoğu kabul edilebilir bir iş çıkarabilir.
    Bir Iki istisna model dışında hiç öyle değil. Dışarıdan full face gibi görünse de açılır kasklar çok zayıf.

Bırakın açılır çeneyi, içten güneş vizörü bile kaskı çok zayıflatıyor.

İçten güneş vizörü olup da Snell sertifikası olan kask yok. Açılır çenesi olup ta Snell sertifikalı bir veya iki model var.

mavzer-i - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    hypermotard 796 / vulcan s / versys 650
    çene açılır kaskın kazada her zaman açılma ihtimali vardır. shark testi yaparken çene açılmıyor diyor ama hangi testlerde açılmıyor.
    birde shark'a fazla güvenmeyin.

Felis Leo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HHH
    Benim için çene açılır kask vazgeçilmez bir şey, şu an scorpion exo 920 ve exo 900 kaslarım var çok konforlu ve kaliteli tavsiye ederim daha önce ff370 de kullanmıştım fakat kalitesi oldukça düşüktü.

Kızıl pars - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bisiklet
    Çene açılır kasklardan bazıları "bazı" güvenlik testlerini (ece ya da dot gibi) geçmiş, marka model bilmiyorum ama istisnai modeller var.

Bununla birlikte "bildiğim kadarı ile" çene açılır kasklar çene açık gitmek için dizayn edilmemiş.
    Ayrıca hareketli mekanizmalar bir süre sonra ilk günkü gibi hareket etmemeye başlıyor.
    Değil çene mekanizması vizör bile böyledir.
    Ayrıca mekanizma demek ağırlık demektir, kaskta ağrılık önemlidir.
    Yine rüzgar sesi oluşturma ihtimali yüksektir.

Dolayısı ile full face hem daha güvenli, hem daha hafif, hem daha sağlam ve uzun ömürlü olur.
    Hamdım, piştim, hala hamım.

mavzer-i - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    hypermotard 796 / vulcan s / versys 650
    şuan bell vortex mat siyah kullanıyorum.
    bundan sonraki kaskım da arai nin olacak.
    kafam değerli benim hiç acımam 3 bin 4 bin veririm kaska

rollcycle - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R1250GS ADV
    Alıntı farfur adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hangisi daha iyi çene açılır kaskmı yoksa full face kaskmı nedenleriyle yazarmısınız
    Kaskın yüzeyi nekadar büyük olursa aldığı darbeyi daha fazla sönümleyerek kafa tasına iletir. Burada herşey çeneye darbe alınması değildir. İşin kolayı kaza anında çenenize darbe alabileceğinizi söylemek olur fakat durum uygulamada böyle değildir. Alan yüzeyi en geniş olan kasklar darbeyi dağıtacağı yüzey geniş olduğu için iç köpüğe ve kafanıza ileteceği darbe daha yumuşak olacaktır. Yani aynı malzemeden yapılmış açık, çene açılır ve kapalı kask kafanıza takıp hafif sert bir cisimle kafanıza vurduklarında darbeyi en çok açık kaskla hissedecesiniz. Çene açılır kasklardaki tehlike kaza anında herhangi bir noktadan alınan şiddetli bir darbe sönümleme esnasında çene kısmını tutan vidalara ve mekanizmaya yoğun bir güç aktarabilir bu durumda çene kısmı kopabilir veya bir noktadan ciddi zarar görebilir ve sonucunda çene ve surat kısmınız asfalta çarpabilir.

İmkanınız varsa kendinizi fullface kask kullanmaya alıştırın herzaman.

Motosikleti
    Yamaha Xmax 250 Ironmax 2019
    Full face kaskı çene açılır gibi takan var. Kuryelerde görüyorum adam çene kayışını bağlamamış kaskı kafanın üstünde şapka gibi giymiş gidiyor. Maksat sadece çevirme gördüğünde hemen indirmek olsa gerek.

Motosikleti
    speederbike
    Alıntı rollcycle adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kaskın yüzeyi nekadar büyük olursa aldığı darbeyi daha fazla sönümleyerek kafa tasına iletir. Burada herşey çeneye darbe alınması değildir. İşin kolayı kaza anında çenenize darbe alabileceğinizi söylemek olur fakat durum uygulamada böyle değildir. Alan yüzeyi en geniş olan kasklar darbeyi dağıtacağı yüzey geniş olduğu için iç köpüğe ve kafanıza ileteceği darbe daha yumuşak olacaktır. Yani aynı malzemeden yapılmış açık, çene açılır ve kapalı kask kafanıza takıp hafif sert bir cisimle kafanıza vurduklarında darbeyi en çok açık kaskla hissedecesiniz. Çene açılır kasklardaki tehlike kaza anında herhangi bir noktadan alınan şiddetli bir darbe sönümleme esnasında çene kısmını tutan vidalara ve mekanizmaya yoğun bir güç aktarabilir bu durumda çene kısmı kopabilir veya bir noktadan ciddi zarar görebilir ve sonucunda çene ve surat kısmınız asfalta çarpabilir.

İmkanınız varsa kendinizi fullface kask kullanmaya alıştırın herzaman.
    O mantıkla balon gibi kask yapmaları gerekmez mi?
    May the Force be with McLaren Mercedes

Motosikleti
    Yamaha X-Max 250
    Mecburen çene açılır kask kullanıyorum, öbür türlü gözlük büyük sorun oluyor.Bir de düşük hızlarda giderken açık gitmek güzel bir şey, kafa pişmiyor.

Motosikleti
    speederbike
    Çene açık gidilmez o kasklarla.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)