Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Kask Alırken???

Motovento
    REKLAM ALANI
    CagrioneTR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    XMAX 300, MT 25, ARORA BEATRİX
    Herkese Merhaba,

Aşağıdaki konu illaki bir zamanlar bir yerde açılmıştır. Fakat ben bulamadım. Varsa linkini yoksa da fikirlerinizi rica ederim.

1. Kask alırken SHARP yıldızı çok önemli mi? Önemliyse LS2 nin 4 yıldız almış 300 400 liralık kaskları var alınır mı?
    http://www.motoruma.com/caberg-vox-daytona-beyaz-siyah bu model 5 yıldız almış. https://sharp.dft.gov.uk/helmets/caberg-vox/
    2. Materyali sizce ne olmalı (fiber, polycarbone veya hangi madde)
    3. Bu Duble D bağlama demiri ne işe yarar? Bir kaç yerde DUBLE D li olsun denmiş.
    4. İçerisinde kendi gözlüğü olan kasklar kullanışlı mı?
    5. Yorumlardan anladığım full kasklar daha az ses çıkarıyor. Çeneden açılır kask alma dediler sizce?
    6. Kaskı nereden almalı? Şu sıralar kampanya yapan bir yer var mı?

Şimdiden teşekkürler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    MahmutBiner - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    1200Z Super Ténéré
    Alıntı CagrioneTR adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Herkese Merhaba,

Aşağıdaki konu illaki bir zamanlar bir yerde açılmıştır. Fakat ben bulamadım. Varsa linkini yoksa da fikirlerinizi rica ederim.

1. Kask alırken SHARP yıldızı çok önemli mi? Önemliyse LS2 nin 4 yıldız almış 300 400 liralık kaskları var alınır mı?
    http://www.motoruma.com/caberg-vox-daytona-beyaz-siyah bu model 5 yıldız almış. https://sharp.dft.gov.uk/helmets/caberg-vox/
    3. Bu Duble D bağlama demiri ne işe yarar? Bir kaç yerde DUBLE D li olsun denmiş.
    5. Yorumlardan anladığım full kasklar daha az ses çıkarıyor. Çeneden açılır kask alma dediler sizce?

Şimdiden teşekkürler.
    haftada birkez açılıyor aynı konu ve artık cevap yazmaktan gına geldi arama motorundan yararlanıp çok faydalı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Motosikleti
    Alıntı MahmutBiner adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    haftada birkez açılıyor aynı konu ve artık cevap yazmaktan gına geldi arama motorundan yararlanıp çok faydalı bilgilere ulaşabilirsiniz.
    Şuan forumun 18. sayfasındayım neredeyse her konuya bakıyorum kimse kask soruları sormamış. O yüzden açtım. Bakarım arama kısmından. Yinede fikrinizi paylaşırsanız sevinirim.
    baba bilgisiyle adam olunmaz bekar hayatı yaşa.

Quad87 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MT-07 Umuyor..
    Arama kısmına "kask seçimi" yazıp aratınca bir çok sonuç bulunabiliyor.

Kendimce cevaplarsam da :

1)SHARP gibi bir çok test var ve hepsi değerli. Ne kadar testi başarıyla geçmişse, bende ki güven düzeyi o kadar artıyor. Fakat kaskın yapıldığı materyalin de önemi büyük. 400 tl lik bir polikarbonat sharptan 4 yıldız alsada sonuçta plastikten imalat..
    2)Gücünüz yettiği karbonfiber yapıya sahip bir kask (Son zamanlarda özel(?) reçineler ile yapılan modelleri de vardı yanılmıyorsam.
    3) iki tane D harfinin şekline benzeyen halkadan oluşan kask bağlama sistemi. Kaza anında açılması zor çok düşük bir ihtimal olduğu için daha güvenilir ..
    4) Dahili vizör şu anki kaskımda yok ve gece gündüz arasında sürekli vizör değiştirmek bazen bıktırıyor Kullanışlılık açısında, zaman ilerledikçe kaskın içinde ses yapması veya gözünüzün önüne istemsiz inmesi olası. GÜvenlik açısından ise bu katman arası boşluk güvenlik açığı oluşturuyor.
    5) Çeneden açılır kaskın vidası kırıldığında yüzünüz, çeneniz ağır darbe alacağından tam kapalı bir kaska oranla biraz daha tehlikeli. Ses kısmına bir şey söyleyemem.
    6)İşte buna cevabım yok.

Yanlış bildiklerim, eksiklerim vardır illaki, diğer arkadaşlar düzelteceklerdir.

İyi forumlamalar
    CagrioneTR bunu beğendi.

DesAres - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tricity
    1_) Sharp kişiye göre önemli, kişiye göre önemsizdir. (Önemsiz diyenlerin çoğunun sebebi LS2 FF351 4 yıldız yapmışlardı sonradan 1 yıldıza düşürdüler ve marka vermeyim de pahalı kaskların yıldızları düşük diye isyan ediyorlar ) ama bence önemli.

2_) Hem Polikarbona oranla daha sağlam, daha esnek, daha hafif olan hemde fiyatı ortalama kask türü olarak Fiberglass tercih edilmeli. (tabi paran vardır karbon alırsın o ayrı !)

3_) Daha güvenli (çıkması zor ama giymesi de )

4_) Şimdi bence kullanışlı ama güneş vizörü koymak için malzemeden biraz kısıyorlar (yani koyması için boşluk lazım o da inceltiyor tabakayı) ama güneş vizörsüz alırsan;

sabah siyah vizör, akşam siyah vizörle göremezsin git beyaz vizör tak, çıkar yapacan. Tabi bunun bide vizör maliyeti var LS2'de sorun olmaz da diğer kasklar :(

5_) Ses alma olayı parasına ve parasına oranla yaptığını izolasyon, malzemesine vb. bağlı. Çeneden açılır kaskı tutan vidalar kaza anında çıkabiliyor ve sonucu güzel olmaz :(

6_) Şimdi kask bence mağazada bedeni denenip internetten alınmalı çünkü genelde mağazaların fiyatları daha pahalı oluyor ama internetten alırken de üretim tarihini sorman lazım.
    CagrioneTR bunu beğendi.

Motosikleti
    MT-07
    Kaskta fiyat arttıkça konforda artıyor. Mesela ben Shoei Qwest kullanıyorum ki en ucuz modeli. Şimdiki aklım olsa f/p ürünü die bir ton zerzavat almazdım.

Alıntı Angrypower adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kaskta fiyat arttıkça konforda artıyor. Mesela ben Shoei Qwest kullanıyorum ki en ucuz modeli. Şimdiki aklım olsa f/p ürünü die bir ton zerzavat almazdım.
    Size sonuna kadar katılıyorum. Bundan 10 yıl önce Nolan N63 kaskım vardı, şimdilerde LS2 FF352 kullanıyorum arada dağlar kadar fark var. Her iki kaskın da tasarımı benzer ve kullanım şekli aynı ancaaak ls2 ff352 çok sesli ve aşırı derecede çeneden rüzgar alıyor. Resmen içerde fırtına esiyor. Bir de nolanda vizör yukarı doğru daha fazla açılıyordu, yavaş kullanımda vizör açıyorum ve ls2 vizörünün bir kısmı gözümün önünde kalıyor. Sağlamlık konusunda ise Nolan ile 1 defa düşmüştüm, başım da yere çarpmıştı ancak (çok şükür) ls2 yi henüz test etmedik.

Konuyu açan arkadaşım imkanın varsa en iyi markaların kendini kanıtlamış modelini almanı tavsiye ederim.

LynXMaSTeR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR 650F | Honda CB750 Hornet
    1- Değil.
    2- Para varsa carbon fiber, orta halli ise fiberglass, öğrenci işi polikarbon
    3- Double D mekanizması daha sağlam bir kilit mekanizmasıdır, tavsiye edilir.
    4- Gerek yok bence.
    5- Full kask güvenlik açısından daha iyidir. Ses mevzusu kaskın fiyatına göre değişiyor genellikle. Fiyat yukarı, ses aşağı.
    6- Bir bayiden deneyerek alın. Ya da iade edebileceğiniz bir şekilde internetten alın, üzerindeki stickerları sökmeden kafanıza takıp bi yarım saat kadar bekleyin, sıkıntı yoksa devam edin. aşırı sıkma, bol gelme vs oluyorsa iade edin.
    şurada agv kasklarda indirim mevcut
    CagrioneTR bunu beğendi.

Motosikleti
    Kawasaki Z250SL
    motosellada araide indirim vardi.butceni soyleseydin keske,bu d baglama demiri dedigimiz, iki yuvarlak demriin arasindan gecen muhabbetse benim kaskta var ve guven verdigi soylenebilir.Bence kaska onemli bir butce ayirmakta ve bilinen markalardan almakta fayda var, tek test sharp testi degil , snell , dot gibi sertifikalarida almis olmasi gerekiyor bence,sharp olayini iyi arastir cunku bazen yaniltabiliyor soyle yaniltabiliyor;ben magaza gorevlisine bu sharptan 4yildiz almis ben 5yildizli istiyorum dedigimde,tek yildizi kendi gunes vizorunun icinde olmasindan kaybettigini soylemisti.Kesin memnun kalirsin diyebilecegim iki marka var ama ben en fazla 140km hizda kaski test edebildim. Shoei Ve Arai der susarim tabi Agv bell nex gibi schuberts gibi markalarinda hakkini yememek lazim

Berkay* - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Superlight / 48
    Alıntı LynXMaSTeR adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    2- Para varsa carbon fiber, orta halli ise fiberglass, öğrenci işi polikarbon
    Öğrenciyim, nxr kullanıyorum. Ne zenginim ne de param çok. İleride daha güzel motosikletlere binebilmek için şuan daha ucuz bir motosiklet, daha iyi bir kask aldım.

Kullandığınız terim biraz yanlış olmuş gibi. İyi forumlar dilerim. 😊

LynXMaSTeR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR 650F | Honda CB750 Hornet
    Alıntı Berkay* adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Öğrenciyim, nxr kullanıyorum. Ne zenginim ne de param çok. İleride daha güzel motosikletlere binebilmek için şuan daha ucuz bir motosiklet, daha iyi bir kask aldım.

Kullandığınız terim biraz yanlış olmuş gibi. İyi forumlar dilerim. ��
    neresi yanlış anlayamadım?
    herkes iyi bir kask almak ister ancak herkesin bütçesi yeterli olmayabilir.
    bu sebeple bu şekilde bi tavsiyede bulundum.
    dot, ece, snell sertifikalarından herhangi birini almış tüm kasklar sizi korur, bunun haricinde fiyat arttıkça kaskın konforu artar.

Motosikleti
    MT Matrix modeli hem sharptan 5 yıldız almış hemde 650 lira 2016 üretimi n11 de. Bir mağazada deneyip orda ucuzsa alacam herhalde. Bende kaskın iyi olmasından yanayım sonuçta kolum kırılır geçer ama kafam kırılırsa geçmez yorumlarınız ve yönlendirmeleriniz için teşekkür ederim.

Motosikleti
    Yamaha Xmax 250 Ironmax 2019
    Herkese Merhaba,

Şimdiden teşekkürler.
    1. Çok önemi yok ancak 1-2 yıldız almış kasklardan da uzak durmak lazım.
    2. Bütçe yetiyorsa CF
    3. Çok önemi yok. Micro kilit daha pratik.
    4. Kullanışlı, güneşli havalar için gerekli
    5. Evet, ayrıca çene açılır kasklar daha ağır.
    6. Kask mağazadan deneyerek alınır. Şu an nerde ne kampanya var kendiniz araştırmanız lazım.

MahmutBiner - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    1200Z Super Ténéré
    Herkese Merhaba,

Şimdiden teşekkürler.
    1. Sharp yıldızı tamamen bağımsız firmalardan habersiz kurum tarafından yapılan bir test. Kendi çaplarında güvenli. Fakat sharpın 3 yıldız verdiği bir kaska ekipmanları ve çalışanları farklı olduğu için çok büyük araştırma firması olan motorradhelm 5 yıldız verebiliyor. Yada tam tersi sharpın 5 yıldız verdiğine onlar 3 verebiliyor. Sharp tercih ve inanç meselesi..

2. temelde 3 farklı ana malzeme var Plastik ağırlıklı, fiber ağırlıklı ve karbon ağırlıklı . Haricinde polikarbon diye satılan kabukların tamamı termoplastik yani plastik grubudur. En uzun ömürlü kabuk plastik kasktır çünkü kabuğun içinde yapışkan bir malzeme yoktur. İç köpük zamanla sertleşebilir ve darbe emilimi azalabilir..

Karbon çok güçlü fakat açık olduğu için güneş ve havayla temas ettiği anda ömrü azalmaya başlar. Bu sebepten karbonfiber kask 2 sene sonra elinizden düşerse yumurta gibi ikiye ayrılır. Karbon fiber genelde hafif olduğu için yarışçılar tarafından her yarış yenisi kullanılmak şartıyla kullanılıyor.

Fiber tam bir fiyat performans ürünü hem ömrü uzun oluyor hem sağlam. Fakat teknoloji geliştikçe fiberede karbon destekli veya plastik karışımlı ucuz fiber kasklar üretilebiliyor.

Tavsiyem fiber bir kask.

3. Double d çift kavramalı emniyet kemeri mantığında çalışan bir çene bağlantı kayış sistemi. Kayışı düzgün bağladığınız takdirde hiç bir şekilde açılma ihtimali yok. Yinede bazen yarışlarda yaşanabiliyor. kayışlar perçim kısmından kopup kask kafadan fırlayabilir %100 güvenlik diye birşey yok önlem için tercih edilebilir.

Mikrometrik daha basit yaylı bir sistem olduğu için aşırı bir yüklenmede yayın kopma ve yerinden çıkma durumunda kayış açılıp kask kafadan daha kolay fırlayabilir. Bunlar çok minik hesaplar ama bazen hayat kurtarıcı olabiliyor...

4. içerisinde güneş vizörü olan tüm kasklar yüksek süratlerde fısıltı yapar en kral shoeisinden tut en ucuz çin kaskına kadar. Herzaman tek parça en az aksesuarlı kaskı tercih etmek mantıklı ve sağlıklı olacaktır.

5. Çeneden açılır kasklarda sonuç itibariyle kabuk yarık istenilen teknoloji kullanılsın istenilen şey yapılsın çene açık kasklar birbilerine lastik contayla oturmuyor. Dolayısıyla rüzgar iki plastik parçanın arasından çok rahat bir şekilde herzaman girer. Öyle abartıldığı kadar hiçbir kaskın içinde kıyamet kopacakmış kadar rüzgar olmaz. Kasklar arasında ufak bir desibel farkı olabilir.

6. Kaskı nereden alabilirim konusuna hiç yorum yapamıyacağım. Ülkemiz malum bugün 1500 liraya sattığı kaskı ertesi gün %50 indirim yapıp 750 liraya satan .... satıcılar var. O yüzden o konuyu iyi düşünmeniz gerekir.

Bunların haricinde hiç bahsetmediğiniz ECE 22.05 DOT NBR Gibi güvenlik sertifikaları var. Sizin dikkat etmeniz kaskta sadece gerçek bir Ece 22.05 olması. ece belgesi olmadan tek başına nbr veya dot satışı avrupada yasal değil zaten.
    CagrioneTR ve oialdemir bunu beğendiler.

Kızıl pars - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bisiklet
    Kask seçimi ile ilgili arkadaşlar yazmışlar sadece ilave edeceklerim var;

Güneşli günlerde kask içindeki güneş vizörü hayat kurtarır, yerine göre kaza yapma riskini bile azaltabilir.
    Sonuçta o güvenlik testlerinden başarı ile geçen güneş vizörlü kasklar mevcut, diğer yorumlar genelde tahminden ibaret.
    Ama istersen vizörsüz al ama güneş gözlüğü kullan veya renkli vizör de al.
    Ani ışık geçişlerinde (tünel girişi - çıkışı, ormanlık alanlar, vadi geçişleri vs) hiçbiri kask içi vizör kadar pratik değildir.

Çene açılır kasklar genelde güvensiz kabul edilir çünkü açılabilir, bir süre kullanınca ses yapar vs ama yine aynı şekilde testlerden geçmiş olanları vardır. Eğer dar alan kompleksin yoksa (Klostrofobi) full face almak daha iyi tercih olur.

Son olarak bence en önemlisi :
    Sadece kask alarak motora binme.
    Pek çok küçük kazada kafa yere çarpmaz ama kol, dirsek, el ve ayak mutlaka yere çarpar.
    Buraları boş bırakarak binersen, küçük bir kazada bile büyük hasarlar alabilirsin.
    CagrioneTR bunu beğendi.
    Hamdım, piştim, hala hamım.

SavageGarden - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HONDA NC750S
    Alıntı Kızıl pars adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Son olarak bence en önemlisi :
    Sadece kask alarak motora binme.
    Pek çok küçük kazada kafa yere çarpmaz ama kol, dirsek, el ve ayak mutlaka yere çarpar.
    Buraları boş bırakarak binersen, küçük bir kazada bile büyük hasarlar alabilirsin.
    kızıl pars'a katılıyorum
    yaptığım iki ufak kaza oldu, giden motordan düştüm. hız fazla değil ama düştüm.
    birincisinde kask dahi yoktu, ikincisinde kask ve ekipman vardı
    ikisinde de kafam yere hiç değmedi.

ekipmansız olan ilkinde; sol el yaralandı, sol dirsek yaralandı, sol diz yaralandı. üzerinden 2.5 yıl geçti. izleri hala üzerimde.
    ekipmanlı ikincisinde: mont ve kot pantolon korudu, elimdeki eldiven nedeniyle ellerime de hiçbir şey olmadı.

evet, kask ölümcül durumlarda büyük koruyucu,
    öte yandan, ekipman da en az kask kadar önemli.

*

bu arada "güneş gözlüklü kasklar"ın şekilden öteye gitmediğini, hatta kaskların ön bölgelerinin iç kısmının bu nedenle boş olmasından dolayı çok savunmasız ve kaskın en zayıf noktası olduğunu okumuştum. haberin olsun.
    CagrioneTR bunu beğendi.

1.Sharp kask testlerini ciddi bir biçimde yapan ciddi bir kurum.
    2.Sharp tan 4 veya 5 yıldız alan ucuz bir markanın güvensiz olduğunu düşünmek veya iddia etmek için rasyonel sebep yok. Yani Sharp tan yüksek rating almış ucuz bir kaskı güvenle kullanabilirsin.
    3.PAhalı bir kaskın fazladan haffif olması, sesi daha az alması gibi artıları olabilir.

Bunu dışında hahif olmayan, sessizlik avantajı olmadan pahalı kasklar da az değildir ki, marka saplantısı ile böyle tercihlerde bulunanlar da az değildir. Böyle arkadaşlar genellikle ucuz kaskların 5 yıldız almasına takılıp Sharp testine çamur atmaya meğilli olurlar.
    CagrioneTR bunu beğendi.

Motosikleti
    Birde https://urun.n11.com/kask/nolan-n64-neon-P240060901 bu modeli bulabileceğim bir mağaza var mı internette bulamadım. N11 de ki XS beden benim kafa o kadar küçük değil ki
    baba bilgisiyle adam olunmaz bekar hayatı yaşa.

oialdemir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    XMAX 250
    Herkese Merhaba,

Şimdiden teşekkürler.

Motosikleti
    Bu mt revenge sharpdan 5 yıldız almış kullanan var mı? Ses nasıl?

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)