Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Çok yağmurlu iklimde, iyi olmayan yol koşullarında motosiklet?

Motovento
    REKLAM ALANI

Selamlar 2 teker sevdalıları.
    İsmim Caner, uzun zamandır forumu okuyan ama ilk kez yazan birisiyim. Yaşım 26, ilk görev yerim Hopa, bekarım. Bölgede çok sayıda gezilip görülecek yer var, fakat bunun için araç gerekli. Araba fiyatları malum. Son 1-2 yıldır da motosiklet aklımda olan bir olay. Motosiklet deneyimim yok, ehliyetim yok, param da yok :D
    Sizlere sorum şu: Doğu karadeniz gibi çok yağışlı bir bölgede motosiklet kullanmak, yerine göre dağ bayır gezmek, yerine göre 2-3 saat yol gitmek, yerine göre minik şehiriçi yapmak ne kadar mantıklı ve mümkün? Sonuçta bir araca ihtiyacım var, hem zevkim için hem de maliyetler için bunun motosiklet olmasını istiyorum ama hayalci mi davranıyorum? Siz olsanız benim yerimde ne yapardınız?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    yelken_786 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Forza300 Abs 2017
    Deneyim olmadıktan sonra motosiklet alsanızda öğrenme ve ehliyet süreci var öncesinde bunları halletmeniz lazım scooter söylediğiniz yol şartlarına uygun değil daha kolay öğrenebilirsiniz ama dağlarda dolaşmak için uygun olmaz olsada bir yere kadar. Motosiklet modelinden önce sizin ehliyet ve ekipman almanız gerekiyor sonrasında zaten gidip bütçenize uygun bir enduro alırsınız diğer tipler dağ yollarından yağmur da çamurda kullanıma pek müsait olmayacak. Asfalt olsaydı sizin işinizi scooter yeterince görürdü.

birincisi.. motorcu motorcudur caner. çöpçü de olsa doktor da olsa motorcudur antalyada da ardanuçta da motoru olsun ister motor sever motora biner. bu itibarla motor almak istiyorum dedğinde burada kimse sana motor alma demez. diyemez. hava kötü yol bozuk bizler için engelleyici değildir. tedbir almak demektir durmak değil. lakin şuna dikkat etmelisin. motosikleti araba alamadığı/zor alabildiği için istemek makul değil hele taşrada. belirli bir yaş ve eğitim/gelir durumuna ulamış isek çoğumuzun bir otomobili de vardır. birbirine rakip olarakta bakmamak lazım. sıkı motorcu değilsen ki değilsin kötü havalarda kullanmayacağından eminim. diğer bir yönü fena sayılmayacak bir maaşın var. ben olsam mondial rx3i evo ile başlar kısa sürede ödeyip 2. el bir otomobil de alırdım. dediğim gibi o da gerekli. üstelik bu yöntem doğu görevi yapan her memura avantajdır da. para bir kenara birikmiş olur. yıllar önce aynı yoldan geçmiş birisi olarak bunu öneririm.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    hoş geldin
    Batum un avantajlarından faydalanabilir misin

Alıntı yelken_786 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Deneyim olmadıktan sonra motosiklet alsanızda öğrenme ve ehliyet süreci var öncesinde bunları halletmeniz lazım scooter söylediğiniz yol şartlarına uygun değil daha kolay öğrenebilirsiniz ama dağlarda dolaşmak için uygun olmaz olsada bir yere kadar. Motosiklet modelinden önce sizin ehliyet ve ekipman almanız gerekiyor sonrasında zaten gidip bütçenize uygun bir enduro alırsınız diğer tipler dağ yollarından yağmur da çamurda kullanıma pek müsait olmayacak. Asfalt olsaydı sizin işinizi scooter yeterince görürdü.
    Sorguladığım husus bu basamaklardan öncesi, bu işe koyulayım mı yoksa koyulmayayım mı düzeyinde. Koyulayım diye karar verdiğimde yürüyeceğim yol belli tabi, eğitim, ekipman. Olayın ilk adımını tartışmaya açıyorum. Temel kaygım güvenlik (hava+tır trafiği)

Alıntı reberemo adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    birincisi.. motorcu motorcudur caner. çöpçü de olsa doktor da olsa motorcudur antalyada da ardanuçta da motoru olsun ister motor sever motora biner. bu itibarla motor almak istiyorum dedğinde burada kimse sana motor alma demez. diyemez. hava kötü yol bozuk bizler için engelleyici değildir. tedbir almak demektir durmak değil. lakin şuna dikkat etmelisin. motosikleti araba alamadığı/zor alabildiği için istemek makul değil hele taşrada. belirli bir yaş ve eğitim/gelir durumuna ulamış isek çoğumuzun bir otomobili de vardır. birbirine rakip olarakta bakmamak lazım. sıkı motorcu değilsen ki değilsin kötü havalarda kullanmayacağından eminim. diğer bir yönü fena sayılmayacak bir maaşın var. ben olsam mondial rx3i evo ile başlar kısa sürede ödeyip 2. el bir otomobil de alırdım. dediğim gibi o da gerekli. üstelik bu yöntem doğu görevi yapan her memura avantajdır da. para bir kenara birikmiş olur. yıllar önce aynı yoldan geçmiş birisi olarak bunu öneririm.
    Motosiklet istemem kadar araba istememem de bir sebep ama haklısınız. Temel kaygım güvenlik bu soruyu sormamda. Araba ihtiyaç ne yazık ki. Teşekkürler.

Alıntı (ツ) adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    hoş geldin
    Batum un avantajlarından faydalanabilir misin
    Buraya çok yeni geldiğim için batum'un avantajı olup olmadığından veya ne gibi avantajları olduğundan henüz haberim yok. Bir karar verip ona göre adım atacak olursam araştırılabilir ama. Saolun.

yelken_786 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Forza300 Abs 2017
    Başlayıp başlamama kararını siz vereceksiniz bende memurum 1997 den bu yana motosiklet kullanıyorum. Evet motosiklet bir ulaşım aracı hemde ekonomik bir ulaşım aracı. Niyetiniz var ki düşünüyorsunuz. Kimse dünyaya gelirken tecrübeli olarak gelmedi motosiklet almadan önce kursa yazılıp ehliyet alın önce dağ yollarında ara yollarda sürüşünüzü pekiştirip sonrasında yavaş yavaş trafiğe girmeye başlayın

Motosikleti
    2016 HONDA NC750X DCT-2016 YAMAHA N MAX
    orasi zorlu bir coğrafya. yabani hayvanlar var,hata affetmeyen yollari var.motor riskli bir secenek

Artvinliyim iyi bilirim oraları scooter pek istediğiniz gibi olmaz mondial örneğine katılıyorum ful ekipman ile Batum u kesin araştırın mondial yenie BMW alabilirsiniz giriş çıkış derdiniz de olmaz Hopa Batum a bağlı;)

adm12 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda msx 125. SYM sympony 200i
    Crf250 l veya crf 250 rally modellerini onerebilirim o coğrafyada yaylaları dolaşmak için iyi seçenek olur.

Riptalon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha XMax 300
    Rx3i ya da imkan varsa CRF iyi olacaktır diye düşünüyorum. Çok küçük tekerlekten olabildiğince kaçmalısınız.

E.Yzr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R25 Abs, CRF 250L
    Atv seçeneğini de bir düşünün derim

Motosikleti
    Yamaha Xmax 250 Ironmax 2019
    Önce paran olacak sonra eğitim-ehliyet, sonra ekipman vs en son motosiklet seçimi tabi para kaldıysa.

Cevaplarınız için çok teşekkür ederim, doğrusu yazarken bu kadar samimi görüşler paylaşılacağını, veya forumda artvinli çıkacağını düşünmemiştim. Basit 4 tekerli birşey + ehliyet-eğitim+ Rx3i gibi bir yol görünüyor şuanda. Tekrar saolun

kefkes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Gerçi karar vermişsiniz gibi ama biraz geç de olsa fikir paylaşayım. Motosiklet iş olsun diye alınacak bir araç olmamalı bence, iş olsundan kastım, 'heves', 'bi deneyelim bakalım' gibi düşünceler içinde olanlar için tabii.Boyle düşünmemin sebebi ülkemiz trafiği , trafikteki profil ve motosikletin riski.Çunku tek bir 'an' , tek bir hata ve öngorusuzluğe bakıyor motosiklet kullanıcısının başına gelecekler, bir de şanssız günde olunursa vay halimize..'Seviyorsanız' alın, iş olsun diye onermiyorum.Motosiklet bugun icin cok sey ifade ediyor bana fakat az ciddiye aldigim donemde yaralanmali kazalar yasadim bu açidan ogretici oldu belki sans da yardim etmiştir..

Diger husus da kimi kullanıcılar diğerlerinden daha yetenekli oluyor gerçekten, başlayacaksınız ; mantalite olarak yeteneksiz gruba dahil edin kendinizi-ben öyle yaptim-dikkatinizi artıracaktır(yetenekliyseniz problem yok zaten) , bu doğrultuda eğitim ve çalışmaları eksik etmeyin, motosiklet sürücüsü olarak nasıl olduğunuzu belli bir dönem sonra anlarsınız. . Belki de kısa zamanda 'bana yaramaz' diyeceksiniz..

Coğrafi koşul meselesinde biraz zorlayıcı görünüyor ama arkadaşlar da yazmışlar, yeter ki gidilecek yol ve motosiklet olsun problem yok, belki biraz daha dikkat ederek her koşulda kullanılır.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler