Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

İlk Motorumu Alacağım Nelere Dikkat Etmeliyim?

Motovento
    REKLAM ALANI
    Carlsberg - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YZF R25
    Hepinize merhabalar, forumda yeniyim.

İlk motorum dediysem de ilk motor deneyimim olmayacak tabiiki, daha önce Pulsar 150NS, Arora Zorro 180, Xmax 250 gibi modelleri kullandım. şahsıma ait, üzerime kayıtlı ilk motor bu olacak sadece. Şuan A2 sınıfı ehliyete sahibim, 21 yaşında, 180 boyunda, 75 kilo bir kardeşinizim. Kafamda bazı sorular var, bunları cevaplayarak yardımcı olursanız ve bir kaç ufak tüyo/tavsiye verirseniz çok memnun olurum.

Öncelikle, alacağım motor CBR 125 olacak. Kafamda 2014 model üstü, 30bin km altında bir tane almak var. Şuan bir tane buldum, HRC, 24bin km'de, 2015 model, muadillerine göre fiyatı uygun geldi, eğer herhangi bir sıkıntı olmazsa veya ben gidene kadar satılmazsa onu alacağım.

Kafamdaki sorular ise şu şekilde;

İlk motorum olacağı için, alım satım işlemleri nasıldır, nasıl işler hiç bir fikrim yok. Bildiğim kadarı ile noterde satıcı ile buluşup noter ücretini ödüyor ve motoru üstümüze alıyoruz ancak plaka değişimi yaparsak veya yapmazsak işler nasıl gidiyor, fiyatlar nasıl değişiyor veya şehre göre vergi artıyor mu? Yani kısaca bu alım satım işi detaylı olarak nasıl işliyor biri açıklarsa çok sevinirim, fiyatları hakkında da bir bilgim yok, ilk motorumu üzerime almam motor masrafı dışında bana kaça patlar bu konuda aydınlatırsanız çok iyi olur.

Bir diğeri ise, aşağı yukarı izlediğim videolar ve çok büyük olmasa da ufak bir saha tecrübesi ile 2. el motor alırken nelere bakmam gerektiğini biliyorum ancak %100 emin olabileceğimi de sanmıyorum, bu konuda nasıl tavsiyeleriniz olacak bilmek isterim, satıcının yanına motora bakmak üzere gittiğimde nelere dikkat etmeliyim, neye bakmalıyım?

Öteki merak ettiğim mevzu ise abartı egzoz, ben pek öyle meraklısı değilim ekstra egzoz takmanın ancak ilanlarda görüyorum çoğu motora ekstradan egzoz takılmış. Bunun cezası olduğunu biliyorum ama bilmediğim şu, kesinlikle ve kesinlikle stok egzoz harici her türlü egzoza ceza mı kesiliyor? Eğer öyle değilse bu neye göre belirleniyor desibele göre mi? Görüyorum hani adam 1.500TL egzoza verip üstüne bir de ceza yiyor ki bu cezalar çevre bakanlığına giderse 3.000TL'ye ulaşabiliyormuş. Eğer böyle değilse de bu insanlar manyak mı, neden bu kadar büyük ceza yeme riskini göze alıyorlar? Buna "Tutku" demek bana biraz mantıksız geliyor açıkçası ancak işin sonunda zevkler renklere dönüyor sanırım olay.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar, cevap veren herkese şimdiden teşekkürler. Eğer aklıma yeni sorular gelirse eklerim, iyi forumlar.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    scorpions_59 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    racer 200_discovery150_cbf 150_cbr 250_
    Hoşgeldin.

Yakın zamanda motosiklet satıp aldım, noter işlemleri ile ilgili bilgi vereyim kendimce, alım satım yapıldıktan sonra eğer plaka değişmezse noter aynı anda ruhsatı da veriyor, bu şekilde 181 TL idi mart ayında. Plaka hiç değiştirmedim doğrusu araştırma gereğide duymadım ama bilen biri cevaplar sanırım.
    Nerde yaşıyor ve motoru nerden alacaksın bilmiyorum ama yanında anlayan biri olursa daha iyi olur kanaatindeyim. Bunu derken ben hep kendi başıma aldım sattım o ayrı, bende pek anlamam ama şanslıymışım başıma bir aksilik veya arıza gelmedi.

Yaptığım şeyde, genel kontrol, grenajların sağlamlığı, değişeni var mı gibi şeyler, eğer üzerinde orjinal harici değişen bişey varsa şahsen almam ama herkesin kendi tercihi tabi.
    Plakadan yada şasiden kaza sorgulatabilirsin. (ikisi aynımı bilmiyorum)

Cbr 125 için ne kadar kaliteli eksoz taksanda cezalık bir durum olacağını sanmıyorum.

Şimdiden hayırlı olsun.

Motosikleti
    YZF R25
    Alıntı scorpions_59 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hoşgeldin.

Yakın zamanda motosiklet satıp aldım, noter işlemleri ile ilgili bilgi vereyim kendimce, alım satım yapıldıktan sonra eğer plaka değişmezse noter aynı anda ruhsatı da veriyor, bu şekilde 181 TL idi mart ayında. Plaka hiç değiştirmedim doğrusu araştırma gereğide duymadım ama bilen biri cevaplar sanırım.
    Nerde yaşıyor ve motoru nerden alacaksın bilmiyorum ama yanında anlayan biri olursa daha iyi olur kanaatindeyim. Bunu derken ben hep kendi başıma aldım sattım o ayrı, bende pek anlamam ama şanslıymışım başıma bir aksilik veya arıza gelmedi.

Yaptığım şeyde, genel kontrol, grenajların sağlamlığı, değişeni var mı gibi şeyler, eğer üzerinde orjinal harici değişen bişey varsa şahsen almam ama herkesin kendi tercihi tabi.
    Plakadan yada şasiden kaza sorgulatabilirsin. (ikisi aynımı bilmiyorum)

Cbr 125 için ne kadar kaliteli eksoz taksanda cezalık bir durum olacağını sanmıyorum.

Şimdiden hayırlı olsun.
    Öncelikle cevaplar için gerçekten teşekkür ederim. Bursa'da yaşıyorum ve muhtemelen motoru İstanbul'dan alacağım. İstanbul plakalı olanların vergisi daha yüksek diye bir şey okumuştum o yüzden tedirgin oldum açıkçası, plakayı o yüzden soruyordum yoksa 34 yazmış, 16 yazmış pek umursamam açıkçası.
    Yanımda anlayan birinin olma ihtimali pek yok gibi, ailemde anlayan tek kişi var o da bana 24 saat uzaklıkta oturuyor,arkadaş çevremde de motora ilgisi olan tek kişi benim, yani %99 ihtimalle diyeyim tek başıma gitmek durumunda kalacağım.
    Aynen dediğiniz gibi orijinal harici ile değişen varsa bir türlü içime sindiremem yatar o iş, zaten satıcının dediğine göre değişeni vs. yok, her bakımı tam, temiz ve diri duruyor motor da. Bakacağız artık ne kadar öyle.
    Egzoza gelince de Tiger/Akrapovic takıp ceza yiyen çok gördüm, duydum, hatta videolarına felanda denk geldiğimi hatırlıyorum. O yüzden sormak istemiştim, hani ucuz şeyler değil bunlar, bir de üstüne ceza yeme riski ne bileyim mantıksız geliyor.
    Taklitler Aslını Yüceltir!

Motosikleti
    YBR 125 ESD
    Alıntı Carlsberg adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Öncelikle cevaplar için gerçekten teşekkür ederim. Bursa'da yaşıyorum ve muhtemelen motoru İstanbul'dan alacağım. İstanbul plakalı olanların vergisi daha yüksek diye bir şey okumuştum o yüzden tedirgin oldum açıkçası, plakayı o yüzden soruyordum yoksa 34 yazmış, 16 yazmış pek umursamam açıkçası.
    Yanımda anlayan birinin olma ihtimali pek yok gibi, ailemde anlayan tek kişi var o da bana 24 saat uzaklıkta oturuyor,arkadaş çevremde de motora ilgisi olan tek kişi benim, yani %99 ihtimalle diyeyim tek başıma gitmek durumunda kalacağım.
    Aynen dediğiniz gibi orijinal harici ile değişen varsa bir türlü içime sindiremem yatar o iş, zaten satıcının dediğine göre değişeni vs. yok, her bakımı tam, temiz ve diri duruyor motor da. Bakacağız artık ne kadar öyle.
    Egzoza gelince de Tiger/Akrapovic takıp ceza yiyen çok gördüm, duydum, hatta videolarına felanda denk geldiğimi hatırlıyorum. O yüzden sormak istemiştim, hani ucuz şeyler değil bunlar, bir de üstüne ceza yeme riski ne bileyim mantıksız geliyor.
    Plakaya göre vergi değişmiyor değişen trafik sigortası ama o da plakaya göre mi yoksa ikamet adresine göre mi emin değilim.
    5664 ten şasi numarasıyla sorgulayın ve servis bakımlıysa servise götürün orda kayıtlar çıkar bir de ekspertiz yaptırırsınız.

Motosikleti
    YZF R25
    Alıntı Fuatt39 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Plakaya göre vergi değişmiyor değişen trafik sigortası ama o da plakaya göre mi yoksa ikamet adresine göre mi emin değilim.
    5664 ten şasi numarasıyla sorgulayın ve servis bakımlıysa servise götürün orda kayıtlar çıkar bir de ekspertiz yaptırırsınız.
    Cevabınız için teşekkür ederim, kaza ve şasi no sorgulama tamamdır zaten her şeyden önce yapacağım şey, servis bakımı ve karnesi tam, satıcı arkadaşın söylediği servise götürüp göstermesini isteyeceğim dediğiniz gibi, ekspertiz işi tam olarak nasıl oluyor, ücreti ne kadar onunla ilgili biraz bilgi verebilir misiniz?

Motosikleti
    YBR 125 ESD
    Cevabınız için teşekkür ederim, kaza ve şasi no sorgulama tamamdır zaten her şeyden önce yapacağım şey, servis bakımı ve karnesi tam, satıcı arkadaşın söylediği servise götürüp göstermesini isteyeceğim dediğiniz gibi, ekspertiz işi tam olarak nasıl oluyor, ücreti ne kadar onunla ilgili biraz bilgi verebilir misiniz?
    Yetkili servislerin çoğu yapıyor diye biliyorum tam olarak ne yaptıkları ve fiyat gittiğiniz servise göre değişir ama 100-150 TL civarıdır herhalde

Motosikleti
    YZF R25
    Alıntı Fuatt39 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yetkili servislerin çoğu yapıyor diye biliyorum tam olarak ne yaptıkları ve fiyat gittiğiniz servise göre değişir ama 100-150 TL civarıdır herhalde
    Anladım, yani motorun kendisi ve sigorta hariç, bu motorun bana bi' 350TL civarı maliyeti olacak. Onu ayarlamadan gitmeyelim bari de. :D

gurcanozturk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Forza 250
    Merhabalar,

Ben de Ocak ayinda aldim ilk motosikletimi. Daha once de hic isim olmamisti noter/alim-satim vs.

- TRAMER (Trafik Sigortaları Bilgi Merkezi)'nden kaza kaydi sorgulayin. Ben SMS ile sorgulamistim. (https://www.sigortam.net/trafik-sigortasi/tramer-nedir/)
    - Alacaginiz araci bir servise ya da tanidiginiz ustaya goturun, sorunlari varsa satici ile odemesi konusunda anlasin.
    - Satici ile birlikte notere gidiyorsunuz, kimlikler veriliyor, eski ruhsat aliniyor, odemenin yapilip yapilmadigi soruluyor. (Odemeyi cep telefonunuzdan o an yapacak sekilde ayarlayin ya da pesin odeyin. Eger kisiyi tanimiyorsaniz noter oncesi odeme yapmayin!)
    - Noter islemleri yapip, size alim-satim ucret/vergi kismini odemeniz icin vezneye gonderir. (Ocak ayinda 125TL gibi bir sey odemistim diye hatirliyorum.)
    - Plaka degistirmek isterseniz, noterler artik plaka degisimi icin ucret almiyor, belge veriyorlardir. O belge ile Turkiye Soforler ve Otomobilciler Odasi'na gidip yeni plaka bastiriyorsunuz. (Subat ayinda muayeneden gecemedigim icin bastirmistim, motosiklet icin 17TL)
    - Vezneye odeme yaptiktan sonra sizin adiniza ruhsat basilip o an veriliyor.
    - Ilk aracim oldugu icin, Istanbul'da yasadigim icin zorunlu trafik sigortam yuksek cikti 620TL gibi bir sey idi Ocak ayinda. (https://www.sigortaladim.com/uzman-g...sil-hesaplanir adresinde bilgiler var.)

Yani kisaca, arti olarak 600-800TL gibi bir masraf daha yapacaksiniz gorunuyor.

Guvenli surusler.
    Carlsberg bunu beğendi.

DesAres - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tricity
    Benim bildiğim ikamet ettiğin yere göre veriliyor fiyatlar (yanlışta biliyor olabilirim).

Expretiz yaptır ama ona ayırdığın bütçe yok ise ;

Müşteri hizmetlerini ara servis kayıtlı mı bakımları, son bakımı ne zaman yapmış sor.

Yeni bakıma ne kadar kalmış ona da bak belli km aralıklarında bakımları var ağır bakımları gelmişken motoru satmasın sana !

En sonunda motoru çalıştır sesinde bir değişiklik var mı rolantide iken (mesela tık tık gidiyor birden tak tuk oluyor mu gibisinden)

Motoru çalıştır gaz fln ver motorunun oralara bak yağ sızdırmış mı altlara iyice fln bak

Sonra adamdan tur atmak iste tur arttırmazsa belki çalarsınız diye sürdürmeyebilir ama artçı olarak binin ve son kararınızı verin. Sürüşte sıkıntı çıkarsa uzayın

Motosikleti
    YZF R25
    Alıntı gurcanozturk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhabalar,

Ben de Ocak ayinda aldim ilk motosikletimi. Daha once de hic isim olmamisti noter/alim-satim vs.

- TRAMER (Trafik Sigortaları Bilgi Merkezi)'nden kaza kaydi sorgulayin. Ben SMS ile sorgulamistim. (https://www.sigortam.net/trafik-sigortasi/tramer-nedir/)
    - Alacaginiz araci bir servise ya da tanidiginiz ustaya goturun, sorunlari varsa satici ile odemesi konusunda anlasin.
    - Satici ile birlikte notere gidiyorsunuz, kimlikler veriliyor, eski ruhsat aliniyor, odemenin yapilip yapilmadigi soruluyor. (Odemeyi cep telefonunuzdan o an yapacak sekilde ayarlayin ya da pesin odeyin. Eger kisiyi tanimiyorsaniz noter oncesi odeme yapmayin!)
    - Noter islemleri yapip, size alim-satim ucret/vergi kismini odemeniz icin vezneye gonderir. (Ocak ayinda 125TL gibi bir sey odemistim diye hatirliyorum.)
    - Plaka degistirmek isterseniz, noterler artik plaka degisimi icin ucret almiyor, belge veriyorlardir. O belge ile Turkiye Soforler ve Otomobilciler Odasi'na gidip yeni plaka bastiriyorsunuz. (Subat ayinda muayeneden gecemedigim icin bastirmistim, motosiklet icin 17TL)
    - Vezneye odeme yaptiktan sonra sizin adiniza ruhsat basilip o an veriliyor.
    - Ilk aracim oldugu icin, Istanbul'da yasadigim icin zorunlu trafik sigortam yuksek cikti 620TL gibi bir sey idi Ocak ayinda. (https://www.sigortaladim.com/uzman-g...sil-hesaplanir adresinde bilgiler var.)

Yani kisaca, arti olarak 600-800TL gibi bir masraf daha yapacaksiniz gorunuyor.

Guvenli surusler.
    Gerçekten çok teşekkür ederim bu detaylı anlatım için çok yardımcı olacak bana.
    Trafik sigortasını istediğimiz herhangi özel bir sigorta şirketinden yapabiliyoruz değil mi? Babam benim sigortacı arkadaşım var onu hallederiz demişti, onun masrafını ben karşılamayacağım, sanırsam bana sadece noter masrafı ve ekspertiz ücreti kalıyor.

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:47 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:43 ----------

Alıntı DesAres adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Benim bildiğim ikamet ettiğin yere göre veriliyor fiyatlar (yanlışta biliyor olabilirim).

Expretiz yaptır ama ona ayırdığın bütçe yok ise ;

Müşteri hizmetlerini ara servis kayıtlı mı bakımları, son bakımı ne zaman yapmış sor.

Yeni bakıma ne kadar kalmış ona da bak belli km aralıklarında bakımları var ağır bakımları gelmişken motoru satmasın sana !

En sonunda motoru çalıştır sesinde bir değişiklik var mı rolantide iken (mesela tık tık gidiyor birden tak tuk oluyor mu gibisinden)

Motoru çalıştır gaz fln ver motorunun oralara bak yağ sızdırmış mı altlara iyice fln bak

Sonra adamdan tur atmak iste tur arttırmazsa belki çalarsınız diye sürdürmeyebilir ama artçı olarak binin ve son kararınızı verin. Sürüşte sıkıntı çıkarsa uzayın
    Bu ikamete göre mi yoksa plakaya göre mi olduğunu hep birlikte o gün öğreneceğiz sanırsam. Öğrenir öğrenmez yazarım buraya.

Expertiz için kendimi bayağı bir zorlayacaktım açıkçası, hiç yoktan 150TL civarı bir para az değil sonuçta, eğer bu dediğiniz gibi bi' telefon ile halledebilirsem gerçekten işime çok yarar.
    Satan arkadaş 24bin bakımını yaptırıp öyle vereceğini söylüyor, karnesine işler sanırım oradan kontrol ederim diyordum bende.

Bu ses konusunu AEA sağolsun ilk aklımdaki mevzulardan birisidir, hatırlatma için teşekkürler yinede.
    Yağ sızdırması gibi konuları duymamıştım daha önce, mantıklı geldi mutlaka dikkat ederim.
    Tamamdır, tur atmak zaten mutlaka yapacağım bir şey, tekrardan teşekkürler güzel cevaplarınız için.

Motosikleti
    Honda Forza 250
    Evet herhangi bir sigorta sirketine "Zorunlu Trafik Sigortasi" yaptirin.

Ayrica;

- Eski servis kayitlari varsa isteyin.
    - Muayene kayitlari varsa isteyin, muayenesi yakinsa masrafina hazir olun.
    - MTV'yi satici oder.

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:49 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:48 ----------

Ikamete gore diye biliyorum plaka degil, cunku benim ilk aracim

Gerçekten çok teşekkür ederim bu detaylı anlatım için çok yardımcı olacak bana.
    Trafik sigortasını istediğimiz herhangi özel bir sigorta şirketinden yapabiliyoruz değil mi? Babam benim sigortacı arkadaşım var onu hallederiz demişti, onun masrafını ben karşılamayacağım, sanırsam bana sadece noter masrafı ve ekspertiz ücreti kalıyor.

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:47 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:43 ----------

Bu ikamete göre mi yoksa plakaya göre mi olduğunu hep birlikte o gün öğreneceğiz sanırsam. Öğrenir öğrenmez yazarım buraya.

Expertiz için kendimi bayağı bir zorlayacaktım açıkçası, hiç yoktan 150TL civarı bir para az değil sonuçta, eğer bu dediğiniz gibi bi' telefon ile halledebilirsem gerçekten işime çok yarar.
    Satan arkadaş 24bin bakımını yaptırıp öyle vereceğini söylüyor, karnesine işler sanırım oradan kontrol ederim diyordum bende.

Bu ses konusunu AEA sağolsun ilk aklımdaki mevzulardan birisidir, hatırlatma için teşekkürler yinede.
    Yağ sızdırması gibi konuları duymamıştım daha önce, mantıklı geldi mutlaka dikkat ederim.
    Tamamdır, tur atmak zaten mutlaka yapacağım bir şey, tekrardan teşekkürler güzel cevaplarınız için.

Motosikleti
    YZF R25
    Evet herhangi bir sigorta sirketine "Zorunlu Trafik Sigortasi" yaptirin.

Ayrica;

- Eski servis kayitlari varsa isteyin.
    - Muayene kayitlari varsa isteyin, muayenesi yakinsa masrafina hazir olun.
    - MTV'yi satici oder.

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:49 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:48 ----------

Ikamete gore diye biliyorum plaka degil, cunku benim ilk aracim
    İkamete göre ise güzel, kaydım Bursa'da fazla çıkmaz sanırım. Daha doğrusu İstanbul'a göre fazla çıkmaz. :D
    Eski servis ve muayene kayıtları derken, bunların hepsi karnenin içinde olmuyor mu? Mazur görün, pek bilgim yok bu konuda.
    MTV dediğimiz nedir? Yani motorlu taşıt vergisi olduğunu biliyorum ancak ne zaman, ne durumlarda ödenir, yoksa notere vereceğimiz ücret mi bu?

Motosikleti
    YBR 125 ESD
    İkamete göre ise güzel, kaydım Bursa'da fazla çıkmaz sanırım. Daha doğrusu İstanbul'a göre fazla çıkmaz. :D
    Eski servis ve muayene kayıtları derken, bunların hepsi karnenin içinde olmuyor mu? Mazur görün, pek bilgim yok bu konuda.
    MTV dediğimiz nedir? Yani motorlu taşıt vergisi olduğunu biliyorum ancak ne zaman, ne durumlarda ödenir, yoksa notere vereceğimiz ücret mi bu?
    Mtv yılda 2 kere ödeniyor Ocak ve Temmuz'da. Noter ile alakası yok. Notere 220 tl civarı ödeyeceksiniz

Motosikleti
    YZF R25
    Şimdi ben motoru Haziran'da alırsam Temmuz'da vergi ödemem mi gerekecek?

Motosikleti
    Honda Forza 250
    Ben Ocak ayında yani tam vergi ayında aldım, satıcı ödedi.

Motosikleti
    YZF R25
    O zaman en mantıklısı Temmuz'u beklemek olacak gibi, 600-700TL civarı bir para sonuçta az değil...

Motosikleti
    Honda Forza 250
    Yazdıklarım uçmuş telefondan yazarken.

- Eski servis kayıtlarını vermesi satıcının güvenilirliğini gösterir. Bakımın nerede yapıldığını hangi parçaların ne zaman değiştiğini görürsünüz.

- trafik muayene süresi yakın ise, satın alma sonrası muayene yaptiracaksınız, muayene ücreti ödeyeceksiniz, muayene süresine çok zaman varsa rahatsınız. (2018 için 115 TL.)

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:42 ---------- bir önceki mesaj zamanı 00:38 ----------

2014 sonrası 125cc demiştiniz,
    bu araç için MTV 2018 yılı için 139TL.
    temmuz ayında yarısı ödeniyor, 69,50TL.

O zaman en mantıklısı Temmuz'u beklemek olacak gibi, 600-700TL civarı bir para sonuçta az değil...

Motosikleti
    YZF R25
    Yazdıklarım uçmuş telefondan yazarken.

- Eski servis kayıtlarını vermesi satıcının güvenilirliğini gösterir. Bakımın nerede yapıldığını hangi parçaların ne zaman değiştiğini görürsünüz.

- trafik muayene süresi yakın ise, satın alma sonrası muayene yaptiracaksınız, muayene ücreti ödeyeceksiniz, muayene süresine çok zaman varsa rahatsınız. (2018 için 115 TL.)

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:42 ---------- bir önceki mesaj zamanı 00:38 ----------

2014 sonrası 125cc demiştiniz,
    bu araç için MTV 2018 yılı için 139TL.
    temmuz ayında yarısı ödeniyor, 69,50TL.
    Eski servis kayıtlarını sorarım satıcı arkadaşa, adam iyi birine benziyor açıkçası, motorun üzerinde performans egzozu var, onun yanında orijinalini bile verecek, muayene karnesi, yedek anahtarı vs. her şeyim tam, motoruma sonuna kadar güveniyorum dedi, göreceğiz bakalım. :D

Muayene işini ona bırakacağım, zaten kendisi de demişti işte, 24bin bakımını ben yapıp öyle teslim edeceğim diye. Sonraki muayenesi de 2019-2020 yılından önce olmaz tahminimce.

O kadar az ise hiç sıkıntı değil ya, ben internetten baktığımda 1300cc altı için 650TL diyordu şok oldum. :D

---

Şöyle bir sorum daha var, 2013 model bir CBR 125'in henüz 13bin km yapmış olması ne kadar mantıklı? Satıcı binmediğini söylüyor ve fiyatı gerçekten uygun motorun, bunu bir seçenek olarak değerlendirmek mantıklı olur mu? Şöyle söyleyeyim, 2013 model 13bin km yapmış bu motor ile benim şuan düşündüğüm 2015 model 24bin km yapmış motor aynı fiyat.

Motosikletten pek anlamıyorsan güvenilir bir yerde expertiz yaptır(güvenilir olsun ama çünkü gittiğin usta göz ucu ile bakabilir)
    Plaka işi kolay cemiyette 5dakikada 15tl masrafla bastırır yoluna devam edersin.
    20.000km de motor bloğu indirebilecek motorda olabilir çok titiz kullanılmış 20.000km ufak masraflarla geçebileceğin motorda.
    Kaçıncı sahibi ve kullanan şahıslar nasıl kullandı bunlar hep kapalı kutu.
    İnce ele sık doku.
    İşin rast gelsin

Motosikleti
    YZF R25
    Alıntı yasdag adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Motosikletten pek anlamıyorsan güvenilir bir yerde expertiz yaptır(güvenilir olsun ama çünkü gittiğin usta göz ucu ile bakabilir)
    Plaka işi kolay cemiyette 5dakikada 15tl masrafla bastırır yoluna devam edersin.
    20.000km de motor bloğu indirebilecek motorda olabilir çok titiz kullanılmış 20.000km ufak masraflarla geçebileceğin motorda.
    Kaçıncı sahibi ve kullanan şahıslar nasıl kullandı bunlar hep kapalı kutu.
    İnce ele sık doku.
    İşin rast gelsin
    İstanbul'a günübirlik gidip alacağım motoru ne tanıdığım usta var ne başka bir şey. Ekspertiz yaptırmaktansa artık şasi no ve plaka ile hasar sorgulayıp, servis kayıtlarını isteyeceğim veya servisi arattıracağım. Plaka için, noterde değişeceğimi söylesem, kendi şehrime döndüğümde değiştirebiliyorum değil mi? Yani İstanbul'da değişme gibi bir zorunluluğum yok.

Motor cidden resimlerde çok temiz duruyor ve arkadaş kitapçıklarına kadar durduğunu söyleyince pek de sıkıntı görmedim açıkcası, tabi yanına gidip öğreneceğiz gerçekte nasılsa. Günlük hayatta zaten çok titiz birisiyimdir, detaylara fazlaca takılırım motorda siz düşünün artık, aklımın ucunda kalan en ufak soruları bile bırakmıyorum, sizde sağolun cevaplıyorsunuz... Tekrar teşekkürler.

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:02 ---------- bir önceki mesaj zamanı 01:40 ----------

- KONU GÜNCEL -

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)