Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Nasıl Motor Alabilirim?

Motovento
    REKLAM ALANI

Herkese merhaba,
    Ben öğrenciyim ve yaşım 19. Ben motor kredisi için Ağustos'un ortalarına doğru çalışmaya başlayacağım. Alacağım motor gt250r ve fiyatı 15 bin lira. Benim ne kadar kredi çekmem lazım? Sigorta, ekipmanlar, kilitler falan derken 18-19 olur herhalde. Annem ve babam motora hayatta para vermez. "o zaman siz kredi çekin ben öderim" dedim ve buna da olmaz dediler... kısacası motora hiç sıcak bakmıyorlar. O yüzden kredi işini kendim halletmem lazım. Neyse sonuç olarak toplam 18-19 bin lira tutuyor.
    -Bu paranın ne kadarını kredi olarak alabilirim?
    -Tamamı kredi ile alınmıyorsa ne kadar birikim yapmam lazım?
    -Ağustos'ta işe başlayıp Ekim veya Kasım gibi kredi çekmek istesem bana kredi verirler mi?
    -Krediye ekipman paraları da eklenebiliyor mu yoksa onları direkt kendim mi almam lazım?
    Bana bilmem gereken her şeyi anlatırsanız sevinirim, teşekkürler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Metilen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Kredi çekebilmen için en az 3 ay sigortalı çalışan olarak sigortanın yatmış olması gerekiyor. Bunun yanında aktif olarak kullandığın kredi kartı vb ürünlerin ödeme geçmişinden sana bir kredi notu çıkartıyorlar. Ne kadar kredi alabileceğini banka ile konuşman gerekiyor kısacası. Alacağın kredi "ihtiyaç kredisi" olduğu için miktarı siz belirtirsiniz. (çünkü motosiklet için kolayına Taşıt kredisi vermiyorlar, verseler de boşu boşuna motorunu rehin alıyor banka faiz oranı ihtiyaç kredisinden farksız) 15 Bin lik bir motor için 19 bin çok olası bir rakam. Araç ikinci el olacağı için sürpriz harcamalar da çıkarabilir.

Kredi ve ödeme planları için şuraya bakabilirsin; 20000 TL Kredi Öreme Tutarı

Ülkenin içinde bulunduğu koşulları göz önüne aldığımızda bir abin olarak önerim kredi işine girmemen yönünde. Faiz oranları geçmişe nazaran çok yükseldi ve bırak 36 ayı 6 ay sonrasını bile öngörmek mesele. Yok ben illa motosiklet istiyorum diyorsan da tavsiyem daha küçük bütçeli bir hayalle yola çıkman.
    Gani ve Seth.ECT bunu beğendiler.

mfBulut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Al bi Çinli motor en ucuzundan. Sizinkiler bir süre sonra bineceksin bari düzgün bir şeye bin deyip yardımcı olurlar.

Benim babam ben ölmeden bu eve motosiklet giremez diyordu. Alacağım motoru gösterdim. Dalga geçti. “O kadar ekipman aldın,heves,ettin düzgün bir şeye bin bari” dedi. Destek çıktılar. Şu an ise kendi bile motosiklet sürmek istiyor. Gururuna yediremiyor henüz binmiyor
    Seth.ECT ve Gani bunu beğendiler.

Faiz malum çok yüksek ve üstte anlatıldığı gibi kredi çekmek o kadar basit bir olay değil. Muhtemelen hiç vermezler sana ya da 2-3k belki diye düşünüyorum. Ben tavsiye olarak part time iş diyorum. Para biriktirmelisin, bu süreçte belki ikna edersin aileni. Biz fifty fifty yapmıştık mesela motor parasını. Ek olarak da daha uygun bir alet bakabilirsin. Küçük olsun ucuz olsun senin olsun, yine paran fırsatın olursa ileride pahalısını daha büyüğünü alırsın diyorum. Bu arada da küçük motorla tecrübe edindiğin için büyüğü minimum masraf ile kullanırsın ya da daha iyi bir seçim yaparsın
    Seth.ECT bunu beğendi.

xabdullah42 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    RKS 150-S
    valla internetten bende senetli motor araştırıyordum bi foruma gireyim dedim bende aynı dertten muzdaripim ziraat ön başvurum kabul edildi bende cf 150 nk 2018 model alacam agustos bası gelcekmıs.. dolar ve yenı model oldugu ıcın suan 11.5k 13k falan olur dıye tahmın edıyorum bende 15k çekcemde ön başvuru kabul edildi ama işte gitmeye üşeniyorum :D 3ay oldu calısalı asgari ücretten gösteriyor sigorta.. bılmıyorum bakalım nolcak
    Seth.ECT bunu beğendi.

Öncelikle cevaplarınız için teşekkürler. Daha ucuz şekilde başlamamı önermişsiniz fakat olmaz ben kafaya koydum. Aylardır planlarını yapıp, hayalini kuruyorum. Gt250r almam şart... istediği kadar faiz binsin nasıl olsa her türlü o motor için gireceğim işe ve o kadar çalışıp hayalini kurduğum motoru almamak olmaz. Ama gereken krediyi bana vermeyeceklerini belirtmişsiniz o da var... eğer öyle olursa mecbur evden birisine çektirmeye çalışacağım krediyi.
    mfBULUT, Güzel fikir ama o kadar uğraşmak istemiyorum. Aldığım zaman istediğimi alayım, zor da olsa alayım, daha fazla uğraşmadan onu senelerce kullanayım istiyorum.
    xabdullah42, eğer ikimiz de aynı şartlar altındaysak ve sizin ön başvurunuz kabul edildiyse şu an cidden sevindim

Motosikleti
    honda cm125t ve kuba dragon 110cc
    15bin kredi çektin diyelim 36 ay vade ile aylık 600-650tl arası ödesen toplamda 21-22bin tl bankaya ödeyeceksin. 2000-3000tl lik bir motor alıp cc yükseltmek için para biriktirirsen daha iyi olur.

İlk motorunu çinli alabilirsin. Kendimden örnek vereyim arabayı satıp motora geçtim aldığım ilk motor xcg150 (motorun başına gelmeyen kalmadı çalındı bulundu tamir oldu vs) Bundan sonra 250cc lik japon almayı düşünüyorum mt25 veya r25 gibi
    Seth.ECT bunu beğendi.

Motosikleti
    MT-07
    GT250R hyosung değil mi? Yahu kardeşim bak kızıyorlar ama CBR250R yada bir tane Pulsar al. Kendini krediler ile paralayıp, ödeyemeyeceğin zaman kara kara düşünmeye başlarsın. O kredi ile öğrenci halinle, motorun giderlerini sağlayamaz, ekipman alamaz, üstüne stresten kanser olursun. Bende ilk motorumu 30 yaşımda aldım. Gerekirse bekleyeceksin.

İkinci el cbf 150 bile yeter sadece okula gidip gelecek, sağa sola gitmek için süreceksen. Şekil şükul sonranın meselesi.
    Seth.ECT bunu beğendi.

Bir yandan benim iyiliğimi düşünüp, önerilerde bulunuyorsunuz, teşekkürler. Ama benim aklımda "ben bir motor alıp artık motor sürmeye başlayayım" değil de; "Hyosung için çalışıp, Hyosung sahibi olayım" fikri var. Bu duruma göre başka motorlara para vermek, sonra Hyosung'a tekrar para vermek garip olmaz mı? Ben neticede Hyosung'u kendime uygun gördüm, beğendim ve bir Hyosung sahibi olmak istedim. Evet öğrenciyim ama asgari ücretle Hyosung kredisini ve bakımlarını yürütebilirim diye düşünüyorum. Denemeye değer gibi.
    Bu arada cbr250r alsam da yine aynı para gitmeyecek mi evet daha kaliteli. Ama benlik değil.

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:12 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:10 ----------

Bu arada Angrypower evet gerekirse bekleyeceğim, krediyi alamazsam ve evdekiler yardım etmezse mecbur 1 sene para biriktirerek bekleyeceğim.

Motosikleti
    MT-07
    Aklında bulunsun hyosung başını ağrıtabilir. Tabiki hayalinin peşinden koşmayacaksan da neyin peşinden koşacaksın?
    Seth.ECT bunu beğendi.

kaanklky - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1100GS
    Parayla zaaa xD
    Seth.ECT bunu beğendi.

scorpions_59 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    racer 200_discovery150_cbf 150_cbr 250_
    Yıllar önce aynı düşünceleri taşıyorken bende gidip bankaya sormuştum, o zaman (2009) motosikletler bu kadar pahalı değildi yada bizim paranın değeri vardı diyelim, taşıt kredisi çektiğimiz zaman kasko mecburiyeti vardı şuan bilmiyorum ama eğer varsa bununda hesaba katmalısın.

Bu olaya sıfır nakit ile gireceksen biraz zorlanırsın diye düşünüyorum, ekipmanın olmadığını varsayarak, orta halli ekipmanlar da 2bin tutacak, sigortası var hep para bunlar.
    Ha birde gt 250r alacaksın japonlar kadar kaliteli değil biliyorsundur, tabi parçaları japonlarla aynı diyebilirim, ilk motosiklet olacaksa parça mutlaka lazım olacaktır.

Hakkında hayırlısı neyse o olsun kardeşim.
    Birde tavsiyede bulunayım, al bir ikinci el 125 150 cc marka model sen bilirsin, ayağını yerden kessin hem o arada paranı toplar sonrasında hayalindeki motosikleti alırsın.
    Seth.ECT bunu beğendi.

Osm@n - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM DUKE 250 - 2016
    Alıntı Seth.ECT adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ... Gt250r almam şart...
    Niye kine? İstenmeyen bi gebelik olayı falan mı var? Başkasına mı veriyorlar?
    Seth.ECT bunu beğendi.
    KTM DUKE 250 ABS - 2016

xabdullah42 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    RKS 150-S
    Alıntı Seth.ECT adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Öncelikle cevaplarınız için teşekkürler. Daha ucuz şekilde başlamamı önermişsiniz fakat olmaz ben kafaya koydum. Aylardır planlarını yapıp, hayalini kuruyorum. Gt250r almam şart... istediği kadar faiz binsin nasıl olsa her türlü o motor için gireceğim işe ve o kadar çalışıp hayalini kurduğum motoru almamak olmaz. Ama gereken krediyi bana vermeyeceklerini belirtmişsiniz o da var... eğer öyle olursa mecbur evden birisine çektirmeye çalışacağım krediyi.
    mfBULUT, Güzel fikir ama o kadar uğraşmak istemiyorum. Aldığım zaman istediğimi alayım, zor da olsa alayım, daha fazla uğraşmadan onu senelerce kullanayım istiyorum.
    xabdullah42, eğer ikimiz de aynı şartlar altındaysak ve sizin ön başvurunuz kabul edildiyse şu an cidden sevindim
    dostum sanırım atladın okurken benim ağustosta 4.ayım olcak ama sanırım sen yeni başlıcaksın :(
    Seth.ECT bunu beğendi.

Alıntı Osm@n adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Niye kine? İstenmeyen bi gebelik olayı falan mı var? Başkasına mı veriyorlar?
    Güldürdü :D
    Seth.ECT bunu beğendi.

mustafa_325 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Pulsar RS 200 - Thriumph TİGER 800
    Bu devirde sana kredi vermezler. Verseler bile sen tek başına hem krediyi ödeyip hem ekipman, benzin, sigorta, bakım parasını veremezsin. Yapabileceğin tek şey biraz para biriktirip babayı ikna etmek.
    Seth.ECT bunu beğendi.

watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    Aldığım zaman istediğimi alayım, senelerce kullanayım. İşte almayı planladığınız motor, o motor değil. Onun için ucuzdan da başlayabilirsiniz.
    Seth.ECT bunu beğendi.

RoofRoof - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DRZ400SM
    Gt250r'dan hayal mi olur dostum. Hem daha kaliteli hem daha ucuz CBR250 varken. Ki ben memur halimle benim motorun giderlerini karşılarken sıkıntı çekiyorum asgari ücretle hem nasıl kredi ödeyip hem de bakımına para bulacaksın. Yarın bir gün bi arıza çıkarsa kafadan 200-300 unut. Bir zincir dişli 400-500 tl. Yan sanayisi de Honda kadar yok. Şekil yapacam diye başına dert açmaya gerek yok. Bende motoru satıp daha maliyetsiz bir şey almayı planlıyorum.
    Seth.ECT bunu beğendi.

Hyosung yakıt ve işletme giderleri fazla olan bir motor. Hem kredi hem onun maliyetleri ağır gelebilir sonra satmak zorunda kalabilirsin ama sen madem bu kadar burnunun dikine gidiyorsun bu kadar tavsiyeye rağmen hayata bir daha gelmiyoruz al bin kardeşim hayrını gör kazasız belasız
    Seth.ECT bunu beğendi.

UNdocab - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hyosung GT650, RT125
    200.000km hyosung kullandım. Hala da kullanıyorum.
    Fakat neden gt250r alman şartmış anlayamadım
    Önce 150cc bir motosiklet kullan rahat rahat maddi durumun yettiğinde istediğin motosikleti alırsın.
    250cc lerin lastik takım fiyatı 1000tl
    Zinciri 500tl
    Aküsü 350tl

150cc bir motosiklette fiyatlar bunun 3 te 1 i

Böyle bir zamanda kredi altında ezdirme kendini.
    Herşeyin zamanı var. Sabırlı ol.
    Motorlar bir yere kaçmıyor.
    Seth.ECT bunu beğendi.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)