Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Akrapovic Muayeneden Geçmedi

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    CBR 1000RR
    Arkadaşlar merhaba,

Bugün İstanbul Dudullu'daki muayene istasyonuna gittim. 1000RR susturucusu takılı akrapovic egzoz ile muayeneden kaldım. İkna etmek için çabalarım da sonuç vermedi.

Muayeneye gidecek arkadaşları durumdan haberdar etmek istedim

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    TheGokay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Custom Yamelli XSR 07
    Alıntı aoo adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar merhaba,

Bugün İstanbul Dudullu'daki muayene istasyonuna gittim. 1000RR susturucusu takılı akrapovic egzoz ile muayeneden kaldım. İkna etmek için çabalarım da sonuç vermedi.

Ne konuda geçirmediler. Ses mi yoksa başka bişey mi ?

YasinC - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Susturucu takılı halde yasal sınırların altında mı çıkan ses?

Motosikleti
    CBR 1000RR
    Alıntı TheGokay adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ne konuda geçirmediler. Ses mi yoksa başka bişey mi ?
    Muayene kağıdında şu şekilde

Hafif kusur -> Egzoz gürültülü çalışıyor
    Ağır kusur -> Egzoz ilgili yönetmeliğe uygun değil.

Yani orijinal olmasını istiyorlar.

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:53 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:51 ----------

Alıntı YasinC adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Susturucu takılı halde yasal sınırların altında mı çıkan ses?
    Yasal sınıra kimse bakmıyor. Egzoz orijinal olmadığından geçemedim. Aslında internette akrapovic ile geçenler görmüştüm ama benim şanssızlığım işte. Kısacası adamına göre değişiyor olay.

TheGokay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Custom Yamelli XSR 07

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:53 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:51 ----------

Yasal sınıra kimse bakmıyor. Egzoz orijinal olmadığından geçemedim. Aslında internette akrapovic ile geçenler görmüştüm ama benim şanssızlığım işte. Kısacası adamına göre değişiyor olay.
    İlgili yönetmenlik acaba emisyon falan mı gerçi onlara bakıyorlar mı bilgim yok

Motosikleti
    2014 CBR500R vs Dio 110

Ben Hornet 600'de full(boğazdan) Arrow ile geçtim, hafif kusur bile yazmadılar. Not: Esenyurt TÜV.
    The Power of The Dreams.

Maslak moto tuvturkte susturucu takiliysa sese bakmiyoruz dedi. Termignoniye bisi demediler gerci bende ufak plakadan kaldim

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    R25
    hocam mağdem konusunu açtın burdan 1 sorumda ahaliye ve sana.bu son serilerde üstünde damgalı olması gerekiyormuşş.muşş diyorum böyle şeyler duydum acaba doğrumudur değilmidir.adamlar onamı baktılar acaba tüv damgası yada başka bir damgamı aradılar bulamadılar ? 3 5 yerden duyduğum şey susturucusu olucak ve egzosun üstünde damga olucak.

kefkes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Biraz konu dışı ama, muayene demişken harfleri kapatmayacak şekilde iki küçük vida ile tutturulmuş plakayla geçen oldu mu yakında?

halo1925 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Ninja ZX636R
    Alıntı burak burk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    hocam mağdem konusunu açtın burdan 1 sorumda ahaliye ve sana.bu son serilerde üstünde damgalı olması gerekiyormuşş.muşş diyorum böyle şeyler duydum acaba doğrumudur değilmidir.adamlar onamı baktılar acaba tüv damgası yada başka bir damgamı aradılar bulamadılar ? 3 5 yerden duyduğum şey susturucusu olucak ve egzosun üstünde damga olucak.
    tüv damgası yok ama trafikte kullanmaya uygundur çıkıyor bazı akrapovic egzozlardan. race serisi olmayanların hepsinden nerdeyse. onu göstersen belki geçirirlerdi
    burak burk bunu beğendi.

Alıntı kefkes adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Biraz konu dışı ama, muayene demişken harfleri kapatmayacak şekilde iki küçük vida ile tutturulmuş plakayla geçen oldu mu yakında?
    Benimki kucuktu ve vidaliydi herhangi birseyi kapatmiyordu. Eleman abi orjinal boyutlarda olmali ve ustunde vida olmamali dedi. Yoksa kucuk plaka ile gecen tanidiklarim var

Motosikleti
    honda wing go, kenbo 125cc cup
    Orijinal hariç egzozları geçirmiyorlar arabada ama motosiklet için ayrı ayrı karar veriyor olabilirler. Birde mesela 6 ay önce hafif kusurlu olan bişi şimdi ağır kusur olabiliyor. Örneğin geçen yıl cam hafif kusurlu geçti bu yıl komple değişecek arabamda.

Motosikleti
    Mondial Mc Roadracer 125 ve R6
    Ocak ayında yaptırdım vidalı plakam harfleri kapatmayacak şekilde, geçtim.

Carlsberg - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YZF R25
    Orjinal olmayan bir egzoz ile geçebileceğinizi size düşündüren neydi acaba

kanucan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ben geçtim. Hatta benden önceki motorluyu geçirmeme sebeplerinden biride vidalardı. Şans yada görevlinin beni sevmesinden ötürü hafif kusurlu geçtim. Hafif kusuru da farlardan yazmışlar.

Motosikleti
    Dominar D400
    Kanuni olarak durum şöyle:

Kullanmak istediğiniz performans egzozunun teknik belgesindeki değerlerin Türk Standartları Enstitü şartlarına uygun olması ve araçta yapılacak teknik değişikliğin Makine Mühendisleri Odasından onaylandıktan sonra TÜVTÜRK Muayene istasyonlarında tespiti yapılıp onaylarından geçmesi halinde ilgili Trafik Tescili kuruluşları veri girişi yapılması ile birlikte kullanımının gerekli olduğu, aksi takdirde araç kullanımında gürültü çıkaran araçlarla ve teknik değişiklik yaptırıp araç kayıtlarına işletilmeyen araçlarla ilgili kanun maddelerinden cezai işlem yapılmaktadır.

Şimdi bu yazdıklarıma " ama öölee olur mu..., vay efendim şöyle mantıksız ..., sen de ne saçmalamışsın öyle olsa ben geçemezdim... vs vs" diyecek birileri çıkacaktır mutlaka.
    Bu yazı BİMER'e benzer konu ile ilgili yollanan şikayete Çeşme İlçe Emniyet Müdürlüğünce cevap olarak yollanan bir yazı(Face grubundan bir arkadaş paylaştı). Muayeneden kalan arkadaşların kalma sebebi bu, zaten olması gereken de bu. Asıl muayeneden geçen arkadaşların geçememesi gerekiyor(mantığını tartışmıyorum, kanuna göre öyle). Ancak her konuda olduğu gibi bu konuda da canım ülkemde herkes kafasına göre takılıyor ve tamamen muayene eden kişiye göre değişiyor durum, kanun falan hak getire. Oradaki kanun muayeneyi yapan adam.
    Sonuç: Şanslıysanız, mayeneyi yapan adamın keyfi iyiyse vs geçersiniz, şanssızsanız kalırsınız.
    khaledome ve Kızıl pars bunu beğendiler.

MahmutBiner - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    1200Z Super Ténéré
    Arkadaşlar merhaba,

Ben bugüne kadar desibel cihazıyla ses ölçen bir istasyon görmemdim illaki vardır özel durumlar için ama hem maslak motosiklet istasyonunda hem araç istasyonlarında hep egzozlu kullanmama rağmen denk gelmedim. 2 Ay önce bir arkadaşım artık maslak motosiklet istasyonunda egzoza bakıldığını ve kaldığını söylediğinde şaşırdım çünkü bende ondan iki gün önce istanbul mimarsinan istasyonunda çift tüp scorpion ile çok rahatça geçtim. Bide benim egzozu bi çalıştırdılar içerde tüm otomobil kullanıcıları noluyor diye kafasını çevirdi ama geçirdiler :/ durum çok karışık kim keyfi davranıyor kim davranmıyor anlaşılmıyor. Bu egzozlar orjinal yamaha bayisinden almıştım faturalı ve garantili. Bu şekilde ithalatı yapılan ve faturalandırılan bir ürünü tuv tarafından geçerlilik verilmemesi tamamen türk hükümetinin dengesizliğidir. Çünkü ürünün kutu içeriğinde tüm dünyadaki tuvlar tarafından onaylı ve çevre emilsiyonunu hiç etkilemediği yazıyor. Şehir merkezlerinde gürültü yapıp insanları rahatsız edenleri bu konunun dışında tutarak onlara ayrı ceza yazmaları gerek diye düşünüyorum.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    WR 250 R
    Motosiklet egzoz emisyona girmiyor bundan mütevellit katalizörsüz egzozları geçirmemekte haklılar. Emisyona girse zaten geçemicek.
    kalidor ve Kızıl pars bunu beğendiler.

kalidor - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Emisyon yapmayan, oksijeni emip dışarıya karbon gazını adeta boca eden bir egzostan sınıfı geçememene şaşırdın mı? 2-3 beygir daha güçlensin diye bu motorlar etrafa her gaz verişinde zehir saçıyor. Kusura bakma adamlar haklı.

Motosikleti
    CBR 1000RR
    Alıntı burak burk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yok hocam. Damga ile ilgili bir konu geçmedi.

---------- Mesajlar birleştirildi - 09:43 ---------- bir önceki mesaj zamanı 09:39 ----------

Alıntı Carlsberg adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Orjinal olmayan bir egzoz ile geçebileceğinizi size düşündüren neydi acaba
    Yorumlarda bazı arkadaşların geçtiğini görebilirsin. Ayrıca birkaç motovlog'da da görmüştüm Egzozu sökmek çok zahmetli olduğu için şansımı denemek istedim.
    burak burk bunu beğendi.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler