Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Ha bu Sharp testini yapanlar kafayı mı yemişler?

Motovento
    REKLAM ALANI
    CagrioneTR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    XMAX 300, MT 25, ARORA BEATRİX
    Çok önemli olarak bilinir dimi sharp testi yıldızları. Yanlışım varsa düzeltin Polycarbonate Thermoplastic bu materyaller çöp değil mi?
    Adam polycarbonate kaskın üsütünde dururken kırılıyor. Benim kafamı nasıl korusun. Thermoplastic kasklar zaten elden düşünce kırılıyor. Peki bu sharp denen firma bu kasklara nasıl 4 yıldız veriyor.

Örn. https://sharp.dft.gov.uk/helmets/shark-skwal/ 1.400 TL
    https://sharp.dft.gov.uk/helmets/nolan-n64/ 900 Tl

Baktığında bu kasklar iyi kasklar. Bazı videolarda sharp testinin tamamen parayı verenin yıldızı aldığı söylentileri var. Bazı videolarda olmaz sa olmaz diyen var. Az buz da değil bu kasklar. Sharkın kaskı ledli bir model diye bakayım dedim polycarbonate ı görünce hayal kırıklığı yaşadım.
    baba bilgisiyle adam olunmaz bekar hayatı yaşa.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    Mh Drift 125>Rx3i Evo Abs
    2014 yılında 200 220 tl lik termo plastik kask ile kaza yaptım hızımda iyi idi 60 70 civarı kasktan kaynaklanan tek bir sorun yaşamadım kaskta çizikten başka bir şey yoktu
    Justforfun bunu beğendi.

tyrung - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Monster 696, Vespa Primavera
    Alıntı CagrioneTR adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Çok önemli olarak bilinir dimi sharp testi yıldızları. Yanlışım varsa düzeltin Polycarbonate Thermoplastic bu materyaller çöp değil mi?
    Değil.

(Ne kadar ekmek, o kadar köfte)
    maktama bunu beğendi.

Green Arrow - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Moto Guzzi v7 850 Special + Kymco People S 200
    Adam polycarbonate kaskın üsütünde dururken kırılıyor. Benim kafamı nasıl korusun. Thermoplastic kasklar zaten elden düşünce kırılıyor. Peki bu sharp denen firma bu kasklara nasıl 4 yıldız veriyor.

Baktığında bu kasklar iyi kasklar. Bazı videolarda sharp testinin tamamen parayı verenin yıldızı aldığı söylentileri var. Bazı videolarda olmaz sa olmaz diyen var. Az buz da değil bu kasklar. Sharkın kaskı ledli bir model diye bakayım dedim polycarbonate ı görünce hayal kırıklığı yaşadım.
    Bence sizin baya bir bilgi yanlışınız var hocam. Sharp test yıldızları çok önemli falan değildir. Ucuz ve düşük kaliteli kask üreten firmalar Sharp'ı çok öne çıkarmaya çalışır, kaliteli markalar çok sallamaz. Zira cama yapıştırılan sertifikanın bir geçerliliğide yoktur. Geçerli sertifikalar kaskın ense kısmına işlenir baskı ile. ECE, DOT vs vs. Vakıf olarak yani özel kurum olarak tek geçerliliği olan ve saygı duyulan sertifika SNELL'dir. Kaskların ense kısmında görebilirsiniz. Arai, Kabuto vs gibi markalar bu sertifikayı önemserler ve dizaynlarında bu sertifikaya yer verirler.

Malzeme konusunda dediğiniz durumda yanlış. Thermoplastik ve Polikarbonat kasklar çöp değildir, malzemeden çalarak yalan bilgilerle üretim yapanla, kaliteli üretim yapan firmanın bu malzemelerden yaptığı kasklarda dünya fark vardır. Ülkemizde 2 harfli, 3 harfli komik paralara kask satan firmalar var malum. Üstünde sertifikalar yazar, Sharp test'i vardır vs vs. Gramaj yazar tart tutmaz, sertifikaların yazı fontları ve ibareleri niyeyse kaliteli markalarınki ile alakasızdır. Kimsenin günahını almıyorum ancak zerre kadar güvenmiyorum. Aldığınız kaskı dolara çevirin, %18+%20 gümrük vergisi, nakliye ve diğer giderler ile birlikte kar payı ekleyin kafanızdan. Bu mal bayiye dağıtılıyor birde, nakliyesi onun karı falan. O paralar maalesef güvenli olamayacak kadar gerçekdışı. Bu ülkede satılan kaskları alacaksanız bir oturup yurtdışı sitelerde var mı bakın. Baktığınızda birçoğunun nette bile bulunamadığını ve gelişmiş ülkelerde satılmadığını göreceksiniz.

Sevgiler.
    Kural [ Z ], maktama, Ali Sungur ve 3 diğerleri bunu beğendiler..

Motosikleti
    Alıntı Green Arrow adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bence sizin baya bir bilgi yanlışınız var hocam. Sharp test yıldızları çok önemli falan değildir. Ucuz ve düşük kaliteli kask üreten firmalar Sharp'ı çok öne çıkarmaya çalışır, kaliteli markalar çok sallamaz. Zira cama yapıştırılan sertifikanın bir geçerliliğide yoktur. Geçerli sertifikalar kaskın ense kısmına işlenir baskı ile. ECE, DOT vs vs. Vakıf olarak yani özel kurum olarak tek geçerliliği olan ve saygı duyulan sertifika SNELL'dir. Kaskların ense kısmında görebilirsiniz. Arai, Kabuto vs gibi markalar bu sertifikayı önemserler ve dizaynlarında bu sertifikaya yer verirler.

Malzeme konusunda dediğiniz durumda yanlış. Thermoplastik ve Polikarbonat kasklar çöp değildir, malzemeden çalarak yalan bilgilerle üretim yapanla, kaliteli üretim yapan firmanın bu malzemelerden yaptığı kasklarda dünya fark vardır. Ülkemizde 2 harfli, 3 harfli komik paralara kask satan firmalar var malum. Üstünde sertifikalar yazar, Sharp test'i vardır vs vs. Gramaj yazar tart tutmaz, sertifikaların yazı fontları ve ibareleri niyeyse kaliteli markalarınki ile alakasızdır. Kimsenin günahını almıyorum ancak zerre kadar güvenmiyorum. Aldığınız kaskı dolara çevirin, %18+%20 gümrük vergisi, nakliye ve diğer giderler ile birlikte kar payı ekleyin kafanızdan. Bu mal bayiye dağıtılıyor birde, nakliyesi onun karı falan. O paralar maalesef güvenli olamayacak kadar gerçekdışı. Bu ülkede satılan kaskları alacaksanız bir oturup yurtdışı sitelerde var mı bakın. Baktığınızda birçoğunun nette bile bulunamadığını ve gelişmiş ülkelerde satılmadığını göreceksiniz.

Sevgiler.
    Yani diyorsunuz ki yukarıdaki kasklar yeterli güvenliğe sahiptir. Arkalarındaki sertifikalara bakarak al. Snell sertifikalı kasklar 4 5 den başlıyor. ECE bildiğim kadarıyla avrupa standartları DOT amerika standartları için yapılmış testler. AGV K5 için düşünceniz nedir peki?

_chaotic_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    regal raptor daytona 350
    ECE sertifikası olmayan hiçbir kask avrupa birliği'nde satılamaz. ama her ece sertifikalı kask da çok güvenilir değildir.

sharp, ingilizlerin nispeten düşük süratleri ve trafik hızlarını gözeterek yaptığı testlere deniyor. sharp testine giren kaskların önden, yandan, üstten ve arkadan ne kadar güvenli olduğunu kendi sitesinde gösteriyor. öyle ucuz firmaların uyduruktan bir sertifika almak için kullandıkları bir test değil yani. ciddi ve saygı duyulan bir test.

snell ise amerikalıların yüksek süratleri göz önünde bulundurarak yaptıkları testlerin sonucunda verdikleri sertifika. bazı markalar, sharp testine sokmaz kendisini doğrudan snell'e sokar.

bizim için çok farkeden birşey yok. snell sertifikası olan bir kaskı gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. sharp için de 5* olanlar iyidir. yalnız bir kaskın fiyatını sadece güvenlik testlerinden aldığı puanlar etkilemez. aerodinamiği, malzeme kalitesi ve ses yalıtımı da etkiler.

bu yüzden toptan bir yaklaşımla sharp testi dandik, boşver onu demek doğru değil.

aşağıda agv k5 in sharp testi sonucunu görebilirsiniz:

sharp - agv k5

önden, üstten ve arkadan iyi, yanlardan sıkıntılı görünüyor.
    Kural [ Z ] ve Green Arrow bunu beğendiler.

Kural [ Z ] - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bkz. İmza =>
    İnternette malesef abidik gubidik, bilgili görünen cahil kesimin hazırladığı kaliteli görünen videolar akıl karıştırıyor. AEA' dan sonra iyice türemeye başlayan bu gruplar sadece rating ve like uğruna insanların sağlığı ve canıyla oynuyor, bunu da umursamıyor, sözde bilinçlendirme yapıyor

Bu tiplerin bu bilgileri nasıl ve nereden öğrendiği, tecrübesi ve yaptığı testlerin güvenilirliği ise genellikle ortada, kimi zaman ise mechul.

Video kanallarında fazla tıklanan her videonun doğru ve güvenilir olduğu kanısından kurtulmamız umudu ile
    Green Arrow bunu beğendi.

Motosikleti
    Yamaha Xmax 250 Ironmax 2019
    Sen üretici firmadan daha iyi biliyorsan sen üret. Çöpmüş korumazmış, sharp testini bir kenara bırak ve düşün.

Thracian - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Hayır polikarbon,termoplastik gibi malzemeler çöp değil.Bu arada küçük bir düzeltme yapayım Polikarbon zaten termoplastik malzemenin bir çeşidir.Uygun et kalınlıkları ve uygun tasarımla yeterli koruyucu özellik elde edilebilir.Bir kaskı sadece Sharp testleri bakıp değerlendirmek tabii ki yanlış olur ama Sharp testleri önemli ölçüde fikir verebilir.Nasıl termoplastik kasklar doğru tasarım ve et kalınlığı ile iyi koruma özelliğine sahip olabiliyorsa karbon fiber gibi en sağlam malzemeler yanlış tasarım ve et kalınlığı ile kazalarda yeterli koruyucu özelliğe sahip olmayabiliyor.Yani tek başına kaskın yapımında üretilen malzeme belirleyici olmayabiliyor.

Bu arada orası Avrupa,özellikle insanın can güvenliği gibi bir konuda parayı verip verileri değiştiremezsiniz.Eğer Sharp testinden 5 yıldız almış bir kask düşük-orta hızlarda normal dışı bir hasar alıp birisinin can güvenliğini tehlikeye soksa hem Sharp'a hem de o kaskın üreticisine milyon euro tazminat davası açılır.

Not:Sharp testlerinin nasıl yapıldığı sitelerinde mevcut;
    Justforfun ve Green Arrow bunu beğendiler.

MahmutBiner - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    1200Z Super Ténéré

Yine fenomen olmaya çalışma hareketleri :D Eğer markalar parayla yıldız alabilecek olsaydı o markanın tüm kaskları 5 yıldız alırdı. Bunu söyleyen çok ünlü youtube kanalları olsa bile hiçbirşey bilmediklerini ve hiçbir ... anlamadıkları ortadadır. Adamlar kendi çaplarında değerlendirme yapıyor. Sharpta 5 yıldız alan veya 1 yıldız alan bir kaskı başka bir firma tam tersi değerlendirebiliyor burada darbe uyguladıkları cihazlar ve darbe şiddetleri farklılık gösterdiği için normal bir durum.

Snell yine amerikada kurulmuş olan sharp tarzında bir değerlendirme kuruluşu. Fakat sharp gibi derecelendirme yapmadan sadece bu kask bizden geçer not alır veya alamaz diye değerlendirme yapıyor.

Dot ve ece güvenlik ve yasal uyum sertifikasıdır. Bir kask tek başına dot etiketine sahipse avrupada satışı yapılamaz. Ece 22.05 de amerikada yeterli değildir. Dot kaskları kalıp olarak daha büyük ve ağırlık olarak daha ağırdır. Örneğin shoei firmasının nxr modeli ve rf1200 modeli iki kask birebir aynı olmasına rağmen ağırlık ve beden boyutları farklı olduğu için dünyada iki farklı üretimi mevcut birinde ece22.05 diğerinde dot etiketi mevcut.

Termoplastik kask ömrü en uzun kasktır ve elden düşünce öyle hemen kırılmaz. Aksine fiber ve karbon kasklar darbe anında kırılma ihtimali daha yüksektir. Çünkü fiber ve karbonun dış kabuğu reçine şeklinde birbirine tutturulan katmanlardan oluştuğu için havayla temas eden karbon bir kaskı 2 sene sonra yere düşürdüğünüzde yumurta gibi kırılır. Plastik böyle değildir. Plastik kasklarda iç köpük ömrü önemlidir. Dış kabuğu 2 sene önce neyse 2 sene sonrada hemen hemen aynı esnekliği gösterir. Tabi bu söylediklerim plastik kaskı çok dayanıklı yapmaz kullanılan malzeme yoğunluğuna göre dayanıklılığı değişkenlik gösterir.

Bu arada elden düştüğü anda kaskın nereye düştüğü ve nereden darbe aldığı çok önemlidir dünyanın en iyi kaskı bile farklı açıyla sert bir parçaya denk geldiğinde kırılabilir..

Buradan senin için bir sonuç çıkarmak gerekirse şöyle söylemek isterim; 2 3 yılda bir kask değiştiriyorsanız en sağlıklısı fiber. Karbon kaskları kullanım sıklığına göre maksimum heryıl değiştirmek gerekiyor.

En dayanıklı fakat ömrü en az : Karbon
    İyi derecede dayanıklı kullanım ömrü ortalama 2 3 sene : Fiber
    Kullanılan malzemeye göre dayanıklılığı değişken ve ömrü en uzun : Plastik
    Green Arrow ve maktama bunu beğendiler.

Green Arrow - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Moto Guzzi v7 850 Special + Kymco People S 200
    Yani diyorsunuz ki yukarıdaki kasklar yeterli güvenliğe sahiptir. Arkalarındaki sertifikalara bakarak al. Snell sertifikalı kasklar 4 5 den başlıyor. ECE bildiğim kadarıyla avrupa standartları DOT amerika standartları için yapılmış testler. AGV K5 için düşünceniz nedir peki?
    Kaliteli bir kaskın fiyatı 200 USD'den başlar ve yukarı doğru gider. Bu genel bir bilgidir, tartışılır ancak aranan kriterlerin doğru sağlandığı kaskların fiyatları hep bu düzeylerden başlıyor. Snell sertifikalı kaskları 4-5den başlıyorda yanlış. 1-2 bin lira aralığında da gayet Snell sertifikalı kasklar var, iyi araştırırsanız bulabilirsiniz. AGV K5 iyi seviyede bir kasktır, eksilerini artılarına bakarak karar verebilirsiniz.

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:32 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:27 ----------

Ne güzel bilgiler yağıyor, şelale gibi. Başlık çok faydalı hale geldi. Birde her kaskın her kafaya olmayacağı konusu var, kafa yapınızı öğrenip firmaların sizin kafa yapınıza uygun olan modellerini seçmekte fayda var. Her kask her kafaya olmaz, olsa da çok hava alıyor, kafamda hareket ediyor, kafamı sıkıyor vb şikayetler yaşanır kask ne kadar iyi ve kaliteli olsada...
    Thracian ve _chaotic_ bunu beğendiler.

YasinC - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yanlış bilmiyorsam Sharp İngiltere'de kamu hizmeti yapan bir yer gibi çalışıyor. Kaskı çarşıdan alıp teste sokuyor. Yani üretici göndermiyor. Tabi bizde devlete pek fazla itibar edilmediği için orayı da öyle sanıyoruz.

Sharp testi çok güzel fikir verir. Yaptıkları test yeterlidir değildir onun kararını verebilecek biri değilim. Ancak gayet güzel hazırlanmış bir siteleri var. Sonuçları da gayet anlaşılır şekilde yayınlıyorlar. Bana göre kaile alınması gerekir.
    hasmet ve computeus bunu beğendiler.

Erdost - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ZONTES 350 T2
    Kaskın çok sağlam olması korunakli olduğunu göstermez.Kasktan beklenen şey sağlam olması değil darbeyi en iyi şekilde sönümlemesidir.

**sharp testleri çoğu sertifika programından güvenilirdir.Nedeni ise kask firmadan değil herhangi bir satıcıdan alınır. Sertifika programlarında bildiğim kadarıyla firma özel kask gönderir.Seri üretim kask ile aynımıdır degilmidir orası net değil.

En kolay şöyle anlatayım,

Düz duvara yumruk atarsanız eliniz kırılır yada zarar görür.Fakat darbeyi sönümleyen kum torbasına veya yumuşak katmanlı bir yere yumruk atarsanız eliniz zarar görmez.Halbuki duvar binlerce kez daha sağlam bir yapı barındırır.

Sonuca gelirsek kasklardan sağlam olması değil darbeyi beyne en az şekilde sönümleyerek iletmesi beklenir..
    mgora, Stock Sever, ryangt ve 2 diğerleri bunu beğendiler..

Kızıl pars - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bisiklet
    Ece'nin ve sharp'ın nasıl test ettiğini youtube'dan bulabilirsiniz,.
    bununla birlikte pek çok ece sertifikalı olduğu iddia edilen kask aslında yalandır.

https://www.youtube.com/watch?v=OywfdalO_ww

Ece'de camın toz zerrelerinden çizilme katsayısı, vizörün ışık geçirgenliği vb gibi doğrudan güvenlikle ilgili olmayan ama ürünün genel kalitesini ölçen kriterler de var. Yani ECE sertifikası genel anlamda kaskın güvenilir, sağlam, kullanışlı, uzun ömürlü olduğunu, kısaca Avrupa standartlarına uygun olduğunu ölçer.

Sharp ise biliğimiz alamda çarpışma testidir ancak darbe miktarı dışardan değil içerden ölçülür.
    Amatör testlerde genelde kaska dışardan kuvvet uygulanır.
    balyozla vurulur, üstünde zıplanır, havaya atılır vs.
    Ama asıl olan içe yansıyan baskı olmalıdır.

Ayrıca Sharp bir UK (yani ingiliz) test kuruluşudur. Türkiye ile karıştırmamak lazım, bir çorba parası at da yıldızı artıralım iddiası çok gülünç.
    mgora, MSMorkan, Erdost ve 1 diğerleri bunu beğendiler..
    Hamdım, piştim, hala hamım.

Motosikleti
    Alıntı MahmutBiner adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yine fenomen olmaya çalışma hareketleri :D Eğer markalar parayla yıldız alabilecek olsaydı o markanın tüm kaskları 5 yıldız alırdı. Bunu söyleyen çok ünlü youtube kanalları olsa bile hiçbirşey bilmediklerini ve hiçbir ... anlamadıkları ortadadır. Adamlar kendi çaplarında değerlendirme yapıyor. Sharpta 5 yıldız alan veya 1 yıldız alan bir kaskı başka bir firma tam tersi değerlendirebiliyor burada darbe uyguladıkları cihazlar ve darbe şiddetleri farklılık gösterdiği için normal bir durum.

Snell yine amerikada kurulmuş olan sharp tarzında bir değerlendirme kuruluşu. Fakat sharp gibi derecelendirme yapmadan sadece bu kask bizden geçer not alır veya alamaz diye değerlendirme yapıyor.

Dot ve ece güvenlik ve yasal uyum sertifikasıdır. Bir kask tek başına dot etiketine sahipse avrupada satışı yapılamaz. Ece 22.05 de amerikada yeterli değildir. Dot kaskları kalıp olarak daha büyük ve ağırlık olarak daha ağırdır. Örneğin shoei firmasının nxr modeli ve rf1200 modeli iki kask birebir aynı olmasına rağmen ağırlık ve beden boyutları farklı olduğu için dünyada iki farklı üretimi mevcut birinde ece22.05 diğerinde dot etiketi mevcut.

Termoplastik kask ömrü en uzun kasktır ve elden düşünce öyle hemen kırılmaz. Aksine fiber ve karbon kasklar darbe anında kırılma ihtimali daha yüksektir. Çünkü fiber ve karbonun dış kabuğu reçine şeklinde birbirine tutturulan katmanlardan oluştuğu için havayla temas eden karbon bir kaskı 2 sene sonra yere düşürdüğünüzde yumurta gibi kırılır. Plastik böyle değildir. Plastik kasklarda iç köpük ömrü önemlidir. Dış kabuğu 2 sene önce neyse 2 sene sonrada hemen hemen aynı esnekliği gösterir. Tabi bu söylediklerim plastik kaskı çok dayanıklı yapmaz kullanılan malzeme yoğunluğuna göre dayanıklılığı değişkenlik gösterir.

Bu arada elden düştüğü anda kaskın nereye düştüğü ve nereden darbe aldığı çok önemlidir dünyanın en iyi kaskı bile farklı açıyla sert bir parçaya denk geldiğinde kırılabilir..

Buradan senin için bir sonuç çıkarmak gerekirse şöyle söylemek isterim; 2 3 yılda bir kask değiştiriyorsanız en sağlıklısı fiber. Karbon kaskları kullanım sıklığına göre maksimum heryıl değiştirmek gerekiyor.

En dayanıklı fakat ömrü en az : Karbon
    İyi derecede dayanıklı kullanım ömrü ortalama 2 3 sene : Fiber
    Kullanılan malzemeye göre dayanıklılığı değişken ve ömrü en uzun : Plastik
    Mahmut bey sizin kaskınızın materyali nedir? Bu fiber ve karbon kaskların yere düşürülünce kırılması tamamen kırılma değil dimi? Çatlakların oluşması ve ömrünün kısalması anlamına geliyor diye yorumluyorum. Kusura bakmayın bilgim dahilinde olan bilgiler değil bunlar amacım artislik yapıp bilmişlik taslamak değil. Sadece internetten edindiğim bilgilerle sorguluyorum.

Anladığım sharp içeriye gelen darbenin miktarına göre yıldız veriyor. Dış kabuğun sağlamlığına değil. Snell hem dış kabuk hem konfor hem iç hassasiyet vs. gibi kapsamlı bir test yapıyor ve derecesi yok ya geçersin ya kalırsın. DOT ve ECE birbirine yakında testler ama bir Amerikan standartları biri avrupa.

zekeriyaimam - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    simson
    Daha motora binmeden ortalığı karıştırdın abi.

Motosikleti
    Alıntı zekeriyaimam adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Daha motora binmeden ortalığı karıştırdın abi.
    Amacım ortalık karıştırmak değilki. Tek atımlık kurşunum var ve doğru atmak zorundayım. Benim sıkıntım ailem motor almamı istemiyor. Karım seni boşarım bile dedi. (boşamaz inşallah) Ben hayalimin peşinden gidecem. Fakat dediğim gibi tek atımlık kurşun doğru yere atılmalı. O yüzden forumda biraz bilgi sahibi oluyorum. Youtube da internetten bilgileri dinliyorum. Gerek kask gerek motor sürme tamir bakım herkes farklı bir yorum katabiliyor. Bu sharpı kötüleyen de var. Çok başarılı bir kuruluş diyende var. Kullanıcıların yani sizlerin yorumları benim için daha önemli. Biri bana şu bot ile kaza yaptım motor ayağımın üstünde kaldı hiç bişey olmadı dedi. Benim için o bot kesinlikle alınacak demektir. LS2 ile kaza yaptım 30 m sürüklendim dedi çizik bile olmadı dedi ona inanmadım. Her yorumu bilgi paylaşımını kendimce yorumluyorum. Forumda internette net bir cevap bulamadığım konuları da açıp bilgi sahibi olmaya çalışıyorum. Dediğim gibi ailem istemediği için en ufak bir kaza da bile nasıl üstüme üşüşecekler siz hesap edin.

Benim için çok değerli olan yorumlarınız ve yönlendirmeleriniz için teşekkür ederim.

watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    Sharp'a giren her kask ECE sertifikasına sahiptir. Yani Shark ECE'nin üstünü sınıflandırıyor gibi bakabilirsiniz. ECE asgarisi işin.

http://www.motosiklet.net/forum/kask...-testleri.html

ashes35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR 250 R --> CBR 650F
    Sharp'ta Arai markasinin genelde puanlari dusuktur. Arai Sharp'in test yontemlerine karsi ciktigini okumustum. Video'da izlerseniz bir kaski ayni noktadan birden fazla darbe aldirarak ortalama puan cikarttigini gorursunuz. Arai ise tam bu noktada bir kaza esnasinda ayni noktadan coklu darbe almanin mumkun olmadigini savunmaktadir. Su da var Sharp icin ortalama hizlar 40-60 km/h arasi diye hatirliyorum. Sorun ise tam surada cikiyor 40-60 arasinda x kadar yildizi alan kask 120-130'da ayni performanslari verebilecek mi ? Bu sorunun cevabinin Arai ve Shoei icin korkmadan evet olacagini dusunuyorum. Lakin LS2'de ayni cevaptan emin olamiyorum...
    Green Arrow bunu beğendi.

ryangt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bakıyorum ortalık yine bilgi çöplüğüne dönüşmüs. Güzel ve doğru bilgileri içeren yorumlar da var ancak arada kaybolup gidiyor .

Ece ,snell , Sharp, DOT gibi kuruluşların hiç bir önemi yoktur , önemli olan satıcinin neyden para kazandığı , hangi markanın hangi dallama vloggera sponsor olduğu veya fanboylarin yakarışıdir.

Bilimsel veriler çöptür, ticari endişelerin yön vermesi esastır.

İnternet için geçerli olan bu. Iş reelde bunun tam tersi tabi.

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)