Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

İş hukuku bilgisi olanlari alalim ve bu motorcu kardesimize yardimci olalim.

Motovento
    REKLAM ALANI
    Anfibi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MT-07 ABS
    2.5 senedir bir benzin istasyonunda çalısıyorum.İşe başladıgımda mesailer hakkinda ozellikle bir sorun olup olmadigini konustugumda bizde saati saatine hersey yatar dediler ve sozlesmeyi imzaladik.
    Aradan 5 ay gecti bir arkadaşımız aramizdan ayrildi ve basladik mesailere ama nasil mesailer 45 saat 53 saat arasi azi yok fazlasi var kisaca.
    Olayin patladıgı yer şurası biz 45 saat ve ustü mesai yaparken bordroda 23 saat gozukuyor müdüre sordugumda devletin yasal sınırı bu biz size fazla izin veririz begenmiyorsan cıkabilirsin yönundeydi.

Ara ara personeller geldi gitti bize fazladan izinde verdiler ama iki kati fazlasiylada calistirdilar hala bu durum devam etmekde.
    Ben isyerimden haklarimi almadan cikmak istemiyorum bu konuda bana yardimci olabilecek varsa çok sevinirim.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    crf1000 , R80gs basic , fzs600 , winggo
    Fazla mesai yerine eksik calistirarak hak odemek diye bisey kanunen yoktur. Ama fiilen uygulanır ve tarafların rızası oldugu muddetce sorun olmaz. Eger calistigin fazlalığı(f.mesai-eksik calisma) sana ödemiyorlar ise o zaten hak kaybıdır mutlaka şikayet et hakkını kesin alırsın ve üstüne büyük ihtimal işten çıkartılırsın yine tazminatını da almış olursun.
    Fazla mesaide aylık 23 saat diye bir sınır yoktur. Seneden 270 saatir (12ye bölersen 22.5 çıkar ama aylık bir sınır yok) Ayrıca bu sınırı aşan işveren ceza verilmez. Sadece çalışan istemez ise 270 saatten fazla f.mesai yapmayabilir. Ve işveren onu zorlayamaz.
    mombohunter bunu beğendi.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    WR 250 R
    Bimer'e yada Cimer'e sorununu çalıştığın yerin bilgilerini anlatan güzel bi yazı yaz. Onlar gerekli yerlere ulaştırıyor ve denetleme için çalıştığınız yere geliyorlar, denetleme esnasında sizede sıkıntılarınızı sorarlar ve anlatırsınız.
    sdt bunu beğendi.

gerivites - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    D400
    Öncelikle bir avukattan bilgi almanı öneririm. Avukattan aldığın bilgi ile iş yerine anlaşıp dava açmadan haklarını istediğini güzel bir dille iletirsin. Yanaşmazlar ise dava açabilirsin. Başka türlü de alamazsın zaten. Davayı genellikle işçi kazanıyor ama süreçler oldukça uzun. Benim de kazandığım bir dava var şu an istinafta. 3 yıl olacak neredeyse. Alacağım ve faizi hesaplandıktan sonra Tl değer kaybına devam ettiği için beklerken zarar ediyorum
    instagram.com/gerivites
    youtube.com/user/nimbus8222

Motosikleti
    Dominar 400
    Noterlikten iş yerine ihtarname çekebilirsiniz. Eğer gerçekten fazla mesai yapıyorsanız ve işveren belirtilen sürede haklarınızı ödemez ise geçerli fesih hakkınız bulunuyor. Daha sonra iş mahkemesinde kıdem tazminatı, fazla mesai ücreti (varsa genel tatil ücreti, yıllık izin ücreti vs.) konusu iş davası açabilirsiniz.

Tavsiyem ihtarname çekmeden önce iş hukuku konusunda uzman bir avukata danışın, hatta avukata vekalet verin, o uğraşsın. Hukuk mahkemelerinde işler sürelidir, kaçırdığınızda hak kaybına uğrayabilirsiniz. Saygılar.

Motosikleti
    crf1000 , R80gs basic , fzs600 , winggo
    Notere filan sakın gitmeyin. Herhangi bir sgk müdürlüğüne giderseniz hem bilgi alırsınız hem de direk orada şikayetçi olup meselenizi takip ederler.

okican - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Lambretta V200 Special ABS
    bu tür anlaşmazlıklarda güncel durum şu şekilde:

7036 sayılı İş Mahkemeleri Kanunu ile 01.01.2018 tarihi itibari ile *arabulucuya başvuru zorunluluğu getirilmiştir. İşçi ile işveren aralarındaki iş uyuşmazlıklarından kaynaklanan konularda, dava açmadan önce arabulucuya başvuru yapmaları gerekmektedir.

F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    mahkeme işleri çok uzun sürüyor
    işe geri dönüş açtım davayı kazandım fakat gel gelelim karşı taraf itiraz etti bekliyoruz
    işten ayrıldığım 1 yıl oldu 9 bürüt maaş hak kazandım fakat daha elime geçen birşey yok
    işçi dava yı her zaman kazanıyor ama yasalar mağdur un yanında değil
    uzadıkça uzuyor anlaşma yoluna git bence 3 e 5 e bakma

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)